CEWE FOTOLAB

Jak vybrat paměťovou kartu?

Současná nabídka paměťových karet na trhu je jedním slovem obrovská, a ne každý se v ní snadno orientuje. Pojďme se proto podívat blíže na to, jak od sebe jednotlivé karty odlišit, a po které konkrétní sáhnout.

V dřívějších dobách velmi pestrá nabídka paměťových karet pro fotoaparáty – co do různých formátů – se postupem času zúžila na dva nejpoužívanější typy karet – Secure Digital (SD) a Compact Flash (CF) – přičemž druhý jmenovaný se používá výhradně u profesionálních modelů digitálních zrcadlovek. Dnes jej ještě doplňují rychlé karty formátu XQD, které jsou také doménou fotoaparátů zaměřených spíše na profíky.

Jaký typ paměťové karty zvolit?

Odpověď na tuto otázku je poměrně snadná, každý fotoaparát totiž používá konkrétní typ paměťové karty, v některých případech se můžete setkat s dvěma různými sloty na karty, je to však výjimkou.

 • CompactFlash (CF) karty dnes najdete výhradně v poloprofesionálních a profesionálních fotoaparátech, případně také u některých velmi starých modelů levných zrcadlovek. Výhodu karty je její větší odolnost ve srovnání s jinými typy a také výrazěn vyšší přenosová rychlost.
 • Setkat se můžete s variantou označenou jako CompactFast (CFast), což jsou karty mírně odlišné od CF a používají se především pro profesionální záznam videa.
 • XQD karty jsou jedním z nejnovějších typů, používaných v digitálních fotoaparátech. Jejich rozšíření zatím není příliš velké a najdete je výhradně v profesionálních fotoaparátech. Jednoznačnou výhodou je zde velmi vysoká přenosová rychlost a také velká kapacita. Nevýhodou je zatím menší dostupnost karet různých výrobců a tudíž i znatelně vyšší cena.

SD karty jsou jednoznačně nejrozšířenějším typem paměťových karet, a to jak v případě digitálních fotoaparátů, tak v případě mobilních telefonů, kde se používá jejich zmenšená varianta MicroSD. Standard SD karet vznikl v roce 1999, od té doby se však vývoj značně posunul a na trhu najdete v zásadě tři skupiny SD (a microSD) karet:

 • SD – nejstarší typ karet s kapacitou do 4 GB (rychlost sběrnice 12,5 až 25 MB/s)
 • SDHC – karty používané od roku 2006 s kapacitou 2 až 32 GB (rychlost sběrnice 12,5 až 104 MB/s)
 • SDXC – nejnovější standard karet z roku 2009 přinesl kapacitu 32 GB až 2 TB (rychlost sběrnice 156 až 312 MB/s)

Pokud byste hledali kartu pro mobilní telefon nebo tablet, jsou parametry microSD karet totožné. Ve výjimečných případech se můžete setkat ještě s MiniSD kartami, které mají odlišnou velikost, ale dnes se již nepoužívají.


TIP: Potřebujete-li kartu do mobilu (MicroSD) a chtěli byste ji používat i v digitálu (SD) sáhněte po verzi s adaptérem, jeho použití nemá na rychlost zápisu vliv.


Jak velkou kartu budete potřebovat?

Vhodná kapacita paměťové karty je námětem mnoha diskuzí, a to především z důvodu možné ztráty dat. Obecně se doporučuje používat spíše více menších karet, než jednou s velkou kapacitou. Důvodem je riziko ztráty veškerých dat při poškození velkokapacitní karty. To se samozřejmě týká zejména uživatelů fotoaparátů s jedním slotem pro kartu.

S rostoucím rozlišením snímačů však rostou také datové objemy fotografií a tím pádem i nároky na kapacitu karet. Zlatou střední cestou je pořízení alespoň tří až čtyř paměťových karet, kdy bude jejich kapacita optimální pro záznam cca 600 až 1000 snímků v nejvyšším rozlišení a formátu JPEG.

V takovém případě si při běžném fotografování vystačíte s jednou kartou a v případě náročnějšího focení ji pak vyměníte za druhou, takže snížíte riziko nečekané ztráty dat.Kolik dat uložíte na 64 GB kartu:

 • cca 589 snímků v RAWu s rozlišením 45 Mpx
 • cca 1900 snímků v JPEGu s minimální kompresí a rozlišením 45 Mpx
 • cca 1170 snímků v RAWu s rozlišením 24 Mpx
 • cca 3700 snímků v JPEGu s minimální kompresí a rozlišením 24 Mpx
 • cca 60 minut videa ve 4K (30p) při datovém toku 144 Mb/s
 • cca 180 minut videa ve Full HD (60p) při datovém toku 48 Mb/s

Rychlost paměťových karet

Podstatným parametrem pro výběr paměťové karty je také její rychlost při zápisu a čtení dat. Ta je udávána nejčastěji prostřednictvím tzv. rychlostní třídy, která udává minimální rychlost sekvenčního přenosu dat. Rychlostní třída je značena číslem v kroužku, maximální hodnotou je Class 10. Dělení podle rychlosti je pak následující:

 • Class 2 – maximální rychlost 2 MB/s
 • Class 4 – maximální rychlost 4 MB/s
 • Class 6 – maximální rychlost 6 MB/s
 • Class 10 – maximální rychlost 10 MB/s

Současná nabídka karet na trhu však zahrnuje již pouze třídu 10. Vyšší rychlosti karet pak nesou ještě označení UHS a s rozvojem natáčení videa začali výrobci používat i rychlostní třídy pro video.

Jakou kartu pro natáčení videa?

Speciálně pro videografy připravila řada společností rychlé paměťové karty s vysokou kapacitou a odlišným značením rychlostní třídy.

 • V6 (6 MB/s)
 • V10 (10 MB/s)
 • V30 (30 MB/s)
 • V60 (60 MB/s)
 • V90 (90 MB/s)

Podle organizace SD Association jsou paměťové karty do třídy V10 určeny maximálně pro Full HD video, třída V30 a vyšší by měla bez problémů zvládnout 4K video a poslední dvě V60 a V90 jsou pak připravené až pro 8K záznam s vysokým datovým tokem. Požadavky na stále vyšší přenosové rychlosti karet přinesly další standard, a to UHS-II, které přinášejí nejvyšší rychlost a odlišný počet kontaktů na kartě.

Rozdíl mezi paměťovými kartami UHS-I (vlevo) a UHS-II (vpravo) není jen v rychlosti, ale také v počtu kontaktů na zadní straně karty
Rozdíl mezi paměťovými kartami UHS-I (vlevo) a UHS-II (vpravo) není jen v rychlosti, ale také v počtu kontaktů na zadní straně karty

Karty UHS-II jsou zpětně kompatibilní se starším UHS-I slotem, avšak zařízení nevyužije plnou rychlost karty. Pokud tedy zvažujete nákup karty a výhledově i pořízení nového fotoaparátu, určitě se investice do UHS-II vyplatí. Pro bezproblémové sériové snímání (JPEG i RAW) a občasný záznam videosekvencí doporučujeme pořízení karty standardu V30 respektive UHS třídy U3.

Class (třída) Minimální rychlost zápisu (MB/s) UHS Video Class (video třída) maximální kvalita videa
 Class 2 (C2) 2 N/A N/A SD (320p)
 Class 4 (C4) 4 N/A N/A HD video (720p)
 Class 6 (C6) 6 N/A  Class 6 (V6) HD video (720p)
 Class 10 (C10) 10  Class 1 (U1)  Class 10 (V10) Full HD video (1080p)
N/A 30  Class 3 (U3)  Class 30 (V30) 4K video 30 snímků za sekundu
N/A 60 N/A  Class 60 (V60) 8K video nebo 4k video 120 snímků za sekundu
N/A 90 N/A  Class 90 (V90)

Údaje, které lze běžně nalézt na kartách

Prakticky na každé paměťové kartě najdete celou řadu informací, podle nichž se můžete rychle zorientovat a snadno ji zařadit do výše uvedených tabulek.

V našem ukázkovém případě se z karty dozvíte následující:

 • značka a série: SanDisk Extreme
 • kapacita karty: 16 GB
 • typ karty: SDHC –římská jednička znamená, že karta je UHS-I a v takových přístrojích dokáže využít rychlost až 104 MB/s
 • rychlostní třída: Class 10 – karta tedy zvládne minimální rychlost zápisu 10 MB/s u aparátů bez UHS řadiče
 • třída UHS: třída U3 značí minimální rychlost 30 MB/s u aparátů s UHS řadičem

Rozdíly při praktickém použití

Při záznamu videa je třeba kupovat vhodnou kartu především na základě toho, jakého datového toku je schopna vaše kamera dosáhnout – na základě tohoto údaje je pak třeba vybírat kartu s adekvátní rychlostí zápisu.

V případě, že se nevěnujete natáčení videa, ale pouze fotografujete, pocítíte vyšší či nižší rychlost zápisu na kartu především při sériovém snímání a také při fotografování do formátu RAW.

Jak ukazují praktické testy, tak ačkoli není datový tok při sériovém snímání nijak zásadně vysoký, je úzkým hrdlem při ukládání snímků tzv. buffer (vyrovnávací paměť) fotoaparátu, z něhož je třeba po zaplnění data co nejrychleji odeslat na paměťovou kartu.

A právě na tento parametr je vhodné se zaměřit nejen při výběru karty, ale také při výběru fotoaparátu. Můžete se totiž dostat do situace, kdy budete mít velmi rychlou kartu, ale nevyužijete její potenciál kvůli malé kapacitě vyrovnávací paměti digitálu. Anebo naopak použijete kartu starší a pomalejší, takže bude limitem nikoli kapacita vyrovnávací paměti, ale rychlost zápisu na kartu.

Společnost SanDisk, je dělí do čtyř řad s různou rychlostí zápisu:

 • Extreme Pro (UHS-I) – až 95 MB/s
 • Extreme Pro (UHS-II) – až 300 MB/s
 • Extreme – až 90 MB/s
 • Ultra – až 80 MB/s

Na základě testování zástupců těchto čtyř řad je možné konstatovat, že zásadní rozdíl je mezi nejnižší řadou karet Ultra a vyššími řadami Extreme a Extreme Pro.


Doporučení pro výběr

V praxi sice nepoznáte rozdíl v tom, že byste například nafotili menší počet snímků v sérii, ovšem zásadním rozdílem je pak ukládání obrazových dat na kartu z mezipaměti, kdy pomalejší (o pouhých 10 MB /s) karta Ultra potřebovala pro uložení prakticky dvojnásobnou dobu oproti kartám ostatním. Vzhledem k tomu, že po dobu ukládání dat na kartu není většinou možné fotoaparát ovládat, je lepší se těm nejlevnějším modelům vyhnout, zejména když plánujete fotografování sportu nebo jiných dynamických motivů.

Uvedený závěr je možné zobecnit i na jiné značky paměťových karet a řídit se jím při výběru další karty. Kupovat rychlejší paměťové karty tedy rozhodně má smysl, jejich pořizovací cena je o něco málo vyšší, nicméně vám zajistí spolehlivé a rychlé ukládání dat.

Důležité je si při výběru karty také rozmyslet, k čemu ji budete používat a jakému fotožánru se primárně věnujete. Pro ateliérovou fotografii si bohatě vystačíte i s pomalejší kartou, která bude odpovídat řadě SanDisk Extreme (případně ULTRA). Jestliže je ale vaší doménou sportovní fotografie, pak určitě sáhněte po rychlém modelu karty, ideálně s rozhraním UHS-II pokud jej podporuje váš fotoaparát.

Doporučená značka karet

Co se týče výběru konkrétní značky karty, můžeme jednoznačně doporučit karty společnosti SanDisk, která je celosvětově největším výrobcem s velmi spolehlivými produkty. Ostatní značky samozřejmě také můžete bez obav používat, ochudíte se ale například o doživotní záruku a karty nemusí vždy stoprocentně splňovat deklarované parametry.

Video: SanDisk Extreme microSD


Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:

Petr Březina
K fotografování jsem přičichl poprvé v roce 1996, kdy jsem ukořistil otcův Zenit 11 a k němu pořídil světelný 135mm objektiv, na vysoké to bylo ve znamení kompaktů a koupě filmové zrcadlovky. Od roku 2004 spolupracuji s různými redakcemi na testování digitálů, takže mi rukama prošlo nemálo strojů. Nejlépe se však cítím se světelnou pětatřicítkou, která mi naprosto vyhovuje nejen při reportáži, ale i při portrétech.

komentář

 • Velmi užitečný přehled, ale tematika je zcela nepřehledná a matoucí – nechápu, jak mohli výrobci / vývojáři standardů dopustit takovou složitost a zmatečnost pojmenování, že se říká „třída“ různým parametrům…

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký dron byste si koupili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták