CEWE Fotolab

Jak se rychleji zlepšit ve fotografii 1.díl: Teorie je základ

Každý začátečník chce co nejrychleji pokročit, aby dosáhl určité úrovně, srovnatelné minimálně se zkušenějšími oceňovanými fotografy. Jak toho ale docílit co nejrychleji?

Fotografie je do velké míry řemeslo. Určitá špetka talentu je nutná a zkušenost s výtvarným uměním je vítaná. Fotografie je kreativní, přitom poměrně technická. Pokročit v ní vyžaduje studium kompozice, fotografických postupů, techniky a postprocesingu. Je to nikdy nekončící cesta. Ale zábavná a naplňující. Ne každý dojde do cíle, někteří to vzdají, jiní uvíznou na půl cesty. Ne každému je souzeno stát se dobrým fotografem, stejně jako ne každý může být dobrý řidič, zpěvák, nebo bojovník kung-fu. Každý, kdo se snaží, ale může dosáhnout dostatečně vysoké úrovně v čemkoliv, co si zamane. Pojďme se podívat na několik osvědčených rad a postupů, jak rychleji postupovat ve fotografii.

Fotografujte pro radost

S focením většina začíná jednoduše proto, že chce fotografie. To jsou „běžní“ uživatelé, majitelé fotoaparátů a mobilů, kteří třeba jen dokumentují svůj život. Kde byli na dovolené, jak oslavovali svátky, jak rostou jejich děti, či co provedli jejich zvířecí mazlíčci. Občas se ale stane to, že vás samotné focení začne bavit a budete se chtít zdokonalit. Jen málo začátečníků myslí hned na to, že si bude fotografováním vydělávat. Většina nadšenců tak fotografuje pro radost. Chtějí dělat něco kreativního, co je naplňuje. Nikdy nezapomeňte, proč fotografujete. Pro radost! Nenechte si radost z fotografování pokazit čímkoli a kýmkoli. Nesnažte se sami sebe okamžitě srovnávat s lidmi, kteří se focení věnují delší dobu. Postupujte pomalu, bavte se a výsledky se dostaví samy.

Pokud vás bude fotografování bavit, budete ochotní investovat do techniky, vzdělávání i do samotného fotografování, uvidíte výsledky.

Vzdělávání

Pochopení toho, jak co funguje, se odrazí ve vaší kreativitě. Většina začíná tím, že si koupí fotoaparát, začne fotografovat a vzdělávat se. U mě to bylo naopak. Kamarád mi daroval několik ročníků časopisu Československá fotografie, kdy jsem ještě nefotografoval. Byl jsem ale velký knihomol, co četl i etikety na konzervách. Byl jsem i technický typ a články v časopisech jsem spolkl jako malinu. To se mi 100x vrátilo, když jsem si koupil svůj první fotoaparát Lomo LC-A a později Prakticu BMS. Rychle jsem pochopil, jak fungují. Nešlo to ani jinak, internet, kde bych si to nastudoval, neexistoval.
Zvládnout teorii fotografie je důležité. Když ji ovládáte a hlavně pochopíte, sami si začnete vymýšlet speciální postupy. Je to jako v matematice, pokud se rovnice naučíte nazpaměť a něco vám vypadne, jste v koncích. Pokud ale umíte rovnice odvozovat, k řešení vždy dospějete.

Čtěte také na blogu: „Jak funguje fotoaparát: čas – clona – ISO“

Kde nejlépe čerpat informace?

Knihy a časopisy

Knihy a časopisy byly v minulosti jediným zdrojem zdrojem informací. Stále mají své kouzlo. Papír je papír. Ve světě internetu se ale stávají zastaralými, proto v posledních letech skončilo tolik časopisů.

Ty, které zůstaly, si ale uvědomují, že jsou ohroženým druhem a snaží se bojovat kvalitním obsahem, krásnými fotografiemi a návody nebo rozhovory se slavnými fotografy. Neříkám, že jsou takové všechny, nebo že jsou všechna čísla stejně kvalitní. Troufám si ale tvrdit, že si na trhu budete schopni najít takovou publikaci, ze které se nejenom něco naučíte, ale bude vám i inspirací pro další práci. Tak jako mě inspiruje můj oblíbený BLACK + WHITE PHOTOGRAPHY.

Fotografický magazín

Články

Odborné články na internetu nejsou teoreticky omezeny svým rozsahem, velikostí fotografií a mohou obsahovat i videa. Je snadné je aktualizovat nebo opravovat. Mnoho z nich je zdarma, nebo za symbolický měsíční či roční poplatek. Nezapomeňte, že články najdete nejen na specializovaných stránkách, jako je náš CEWE Blog, ale i na stránkách některých fotografů. Pokud si najdete svého oblíbeného fotografa, který se navíc věnuje focení stejných žánrů jako vy, máte z části vyhráno.

Videa

Někomu více než články vyhovuje video. Na YouTube najdete obrovské množství edukačních videií o fotografii, hlavně teda v angličtině. Já mám několik oblíbených kanálů, které sleduji. Nejlepší videa si ukládám do playlistů. Zde mám jeden tip. To, že je někdo nejslavnější „Youtuber“ s největším množstvím odběratelů a s největší frekvencí vydávání nového obsahu nemusí znamenat, že se jedná automaticky o nejlepší zdroj informací. Youtube je plný výborných fotografů, kteří se nutně nevěnují celému trhu a každému žánru, ale naopak vytváří specializovaná videa mnohem vyšší kvality, než konkurenční foto-celebrity.

Doporučené Youtube kanály pro fotografy

 • Jessica Kobeissi – Sice má téměř dva milionů odběratelů, i tak tvoří užitečný a spíše zábavný obsah, například výzvy typu „4 fotografové fotografují jednu modelku“. Ve fotografii a technice se vyzná a videa tak dobře kombinují zábavu s učením.
 • Peter McKinnon Ano já vím, v předchozím textu hovořím o neznámých kanálech a pak doporučím Petera McKinnona. Není ovšem „celebrita jako celebrita“ a Peter McKinnon patří právem mezi nejúspěšnější fotografy a videographery na světe. Jeho obsah tvoří i zajímavá videa v lokacích, kam se běžný smrtelník nepodívá.
 • Sean Tucker – Jeho videa jdou přímo k věci a dává rady, které snadno přetavíte v praxi. Patří mezi mé nejoblibenější tvůrce obsahu, protože neřeší suše pouze techniku a postupy, ale ke všemu přidává svůj, až téměř filozofický pohled na věc.
 • The Art of Photography by Ted Forbes – Patří k jednomu z nejstarších kanálů a podle mě i k jednomu z nejlepších. Pokud byste měli věnovat svůj čas jen jedinému Youtube kanálu, měl by to být ten od Teda Forbese.
 • Evan Ranft – Ve srovnání s některými velikány patří spíše k menším kanálům, vyrábí ale velmi inspiritavní obsah a sdílí spousty užitečných rad a tipů i pro lidi, kteří by se chtěli fotografií živit.
 • Mike Browne – Mike Browne se řadí mezi staré harcovníky a jeho výuková videa jsou jednoduchá na pochopení a zároveň plná skvělého obsahu. Pokud jste začátečník a chcete se naučit, jak uvažuje fotograf po stránce techniky i estetiky, jeho kanál bude hotovou studnicí informací.
 • Von Wong – Fotograf, který překypuje energií, optimismem a nápady. Fotografuje extrémně náročné snímky a u toho dokumentuje proces jejich vzniku. Začátečníci se od něj asi příliš nenaučí, ale jeho videa jsou úžasnou podívanou, která je plná inspirace, špičkové techniky a funguje jako náhled do toho, jak může vypadat „vrcholová fotografie“.
 • Run N Gun – Malý a zatím spíše neznámý kanál, který pro mě byl příjemným překvapením. Pokud jako začátečník hledáte rychlé rady a tipy pro dobrou fotografii bez zbytečného otálení a řečí, budete spokojeni.

Když to přeženu, tak bychom mohli pokračovat snad až do nekonečna. Tvůrců kvalitního obsahu je spousta.

Napište nám do komentářů vaše oblíbené tvůrce. A prosím, žádného Tonyho s Chelsea 🙂

 • youtube kanál o focení
  Mým oblíbeným krajinářským fotografem je Mark Denney. Nové video publikuje každý týden.

Workshopy / kurzy

Dobrý workshop je k nezaplacení. Dobrý lektor vás za jeden-dva dny naučí více, jako byste se sami učili měsíce. Vlastně tím ušetříte čas a peníze, které byste za ty měsíce promrhali. Jak poznáte že jste byli na dobrém workshopu? Tak, že už další den zjistíte, že používáte, co jste se na workshopu naučili a skutečně máte lepší fotografie.

fotografický workshop
Pod dozorem profesionála se mnohem rychleji naučíte to, co potřebujete. Na workshopu navíc můžete potkat řadu sympatických lidí.

Kromě živých kurzů jsou i online kurzy. Rozšířili se i díky tomu, že jsme museli kvůli pandemii zůstávat doma. Online kurzy mohou být živě s lektorem, nebo si zaplatíte předem připravené kurzy. Jsou stránky, kde si můžete zaplatit členství a absolvovat kurzů kolik chcete. Online bývají i přednášky fotografy, ambasadorů různých značek, často spojené s diskusí.

Velké fotografické akce

Trendem fotografických akcí jsou přednášky a kurzy, často spojené i s prezentací novinek na trhu. Vstupné na tyto akce bývá symbolické, přitom program je bohatý a pestrý. Zároveň se zde můžete setkat s komunitou fotografů, jako jste vy. Největší váhu ovšem podle mě mají přednášky a prezentace úspšných fotografů, kteří jsou ochotní podělit se o svou zkušenost a předat tak ochutnávku svých postupů, které by vás třeba v dané situaci ani nenapadly.

Co takhle si vyzkoušet fotografování v ateliéru a zjistit, jestli vás to baví?

Všechno jde, když se chce

Ve všech činnostech platí, že se vám vrátí jen to, co do toho dáte. Lenoši nikdy nedosáhnou dobrých výsledků. Talent je fajn, ale musíte ho podpořit tvrdou prací. Pokud se budete snažit, předběhnete i ty nejtalentovanější, kteří se na talent až příliš spoléhají.

Můj parťák ve fotografování je nejpilnější člověk, kterého znám. Když jsme se poznali na jednom z workshopů, byl to začátečník, který téměř neuměl fotografovat. S fotografií pár let koketoval, ale nevěnoval se jí naplno. Pak se ale do toho pustil na 110%. Kupoval si fotografické časopisy, chodil na workshopy, sledoval tutoriály, investoval do techniky. To dělají často i ostatní, ale on mnohem intenzivněji. Například v časopisech často najdete návody na speciální techniky. Řeknete si: „To někdy vyzkouším“, ale nevyzkoušíte. On vyzkoušel téměř každý návod. A proto postupoval mnohem rychleji a dnes se fotografováním částečně živí. Fotografoval kampaň pro výrobce whisky, vodní sporty, jídlo pro restaurace i do kuchařských knih. Dokonce se během pár let vypracoval tak, že se stal finalistou soutěže Sony World Photography Awards. Když budete chtít, zvládnete téměř cokoliv.

Na závěr

Cesta vzdělávání a sebezdokonalování nikdy nekončí. Ze všeho nejdůležitější je mít fotografování rád a být ochoten pro něj obětovat čas a energii.  V dalším díle tohoto seriálu se budeme věnovat tomu, jak získat potřebnou praxi.

Karol Srnec

Som fotograf, editor a lektor na voľnej nohe. Mám viac ako 25 ročné skúsenosti s fotografovaním. Pracoval som ako počítačový grafik, predajca fototechniky a odborný redaktor internetového portálu o fotografovani.

komentářů

  • Viděl jeho video o teleobjektivech v landscape fotografii, mohu jen doporučit, parádní snímky a dobré rady.

   Já přidám jednoho, z jiného soudku, reportážního a svatebního fotografa „Omar Gonzalez“. Kromě obsahu mě baví jeho energie a humor.

Sledujte nás

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták