CEWE Fotolab

Sony FE 135/1,8 GM: RECENZE – Ostrý jako břitva

Nejčastější volbou portrétních fotografů bývá 85 mm objektiv, ale delší ohnisko 135 mm v kombinaci s vysokou světelností a špičkovou ostrostí dokáže vytvořit unikátní snímky, které vybočují z davu.

Sony 135mm f/1,8 GM

Testovaný Sony FE 135/1,8 GM patří mezi mohutnější a těžší objektivy.

Specifikace

 • Bajonet: Sony E
 • Zvýšená odolnost vůči prachu a vlhkosti
 • Ohnisková délka: 135 mm (202,5 ​​mm ekvivalent na APS-C fotoaparátu)
 • Zorný úhel: 18˚(12° na APS-C)
 • Optická soustava: 13 prvků v 10 skupinách, XD, Super ED a ED prvky
 • Antireflexní úprava: Nano AR Coating
 • Clona: 11-lamelová s kruhovým otvorem
 • Ovládání clony: prstencem I/A ring
 • Zaostřování: 2 lineární motory XD
 • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,7 m
 • Stabilizace obrazu: ne
 • Průměr filtru: 82 mm
 • Rozměry: 89,5 x 127 mm
 • Hmotnost: 950 g
 • Aktuální cena v e-shopu Fotolab.cz

Objektiv v praxi

Sony FE 135/1,8 GM je delší profesionální portrétní objektiv z řady G Master. Konstrukce je kovová, použita je hořčíková slitina. Je utěsněn proti prachu a stříkající vodě. Objektiv má hmotnost téměř 1 kg a s nasazenou clonou je poměrně velký. Dobře ale padne do dlaně opěrné ruky.

Design a ovládání

Sony 135 mm designem nevybočuje z řady pevných objektivů G Master. I zde máme clonový kroužek a funkční tlačítka. Prstenec clony může pracovat po krocích, nebo plynule, což je výhodou při natáčení videí. Funkční tlačítka mají v základu nastaveno uzamčení AF, ale jejich funkci můžete změnit v menu fotoaparátu.

Sony clonový kroužek
Clonu můžete ovládat pomocí prstence, nebo z fotoaparátu.

 

Sony FE 135 mm Declick
Chod clony můžete přepínat, buď je po krocích, nebo plynulý.

Prstenec manuálního zaostřování je samozřejmě propojen elektronicky se zaostřovacím mechanismem, ale pracuje se s ním dobře. Sony zde použilo lineární odezvu, která se přibližuje mechanickému ovládání. Navíc má objektiv limiter zaostřovací vzdálenosti.

I když je objektiv větší, průměr filtru je 82 mm, což je stále ještě běžně dostupná velikost.

Sony FE135mm limiter
Velmi užitečný je limiter, přepínač je po ruce hned pod přepínáním AF/MF.

Zaostřování

Objektiv má dva lineární krokové motorky XD, které dokážou dobře zahýbat těžkými optickými členy. Zaostřování je rychlé a téměř bezhlučné. Oproti kolegovi Sony FE 85mm f/1.4 GM, dokáže FE 135 mm zaostřovat o 15 cm blíže, lepší je i zvětšení 0,25x, oproti 0,12x. To má za následek velký rozdíl při fotografování detailů.

Měřítko zvětšení je 1:4, to je na portrétní objektiv velmi dobrá hodnota.

Na zhruba dvouminutovém produktovém videu mě zaujala ukázka práce dvojice ostřících motorů:

 

Potěšil mě limiter rozsahu zaostřování. Při fotografování detailů a detailních portrétů využijete limit 0,7-2m. Pokud nechcete aby objektiv zaostřoval na krátké vzdálenosti, nastavíte limit na 1,5 m až nekonečno. Limiter zrychluje ostření tím, že zabraňuje nechtěnému přeostřování mimo potřebnou vzdálenost. Šetří tak čas a zvyšuje šanci, že nepřijdete o záběry.

Objektiv jsem využil i při akčním fotografování.

Úhel záběru

Sony FE 135/1,8 GM je krátký teleobjektiv, ale patří mezi dlouhé portrétní objektivy. Úhel záběru je pouhých 18°. Komprese perspektivy je výraznější, než u standardního 85 mm portrétního objektivu. Spolu s úzkým úhlem záběru to využijete při komponování pozadí.

Výraznější stlačení perspektivy nemusí vyhovovat každému, u detailních portrétů někomu může chybět hloubka. To není chyba objektivu, univerzální portrétní objektiv neexistuje. Záleží jen na tom, jak fotografujete a čeho chcete dosáhnout. Focení portrétů s ohniskem 135 mm má oproti 85 mm jednu velkou výhodu – není mezi fotografy tak rozšířené. Fotografie, hlavně celých postav, pořízené takto dlouhým světelným ohniskem, mají unikátní vzhled a zajímavou perspektivu.

Stisknutím perspektivy vytvoříte ve fotografii výrazné plány, které mohou vypadat téměř jako divadelní kulisy.

Světelnost

Světelnost objektivu je F1,8, což je u 135mm profesionálního objektivu standard. Při světelnosti F1,4 by byl ještě větší a těžší. I při F1,8 umí krásně rozostřit pozadí a popředí. Škoda, že výrobce do tohoto objektivu nezabudoval optickou stabilizaci obrazu. Při ohniskové délce 135 mm by spolu s velmi dobrou světelností posunula možnosti snímání za špatných světelných podmínek. Vím, všechny aktuální plnoformátové bezzrcadlovky Sony mají IBIS stabilizaci. Ta by ale mohla spolupracovat s OSS a dosáhli bychom na ještě delší časy expozice.

Světelnost jsem využil dvěma způsoby. U tohoto podvečerního záběru jsem nemusel použít stativ ani vyšší citlivost a zároveň jsem i na poměrně velkou vzdálenost dokázal rozostřit pozadí.

Objektiv je primárně určen k fotografování portrétů, lidí i zvířat. Výborné zvládá i detaily, blízké i vzdálenější. Byl by hřích, nevyužít ho při fotografování detailů přírody, krajiny, architektury, městských zátiší. Můžete jej využít i při fotografování sportu a jiných akčních aktivit. Tam oceníte i zaostřování pomocí dvojice lineárních motorků.

Obrazová kvalita

Přenos kontrastu a reprodukce barev jsou výborné i při cloně f/1,8. Objektiv se výborně chová v protisvětle. Je odolný proti vzniku duchů, odleskům se občas nevyhnete. Výborně je korigována chromatická aberace, i ta předo-zadní, která činí podobným objektivům problémy.

Pokud se vypne softwarová korekce chyb objektivu, ukáže se nepatrné poduškovité zkreslení, které není ani nutné korigovat. Zároveň se ukáže vinětace, pozorovatelná od f/1,8 do f2,8. Ta plynule přechází z rohů a krajů směrem do středu a nepůsobí rušivě. U portrétu je často dokonce vítaná. Pokud ji nechcete, zapněte korekci chyb objektivu.

Otestoval jsem téměř 200 objektivů a tento je jedním z nejostřejších vůbec. I při otevřené cloně je ostrost i v rozích výborná. Při zaclonění potom „padá čelist“ a objektiv dostane ze snímače s vysokým rozlišením maximum.

Čtěte také na blogu: „Sony A7 Mark IV: RECENZE – Mnohem víc než základ“

Ostrost jemných detailů na budově je fenomenální!
Ostrost Sony FE 135 mm
Ostré jsou i rohy, a to již od plně otevřené clony f/1,8. Zde jsem vypnul softwarovou korekci, proto je vidět vinětace v rozích a u krajů obrazu. Fotografii v plném rozlišení naleznete v galerii.

Bokeh je hedvábný, díky 11-lamelové cloně je rozostření příjemné až do f/2,8. Bokehové kroužky se směrem ke krajům deformují na tzv. „kočičí oči“, což je u tohoto typu objektivu běžné. Celkově je optický potenciál tohoto objektivu obrovský.

Ukázka bokehu při různém pozadí.

Závěrečné hodnocení

Sony FE 135/1,8 GM patří mezi vynikající portrétní objektivy s nádherným bokehem a výjimečnou ostrostí již od plně otevřené clony. Je to jeden z nejlepších objektivů, které jsem testoval. Musíte ale počítat s tím, že při portrétním fotografování musíte být dále od fotografované osoby. Proto se méně hodí do interiéru nebo jako reportážní objektiv.

Bodové hodnocení: Sony FE 135mm f/1.8 GM

9.1

Obrazová kvalita

10.0/10

Ostření

9.0/10

Natáčení videí

8.0/10

Konstrukce

9.5/10

Ergonomie a ovládání

9.5/10

Další výbava a funkce

9.0/10

Poměr cena/výkon

8.5/10

Potěšilo nás:

 • Výjimečná ostrost
 • Kvalitní konstrukce
 • Dobré ovládání
 • Limiter
 • Kvalita bokehu
 • Rychlé ostření
 • Měřítko zvětšení 1:4
 • Účinná sluneční clona

Zasloužilo by vylepšení:

 • Mohl by být stabilizovaný
 • Vinětace a občasné odlesky
 • Rozměry a hmotnost

Galerie všech snímků

Karol Srnec

Som fotograf, editor a lektor na voľnej nohe. Mám viac ako 25 ročné skúsenosti s fotografovaním. Pracoval som ako počítačový grafik, predajca fototechniky a odborný redaktor internetového portálu o fotografovani.

Přidat komentář