CEWE FOTOLAB

Jak na detaily bez makroobjektivu

Fotografování detailů je oblíbenou disciplínou pro mnohé z nás. Často se neobejdete bez specifického fotografického vybavení, v rámci kterého vynikají makroobjektivy. Pokud si drahé příslušenství na focení detailů nechcete pořizovat, máme pro vás několik tipů, jak to zvládnout i bez specializovaného vybavení.

Makroobjektivy jsou pochopitelně ideální volbou. Jsou však poměrně nákladné, jak jsme nastínili v úvodu, proto vám dáme první radu. Než zjistíte, jestli vás fotografování detailů bude opravdu bavit, vyzkoušejte si jejich focení s tím, co už ve fotobrašně máte. Případně za pomocí drobného a levného příslušenství.

Základní zoom objektivy

Fotografování detailů jde v některých případech překvapivě dobře i s jednoduchým setovým zoom objektivem zrcadlovek a bezzrcadlovek. Rozsah ohnisek je většinou 18–55 mm, světelnost není limitem, protože malá hloubka ostrosti u makra není cíl, ale je to naopak spíše komplikace. Nastavte nejdelší ohnisko (např. 55 mm), raději vypněte automatické ostření (na krátkou vzdálenost může zlobit přesnost) a ručně zaostřete na nejbližší možnou vzdálenost.

základní setový objektiv Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 DC III
Základní setový objektiv Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 DC III

Po tomto manuálním předostření už netočte ostřícím kroužkem, ale přibližujte se k vašemu objektu, dokud nebude ostrý. To sledujte v hledáčku nebo na LCD vašeho fotoaparátu. Budete překvapeni, jaký detail jste schopni takto vyfotografovat. Kontrolujte si expoziční čas, ať nejsou vaše fotky rozmazané pohybem ruky fotografa. Řešením je zvednout si lehce citlivost (např. ISO 400).

Nejkratší zaostřovací vzdálenost je parametr uváděný u každého objektivu. Je nutné zohlednit fakt, že u zoom objektivů se nejkratší zaostřitelná vzdálenost může lišit mezi širokým a dlouhým koncem ohniskových vzdáleností.

Zoom teleobjektivy

Pokud vlastníte teleobjektiv s rozsahem ohnisek 70–300 mm, vyzkoušejte ho pro focení detailů také. Použijte delší ohnisko mezi 100 a 300 mm. U tohoto typu zoomu se často mění nejkratší zaostřitelná vzdálenost právě se změnou ohniskové vzdálenosti. Takže většinou není dobrá strategie použít to nejdelší ohnisko, ale je třeba hledat při kterém nastavení dostanete největší zvětšení, resp. přiblížení.

Objektiv Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G ED IF AF-S VR je ideálním nástrojem pro makrozačátky
Objektiv s rozsahem ohnisek 70-300mm je ideálním nástrojem pro vyzkoušení si focení detailů

Pokud takový objektiv má na maximálním ohnisku 300 mm zaostřovací vzdálenost 1,5m (což je typická hodnota), ale při 200 mm zaostří už na jeden metr, může být ohnisko 200 mm lepší volba. Při použití teleobjektivu nezapomeňte využít i neostrou oblast mezi vámi a zaostřeným objektem. Foťte přes jiné květy, listy nebo další vhodné objekty, s jejichž pomocí můžete úspěšně zarámovat hlavní objekt. Buďte kreativní, znám fotografa, který jedny ze svých nejzajímavějších snímků pořizuje přes pomačkané celofánové obaly od bonbónů.

Pevné objektivy

Princip je stejný jako u základních zoom objektivů. Zkontrolujte si nejkratší zaostřovací vzdálenost, manuálně ji nastavte a poté zaostřujte pomocí jemného pohybu celé soustavy fotoaparát + objektiv. Rovina zaostření je v hledáčku či na displeji jasně patrná, sledujte ji a exponujte v ten správný okamžik. Vhodnější jsou spíše delší ohniska, která umožní lépe soustředit pozornost na váš malý objekt a tvořit tak klidnější kompozici.

Fujifilm XF 50 mm f/2 R WRTaky pro použití makro příslušenství se hodí spíše pevná skla než zoomy. Vyzkoušejte různá clonová čísla = experimentujte s hloubkou ostrosti. Nedržte se jedné, vyzkoušené varianty. Některým námětům a objektům vyhovuje větší hloubka ostrosti (květ kopretiny, list, poštovní známka, ciferník), jiným zase minimální hloubka ostrosti s mlhavým tajemnem všude kolem (vrchol pestíku tulipánu, jeden trn růže, růžový kámen v soustrojí hodinek atd.).

semínka papriky
Semínka papriky

Tipy a triky z praxe

  • Věnujte se kompozici, mnohdy je její kvalita důležitější než dosažené zvětšení.
  • Nejlepší světlo pro focení detailů je často protisvětlo, hledejte ho tedy.
  • Při kvalitě současných snímačů si neváhejte pomoci dodatečným výřezem (nelze samozřejmě přehánět).
  • Sledujte pozadí a v ideálním případě foťte ve směru, kde je pozadí hodně vzdáleno.
  • Na výsledných snímcích by nemělo nic rušit. Jedno pravidlo říká, že ve fotce by nemělo být nic světlejšího než váš objekt. Takže např. květy stromů nefoťte proti obloze, ale raději proti listům nebo jiným květům.
  • Hledejte si zajímavé objekty pro focení i doma. Květiny ve váze, kaktus, staré mechanické hodinky, odraz v položené lžičce, řezy ovocem a zeleninou (kiwi, citron, pomeranč, okurek) proti oknu, odlesky na disku DVD, nýtky na jeansové bundě nebo bublinky ve sklenici vody. Detaily lze fotit skoro všude!

Čtěte také na blogu: 14 tipů, jak se s foťákem zabavit doma 1. díl

Jednoduché příslušenství pro objektivy

Nejjednodušší variantou je pořízení a nasazení tzv. předsádkové čočky (close-up lens) na přední závit objektivu. Vyrábějí se různé průměry a dioptrické mocnosti (osvědčily se mi +3D, +4D). Nevýhodou je, že u těchto čoček dochází ke zkreslení obrazu na okrajích záběru.

Variantou je také reverzní adaptér, který umožňuje nasadit pevný objektiv (např. 50 mm F1,8) na tělo fotoaparátu obráceně a dosáhnout tak zvětšení cca 1:2. Reverzní kroužek je de facto jednoduchý adaptér, který má na jedné straně filtrový závit a na druhé straně bajonet. Existují i sofistikované reverzní adaptéry značky Novoflex.

Reverzní adaptér Novoflex pro Nikon Z
Reverzní adaptér Novoflex pro Nikon Z

Mezikroužky, další možné řešení, se umísťují mezi tělo a objektiv a umožní fotit z výrazně kratší vzdálenosti a díky tomu tak dosáhnout zhruba polovinu životní velikosti. Funguje sice ostření, ale zhoršuje se světelnost optického systému. Hodí se tedy spíše pro snímání nepohyblivých objektů ze stativu delšími časy. Vhodný mezikroužek vyberete podle typu bajonetu, tedy značky vaší techniky. Existuje řada velikostí, ideální je délka kolem 25 mm.

Mezikroužky značky Aputure

Příspěvek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:

MICHAEL JURÁKMichael Jurák

CEWE FOTOLAB produktový specialista a expert na fototechniku
Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký dron byste si koupili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták