CEWE FOTOLAB
Skoky na lyžích (Sony A9)

Tomasz Markowski: Jak uspět při fotografování sportu

Pořídit atraktivní sportovní fotografie není zcela jednoduché. Většinu snímků, které uvidíte na internetu a ve sportovních rubrikách novin, je z kategorie ilustrativní. Zachycují okamžik, vyprávějí příběh, ale často nenabízejí nic skutečně pozoruhodného. Popis svého přístupu k neotřelé sporotvní fotografii si připravil Tomasz Markowski.

Základem všeho je poutavá světelná atmosféra

Fotografie skokanů na lyžích, které pořídil Tomasz Markowski, jsou dokonalým příkladem toho, jak lze prostou skutečnost, že se někdo řítí na lyžích rychlostí 100 km/h, proměnit na něco skutečně ohromujícího.Skoky na lyžích (Sony A9)

„Pokaždé se snažím pořídit snímek, který bude něčím neobvyklý. Světlo patří mezi ty nejdůležitější faktory.“ Když se člověk podívá na Tomaszovy fotografie, je jasné, jak moc je práce se světlem součástí jeho stylu. Světlomety využívá jako bodové reflektory osvětlující scénu a zapadající slunce mu poslouží k vytvoření skvělého pozadí. Světlo hraje na všech jeho snímcích klíčovou roli.

Do záběru vkládejte atraktivní pozadí

Tomasz se sice specializuje na fotografování skoků na lyžích, ale obecně je hledání zajímavého světla a úhlu záběru důležité u všech sportovních fotek. Světlo, dané místo i okolní prostředí můžete využít k vytvoření obrázku, který bude něčím neobvyklý. Jsou i prvky, které můžete převzít z jiných fotografických žánrů. Například fotografové, kteří fotografují krajinu, mohou sportovce v záběru využít, aby posloužil jako měřítko okolní krajině.

„Zkušenosti s pouliční fotografií mi pomohly při hledání zajímavých úhlů záběru a zajímavého pozadí a světla. To mi velmi pomáhalo, když jsem se sportovním fotografováním začínal,“ říkáTomasz.

Skoky na lyžích (Sony A9)Najděte to správné místo, nepodceňujte přípravu

Příprava je velice důležitá. Mají-li se vaše snímky něčím lišit od obrázků ostatních fotografů, musíte si najít to správné místo. „Snažím se být na místě předem a seznámit se s ním,“ vysvětluje Tomasz. „Jakmile závod začne, sportovci se budou střídat jeden za druhým a je pak obtížné měnit místo, ze kterého fotím. Zejména když je kolem řada dalších fotografů.“ Podobně jako fotografové krajiny i Tomasz zvažuje, kam bude v poledne dopadat stín a kde bude zapadat slunce, aby mohl získat krásné pozadí. Důležité je promýšlet vše dopředu, pracovat s ohledem na to, jak se bude měnit světlo, a využít to vše ke své výhodě.Skoky na lyžích (Sony A9)

Expozice

Při tvorbě snímku je také důležitá expozice. Chcete nastavit expozici s ohledem na světlé nebo tmavé části snímku? Měl by se subjekt nacházet v osvětlené části nebo by měl představovat siluetu na úchvatném pozadí? Aby Tomasz dokázal zachytit pohyb, nastavuje na svém aparátu Sony A9 manuální expozici s prioritou rychlosti závěrky: „Pokud chci zachytit skokana v letu, obvykle nastavím závěrku na 1/1000 nebo 1/800 s.“

Skoky na lyžích (Sony A9)Aby Tomasz docílil vzhledu, o nějž usiluje, při zafixované rychlosti závěrky dále upravuje clonu a citlivost ISO. Je nutné brát v úvahu to, jak je osvětlen sníh, a jeho zářivou bělost. Bez ohledu na to, zda fotíte v interiérech nebo exteriérech, sport bývá většinou osvětlen světlomety, a ty mohou způsobit zabarvení do určitého odstínu. Aby byly barvy optimální už v aparátu, je proto dobrý nápad nastavit ručně vyváženost bílé barvy. Správné nastavení barev v aparátu může ušetřit spoustu práce při pozdějším zpracování, a to i když fotíte v režimu RAW. Jedna z výhod aparátu Sony A9 oproti digitální zrcadlovce spočívá podle Tomasze v tom, že displej Live View i hledáček zobrazují záběr přesně tak, jak bude exponován výsledný snímek: „Díky tomu mohu expozici rychle upravit a docílit perfektního výsledku, a to i když fotím při 20 fps. Mohu se stále dívat do hledáčku a soustředit se na záběr.“

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták