CEWE Fotolab
Instantní foťák polaroid INSTAX SQ10 recenze

INSTAX SQUARE RECENZE: okamžitá fotografie v novém formátu

Instax Square SQ10 je horkou novinkou v rodině instantních fotoaparátů Fujifilm Instax. Od zhlédnutí promo videa, kde byl fotoaparát představen, jsme se nemohli dočkat, až se nám tento nový přírůstek dostane do rukou, abychom ho mohli vyzkoušet. Co jsme zjistili?

Instantní foťák polaroid INSTAX SQ10 recenze

Fujifilm Instax SQUARE SQ10 je první instantní fotoaparát s digitálním obrazovým snímačem. Spojuje tedy výhody digitálu, přitom ale neztrácí kouzlo instantní fotografie.

Čtěte také: Nový Instax SQUARE s displejem a čtvercovým formátem

Už na první pohled se od klasických Instaxů liší svým vzhledem. Je také o poznání těžší a samozřejmě tím největším rozdílem je digitální displej umístěný na zadní straně.

Kluk na displeji Fujifilm Instax SQ10
Fujifilm Instax SQUARE zepředu

Přední straně fotoaparátu dominuje objektiv s velkým otočným stříbrným prstencem, kterým se přístroj zapne a vypne. Dalším netypickým prvkem jsou dvě tlačítka spouště, jejichž funkce se dá nastavit v menu. Buď mohou obě fungovat jako spoušť a můžete používat levé či pravé dle libosti, nebo lze jedno z tlačítek nastavit jako přepínač fotografických režimů.

Další zajímavé tlačítko, najdete na boku přístroje. Tomu jsme zpočátku nevěnovali moc pozornosti. Při prvním stisknutí spouště po vložení kazety s papíry jsme ale zjistili, jak moc je tento přepínač důležitý. Nastavujete jím základní režim přístroje. Pokud totiž máte aktivovaný režim „AUTO“, fotografie se ihned po vyfocení vytiskne. Chcete-li však snímek před vytisknutím vidět, popř. ho upravit, musíte si přepnout tlačítko do polohy „MANUAL“.

 

Vložení  kazety s papíry

Instax SQUARE výměna filmu

Přímo v aparátu můžete upravit světlost snímku, přidat vinětaci, nebo použít některý z vestavěných filtrů. To vše jak před vyfocením fotografie, tak dodatečně.

Fotografie mají velikost 86 x 72 mm s rámečkem. Samotný snímek je čtvercový o rozměru 62 x 62 mm.

Fotky pořízené s Fujifilm Instax SQ10

Instax SQUARE čtvercové polaroidové fotky

Přístroj má vnitřní paměť, do které se vejde cca 50 snímků. Doporučujeme ale rovnou fotografovat na paměťovou MicroSD kartu. Přiložený USB kabel slouží pouze pro nabíjení a fotky z paměti dostanete ven jedině překopírováním na MicroSD přes menu přístroje.Instax Square s filmem

Z fotografických režimů bychom rádi vyzdvihli režim Bulb pro noční snímky a také velice oblíbenou dvojitou expozici, se kterou můžete vytvořit originální snímky bez použití dalších úprav.

Ukázka dvojité expozice:

Fotografie jako takové nám přišly po vytištění poněkud světlejší a více kontrastní než na displeji. Doporučujeme tedy před vytištěním mírně fotografie ztmavit, aby více odpovídaly realitě.

Fotoaparát bohužel nenabízí český jazyk. To může být trochu problém pro osoby neovládající angličtinu, či jiný jazyk. Ovládání je však natolik intuitivní, že by ho měl zvládnout každý.Instax SQUARE logo

Naše počáteční nadšení z promo videa po odzkoušení přístroje rozhodně neopadlo. Nový čtvercový formát fotografií je skladný a praktický. Obrovskou výhodou této novinky je možnost si fotografii po pořízení prohlédnout a rozhodnout se, zda ji chcete tisknout, případně před tiskem provést úpravy, či přidat nejrůznější filtry. Instax Square SQ10 je opravdu povedený přístroj, se kterým si užijete spoustu zábavy.

Fujifilm INSTAX SQUARE SQ10

8.6

Kvalita fotografií

8.0/10

Jednoduchost používání

9.0/10

Rychlost tisku

9.5/10

Konstrukce

9.5/10

Poměr cena/výkon

7.0/10

Potěšilo nás:

 • Bytelná konstrukce přístroje
 • Vestavěný displej
 • Jednoduché ovládání
 • Čtvercový formát fotografií
 • Možnost výběru fotografie před tiskem
 • Možnost úpravy fotografií před vyfocením i po vyfocení
 • Dvě tlačítka spouště, možnost přízpůsobení jejich funkce

Zasloužilo by vylepšení:

 • Chybí čeština
 • Fotky z paměti přístroje nejdou stáhnout přes kabel
 • Na uložených fotkách není patrný použitý filtr. Ten je vidět pouze na fotografiích přímo v přístroji
 • Vyšší cena fotoaparátu
Fujifilm Instax SQUARE tisk fotky
Fotky pořízené s Fujifilm Instax SQUARE

Fujifilm Instax SQ10 displej

Ukázkové fotografie z Instaxu SQUARE:

Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka
Fujifilm Instax SQUARE fotka

Fujifilm Instax SQUARE fotka


Fotka z Fuji SQ10Recenzi připravili:

David & Karolína – prodejna FOTOLAB Karlovy Vary

komentář