CEWE Fotolab

Jak vybrat foťák na aktivní dovolenou?

Dovolená se pro každého z nás nese v jiném duchu – někdo se chce bezstarostně relaxovat v hotelovém resortu, někdo vyráží za krásami památek a někdo se celou dobu nezastaví a adrenalin je pro něj nutností, bez které nelze žít. V příspěvku vás zkusíme nasměrovat na výběr toho pravého foťáku na aktivní dovolenou.

Olympus TG6Právě poslední zmínění skupina „dovolenkářů“ má relativně omezené možnosti výběru fotoaparátu, respektive fotografické techniky, která by s nimi držela krok a nemuseli by se tak bát případného poškození při outdoorových aktivitách. Otázka tedy zní, jaký fotoaparát pro milovníky outdooru, resp. aktivní dovolené zvolit?

Naštěstí však existuje několik cest, jak podobné dilema poměrně snadno vyřešit. Na trhu stále ještě najdeme čistě outdoorové odolné fotoaparáty, které jsou pro podobnou dovolenou jako stvořené. Alternativou k nim mohou být i malé akční kamery – ačkoli jsou určeny primárně pro natáčení videa, jejich sofistikované funkce bez problémů splní i požadavky na záznam statických snímků.

Fotograf pracující se stativem. Nodal point

V případě, že nepatříte mezi adrenalinové milovníky a plánujete spíše poklidnější aktivní dovolenou protkanou i cestováním, může pro vás být zajímavým řešením ultrazoomový kompaktní digitál (all-in-one řešení).

Ultrazoomy v sobě často spojují rozměry a hmotnost nižší než zrcadlovka či bezzrcadlovka s nasazeným ultrazoom objektivem, avšak v mnoha případech nabízí obrovským rozsah optického zoomu, kterého nelze dosáhnout s výměným objektivem.

Díky tomu tak zvládnete prakticky jakýkoli snímek – od širokých krajinných záběrů až po velké detaily vzdálených objektů. Tato volba sebou však nese nulovou, či dosti omezenou odolnost fotoaparátu vůči nepříznivému počasí. Ideální je tedy situace, kdy cestujete s oběma fotoaparáty – ultrazoomem pro „suché“ fotografování a odolným kompaktem nebo akční kamerou pro fotografování pod vodou nebo v deštném pralese.

Stativ Vanguard Alta CA 203APH

Čtěte také na blogu: Jak vybrat stativ? Na co si dát pozor?

Odolné kompaktní fotoaparáty

Malé odolné kompakty jsou v současné době jednou ze dvou skupin malých kompaktů, které má smysl kupovat (tou druhou jsou pokročilé digitály s velkým snímačem a světelným objektivem). Vzhledem k jejich zaměření můžete očekávat poměrně impozantní parametry z pohledu odolnosti – samozřejmostí je zde možnost potápět se s digitálem do hloubky několika metrů, bát se nemusíte bláta, prachu, a dokonce ani nízkých teplot pod bodem mrazu.

Vedle toho je u většiny fotoaparátu zajištěna také odolnost vůči tlaku, takže případné přišlápnutí padajícího kompaktu do bláta anebo jeho přisednutí v zadní kapse kalhot mu nijak neublíží. Velmi pohodlné jsou odolné kompakty také v exotických destinacích, kde nemusíte řešit vysokou vzdušnou vlhkost a v případě touhy pořídit podvodní záběr jen skočíte do vody s digitálem upevněným na zápěstí.

Nedílnou součástí všech kompaktů je dnes také bezdrátové propojení s mobilním telefonem, takže můžete právě pořízené záběry okamžitě sdílet na sociálních sítích. Nemluvě o možnosti vzdáleného ovládání přes mobil, když máte foťák například na malém stativu na dně moře.

Doporučené odolné kompaktní fotoaparáty

Námi vytipované modely jsou již několikátou generací v řadě, což v praxi znamená, že se výrobci poučili z předchozích chyb a nynější digitály jsou tak vyladěné takřka k dokonalosti. Jediné omezení, se kterým musíte počítat, je dáno jejich velikostí, respektive velikostí použitého snímače, ovšem to je pouhý malý detail v záplavě užitečných funkcí a celkové přidané hodnoty, které vám outdoorové kompakty nabídnou.


Olympus TG-6

Olympus TG6
Olympus TG6

Olympus TG-6 je asi nejlepším zástupcem odolných kompaktů. Vedle promyšleného ovládání, kde nechybí otočný volič expozičních režimů, totiž nabídne objektiv s perfektní světelností F2–4,9 a umožňuje také záznam snímků do RAWu.

Odolnost je zde také příkladná – vodotěsný je do hloubky 15 m, prachotěsný, nárazuvzdorný do 2,1 m, tlakuvzdorný do 100 kg, mrazuvzdorný do -10°C a konstrukce s dvojitým ochranným sklem nabízí vynikající ochranu proti zamlžování.

Ze speciálních funkcí nutno zmínit Wi-Fi, GPS, mikroskopický režim pro opravdu velké detaily nebo Focus stacking pro automatické skládání makrofotografií s posunutou rovinou zaostření.


Pentax Ricoh WG–6

Ricoh vyrábí pod značkou Pentax nejen kompakty, ale i digitální zrcadlovky, které jsou ideální pro náročné fotografování, jelikož mají vždy odolnou úpravu. Zkušenosti tedy výrobce zúročil i při výrobě kompaktů a model WG–6 je toho důkazem.

Ovládání je velmi snadné díky otočnému voliči a dostatečně vystouplým tlačítkům, která pohodlně stisknete i v rukavicích. Specialitou je také šestice LED kolem objektivu pro přisvícení na krátkou vzdálenost, například při podvodní fotografii.

Vedle možnosti ponoru do hloubky 20 metrů, navíc dostanete odolnost vůči pádům ze 2 m, tlakuodolnost do 100 kg a mrazuvzdornost do -10°C. Opominout nesmíme ani GPS modul a Wi-Fi připojení.

Pentax Ricoh WG–6
Pentax Ricoh WG–6

 


Dále doporučujeme:

Nikon Coolpix W300

Nikon Coolpix W300

Panasonic Lumix FT7

Panasonic Lumix FT7


NÁŠ TIP:

Při fotografování v mořské vodě nezapomínejte na pořádné propláchnutí fotoaparátu ve sladké vodě, v opačném případě totiž může sůl poškodit těsnění a pak už je jen krůček k zatečení vody do vnitřní části aparátu.
Pod vodou se také odlišným způsob láme a prochází světlo, takže je třeba důsledně dbát na správné vyvážení bílé pro podvodní fotografii, které nabídnou všechny outdoorové kompakty.

Pro potápění do větších hloubek, než je deklarováno výrobcem, je třeba pořídit speciální podvodní pouzdro, které odolá tlaku až do hloubky kolem 50 metrů. Součástí takového pouzdra jsou také úchyty pro doplňkové osvětlení a samozřejmě i závaží pro snazší ponor. S podvodním pouzdrem můžete potopit i neodolný fotoaparát, pouze jeho ovládání bude pomalejší.

Levnou alternativou ke skořepinovým pouzdrům jsou pak lehké voděodolné sáčky, ty použijete u neodolného kompaktu pro potápění u pobřeží a velmi dobře také ochrání aparát před vysokou vzdušnou vlhkostí a pískem.

Koupit odolný kompakt nebo akční kameru?

Rozhodnutí je samozřejmě jen a jen na vás, přesto však vypíchneme několik typických vlastností jednotlivých zařízení.

Akční kamera

  • většinou pevné ohnisko, omezeně optický zoom
  • malý nebo žádný displej
  • miniaturní rozměry
  • jednoduchá obsluha

Outdoorový kompakt

  • detailnější záběr díky zoomu, ale méně široký záběr
  • výrazně větší displej
  • větší rozměry a hmotnost
  • širší možnosti nastavení

Outdoorové akční kamery

Zcela zásadní výhodou akčních kamer je jejich velikost a tudíž i obrovská flexibilita použití, zvláště v kombinaci s nejrůznějšími držáky je můžete upevnit na batoh, přilbu, hrudník nebo na gimbal pro lepší stabilitu.

Vedle množství nejrůznějších držáků a úchytů je obvykle součástí akčních kamer také ochranné pouzdro, díky němuž se nemusíte bát potápění v moři ani průjezdů zabahněnými cyklostezkami.

Výhodou i nevýhodou zároveň je osazení pouze pevným objektivem, který má obvykle velmi široké ohnisko a s ním spojené geometrické zkreslení v okrajových částech obrazu. Většina kamer, respektive jejich obslužný software, však již dokáže zkreslení eliminovat.

A kdy kameru používat? Ideálně v okamžiku, kdy budete z větší části pořizovat videa a chcete je spíše jen doplnit fotografiemi. Flexibilita kamery a jednoduchost použití je v takovém případě bezkonkurenční.

Doporučené akční kamery

GoPro HERO7 White

GoPro HERO7 White
GoPro HERO7 White

Značka GoPro je na trhu akčních kamer stálicí, což dokazuje i aktuální sedmá generace kamery HERO. Bez dodatečného obalu se můžete s kamerou potopit do hloubky až 10 metrů, s obalem pak až do 50 metrů.

Kamera je vybavena pokročilou stabilizací obrazu, hlasovým ovládáním a dotykovým displejem. Vedle záznamu Full HD videa zvládá samozřejmě i fotografie, a to v rozlišení 10 Mpx.

Novinkou je možnost záznamu vertikálního videa, které můžete bez problémů sdílet na Instagramu díky bezdrátovému propojení s mobilem.


DJI OSMO Action

DJI patří mezi dlouholeté výrobce dronů, osazených malými kamerami. V letošním roce představila firma první samostatnou akční kameru, která rozhodně stojí za pozornost.

Také zde najdete dotykové ovládání a širokoúhlý objektiv s velmi dobrou světelností F2,8. Video pořídíte až ve 4K kvalitě nebo ve Full HD s vysokorychlostním snímání. Fotografie je dokonce možné ukládat v RAWu!

Specialitou je dvojice displejů, jeden klasicky na zadní straně a druhý menší pak na přední straně, takže máte perfektní kontrolu nad záběrem, jehož jste součástí.

DJI OSMO Action
DJI OSMO Action

DJI OSMO Pocket

DJI OSMO Pocket
DJI OSMO Pocket

Model Osmo Pocket od DJI je unikátní hned v několika ohledech. Jedná se totiž o velmi malou akční kameru, jejíž nedílnou součástí je stabilizátor (gimbal).

Fotografie s tímto malým zařízením pořídíte v rozlišení 12 Mpx, video pak ve 4K rozlišení. Vedle možnosti kontroly záběru na miniaturním displeji je k dispozici také připojení prostřednictvím USB k mobilu. Kamera nemá tak široký úhel záběru jako většina konkurence – nabídne jen 80°.

Speciální režimy záznamu vám umožní například nastavit sledování jednoho objektu (Active Track) nebo pořizovat zpomalené záběry (Motionlapse, Timelapse).

Ultrazoomy – bridge fotoaparáty

Pokud bychom se drželi konstrukčního rozdělení, pak spadají ultrazoomy mezi digitální kompakty. Jejich specifikem je však velký rozsah ohnisek objektivu. Proto jsou vhodným nástrojem především pro cestovatelskou fotografii, kdy nebudete omezeni příliš krátkým ohniskem, v případě, kdy chcete udělat větší detail.

Na trhu najdete modely s 20 až 60 násobným optickým přiblížením a je pouze na vás, jaký zvolíte. Rozhodně však doporučujeme kupovat fotoaparáty, které mají optickou nebo mechanickou stabilizaci obrazu, bez ní totiž v případě dlouhého ohniska prakticky nic nevyfotíte. Určitě se bude hodit i stativ, či monopod.

Stativ Vanguard Alta CA 203APHČtěte také na blogu: Kdy používat a kdy nepoužívat stativ

Možnosti nastavení jsou v případě ultrazoomů poměrně široké a obvykle najdete i pokročilejší expoziční režimy (P, S, A, M), které doplňuje slušná nabídka scénických programů. Snad jedinou nevýhodou, s níž je třeba počítat, jsou větší rozměry a hmotnost.

Doporučené ultrazoomy – bridge fotoaparáty

Sony Cyber-shot DSC-HX400V

Sony Cyber-shot DSC-HX400V
Sony Cyber-shot DSC-HX400V

Padesátinásobný optický zoom tohoto fotoaparátu má rozsah 24–1200 mm, takže můžete pořizovat širokoúhlé záběry krajiny i detaily Měsíce. Také světelnost F2,8–6,3 patří k těm lepším.

Snímač s rozlišením 20 Mpx v kombinaci s procesorem Bionz X umožní ukládání fotek v JPEGu a záznam Full HD videa. Optická stabilizace zajistí ostré snímky i při použití delšího času a navíc je k dispozici elektronický hledáček pro snazší kompozici v jasných slunečných dnech.

Propojení s mobilním telefonem je zde samozřejmostí a umožní vám ovládat fotoaparát na dálku. Díky vestavěné GPS jednotce navíc můžete zaznamenávat i souřadnice místa, kde byly fotografie pořízené.


Panasonic Lumix DMC-FZ300

Lumix FZ300 je zajímavým digitálem hned z několika pohledů. Je totiž vybaven pětiosou stabilizací obrazu, objektivem s širokým 25mm ohniskem a rozsahem až do 600 mm, a to vše při konstantní světelnosti F2,8 v celém rozsahu ohnisek.

K tomu si přidejme možnost záznamu videa ve 4K rozlišení, ukládání fotografií nejen v JPEGu ale i v RAWu a užitečnou technologii Depth From Defocus s jejíž pomocí můžete dodatečně zvolit rovinu ostrosti na snímku. Rychlost sériového snímání 12 sn./s je také nadprůměrná.

Výklopný dotykový displej je doplněn elektronickým hledáčkem a standardem je zde také propojení s mobilním zařízením prostřednictvím Wi-Fi či vstup pro externí mikrofon.

Panasonic Lumix DMC-FZ300
Panasonic Lumix DMC-FZ300

TIP: Astrofotografie s Nikonem Coolpix P1000

Jedním z největších ultrazoomů na trhu, a to jak z pohledu optického přiblížení, tak z pohledu velikosti a hmotnosti je ultrazoom Nikon Coolpix P1000. Objektiv má totiž rozsah 24–3000 mm, což značí 125× optické přiblížení.

Nikon Coolpix P1000

V kombinaci s hybridní stabilizací obrazu, která kombinuje optickou stabilizaci s účinností 5 EV při fotografování a opticko-digitální stabilizaci při záznamu videa, se jedná o nejvýkonnější ultrazoom na trhu. Vzhledem k obrovskému rozsahu a opravdu dlouhému ohnisku je tento fotoaparát vhodný zejména pro amatérskou astrofotografii nebo wildlife fotografii, kde dosáhnete skvělého přiblížení. Ostatně myslel na to i výrobce, který přidal speciální scénický režim Měsíc.

Při takovém fotografování však již musíte být na pozoru – přiblížení je natolik velké, že při snímání s plně vyzoomovaným ohniskem můžete vidět pohyb měsíce na obloze – respektive vzájemný pohyb Měsíce a Země – myslete na to během komponování, resp. expozice. Podobně při fotografování s velmi dlouhým ohniskem za slunečného dne se můžete dočkat neostrých snímků vinou tetelícího se vzduchu, který se u superdlouhých ohnisek může značně projevit.

Na druhou stranu za cenu těsně pod 26 000 Kč dostanete sestavu, která má neuvěřitelný, dalo by se říci rekordní rozsah – objektiv podobných parametrů byste těžko hledali a nejdelší 600mm objektiv od Nikonu stojí víc než desetkrát tolik. Fotoaparát je to velmi specifický, ovšem díky vlastnostem a optice je jediný na trhu.

komentářů

  • Díky za super recenzi. Nedávno jsem si podobný fotoaparát koupil a taky absolvoval kurz potápění u https://potapeni.seawolf.cz/ Rád bych totiž odjel do jihovýchodní Asie fotit podmořský život, takže chci být už dopředu připravený na všechno možné. Myslím si, že zatím mám přípravu na velmi dobré úrovni 🙂