CEWE Fotolab

Fujifilm X70: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Fuji X70 je malý a lehký CSC fotoaparát, který spojuje krásný retro design s moderními obrazovými technologiemi. Navíc nabízí zajímavé funkce jako dotykový displej nebo Wi-Fi.

Fuji X70 recenze

Štěpán Černý:

Minulý rok v červnu jsem fotografoval zápasy české fotbalové reprezentace na Euro 2016 ve Francii a dostal se i do zákulisí dění českého týmu. Můj úkol byl vytvářet výstupy v podobě fotografií a videí pro sociální sítě. Po boku mé profi výbavy od Canonu jsem s sebou měl také bezzrcadlovku Fujifilm X70, se kterou se díky její nenápadnosti a pohotovosti dají pořídit zajímavé momentky.

Fujifilm X70 je malý CSC fotoaparát (více o rozdělení fotoaparátů) s objektivem s pevným ohniskem 18,5 mm se světelností f/2.8 a velkým APS-C snímačem s rozlišením 16,3 Mpx. V portfoliu bezzrcadlovek Fujifilm X je modelově nejblíže vyšší řadě X100 (X100S, X100T, X100F), která se ale liší delším ohniskem 23mm se světelnosti f/2 a hybridním průhledovým hledáčkem (X70 má pouze displej).

Fujifilm X70
X70 Fuji recenze

Fuji X70 disponuje výklopným dotykovým 3” displejem a Wi-Fi. Na dotykový displej jsem si zvykl opravdu rychle. Neskutečně usnadňuje prohlížení a přibližování fotek. Tím, že je výklopný, lze pohodlně fotit i z méně běžných úhlů, jako např. od země, nebo naopak nad hlavou. Wi-fi využijí hlavně fanoušci sdílení fotek na sociálních sítích – fotografie můžete mít v telefonu ihned po vyfocení a sdílení je tak otázkou několika sekund. Aplikace pro import fotografií funguje spolehlivě a je celkem přehledná.

Objektiv 18,5 mm f/2,8 je díky širšímu ohnisku relativně univerzální a je ideální např. pro reportáž nebo streetovou fotografii.

Pokročilí fotografové jistě ocení otočné voliče pro volby času a clony přímo na těle fotoaparátu. Otočnému prstenci objektivu můžeme přiřadit libovolnou funkci, např. volbu citlivosti ISO nebo manuální ostření.

Nechybějí ani funkce jako panorama, nebo timelapse. Co mě ale skutečně nadchlo jsou filmové simulace jako classic chrome, velvia a další, které napodobují tóny klasických filmů.

Petr Čech zamotaný v síti a baví se se svým kolegou Tomášem Vaclíkem. Nálada je dobrá a počasí skvělé.
Milan Škoda a za ním celý tým míří z letadla rovnou do autobusu. Fuji X70 mi dovolil být nenápadný a nenarušit tak klidnou atmosféru.

Trochu mě mrzelo pomalejší ostření, to je ale asi jen zvyk z rychlých zrcadlovek. Na nějakou street fotografii by se však rychlejší AF hodil. Další problém ostření nastal, když jsem namáčknul spoušt, X70 zaostří kam chcete a domáčknutím uděláme fotografii. Když chceme ale ihned bez namáčknutí a bez přeostření pořídit druhou fotografii, pak to prostě nejde a foťák znovu ostří. Takže pořídit dvě, tři nebo více fotek za sebou je velmi obtížné. Obešel jsem to však tak, že jsem si jedno z funkčních tlačítek nastavil jako aretaci ostření a musel ho při focení držet.

Osobně mě u X70 mrzela absence hledáčku. Většina fotografů je stále zvyklá fotit přes hledáček a ten bych ocenil hlavně v létě, kdy je ostré sluníčko a na displej tak není vidět.

Závěr

X70 je ideální pro lidi, kteří touží např. po krásných fotkách z dovolené a nechtějí být zatíženi velkou a těžkou zrcadlovkou, nebo pro profesionály, kteří hledají doplněk k profi fotoaparátu s kvalitním výstupem. Je skvělý na focení street fotografie, nebo reportáže. Dotykový displej je perfektně využitelný, stejně jako Wi-fi, kterou jsem u fotoaparátu opravdu ocenil. X70 sice pomaleji ostří, ale k účelům fotoaparátu bohatě postačí. Celkově X70 hodnotím jako skvělý doplněk k zrcadlovce, ale jistě skvěle poslouží i jako hlavní fotoaparát. Jeho největší výhoda je perfektní obrazová kvalita v malém a nenápadném těle.

Štěpán Černý EURO 2016

Fujifilm X70

7.8

Obrazová kvalita/snímač

8.0/10

Video

7.0/10

Konstrukce

9.5/10

Další výbava a funkce

9.0/10

Poměr cena/výkon

7.5/10

Rychlost

6.0/10

Potěšilo nás:

 • Velikost - malý a nenápadný s kvalitním výstupem
 • Světelnost objektivu 2,8
 • Dálková spoušť a import fotek pomocí chytrého telefonu díky Wi-Fi
 • Výklopný a dotykový displej - ostří na místo dotyku
 • Otočné voliče pro základní nastavení hodnot expozice
 • Skvělý výstup JPEG
 • Možnost nastavit kinofilmové simulace - Velvia, Clasic chrome atd.
 • Dobře použitelné vyšší ISO

Zasloužilo by vylepšení:

 • Pomalejší ostření
 • Pevný objektiv nemusí všem vyhovovat
 • Na svou kategorii poměrně drahý

Recenzi společně s fotografiemi pro Vás připravil:

Štěpán Černý

Fotograf převážně sportu a reportáží, v poslední době ho baví i reklamní a portrétní fotka. Na fotografování má rád improvizaci. Zastává názor, že pro pořízení dobré fotky není potřeba drahá technika.

www.blackart.cz

www.instagram.com/blackartcz

 

Štěpán Černý

komentářů

 • 1- ostreni a start fotaku jde zrychlit !!! Jenom to chce taky se podivat do menu.Minus je ze se rychleji vybiji baterie.Zas ale se neztmavuje displej po par sekundach coz bylo v normal rezimu otravne a to je dalsi duvod,proc zap. rychlejsi ostreni.Baterie neorigo jde koupit po 20kc,mam jich 5 plus origo a pohoda.
  2-pevny objektiv jde „obejit“ digitalnim konvertorem na 35 a 55mm,coz ke kvalite snimku,neni vubec problem.Az na to,ze to jde pouze do jpg ale ten je taky fuji kvalitni.
  3- Drahy ? 16500kc za takovy skvost ze suprovym ovladanim ?? Jako vazne drahe ?? S uper cena podle mne a to mam jen par korun

  • A jeste v menu jde zap dalsi vec.Pre af…ktera zaostrovani jeste vic zrychli,pac neustale u bez nas pracuje nad zaostrovanim.Cili takovy Před af :).
   Jako myslim,ze to tyhle 2 funkce v menu dostatecne zrychli af

 • Mám ho a jsem s ním 100% spokojen! Presne jak pise autor v clanku – maly a presto jsou z nej fotky jako ze zrcadlovky. Jen ten autofocus by mohl byt o drobek rychlejsi.