CEWE Fotolab

Sony RX100 RECENZE a srovnání RX100 mark I až V

Kapesní velikost, elegantní design, profesionální výkon, tělo z lehkého hliníku. Fotoaparáty řady DSC-RX100 nabízí profesionální funkce v balení, které se pohodlně vejde do kapsy. Zhruba na týden jsem měl možnost testovat kapesní fotoaparát Sony RX100. Nyní se s Vámi podělím o mé poznatky, včetně srovnání verzí mark I až V.

Mnohé z vás jistě napadla oprávněná otázka „Proč psát o fotoaparátu, který je na trhu již od roku 2012?“. Tento foťák má dnes již 4 následovníky (tím nejmladším je Sony RX100 Mark V). Od první generace ušla řada RX100 poměrně dlouhou cestu, Sony však nechává všechny generace stále v prodeji a první RX100 lze nyní pořídit za méně než třetinovou cenu než výše zmíněnou nejmladší verzi Mark V (psáno v Listopadu 2016). První řada tak nyní nabízí jeden z nejlepších poměrů cena/výkon v kategorii malých kompaktů vyšší třídy s velkým sensorem.

Proto jsem se rozhodl RX100 otestovat, abych viděl, zda je schopným fotoaparátem i v roce 2016.

V čem je RX100 zvláštní?

Na první pohled působí jako malý kompaktík. V jeho malém těle se ale skrývá 1″ sensor, přibližně 4x větší než u většiny kompaktních fotoaparátů, (viz článek o velikosti snímače) a světelný objektiv Carl Zeiss. Na dnešním trhu vymírajících kompaktů je tak poměrně zvláštním živočichem. Se zlepšujícími se fotoaparáty v chytrých telefonech přestávají malé kompakty s malými sensory dávat smysl. RX100 v tomto směru nabízí téměř profi kvalitu v těle, které bez problémů schováte do kapsy kabátu nebo kabelky.

Sony RX100 můžete mít opravdu vždy s sebou
RX100 můžete mít opravdu vždy s sebou

Hlavní přednosti:

  • 20,2Mpx sensor o velikosti 1“
  • Světelný objektiv ZEISS ® se světelností 1,8-4,9 a 3.6x zoomem
  • Stabilizátor obrazu SteadyShot
  • FullHD video

 • Možnost plně manuálního módu

Ovládací prvky

Sony RX100 krabiceIhned po rozbalení mě zaujalo precizní hliníkové zpracování. Fotoaparát je navíc příjemně těžký (240g s baterií), což doplňuje dojem, že v ruce nemáte levnou plastovou hračku.

Většinu zadní strany těla zabírá 3“ LCD obrazovka s rozlišením 1,3 mil. pixelů. K velikosti ani zobrazení jsem neměl co vytknout. Osobně bych však ocenil dotykové ovládání, které nabízí konkurenční Canon G9 X a dovoluje např. zaostření či focení dotykem, nebo jednoduché prohlížení fotek jako na smartphonu.

Sony RX100 LCD
Sony RX100 LCD

Příjemné je i množství ovládacích prvků. Mně osobně vyhovovala hlavně možnost přizpůsobit si většinu tlačítek – v tom RX100 předčí dokonce i zrcadlovky nižší třídy, které uživatele nutí jít pro většinu funkcí do menu a více funkčních tlačítek vyhrazují pro vyšší modely.

Vedle displeje je umístěno funkční kolečko – tím při focení nastavujete hodnotu času, nebo clony (podle toho jaký mód máte nastavený) a při prohlížení umožňuje rychle listovat fotografiemi, nebo v menu. Navíc lze mačkat ve 4 směrech a ke stisku v každém směru jde přiřadit libovolná funkce. Uprostřed kolečka se nachází další funkční tlačítko, kterému lze přiřadit funkce jako rychlé přepnutí do módu sledování objektu,  přepínání  mezi automatickým a manuálním ostřením, zámek expozice, nebo zvětšení zaostření. Nastavitelný je dokonce i prstenec objektivu. Tomu je možné přidělit nastavení ISO, clony, času, white balance, zoomu, efektů apod. Mně osobně k němu vyhovovala přiřazená funkce změny citlivosti ISO.

Na spodní straně, hned vedle dvířek na baterii a paměťovou kartu, se nachází stativový závit.

Co se týče držení, jak jsem již zmínil, fotoaparát působí velmi solidně a hliníková konstrukce je v ruce příjemná. RX100 ale nemá téměř žádný grip – při úchopu fotoaparátu jednou rukou se zkrátka není kde zapřít. Jediný pogumovaný čtvereček na zadní straně fotoaparátu (viz foto) trochu pomáhá, ale na přední straně jste odkázáni na rovnou hliníkovou plochu, která se dost smeká. Sony si zkrátka u RX100 hodně zakládá na čistém designu a pogumovaný grip nebo vyvýšení na přední straně by bylo moc velkým ústupkem. Pro mě byl ale fotoaparát tak malý, že jsem ho stejně většinou přidržoval levou rukou, lépe se mi tak mačkala spoušť. A to nikoliv kvůli gripu, ale kvůli velikosti – asi bych tak držel každý foťák podobného formátu. Absence gripu mi tak osobně příliš nevadila.

Pozn.: Pro ty, kteří opravdu chtějí vylepšit ergonomii své RX100 je k dispozici originální nalepovací grip.

Sony RX100 LCDMenu

Menu je vcelku obsáhlé, je však celkem přehledně rozděleno do několika kategorií a navíc jím lze projíždět otočným voličem, což vše neskutečně urychluje (já sám používám pro navigaci v menu kruhový volič ještě radši než dotykovou obrazovku u jiných foťáků). RX100 uživateli dovoluje měnit téměř veškerá pokročilá nastavení a zde se ukazuje, že je opravdu schopným foťákem v miniaturním hávu, který nebude omezovat ani velmi pokročilé fotografy.

Ještě jeden malý tip. Na menu mě z počátku trochu rozčilovalo, že při jeho zavření a opětovném otevření foťák „zapomněl“ pozici, na které jste menu opustili. Pokud jste tak např. měnili nastavení v hloubi menu a po chvíli jste se rozhodli to samé nastavení ještě trochu pozměnit (což se mi stává často), museli jste zdlouhavě listovat až k danému nastavení.

Později jsem v poslední kartě menu našel možnost, která tento problém odbourává a menu se otevře tam, kde jste ho naposled opustili (viz foto).Sony RX100 menu

Fotografické režimy

Sony RX100 režimyRX100 nabízí fotografům jistě známé poloautomatické režimy A (priorita clony), S (priorita času), P (programová automatika), M (manuální režim).

Specialitou je režim MR – manuální mód, který dovoluje až 3 uživatelské pozice specifických nastavení.

K dispozici jsou také 2 automatické režimy:

iAuto – běžný automatický mód, který automaticky detekuje typ scény a obličeje. Umožňuje focení do RAW

iAuto+ – automatický mód určený např. pro focení ve ztížených světelných podmínkách. Pokud nefotíte do formátu RAW, fotoaparát skládá několik expozic do jedné fotografie. Tento režim je ideální spíše pro nepohyblivé předměty

SCN – dovoluje volit mezi různými typy scén (Portrét, Sport, Jídlo, Makro, Krajina, Západ slunce…)

Panorama – režim, který automaticky pořídí několik fotek a spojí je v jedno panorama ve formátu

Videosekvence 


Jak Sony RX100 fotí?

Objektiv

Sony RX100 objektivZabudovaný objektiv se světelností f/1,8–4,9 má příjemný rozsah 28–100mm. Telezoom, jaký nabízí např. „superoomový“ bratr, WX500 to ale rozhodně není. U RX100 je však třeba chápat, že omezený rozsah zoomu je vykoupený vysokou světelností objektivu a velikostí snímače (1/2.33″ snímač, kterým je osazena WX500, má 4x menší plochu a tedy i podstatně horší obrazovou kvalitu). Jinými slovy, za omezený rozsah zoomu získáte téměř nejlepší obrazovou kvalitu, jaká vůbec z fotoaparátu tohoto formátu se zoomem jde dostat. Pravda, Sony u série RX100 od verze RX100 III ještě o něco vylepšilo rozsah světelnosti na pěkných f/1,8-2,8. Ten se však v současné době (11/2016) prodává za dvojnásobnou cenu, než verze první.

Pro představu o rozsahu zoomu objektivu jsem nafotil následující ukázku na nejširší a nejdelší ohnisko.

Sony RX100 objektiv ohnisko 28mm
Nejširší ohnisko 28mm
Sony RX100 objektiv ohnisko 100mm
Nejdelší ohnisko 100mm

Autofocus

RX100 ostří až překvapivě svižně a přesně. Osvědčila se mi i funkce rozeznávání obličejů. Na nejširší ohnisko (28mm) vám navíc dovolí dostat se k předmětu velmi blízko (cca 5cm) a dosáhnout tak pěkného bokehu.

Jediná situace, kdy si RX100 dává s ostřením trošku načas je focení v šeru. Málokdy se mi ale stalo, že by foťák zaostřil úplně špatně (čímž v horších světelných podmínkách některé foťáky trpí), pouze mu to trvalo o něco déle.

Obrazová kvalita a bokeh

S objektivem je možné dosáhnout pěkného bokehu (rozmazaného pozadí), především v kombinaci clony kolem f/1.8 a velice blízké vzdálenosti od foceného objektu. I vyšší ohniskové vzdálenosti (a tudíž i vyšší clonová čísla) nám však dovolí dosáhnout viditelného bokehu. To na tomto fotoaparátu vnímám jako jedno z velkých lákadel – toho se smartphonem zkrátka není možné dosáhnout (bez použití softwaru).

Na minimální ohniskovou vzdálenost spolu s otevřeným objektivem (f/1.8) dosáhneme i slušného bokehu
Na minimální ohniskovou vzdálenost spolu s otevřeným objektivem (f/1.8) dosáhneme i slušného bokehu

Stabilizace

Obrazové kvalitě přispívá také stabilizace obrazu SteadyShot, která je aktivní i ve video módu, který je díky ní velice použitelný. V praxi jsem tak neměl problém pořizovat ostré obrázky i na nejdelší ohnisko 100mm při čase 1/25s z ruky, zatímco s vypnutou stabilizací jsem pro srovnatelně ostré obrázky musel volit čas okolo 1/60 až 1/80s.

Sony RX100 vypnutá stabilizace SteadyShot
Vypnutá stabilizace obrazu
Sony RX100 SteadyShot
Zapnutá stabilizace obrazu

Focení za šera

Obzvláště velkou roli začíná hrát velký snímač ve chvíli, kdy fotíme za horších světelných podmínek a jsme nuceni sáhnout po vyšších hodnotách ISO. Z osobní zkušenosti bych se držel zhruba do hodnoty ISO 1600. Do této hodnoty se dají s RX100 pořídit plnohodnotné snímky. Na vyšších hodnotách je pak množství šumu celkem výrazné. Spokojíme-li se ale se zhoršenou kvalitou a vysokou hladinou šumu, máme stále k dispozici hodnoty až do ISO 6400 a RX100 nám tak dovolí pořídit snímky, které by se smartphonem nebo kompaktem s menším snímačem jednoduše nebylo možné pořídit.

Zde je ale nutné podotknout, že ačkoliv daný výkon je na kategorii kompaktů se světelným zoomem nadprůměrný, většími snímači jako Micro 4/3 a APS-C přecijen dosáhneme v tomto ohledu lepšího výkonu (viz porovnání s APS-C Fujifilm X-T1 na obrázcích níže). Pokud se tedy rozhodujete mezi foťákem „do kapsy“ a něčím větším (např. zrcadlovkou nebo CSC s výměnnými objektivy), toto doporučuji brát v potaz.

Sony RX100 ISO400
ISO 400
Sony RX100 ISO3200
ISO 3200
Sony RX100 ISO6400
ISO 6400

Video

RX100 zvládá video s přehledem. Umí plných 1080p při 50sn/s (což umožňuje plynulost ve zpomalených záběrech) a kvalitě pořízených videí značně pomáhá i stabilizace obrazu SteadyShot. Skvělou funkcí, kterou mnoho lidí ocení právě při natáčení videí je Focus Peaking, který umožňuje precizní manuální ostření (to je s ním mnohem snazší než u většiny základních digitálních zrcadlovek).

Ukázkové fotografie

Přikládám několik fotografií v plném rozlišení (klikněte na fotografii pro velký náhled).

Sony RX100 ukázková fotografie
28mm, f/3.2, 1/250s, ISO200
Sony RX100 ukázková fotografie 28mm
28mm, f/6.3, 1/500s
Sony RX100 ukázková fotografie 100mm
100mm, f/8, 1/400s, ISO400

Závěr

Po nějaké době strávené se Sony RX100 jsem se přesvědčil, že jde o opravdu schopný fotoaparát, který může konkurovat i začátečnickým zrcadlovkám. Holt, je třeba si uvědomit, že doba, kdy dobré fotografie šly pořídit jen s „pořádným dělem“, je dávno pryč.

RX100 pravděpodobně nadchne každého, kdo chce pořizovat velice kvalitní fotografie s fotoaparátem kapesních rozměrů. Ať už tedy chcete perfektní fotky z dovolené a nebavilo by vás tahat se s velkou zrcadlovkou, nebo jste profesionál, který potřebuje skladný záložní foťák, RX100 bych vám s čistým svědomím doporučil. V tom na co je určený totiž odvádí skvělou práci…

Sony RX100

8.5

Obrazová kvalita/snímač

8.5/10

Video

8.0/10

Konstrukce

8.5/10

Další výbava a funkce

8.0/10

Poměr cena/výkon

9.5/10

Potěšilo nás:

 • Aktuální cena! (Prosinec 2016)
 • Velký 20Mpx 1palcový snímač
 • Světelný objektiv se stabilizací
 • Pokročilé ovládací prvky
 • Možnost fotit ve formátu RAW
 • FullHD video 50sn/s
 • Pěkné kovové provedení do kapsy
 • Propracované automatické režimy
 • Blesk na těle fotoaparátu

Zasloužilo by vylepšení:

 • Displej není dotykový
 • Nemá elektronický hledáček
 • Displej nelze vyklápět
 • Chybí Wi-Fi
 • Malý grip (může být i výhoda, záleží na vkusu)

Na závěr ještě pro zajímavost přidávám srovnání všech generací RX100.

RX100 RX100 II RX100 III RX100 IV RX100 V
Snímač
20Mpx CMOS 1″
ISO 125-6400
20Mpx CMOS 1″
ISO 160-12 800
20Mpx CMOS 1″
ISO 125-12 800
20Mpx CMOS 1″
ISO 125-12 800
20Mpx CMOS 1″
ISO 125-12 800
Objektiv
28-100mm
f/1.8-f/4.9
28-100mm
f/1.8-f/4.9
24-70mm
f/1.8-f/2.8
24-70mm
f/1.8-f/2.8
24-70mm
f/1.8-f/2.8
LCD
3.0″ 3.0″, výklopný +90°/-40° 3.0″, výklopný, +180°/-45° 3.0″, výklopný, +180°/-45° 3.0″, výklopný, +180°/-45°
EVF hledáček
K dokoupení ANO
1.44 mil. bodů
ANO
2.36 mil. bodů
ANO
2.36 mil. bodů
Vestavěný blesk

(také sáně na systémový blesk)
Wi-fi
Video
FullHD 50sn/s FullHD 60sn/s FullHD 60sn/s 4k 30sn/s 4k 30sn/s
Maximální rychlost závěrky 1/2000 1/2000 1/2000 1/32000 1/32000

komentářů

 • Na negativa mám trochu jiný názor. Absenci WiFi k nim rozhodně neřadím. A dotykový display? Zkuste s jeho pomocí nastavovat parametry v zimě v mrazu. Je to výhoda že ho RX100 nemá.
  Jinak je to perfektní poloprofi aparát. Je třeba porovnat užitnou hodnotu s dalšími vývojovými verzemi. Vychází mi jako nejlepší volba s porovnáním cena – výkon. Dalším kladem je jeho prověření časem mnoha uživateli.

 • Mám ho už dva roky a hodně používám na fotky (nejčastěji momentky) i na video. Potvrzuji všechny klady. Z toho, co vadí Vám, mi už dávno nic nevadí. Vnímám jen dva nedostatky:
  1. Nelze nastavit, že fotím v protisvětle. Ideálně tlačítkem, ale tady to nelze nastavit vůbec! Fotím nejčastěji momentky, kdy na manuální nastavení nebývá čas. Proto často používám automatické režimy. Ty fungují skvěle, ale v protisvětle jen velmi průměrně.
  2. Video se po cca 25 minutách samo vypne. Často nahrávám ze stativu například dětská školní vystoupení. Musím k tomu jít, v mezeře mezi scénami to vypnout a zase zapnout. Opruz. Ale takhle to prý mají všechny foťáky (prý je to regulace EU, kterou se kategorizuje, že to není kamera, nevím)

  • Dobrý den Václave,

   Negativa jsem z velké části zakládal spíš na porovnání s novějšími verzemi a uváděl je spíše pro úplnost (RX100 je z nich navíc s velkým náskokem nejlevnější). Jinak s Vámi plně souhlasím v tom, že jde o maličkosti, se kterými se člověk velmi brzo sžije.
   Co se týče focení v protisvětle v automatickém režimu, napadá mě jedině detekce obličejů, která přizpůsobí expozici rozeznanému obličeji. Ne vždy samozřejmě ale fotíte lidi. V takovém případě mě jako druhá nejsnažší možnost napadá režim P, který je taktéž plně automatický, ale narozdíl od plné automatiky Vám dovolí kompenzaci expozice.
   Pokud vím, limit délky videa je opravdu dán Vámi zmiňovanou regulací EU, tady bohužel nic nenaděláme.

   Přeji hezký den
   Adam Dobiáš