CEWE Fotolab

OM SYSTEM TG-7 – Jak odolný je nástupce Olympus TG-6? Crash test!

V polovině září představil OM SYSTEM vylepšeného nástupce legendární TG-6, OM TG-7. Mezi nejnápadnější změny patří bytelnější grip, USB-C konektor a třípalcový displej s vylepšeným barevným podáním. Co nás ale zajímalo nejvíc, je jeho robustnost. Prý ustojí cokoliv, i kdybychom jej chtěli přejet autem. Z hluboka se nadechněte, jdeme to zkusit!  

Podle výrobce, se s foťákem dá potápět až do 15 metrů, házet jej z výšky 2,1 metrů na zem, šlapat po něm s váhou do 100 kg, v zimě fotografovat v -10 °C a kdyby vás napadlo fotit v písečné bouři, je proti písku a prachu samozřejmě také utěsněný. Upřímně, když jsme do toho šli, moc jsme nedoufali, že to chudák přežije.  

První výzva jej čekala v kanceláři. Standa převzal zabalenou krabičku s fotoaparátem, otevřel ji a jak to tak bývá, úplnou náhodou 🙂 mu z ní foťák vypadl. Přímo na podlahu! Samozřejmě se nic nestalo. Displej svítil, fotoaparát ostřil a fotil jak má. Dobře, v kanceláři jsme měli tenčí koberec. Jak ustojí pád na venkovní dlažbu? To už můžete vidět v krátkém videu – zase vydržel. Když už jsme byli venku, přišel čas na ostřejší zkoušku. Přejedeme ho motorkou!

Prý jej můžeme přejet i s motorkou...
Prý jej můžeme přejet i s motorkou…
OM SYSTEM TG-7, crash test
Displey je poškrabaný, ale funkční. A ani prasklinka!

Pokaždé, co se dívám na naše video, zvedá se mi žaludek. TG-7 ustál i toto! Až na pár viditelných škrábanců na displeji je stále celý, funkční a vypadá dobře.  

 

Stihli jsme podniknout i výlet k rybníku. Krátce předtím jsme byli s kamarádem u jezera a jeho fenka nadšeně skákala do vody pro klacek. Škoda, že jsme měli po ruce jenom mobily a s těmi se do vody nesmí. Rozhodli jsme, že výlet zopakujeme se „sedmičkou“ aspoň v neprůhledné vodě pražského rybníku.

Voda nové TG-7 nedělá absolutně žádné potíže, jen mějte na mysli, že když se budete s foťákem potápět ve slané vodě, nezapomeňte jej pořádně vyčistit. Těsnění sůl nemá rádo. 

OM SYSTEM TG-7, crash test, pes, voda, vodotrysk, Stromovka

Zpět k rybníku! Fenka je sice naučená aportovat, ale foťák ji nechutnal, takže jsme fotoaparát přivázali k většímu klacku. Aportování na louce bavilo všechny. Mimochodem OM SYSTEM TG-7 byl po celou dobu v režimu natáčení, takže máme dechberoucí „aportovací“ videa z pohledu klacku.

Skončilo to házením do vody. Na začátku opatrně, pak až doprostřed rybníka. Foťák to přežil, neutopili jsme jej. 

Hranice odolnosti vůči chladu a mrazu jsme nezkoušeli. Mrazák má totiž -20 °C a hlášená dolní hranice fotoaparátu je jenom -10 °C. Nicméně přes noc jsme ho nechali při +4 °C uvnitř ledničky v zábavné společnosti acidofilního mléka, sýrů a ovoce.

Ráno vypadal zcela optimisticky a fotil, jako by se nic nestalo. Užitečný test? Ani ne, ale byla to sranda a ukázalo se, že nový OM SYSTEM TG-7 rozhodně nepotřebuje zacházení v rukavičkách 🙂 

 

Galina Gordeeva

Fotografka se skoro dvacetiletou zkušeností, redaktorka, novinářka a lektorka fotografických kurzů. Jsem tvůrčí člověk, který se nemůže obejít bez pokusů, což je důvod proč se během posledních let stále více věnuji různým experimentálním technikám včetně malování světlem.

Přidat komentář