CEWE Fotolab
Blesky a bouřka nad městem

Jak fotit blesky a bouřky

Blesky, a vše ostatní co doprovází bouřky, patří mezi atraktivní přírodní jevy, nejen z pohledu fotografování. Přinášíme pro vás několik jednoduchých tipů a triků, které se budou hodit při přípravě na focení bouřek a pak následně během pohybu v terénu.

Blesky a bouřka nad městemKdy vznikají bouřky a odkud je fotit

Bouřky vznikají nejčastěji v letních měsících během odpoledne a v noci. Bouřkové mraky doprovází blesky s hromy. Z pohledu bezpečnosti, zrádnost výskytu blesků spočívá v tom, že mohou udeřit i na kilometry daleko od bouřkových oblaků, či je následují. Ne nadarmo se tedy říká, že blesk udeřil z čistého nebe…
Ideální jsou vyvýšená místa s výborným výhledem do krajiny, či na zástavbu obydlí měst a vesnic. Berte ale v potaz, že pokud se bouřka bude pohybovat směrem k vám, budete se muset někde bezpečně schovat. Právě vyvýšená místa jsou dobrou „přistávací“ plochou pro blesky. Shrnutí doporučení pro chování v bouřce níže v tomto článku.

Blesky a bouřka nad jezeremNejvhodnější doba pro pořízení fotografií bouřlivého počasí je před bouřkou nebo po bouřce, takže si nemyslete, že jen proto, že je konec bouře, nebudete mít žádné dobré snímky. Některé úkazy, na které můžete při bouřce narazit, jsou různé typy mraků, proudy deště, blesky a samotná bouřka.
Pokud toužíte být v těsné blízkosti bouřek, ideální je mít po ruce vlastní automobil. Lze z něj fotit, slouží jako skvělý úkryt (pokud se nedotýkáte kovových předmětů během bouřky).

Čtěte také na blogu: 5 tipů pro focení ve špatném světle.

Jak si nastavit fotoaparát, co si vzít sebou za fotopříslušenství

Postavte fotoaparát (s možností manuálního nastavení) na  stativ (zamezíte rozmazání fotografie), ideálně si připravte dálkovou spoušť a nastavte následující:

Nastavení fotoaparátu

formát fotografií: RAW
ISO: 100-1250
clona: co nejnižší dostupná až f/4
čas: v řádech sekund až cca 1 minuty (dle nastavené clony)
filtry: šedý filtr + v některých případech polarizační filtr (obojí pouze pro focení během dne)
ohnisková vzdálenost (vel. kinofilmového políčka): 8mm – 200 mm (využijete spíše ta širokoúhlá ohniska do 100 mm)
ostření: manuální na nekonečno, či hyperfokální vzdálenost

Olympus 12-200mmPříslušenství

stativ
Prakticky nezbytný tehdy, pokud se snažíte fotit blesky a celkově bouřkové mraky v nízké hladině osvětlení. Je dobré mít pevný stativ a ideálně ho ještě pořádně zatížit (kvůli možným nárazům větru). Mějte na paměti, že stativy obsahují kovové součásti, tedy jsou potenciálním „hromosvodem“.
dálková nebo kabelová spoušť (pokud nemáte, lze využít samospoušť)
náhradní akumulátory (případně powerbanku, pokud je možnost nabíjení přes USB kabel)
batoh/brašna (ideálně s integrovanou pláštěnkou)
čistící potřeby na optiku (budou se hodit při otírání jakékoli vlhkosti nebo kapek vody z vašeho fotoaparátu nebo čočky. Na sklo doporučujeme jemnou utěrku z mikrovlákna).

BouřkaZajistěte si vybavení odolávající možnému promoknutí

Pravděpodobnost zmoknutí při focení bouřek je vysoká. Nikdo si nechce poničit svoji drahou fototechniku. Výrobci příslušenství naštěstí myslí na takovéto situace a na trhu je k dispozici široká nabídka produktů kategorie voděodolný, či nepromokavý (fotobrašna/fotobatoh). Dají se pořídit i např. neoprenové návleky na fototechniku. Lze samozřejmě vytvořit i obaly svépomocí, aneb kreativitě se meze nekladou.
Nezapomeňte na nepromokavou bundu s kapucí a kalhoty, ideálně také oblečení na převlečení. Není nic horšího, než být zcela promočený a ve vlhkém oblečení trávit na cestě domů i několik hodin.

Fotobatoh Lowepro ProTactic 350 AW černýČtěte také na blogu: Fotobrašna nebo fotobatoh?

Bouřkové mrakyDodržujte základní pravidla pro pobyt venku v bouřce

Fotit bouřky lze jak z okna svého domova, tak v otevřené krajině. Zaměříme se na doporučení pro pohyb mimo váš domov. Asi nejdůležitější je uvědomit si všechna rizika, která jsou reálná při pohybu v plánované trase výpravy krajinou. Zkontrolujte si předpověď počasí. Opravdu silné bouře s vysokou pravděpodobností silného větru, krupobití apod. mohou být nebezpečné jak pro zdraví, tak majetek. Ať už fotíte divokou zvěř, demonstrace, nebo třeba přírodní jevy, na prvním místě je vždy vaše bezpečnost.

Pravidlo 30 a 30

Většinou lze bouřky fotit na dlouhé, bezpečné vzdálenosti. Když napočítáte 30 a méně vteřin mezi dobou úderu blesku a hřměním, doporučuje se okamžitě ukončit všechny venkovní aktivity a vyhledat bezpečný úkryt. V bezpečí byste měli zůstat minimálně dalších 30 minut od doby, co jste slyšeli poslední zahřmění, či viděli blesk.

bouřkaShrnutí doporučujících pravidel, když vás zastihne bouřka

V exteriéru neexistuje žádné bezpečné místo před bouřkou a jejími doprovodnými jevy, nelze nikdy 100% garantovat bezpečí. Je nutné se držet určitých zásad, které mohou minimalizovat riziko vzniku škod na zdraví a majetku na minimum. Mezi doporučení zejména patří:

– Blesk udeří s největší pravděpodobností do nejvyššího objektu v okolí. Tedy nikdy nebuďte v pozici toho „nejvyššího“ široko daleko. Je dosti vhodné se vyhnout vrcholům hor, jejich hřebenům.

– Ocitne-li se v bouřce více osob, pak by neměly stát poblíž u sebe, ale měly by mít od sebe určitý odstup.

– Vyhněte se solitérním stromům, věžím (např. rozhledny), jeřábům, lešení, žebříkům apod.

– Prohlubně skal a větší jeskyně jsou vhodným úkrytem, naopak mělké výklenky a skalní převisy, či koryta řek, jsou nebezpečnější jak přítomnost v otevřené krajině.

– Neschovávejte se ve stanu (kovové tyčky a výstuže slouží jako hromosvod), otevřených přístřešcích, či chatkách (riziko bočních blesků). Ideální jsou chatky, domky se zavřenými dveřmi a okny, doplněné hromosvodem.

– Pokud máte možnost, využijte jako úkryt dopravní prostředek vybavený pevnou střechou a gumovými pneumatikami.

– Některé kopce blesky přitahují z podstaty složení hornin, které obsahují. Třeba taková Milešovka (České Středohoří), nazývána též Hromovou horou (Donnersberg), je vyhlášená jako „magnet“ na blesky.

– Vyhněte se otevřeným oblastem, například lánům a polím.

– Pokud vám začnou při bouřce vstávat vlasy, cítíte mravenčení, je dosti pravděpodobné, že se blesk pokusí ve velmi brzké době sjet do země právě přes vás. Je nutné co nejrychleji zaujmout pozici v podřepu s nohama těsně u sebe, s lehkým předklonem a držet se za kolena. Rozhodně si nikdy nelehejte na zem, je nezbytné snížit kontakt se zemí na minimum.

– Výše popsanou pozici v podřepu vytvořte v bouřce i preventivně.

– V blízkosti skalní stěny lze nalézt poměrně bezpečná místa snižující riziko úrazu bleskem (tzv. bezpečný trojúhelník): podřepnete si (dle popisu výše) ve vzdálenosti minimálně 1 meter od stěny, maximální vzdálenost se rovná výšce skalní stěny, tj. pokud skála měří 10 metrů, poté je doporučená vzdálenost pro podřepnutí 1 až 10 metrů od skalní stěny.

– Preferujte pohyb spíše v hustěji zalesněných oblastech, kde jsou menší stromy, které jsou obklopeny těmi většími nebo zůstaňte v údolí a příkopech, avšak sledujte, zda nehrozí zvyšování vodní hladiny, náhlé povodně.

– Vyhněte se vodním tokům a plochám, nepřitahují primárně blesky, jsou ale samozřejmě výbornými vodiči elektrické energie. Dále se nepohybujte v blízkosti lanovek, vleků, elektrického vedení.

Každoročně zasáhne blesk okolo 1000 lidí (celosvětově), přičemž přežije 70% z nich. Pravděpodobnost toho, že se vrátíte z fotovýletu za bouřkami v pořádku je tedy dosti vysoká. Ideálně si najděte zkušenějšího lovce bouřek, který vás do celé problematiky podrobně zasvětí a vezme vás na několik prvních lovů s sebou. Možná se přiučíte i něco praktického.

Nezbývá než popřát vám při lovu těch nejkrásnějších bouřek hodně štěstí a pro jistotu si ještě jednou přečtěte pasáž týkající se bezpečnosti. Fotolovu zdar!

 

komentářů

 • Dobrý den,

  jezdím fotit autobusy na Litochlebské náměstí, kde je kruhový objezd, cesta, trávník, za ním keře, sem tam strom a hrozně mě láká vyfotit autobus s bleskem. Fotím v podřepu a lokty mám opřené o stehna, fotím krapet dal od kruhového objezdu, protože fotím s objektivem 75-300mm, tak aby se mi tam vešel celý autobus. Proto by mi zajímalo, že když fotím v podřepu, lokty mám opřené o stehna, abych měla ruce pevné, fotím hlavně u větší travnaté plochy, kde je menší kopec vpravo a domy, tak jestli by pro mě to focení v bouřce bylo nebezpečné či nikoliv.

  P. S. Ten strom není nějak extra vysoký. Je spíše střední.

  Děkuji

  • Dobrý den Veroniko,
   odpověď je jednoznačná, popsaná situace není bezpečná a nedoporučujeme realizovat 😉

   Pěkný den
   Viktor F.