Výběr prvního dronu nemusí být zcela jednoduchý pro někoho, kdo je v této oblasti začátečník. Marek Šaroch v příspěvku popisuje doporučení k výběru týkající se jeho oblíbené značky DJI. Značná výhoda této značky je především ve skladnosti, vysoké kvalitě obrazu a videa, včetně použitých materiálů a technologií, v kombinaci s velmi dostupnou cenou.
Co je vhodné zohlednit při výběru dronu
Je otázka, co od létání vlastně požadujete. Pokud vám stačí občas si rekreačně zalétat někde na dovolené a nebudete chtít natáčet video ve 4k, či následně upravovat fotografie v RAW, sáhněte po DJI Spark. Je to nejmenší verze od DJI, model je velmi skladný a lehký. K létání vám postačí mobilní telefon, se kterým budete moci létat na pár desítek metrů, nebo vás dron bude poslouchat pomocí gest, které určitě nejsou k zahození.
Pokud jste náročnější a víte, že využijete ve větší míře formát RAW , či vám nestačí FULL HD formát u videa, sáhněte po vyšší řadě. Já osobně sáhl po Mavicu 2 PRO. Oproti Mavicu 1 a Air disponuje 1“ snímačem, který se vyznačuje 10-BIT barevným profilem s vyšším dynamickým rozsahem. Oceníte ho především ve zhoršených světelných podmínkách. Celkově kamera od Hasselbladu, která je na dronu napevno namontovaná, zachycuje ostré snímky s velkou barevnou přesností.

Na indoorové létání si můžete pořídit dron za pár tisíc (např. některý model od firmy RYZE TECH), kterého se nemusíte bát půjčit dětem a létat s ním klidně doma v obýváku. Sice nedostanete takovou kvalitu, ale i on vám pořídí dobré fotografie a zachytí video v HD kvalitě a Vaše ratolesti tím určitě na pár hodin zabavíte. Dron má i ochranné prvky v podobě krytek vrtulí, což může při nárazu o pevnou překážku zabránit poškození dronu.
Srovnání technických parametrů vybraných dronů DJI
Dji Mavic Air
Dji Mavic 2 ZOOM
Dji Mavic 2 PRO
Snímač
1/2,3″ CMOS
1/2,3″ CMOS
1″ CMOS
Video
4k (3840 x 2160px) 24/25/30p;
Full HD (1920 x 1080px) 120p
4k (3840 x 2160px) 24/25/30p; Full HD (1920 x 1080px) 120p
4k (3840 x 2160px) 30p;
Full HD (1920 x 1080px) 120p
Foto
12 Mpx
12 Mpx
20 Mpx
Max. doba letu
21 minut
31 minut
31 minut
Max. dosah (s ovladačem)
4 km
6 km
8 km
Max. rychlost
68,4 km/h
72 km/h
72 km/h
Stabilizátor
3osý
3 osý
3 osý
Rozměry (rozložený)
168 x 184 x 64 mm
322×242×84 mm
322 x 242 x 85 mm
Hmotnost
430 g
905 g
907 g
Cena
21 990 Kč
32 490 Kč
38 990 Kč
Obecné rozdíly mezi indoorovým a outdoorovým dronem
Indoor
– nižší odolnost a obecně menší velikost
– o něco horší kvalita obrazu a videa
– nižší pořizovací náklady
– určeny pro létání v uzavřených prostorech (kanceláře, výrobní a jiné haly, domácnosti atd.)
Outdoor
– odolnější a větší konstrukce (mnohem lépe se vypořádají s povětrnostními vlivy)
– vyšší stabilita a kvalitní řídící SW s řadou funkcí pro natáčení,
– vyšší pořizovací náklady

Jak jsem již zmiňoval, dron lze ovládat mimo jiné pomocí gest, stačí například spojit ruce směrem ke kameře dronu a pořídí vám selfie, nebo vám bezpečně přistane na natažené ruce. Nevýhoda je malý dosah, malá kontrola nad strojem a omezené množství povelů. Naštěstí ke každému dronu lze připojit ovladač a propojit s mobilem, či tabletem. Získáte tím velké množství informací a možností nastavení letu. Hlavní výhodou je velký dosah, větší kontrola nad strojem, manuální nastavení kamery a živý náhled letu (FPV).
Při koupi se můžete setkat s pár pojmy, nejčastěji se zkratkou RTF, což znamená doslova Ready To Fly (připraven k letu). Jedná se o nejlepší volbu pro začátečníky, kdy model je komplet sestaven a nemusíte nic dokupovat, jen například namontovat vrtulky, zapojit baterku a letět. Se zkratkami jako BNF (Bind To Fly) a ARF (Almost Ready to Fly) se u modelů DJI nesetkáte, tyto zkratky jsou určené pro modeláře, kdy vám dorazí plná krabice součástek a dílů, které Vy musíte ještě složit, či stavebnice, která neobsahuje ovladač.

Důležitý parametr u dronů, krome kvality obrazu, je jeho výdrž. Osobně mám vyzkoušené, že jedna baterie většinou nestačí, a to i když má v reálu vydrž 25minut. Takže je na zvážení, zda rovnou nekoupit tzv. „kombo verzi“, kdy v balení dostanete sadu baterií navíc, včetně nabíječky na nabíjení více kusů baterií naráz.
Občas se může někomu stát, že zapomene vyndat paměťovou kartu z počítače a vrátit ji do dronu. Naštěstí na tyto případy je myšleno a Mavic Air, PRO 2 a ZOOM mají vnitřní paměť 8GB. Doporučuji si ale zakoupit microSD kartu z kategorie Class 10, jež má rychlý zápis a zvládají bez problému natáčet a ukládat 4K video. Já používám 64GB verzi od SanDisk.
Čtěte také na blogu: Jak vybrat paměťovou kartu?
Doporučení na vhodný batoh pro drony
Používám batoh od Peakdesignu Everyday Backpack 30L, se kterým jsem nadmíru spokojen. Jeho variabilita mi umožňuje nastavit si vše podle potřeb, navíc je voděodolný a má mnoho drobnějších úložných prostor, do kterých se vám vejde mnoho příslušenství, včetně svačiny a pití na cesty a jiných drobností.
Existují i batohy přímo určené na drony, určitě doporučuji také zvážit např. modelovou řadu Lowepro DroneGuard.
Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:
Marek Šaroch
Focení se věnuji již pár let, ale nový náhled na fotografii pro mě přinesla až technologie dronů. Jsem rád, že jsem jejich vývoj zachytil od začátku a vidím pokrok v kvalitě obrazu a leteckých vlastnostech. Navíc se živím jako „ajťák“, takže i z tohoto pohledu je to pro mě zajímavé sledovat trendy v této oblasti. Fotografie jako taková mě neživí, beru to jako hobby a příjemné zpestření výletů s partnerkou a naší smečkou 🙂
Přidat komentář