CEWE FOTOLAB
Fotografování s dronem

Jak vybrat dron (vč. základního příslušenství)

Výběr prvního dronu nemusí být zcela jednoduchý pro někoho, kdo je v této oblasti začátečník. Marek Šaroch v příspěvku popisuje doporučení k výběru týkající se jeho oblíbené značky DJI. Značná výhoda této značky je především ve skladnosti, vysoké kvalitě obrazu a videa, včetně použitých materiálů a technologií, v kombinaci s velmi dostupnou cenou.

DJI dronCo je vhodné zohlednit při výběru dronu

Je otázka, co od létání vlastně požadujete. Pokud vám stačí občas si rekreačně zalétat někde na dovolené a nebudete chtít natáčet video ve 4k, či následně upravovat fotografie v RAW, sáhněte po DJI Spark. Je to nejmenší verze od DJI, model je velmi skladný a lehký. K létání vám postačí mobilní telefon, se kterým budete moci létat na pár desítek metrů, nebo vás dron bude poslouchat pomocí gest, které určitě nejsou k zahození.

Pokud jste náročnější a víte, že využijete ve větší míře formát RAW , či vám nestačí FULL HD formát u videa, sáhněte po vyšší řadě. Já osobně sáhl po Mavicu 2 PRO. Oproti Mavicu 1 a Air disponuje 1“ snímačem, který se vyznačuje 10-BIT barevným profilem s vyšším dynamickým rozsahem. Oceníte ho především ve zhoršených světelných podmínkách. Celkově kamera od Hasselbladu, která je na dronu napevno namontovaná, zachycuje ostré snímky s velkou barevnou přesností.

Fotografování s dronem
Autor: Marek Šaroch

Na indoorové létání si můžete pořídit dron za pár tisíc (např. některý model od firmy RYZE TECH), kterého se nemusíte bát půjčit dětem a létat s ním klidně doma v obýváku. Sice nedostanete takovou kvalitu, ale i on vám pořídí dobré fotografie a zachytí video v HD kvalitě a Vaše ratolesti tím určitě na pár hodin zabavíte. Dron má i ochranné prvky v podobě krytek vrtulí, což může při nárazu o pevnou překážku zabránit poškození dronu.

Srovnání technických parametrů vybraných dronů DJI

Dji Mavic Air Dji Mavic 2 ZOOM Dji Mavic 2 PRO
Snímač 1/2,3″ CMOS 1/2,3″ CMOS 1″ CMOS
Video 4k (3840 x 2160px) 24/25/30p; Full HD (1920 x 1080px) 120p 4k (3840 x 2160px) 24/25/30p; Full HD (1920 x 1080px) 120p 4k (3840 x 2160px) 30p; Full HD (1920 x 1080px) 120p
Foto 12 Mpx 12 Mpx 20 Mpx
Max. doba letu 21 minut 31 minut 31 minut
Max. dosah (s ovladačem) 4 km 6 km 8 km
Max. rychlost 68,4 km/h 72 km/h 72 km/h
Stabilizátor 3osý 3 osý 3 osý
Rozměry (rozložený) 168 x 184 x 64 mm 322×242×84 mm 322 x 242 x 85 mm
Hmotnost 430 g 905 g 907 g
Cena 21 990 Kč 32 490 Kč 38 990 Kč

Obecné rozdíly mezi indoorovým a outdoorovým dronem

Indoor

– nižší odolnost a obecně menší velikost
– o něco horší kvalita obrazu a videa
– nižší pořizovací náklady
– určeny pro létání v uzavřených prostorech (kanceláře, výrobní a jiné haly, domácnosti atd.)

Outdoor

– odolnější a větší konstrukce (mnohem lépe se vypořádají s povětrnostními vlivy)
– vyšší stabilita a kvalitní řídící SW s řadou funkcí pro natáčení,
– vyšší pořizovací náklady

Fotografování s dronem
Autor: Marek Šaroch

Jak jsem již zmiňoval, dron lze ovládat mimo jiné pomocí gest, stačí například spojit ruce směrem ke kameře dronu a pořídí vám selfie, nebo vám bezpečně přistane na natažené ruce. Nevýhoda je malý dosah, malá kontrola nad strojem a omezené množství povelů. Naštěstí ke každému dronu lze připojit ovladač a propojit s mobilem, či tabletem. Získáte tím velké množství informací a možností nastavení letu. Hlavní výhodou je velký dosah, větší kontrola nad strojem, manuální nastavení kamery a živý náhled letu (FPV).

Fotografování s dronem
Autor: Marek Šaroch
Fotografování s dronem
Autor: Marek Šaroch

Při koupi se můžete setkat s pár pojmy, nejčastěji se zkratkou RTF, což znamená doslova Ready To Fly (připraven k letu). Jedná se o nejlepší volbu pro začátečníky, kdy model je komplet sestaven a nemusíte nic dokupovat, jen například namontovat vrtulky, zapojit baterku a letět. Se zkratkami jako BNF (Bind To Fly) a ARF (Almost Ready to Fly) se u modelů DJI nesetkáte, tyto zkratky jsou určené pro modeláře, kdy vám dorazí plná krabice součástek a dílů, které Vy musíte ještě složit, či stavebnice, která neobsahuje ovladač.

Fotografování s dronem
Autor: Marek Šaroch

Důležitý parametr u dronů, krome kvality obrazu, je jeho výdrž. Osobně mám vyzkoušené, že jedna baterie většinou nestačí, a to i když má v reálu vydrž 25minut. Takže je na zvážení, zda rovnou nekoupit tzv. „kombo verzi“, kdy v balení dostanete sadu baterií navíc, včetně nabíječky na nabíjení více kusů baterií naráz.

Občas se může někomu stát, že zapomene vyndat paměťovou kartu z počítače a vrátit ji do dronu. Naštěstí na tyto případy je myšleno a Mavic Air, PRO 2 a ZOOM mají vnitřní paměť 8GB. Doporučuji si ale zakoupit microSD kartu z kategorie Class 10, jež má rychlý zápis a zvládají bez problému natáčet a ukládat 4K video. Já používám 64GB verzi od SanDisk.

Čtěte také na blogu: Jak vybrat paměťovou kartu?

Doporučení na vhodný batoh pro drony

Používám batoh od Peakdesignu Everyday Backpack 30L, se kterým jsem nadmíru spokojen. Jeho variabilita mi umožňuje nastavit si vše podle potřeb, navíc je voděodolný a má mnoho drobnějších úložných prostor, do kterých se vám vejde mnoho příslušenství, včetně svačiny a pití na cesty a jiných drobností.

Peak Design Everyday Backpack 30L - Ash

Existují i batohy přímo určené na drony, určitě doporučuji také zvážit např. modelovou řadu Lowepro DroneGuard.

Lowepro DroneGuard 400
Lowepro DroneGuard 400
Lowepro DroneGuard 400
Lowepro DroneGuard 400

Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:

Marek Šaroch dronyMarek Šaroch
Focení se věnuji již pár let, ale nový náhled na fotografii pro mě přinesla až technologie dronů. Jsem rád, že jsem jejich vývoj zachytil od začátku a vidím pokrok v kvalitě obrazu a leteckých vlastnostech. Navíc se živím jako „ajťák“, takže i z tohoto pohledu je to pro mě zajímavé sledovat trendy v této oblasti. Fotografie jako taková mě neživí, beru to jako hobby a příjemné zpestření výletů s partnerkou a naší smečkou 🙂

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

CSC nebo zrcadlovka?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták