CEWE Fotolab

Fotografování pod vodní hladinou

Pro mnohé je ležení na pláži, ať už na dovolené nebo přes víkend, ztracený čas. Jasně, je potřeba si oddechnout, ale když už jsme u vody, je zajímavější vzít fotoaparát a jít prozkoumat něco nového, neobjeveného. Pod hladinou se nachází jiný svět, kterému vládnou jiná pravidla. Netřeba se ho bát, ale je dobré být připravený.

Následující řádky budou věnované přípravě a příslušenství, které potřebujeme na šnorchlování s fotoaparátem a potápění na jeden nádech. Kromě odolného fotoaparátu budeme potřebovat potápěčskou masku, šnorchl a ploutve. Právě ploutve nám umožní mít volné ruce a jednoduší pohyb pod hladinou.

Nezapomeňte si ze svých jedinečných zážitků z potápění pod vodou vytvořit CEWE FOTOKNIHU. Inspirujte se tady.

Jestli jste v tomto směru začátečník, nechoďte do vody s fotoaparátem hned.. Vychutnejte si pozorování podvodního života a vyzkoušejte několik zkušebních ponorů. Až si na nové prostředí zvyknete, je ten správný čas vzít do ruky fotoaparát. Nezapomeňte při ponoru vyrovnávat tlak v dutinách (v uších). Tlak vyrovnáte tak, že si chytíte nos a zatlačíte. Když se ponoříte příliš hluboko bez vyrovnání tlaku, ucítíte v uších bolest. Nepanikařte a plynule se vynořte. Při potápění je dobré mít svého „buddyho“ – kamaráda, s kterým na sebe navzájem dáváte pozor.

Přihlaste až 100 fotografií do souteže Cestuj s CEWE a vyhrajte skvělé ceny

Při potápění na jeden nádech je důležité být v pohodě, nepanikařit. Před ponorem byste měli mít srdeční tep v klidu a zvolna dýchat. Hluboký nádech, výdech trvá přibližně 2x tak dlouho. V žádném případě nehyperventilujte. Při ponoření vytáhněte šnorchl z úst, protože tak se vám bude lépe vyrovnávat tlak.

Nejrozšířenější technikou, s jakou se můžete pod hladinou potkat, jsou odolné fotoparátyakční kamery. Pro hobby využití splňují všechno a častokrát mají i zajímavé funkce navíc. Jestli už foťák máte, ale není odolný, máme pro vás řešení. První zmíním jen z nutnosti, jedná se o měkká pouzdra, která se vybírají podle velikosti fotoaparátu a jsou univerzální. Kromě lehkého mechanického poškození se v nich fotoaparát špatně ovládá. Jejich výhodou je cena, která je oproti pevným podvodním pouzdrům minimální. Druhou kategorií jsou pevné, většinou plastová pouzdra. Jsou vyrobeny pro konkrétní model fotoaparátu a umožňují plnohodnotné ovládání přístroje pod hladinou. Dají se k nim připojit různé základny s ramenami a blesky, trvalým osvětlením i jiným příslušenstvím.

Přihlaste až 100 fotografií do souteže Cestuj s CEWE a vyhrajte skvělé ceny

Ať už si vyberete odolný kompakt, akční kameru nebo pevné plastové pouzdro pro váš fotoaparát, nezapomeňte na pravidelnou starostlivost. Nejlepší je připravit si techniku v klidu vašeho domova. Zkontrolovat, jestli na těsnení není nečistota, která by způsobila netěsnost. Případnou nečistotu utřete utěrkou z mikrovlákna. Právě nečistotaa těsnění je nejčastější příčinou zatečení vody do foťáku. Udělejte též testovací záběr, jestli máte ve fotoaparátu nabitou baterku a paměťovou kartu. Pokud budete používat foťák ve slané vodě, ined po vytáhnutí ho opláchněte sladkou vodou. Pomůže i zmáčknutí tlačítek, v kterých se voda častokrát udrží. Výborným způsobem, jak fotoaparát „odsolit“, je nechat ho ponořený ve sladké vodě.

Pár fotografických tipů

  • Při fotografování pod vodou se snažte být co nejblíž k fotografovanému objektu. Mezi fotoaparátem a objektem bude méně vody s různými nečistotami a fotografie budou vypadat poutavěji
  • Jestli chcete fotit detail, zvolte na fotoaparátu režim makro a nstavte ho na největší přiblížení
  • Už v pár metrech, obzvlášť ve sladké vodě, je náročné správně vyvážit bílou. V případě, že to váš fotoaparát umožňuje, nastavte vyvážení bílé (WB) na focení pod vodou. Výborným pomocníkem je i formát RAW, v kterém můžete bez ztráty kvality vyvážit bílou v programu pro úpravu fotografií
  • Pokud používáte podvodní pouzdro pro fotoaparát, vložte do něj malý pytlík silice nebo (ty malé pytlíčky v krabicích od bot). SIlice pohltí vlhkost v pouzdře a předejdete tak zamlžení čoček.
  • Jestli máte možnost, použijte přídavné osvětlení v podobě blesků nebo trvalých světel. Voda pohlcuje červené světlo a proto pod hladinou vidíme zejména modré a zelené odstíny. Přídavné světlo doplní chybějící červenou a fotografie budou věrnější, zajímavější.

Martin Farkaš

Přemýšlím, co o sobě napsat. Začít větou: „Fotoaparát jsem chytil do ruky …“ je otřepané. Chtěl bych o sobě napsat něco kreativní, něco, co by vyjádřilo, že rád vymýšlím nové věci, navštěvuji netradiční místa a stále se snažím naučit něco nového. Psaní o sobě mi ale nikdy nešlo …

Přihlaste až 100 fotografií do souteže Cestuj s CEWE a vyhrajte skvělé ceny

Přidat komentář

Sledujte nás

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...