CEWE Fotolab

TOP 10 nejkrásnějších míst k výletu v Česku a na Moravě

Tentokrát bude mít vaše dovolená nebo prázdninový výlet jiný rozměr. Nažhavte foťáky, cestujte s CEWE nejen po světě, ale i po Česku a Moravě, foťte a vyhrajte skvělé ceny v soutěži Cestuj s CEWE.

1. Stezka v oblacích Dolní Morava

Nedaleko Králického Sněžníku se koncem roku 2015 otevřela vyhlídková konstrukce Stezka v oblacích, (o rok později získala dokonce ocenění Stavba roku 2016), která návštěvníkům umožňuje projít se v korunách stromů s parádním výhledem na okolí. Tvarem má připomínat let motýla. Stezku v oblacích na Dolní Moravě najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů. Z výhledu, který se vám naskytne budete určitě uchváceni.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Horský resort Dolní Morava

Hlavní výhodou této unikátní rozhledny je fakt, že je bezbariérová, což je ideální na výlet pro rodiny s malými dětmi a kočárky nebo i pro starší lidi. Během prvního roku se očekávala návštěvnost kolem 100 000 lidí, ale návštěvníků přišlo bezmála dvojnásobný počet a její obliba roste.

Cestuj s CEWE – Pohled ze Stezky v oblacích – Autor: Daniela Šeflová

V porovnání s ostatními stezkami, ta na Dolní Moravě u Králického Sněžníku stojí nejvýš, je nejvyšší a má nejdelší tobogán o délce 100 metrů. Název vyhlídková rozhledna dostala podle malé vesničky Dolní Morava, která je nedaleko.

2. České Švýcarsko

České Švýcarsko je jedna z nejoblíbenějších lokací v Česku a není divu, je tady krásně. Národní park České Švýcarsko se nalézá v Ústeckém kraji, v okrese Děčín. V důsledku erozí vznikly mohutné skalní věže, rokle a bludiště. Symbolem parku je nejznámější skalní útvar Pravčická brána. Jedná se o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Říká se: Nevidět v Českém Švýcarsku Pravčickou bránu je jako jet do Paříže a nevidět Eiffelovku.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Martin Rak
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Martin Rak

Historie této krajiny je stará asi 90 milionů let. Moře, které tu kdysi bylo, po sobě zanechalo jedno obrovské „pískoviště“. V současné chvíli se tu rozkládá krajina vymodelovaná vodní a větrnou erozí do podoby pískovcového skalního města.

Nejmladší národní park u nás, který byl vyhlášen 1. ledna 2000, se rozkládá na nevelké ploše 80 km2.

 Mariina vyhlídka

Nejznámější a pravděpodobně nejoblíbenější místo k návštěvě mnoha turistů v Jetřichovických skalách je Mariina vyhlídka. Tři hroty z pískovce, z nichž ten prostřední měřící 247 metrů dříve nesl jméno Velký Ostrý, se dnes jmenuje Mariina skála a najdete ji 1 kilometr severovýchodně od Jetřichovic.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

3. Jižní Morava – Pálava, Toskánsko, Mikulov

Jižní Morava je malebný kraj a opravdu hodně vám toho nabídne. Kam se „vrtnete“, tam můžete objevovat její krásy, a že jich je.  Oblast Pálavy je krajinný komplex Pavlovských vrchů a údolní nivy řeky Dyje chráněný od roku 1976, který byl roku 1986 zapsán na seznam chráněných rezervací UNESCO. Nejvyšším vrcholem Palávy je Děvín (550 m n.m.). O tom, že tato lokalita byla oblíbená už od dob našich předků, svědčí pozůstatky ohnišť, naleziště mamutích kostí a především světoznámá Věstonická Venuše. Na Pálavě můžete obdivovat také pestré květiny, jako třeba kosatce na Děvíně či Kočičí skále, písečnice velkokvěté, které u nás jinde než tady nenajdete. 

pálava

 

©Czech Tourism-fotobanka. Autor: UPVISION – Pálava

Jestli máte chuť a jste fyzicky zdatní, projděte si trasu, která je sice dlouhá 14 kilometrů, ale projdete si ty nejzajímavější lokality Pálavy: Dolní Věstonice – Děvičky – jižní svahy Děvína – Soutěska – skály Trůn a Martinka – Klentnice – Sirotčí hrádek – Stolová hora – Kočičí skála – Turold – Mikulov. Celková časová náročnost této procházky je cca 3–6 hodin.

Fotografování krajiny je často o čekání na to nejlepší světlo doplněné například o atraktivní mlhu. Abyste nepřišli o neopakovatelné fotografie, používejte kvalitní paměťové karty. Z praxe určitě doporučujeme ty od značky Sandisk.

Líbí se vám fotografie výše? Pořídíte ji pomocí ultra-širokoúhlých objektivů, například těch od společnosti Canon!

K Pálavě neodmyslitelně patří také 3 zříceniny středověkých hradů, kterými jsou Sirotčí hrádek, Kozí hrádek a Dívčí hrady. A pokud se budete chtít něco dozvědět a přiučit se, pak můžete v Dolních Věstonicích navštívit archeologickou expozici Věk lovců a mamutů.

Kyjov – Moravské Toskánsko

Sice to od Pálavy není co by kamenem dohodil, ale zkuste si udělat výlet do Kyjova, respektive do oblasti Moravského Toskánska, nebudete litovat.

Moravské Toskánsko -nejfotogeničtější krajina v ČR

Je to totiž ta nejfotogeničtější krajina v České republice a charakterizuje ji zvlněná krajina, kterou sem tam „narušují“ malé kapličky nebo boží muka. A krásná je za každého ročního období, takže parádní fotky jsou zaručeny 🙂

Mikulov – Svatý kopeček

Součástí Pálavy je i malebné město Mikulov a jeho návštěvu byste neměli opomenout. Nedaleko je totiž proslulý bílý kostelíček, který najdete na Svatém kopečku nad městem. Zavede vás k němu křížová cesta. Výstup na Tanzberg, jak se kopečku původně říkalo, je sice namáhavější, ale krátký, takže ho zvládnete i s malými dětmi. Po zdolání se vám naskytne ten nejkrásnější výhled na Mikulov, při kterém budete mít celé městečko jako na dlani.

Svatý kopeček se nachází 363 metrů nad mořem a je to jeden z kopců Pavlovských vrchů. Křížová cesta na Svatý kopeček patří mezi první poutní místa na jihu Moravy a je jednou z nejstarších křížových cest v Česku. Zahrnuje celkem 17 objektů: 14 kapliček křížové cesty, kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

4. Šumava

Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy. Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor v Německu (1456 metrů), na české straně je to Plechý, který měří 1378 metrů. Plechý je zároveň i nejvyšší horou rakouské Šumavy.

šumava

Nejznámější a také největší šumavské jezero je Černé jezero, pojmenované podle temné barvy vody. Nedaleko je také Čertovo jezero, které je hůře přístupné a Prášilské jezero, u kterého je k vidění bažinatá kotlina zvaná Stará jímka. Nejvýše položeno je Jezero Laka, z jezer na Šumavě je nejmenší a nejmělčí . Plešné jezero je ledovcové jezero, má plochu 7,48 ha a je ze šumavských jezer nejhlubší -18,30 m. Další tři jezera leží na německé straně Šumavy a jmenují se Roklanské jezero, Velké a Malé Javorské jezero.

Na Šumavě najdete spoustu vyhlídkových míst a rozhleden – rozhledna Boubín, rozhledna Libín, rozhledna na skokanském můstku Zadov nebo Knížecí stolec a další.

Když už budete na Šumavě, udělejte si výlet do Boubínského pralesa, který je součástí Národního parku Šumava a určitě stojí za procházku. Všude je spoustu vývratů a tlejících stromů a některé živé stromy tu jsou staré až 400 let. Na vrcholu Boubína byla postavena dřevěná rozhledna, která je vysoká 21 metrů. Když budete mít štěstí na počasí, uvidíte z ní i alpské vrcholky.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

5. Historické centrum Prahy

Historické centrum Prahy tvoří celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich další jednotlivé památky. Využijte toho, že Praha není plná turistů, vezměte foťák a hurá na výlet. Nejlepší způsob, jak toho stihnout co nejvíce, je projít se takzvanou Královskou cestou. Ta začíná na Náměstí Republiky u Obecního domu a končí u Katedrály Svatého Víta na Pražském hradě.

Cestuj s CEWE – Východ slunce na Karlově mostě Autor: sandro711

V Praze je tolik památek a zajímavých míst, že nebudete vědět, kam dřív skočit. My vám dáme pár tipů, které byste neměli vynechat. Staroměstské náměstí s orlojem, Václavské náměstí, Staroměstská Mostecká věž, Pražský hrad, Socha Franze Kafky u Národní třídy, Nerudova ulice, Hladová zeď, Malostranské náměstí, Františkánská zahrada, Zlatá ulička, Lennonova zeď na Kampě, Slavín, Vyšehrad, Vyhlídka na Hradčanském náměstí, Letohrádek Hvězda, Čertovka, Prokopské údolí a celá řada dalších…

Název Praha se běžně odvozuje od slova práh. Podle této, asi nejúznávanější, teorie je Praha pojmenována po říčním prahu, tzn. brodu, který se nacházel někde pod Karlovým mostem. Těch pověstí a historek o Praze je celá řada ke každé památce se nějaká historka pojí.

6. Ostrava a Vítkovice

Ostrava, v minulosti minulosti zvaná „ocelové srdce republiky“, prošla výraznými změnami po roce 1989. Do třetího největšího města v České republice můžete zajet na výlet nejen kvůli industriálním památkám, ale i kvůli výhodné poloze blízko slovenských nebo polských hranic.

ostrava

 

Industriální areál v Ostravě

Dominantu Ostravy Dolní oblast Vítkovic, industriální areál, který je tvořený dolem jménem Hlubina, vysokými pecemi a koksovnou Vítkovických železáren, byste neměli vynechat a určitě jej navštívit. Pro focení je jako stvořený.

V Ostravě můžete navštívit třeba i ZOO, svou rozlohou je druhou největší zoologickou zahradou v Česku. Najdete tady spustu vyžití i pro děti – kontaktní Expozici na statku s domácími zvířaty, které si děti mohou pohladit přímo ve výběhu. Dále dětská hřiště, kosterní naleziště nebo vodní svět.

A když už budete v „tej“ Ostravě, zkuste si udělat výlet i do CHKO Poodří, je jednou z nejmenších chráněných území u nás a uchvátí vás tu spoustu mokřad a na ně vázané vzácné a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

7. Přehrada Seč

Sečská přehrada je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Je dlouhá 6,5 kmhloubka dosahuje až 30 m. Hráz je vysoká 42 a dlouhá 165 metrů. Pokud se sem vydáte, čeká vás hlavně parádní koupání a mnoho dalších sportovních aktivit. Přehrada je také oblíbeným místem rybářů a okolí je skvělé pro pěší turistikuvýlety na kole.

Cestuj s CEWE – Pohled ze Stezky v oblacích – Autor: AERO

Nedaleko jsou zříceniny hradů Oheb a Vildštejn. Dnes z malebného hradu Vildštejn zbylo jen několik malých zdí. Nalézají se nad tunelem, který vede na most přehradní nádrže Seč. Z hradu Oheb se dodnes zachovalo torzo brány, sklepů, věže a hradního paláce. Zřícenina je celkem rozlehlá a její prohlídka není nijak omezena. Navíc je odtud nádherný výhled na sečskou přehradu i ostrov.

Přehrada byla zbudována v letech 1925 až 1934 a díky nádherné přírodě se i okolí přehrady stalo přitažlivou turistickou lokalitou.

8. CHKO Bílé Karpaty

Malebnou přírodu v Bílých Karpatech ocenilo i UNESCO, které je v roce 1996 zařadilo na seznam biosférických rezervací. Najdete tu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, spoustu možností pro turistiku. Bílými Karpatami vás provede také sedm naučných stezek. Za výpravu stojí 3 naučné stezky: NS Okolo Hrozenka, NS Moravské Kopanice a NS Hrnčířské louky, k dispozici jsou také on-line stezky.

Autor: Viktor Fiker

Bílé Karpaty zasahují do do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín. Nejvyšším vrcholem Bílých Karpat je Velká Javořina (970 m) s dalekými výhledy do moravského i slovenského vnitrozemí.

Součástí CHKO Bílé Karpaty je Čertoryje, asi nejznámější maloplošné chráněné území na území Bílých Karpat. Botanicky je Čertoryje jedním z naprosto nejcennějších území u nás. Rostou zde velice vzácné, proto chráněné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Orchidejí zde najdete dokonce 20 druhů!

Právě sesuvy se odrážejí i v původu místního názvu území „čert to ryje“, kterým si lidé vysvětlovali vznik tohoto geologického jevu.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

9. Krkonoše

Rozmanitost nejvyššího pohoří České republiky Krkonoš láká spoustu návštěvníků k jejich návštěvě. Najdete tady velké množství turistických tras, skalní hřebeny, hluboká údolí, vodopády, rašeliniště i voňavé horské louky. Krkonoše jsou významným centrem letní i zimní turistiky a na své si přijde skutečně každý. Krásy Krkonoš využilo ve své tvorbě i spousta filmových tvůrců – natáčel se tu třeba i slavný televizní film Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo film Snowboarďáci nebo večerníček Krkonošské pohádky.

Mumlavské vodopády

Mumlavské vodpády najdete nedaleko Harrachova a vedou k  němu dvě turistické trasy – první vede přímo z Harrachova pomodré turistické značce a budete tam přibližně za půl hodiny, protože její délka nepřesahuje 1 km. Druhá vede z harrachovského autobusového nádraží, je sice kratší, ale není tak půvabná, jako předhcozí trasa. Vodopád je široký přes celou šířku řeky Mumlavy a měří 10 metrů. Kromě vodopádu si zde můžete prohlédnout také „čertova oka“. Jsou to díry vymleté vodou v žulovém masivu u vodopádu.

Čertova strouha

Čertova strouha byla uměle vytvořena jako součást systému přehrad v Krkonoších, který sloužil jako jako ochrana proti vzniku povodní v 19. století. Bylo tady postaveno 43 příčných a 194 podélných kamenných hrazenářských objektů, které vznikly i bez pomoci současné mnohem výkonnější techniky. V současnosti zde vede naučná stezka Čertova strouha, která vás obeznámí s mnoha zajímavými detaily stavby. Celková trasa je téměř 14 km a není vhodná pro kočárky, protože je terén zčásti kamenitý. Ale odrostlejší děti tuto trasu zvládnou levou zadní a večer usnou dřív, než ulehnou na polštář 🙂

10. Český Krumlov

Procházka centrem Českého Krumlova je skvělým zážitkem. Středu města vévodí svou velikostí gotický chrám sv. Víta a křivolaké uličky, kostely, kláštery a další stvaby si zachovaly původní vzhled, takže pokud jste vášnivý fotograf, pořád budete mít co fotit. Návštěvníky fascinuje především krásný zámek s mohutnou věží a plášťovým mostem, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým areálem v České republice.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor Aleš Motejl

 

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Aleš Motejl

Již od roku 1992 je Český Krumlov vyhlášen chráněnou památkou UNESCO.

 

Cestuj s CEWE – Krumlov jako na dlani – Autor: VeroniNika100

Zajímavostí a častým cílem návštěvníků Českého Krumlova je otáčivé hlediště v zahradě zámku. Jedná se o experimentální divadelní scénu a obstarává střídání scén během divadelních představení. Současná kapacita je 644 míst a hledištěm prošlo za dobu jeho existence přes 2 miliony diváků. Původní točna byla poháněna dokonce lidskou silou, ale o tom neměli diváci ani tušení. V tuto chvíli je pohon otáčivého hlediště již elektrizován.

Tip: Na focení architektury a krajiny padne často první volba na širokoúhlé objektivy. Mnoho profesionálů a nadšených „hledačů“ originálních kompozic ale raději sáhne po teleobjektivu. Doporučit můžeme například Canon RF 100-400mm f/5.6-8 IS USM s obrovským rozsahem, malými rozměry a nízkou hmotností.

Helena Piwowarcziková

Přidat komentář