CEWE Fotolab
Recenze Canon EOS R5

Canon EOS R5: RECENZE

Canon EOS R5 je jednoznačným vzkazem pro profesionální a náročné fotografy, že na kompromisy prakticky není již prostor – čemuž i odpovídá cenovka tohoto přístroje. V současnosti se řadí mezi nejlepší produkty, které lze pořídit v segmentu bezzrcadlovek. Zda se najdou i nějaká negativa se dozvíte v recenzi.

Dospělé (Full Frame) bezzrcadlovky Canon se dočkali další modelové řady. Po modelech Canon EOS R a RP se nabídka fotoaparátů v červenci 2020 rozrostla o modely EOS R5 a R6, na jejichž nové, či inovované vlastnosti a parametry, mnozí fotografové dlouho čekali. Do rukou se nám dostala novinka Canon EOS R5 s „novotou vonícím“ objektivem Canon RF 70-200/4L IS USM. O tom objektivu se detailněji zmíním níže v recenzi, teď se zaměřím na samotné tělo.  Je vyrobeno z vysoce odolné hořčíkové slitiny.

Hlavní technické parametry a vlastnosti Canon EOS R5

 • Rozlišení a typ snímače: 45 Mpx, FF CMOS (24,0 x 36,0 mm)
 • Procesor a bajonet: DIGIC X, Canon RF
 • Autofokus, počet ostřicích bodů: Dual Pixel CMOS AF II, 5940 AF bodů, citlivost -6 EV, pokročilá detekce obličeje a očí, včetně zvířecích (při fotografování i videu)
 • Rozsah ISO: 100-51200 /rozšířeně 50-204800
 • Rozsah expozičních časů: 30s až 1/8000s, B, X = 1/250s
 • Sériové snímání: 12 sn/s (s mechanickou závěrkou), 20 sn/s (s elektronickou závěrkou)
 • Stabilizace obrazu: 5osá mechanická stabilizace pohybem snímače, optický IS u vybraných RF objektivů, účinnost (spolu s IS v RF objektivech) až – 8 EV
 • Hledáček: 5,76 Mpx., 120sn/s, OLED, snímač pohledu do hledáčku
 • LCD monitor: výklopný, otočný a dotykový LCD, 3,15“ a 2,1 Mpx, 100 % obrazu
 • Video: 8K DCI/UHD (8192 x 4320) 30 fps, 4K (4096 x 2160) 120 fps, Full HD (1920 x 1080) 60fps, formát MP4, AVC/H.264, H.265
 • 2 sloty pro pam. karty: 1x CFexpress + 1x SD/0SDHC/SDXC (UHS II)
 • Bezdrátový přenos: 5Ghz WiFi, Bluetooth, Camera Connect a EOS Utility
 • Konstrukce: odolná a lehká hořčíková slitina, utěsnění proti stékající vodě a prachu
 • Rozměry: 138,0 mm x 97,5 mm x 88,0 mm
 • Hmotnost: 738 g (včetně akumulátoru a karty)
 • Akumulátor: LP-E6NH, až 490 snímků na jedno nabití

Akce Canon EOS R5

Konstrukce, zpracování, ovládání a ergonomie

V mých rukou má fotoaparát ideální poměr mezi rozměry a hmotností. Špičkové materiály a perfektní zpracování odpovídá dané třídě fotoaparátu. Spolehnout se můžete i na výtečné utěsnění proti povětrnostním vlivům. Celková stavba fotoaparátu se opravdu velmi povedla. Příjemné materiály a příkladná ergonomie, kde je vše podřízeno pohodlnému ovládání. Jako u většiny fotoaparátů dnešní doby se funkce dublují a spoustu užitečných nastavení lze provádět mechanicky z povrchu těla, ale i dotykově na přehledném LCD. Stačí si vybrat. Osobně s radostí využívám masivní, otočné, ozubené ovladače pro clonu, expoziční čas, citlivost a taky korekci expozice. Že jsou na těle příkazové otočné prvky jen tři a při tom jsem vyjmenoval čtyři funkce? Na tu čtvrtou rád využívám otočný, programovatelný prstenec RF objektivů. Jistotou této třídy zrcadlovek i bezzrcadlovek značky Canon je masivní, výborně tvarovaný grip. Držení je tak jisté, až si říkám, jak je možné, že japonský designer zná moji ruku. Slot pro dvě paměťové karty, 1x CFexpress a 1x SDHC/SDXC odpovídá potřebě bezpečně zálohovat např. svatební reportáž. Vyhoví také požadavkům těch zákazníků, kteří potřebují extrémně vysokou rychlost snímání v dlouhých sekvencích (ti použijí kartu CFexpress). Elektronický hledáček má velice věrný obraz díky vysokému rozlišení i vysoké obnovovací frekvenci. LCD displej je výklopný, otočný a dotykový, s širokým pozorovacím úhlem a velmi slušným kontrastem. Na konec této části si dovolím trochu osobní zvolání: „Vítej zpátky joysticku!“. Nevím, kdo vymyslel a prosadil onu dotykovou „placičku“ u modelu EOS R, se kterou jsem se nikdy neskamarádil. Nevím, ale joystick je osvědčená, funkční klasika. Takže, palec nahoru, toto je za mě nejlepší možné řešení.  

Kvalita obrazu

Obrazový výstup je prvotřídní, to nelze nazvat jinak. Full Frame CMOS snímač s 45 Mpx a ultra-rychlý obrazový procesor Digic X odvádí luxusní práci, která se samozřejmě (mimo jiné) promítá do vysoké pořizovací ceny. Fotografie jsou správně exponované, měřící systém funguje výborně i v protisvětle a jiných složitých podmínkách. Slovu „ostrost“ dává R5 s kvalitním RF objektivem úplně nový význam. Dynamický rozsah je výtečný, renomovaný testovací server uvádí hodnotu 14,6 EV a troufám si říct, že to odpovídá. Kresba ve stinných i světlých partiích kontrastních scén je už v JPEG formátu více než dobrá a v rámci úprav RAW souborů lze zachránit množství zdánlivě ztracených detailů. Odstup signál šum je vynikající. V praxi to přináší perfektní zvládnutí vysokých citlivostí s minimem šumu. Nástup rušivého obrazového šumu začíná kolem citlivosti ISO 20.000 (viz vzorové fotky). Při ISO 12.800 ještě není téměř patrný a na ISO 25.600 je již viditelný. Naprosto skvělá zpráva je, že ani při citlivosti ISO 51.200 nedochází k citelnému zásahu do kontrastu a zejména barevnosti snímků. Obrysová ostrost a čitelnost jemných detailů zůstává také perfektní. Při třídění fotografií jsem často musel kontrolovat EXIF data, abych snímky pro recenzi dokázal správně zařadit a pojmenovat.

Porovnání ISO

ISO 100
ISO 12 800


Fotografie v plném rozlišení:

ISO 100

ISO 12 800

Autofokus

Systém automatického zaostřování využívá moderní Dual Pixel CMOS snímač a rychlý obrazový procesor DIGIC X s pokročilými algoritmy. Celkem má k dispozici 5940 AF bodů a pokrývá stěžejní část obrazové plochy. Je ultra rychlý, přesný a díky legendárním USM motorům prakticky nehlučný. EOS R5 je vybaven funkcí detekce tváří a očí, jak lidských, tak zvířecích. Škoda, že v tomto smutném období nejsou otevřené zoologické zahrady, hned bych tuto funkci s velkou chutí vyzkoušel v praxi. Sériové snímání s rychlostí až 20 sn/s (12 sn/s s mechanickou závěrkou) a k tomu AF v režimu Servo, plus aktivní detekce očí zvířat – to by bylo něco. Nejvíce snímků jsem při testování pořídil v krajině, kde zůstává mojí volbou One Shot AF a jeden zvolený AF bod. Vybrat ten správný je dílem okamžiku pomocí zmiňovaného šikovného joysticku. Na celkový výkon autofokusu má vždy vliv i zvolený objektiv. Testoval jsem nový RF 70-200/4L, což byla vynikající volba. Toto sklo je ultrarychlé a tím pádem použitá sada tělo + objektiv byla vynikající. Takhle by měli fungovat moderní AF systémy.

Recenze Canon EOS R5

Stabilizace obrazu

Vestavěná mechanická stabilizace obrazu funguje výborně. Precizní mechanika pohybuje čipem fotoaparátu v pěti osách a dosahuje účinnosti až – 6 EV. Eliminuje tak chvění ruky fotografa a dovoluje fotit (zejména nepohyblivé objekty) delším expozičním časem. Vzhledem k tomu, že vybrané RF objektivy mají ještě vestavěnou IS optickou stabilizaci (pohybuje se zde skupina čoček), možnosti stabilizace se dále posouvají. Oba tyto systémy spolupracují tak, že lze dosáhnout neuvěřitelného účinku až – 8 EV. Při snímání ve špatných světelných podmínkách již nemusíte používat tak často stativ nebo neúměrně zvyšovat citlivost ISO. 

Výdrž akumulátoru

Canon EOS R5 používá výkonný lithium – ionový akumulátor LP-E6NH. Výrobce udává výdrž až 490 snímků na jedno nabití a k tomuto množství se mi také podařilo přiblížit. Ale je dobrým výsledkem, že se mi akumulátor během testu nepodařilo vybít. Měl jsem fotoaparát jen na pár dní, před prvním použitím jsem akumulátor naplno nabil a znovu nabíjet jsem ho už nemusel. Nasnímal jsem cca 400 fotografií, střídavě doma i venku, včetně pohybu v mrazivém počasí s mínusovými teplotami. Kontrolka se červeně rozblikala až při posledních pár snímcích před odesláním techniky zpět, ale přístroj stále fungoval. Na zimní výlety nebo profi práci je pochopitelně vždy dobré (až nutné) mít s sebou druhý akumulátor, to je ale obecně platné pravidlo. Recenze Canon RF 70-200mm f/4

Krátká recenze Canon RF 70-200 mm f/4 L IS USM

Dnes už klasický rozsah i světelnost. K dispozici výborný optický stabilizátor (až +5EV), jak je u Canonu zvykem. Elkové sklo se vším všudy, počínaje špičkovou povrchovou úpravou v atraktivní bílé barvě, vyladěnou odolnou a utěsněnou konstrukcí – zkrátka už na první pohled skvěle odvedená práce. Tubus nevykazuje žádné vůle ani při vysunuté optické soustavě. Efektivní sluneční clona, ovládací programovatelný kroužek v přední části – moje oblíbená vychytávka RF objektivů, přesné přepínače ostření, limiteru a stabilizace. Prvotřídní optická kvalita a zaostřování Objektiv produkuje fotografie, které jsou ostré v celé ploše, mají perfektní kontrast a rozlišovací schopnost. Samostatnou kapitolou je zaostřování, dva Nano USM motory odvádějí naprosto parádní práci. Ostření je tiché, neuvěřitelně rychlé a přesné. Po chvilce fotografování, a samozřejmě při správném nastavení činnosti AF režimu a AF bodů v těle fotoaparátu, pochopíte, že se můžete soustředit pouze na kompozici a správný okamžik stisknutí spouště – autofokus vše ostatní v pohodě zvládne. Prostě je to ideální objektiv pro toho, kdo očekává naprosto profesionální výkon, ale nepotřebuje vysokou světelnost F2,8. Případně hledá menší objektiv s nižší hmotností, či ekonomicky dostupnější variantu.Recenze Canon RF 70-200mm f/4 Měl bych ještě tři poznámky k tomuto objektivu. První mám ke konstrukci s vytahujícím se tubusem během změny ohniskové vzdálenosti (zoomování). Je to dvousečné řešení. Chápu, že je příjemné to, že se objektiv zmenší pro transport na řemenu a ve fotobrašně – to je nesporná výhoda. Na druhou stranu existuje o něco vyšší riziko vniknutí nežádoucí vlhkosti a prachu, ve srovnání s modely disponující zapouzdřenou konstrukcí (takovou jako mají klasické EF objektivy 70-200/4L a EF 70-200/2,8L s IS i bez). Chápu, že je doba zmenšování, tak to berte jako povzdech starého konzervativce. Druhá poznámka, uvítal bych integrovanou stativovou patku. Tu má jen světelnější bratříček (RF 70-200/2,8L), ale díky tomu je zase objektiv RF 70-200/4L lehčí a levnější. Třetí poznámka je spíše jen užitečná informace, objektiv není kompatibilní s telekonvertory.

Hlavní technické parametry a vlastnosti Canon RF 70-200 mm f/4 L IS USM

 • Ohnisko: 70-200 mm
 • Světelnost: F4, max. clona F32
 • Clona: 9 lamel
 • Autofokus: 2 Nano USM motory
 • Konstrukce: 16 členů/11 skupin (UD optické prvky)
 • Bajonet: Canon RF
 • Stabilizace: optický IS, účinnost až 5 EV
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,6 m
 • Průměr filtru: 77 mm
 • Rozměry: 83,5 x 1193 mm
 • Hmotnost: 695 g

Největší přidanou hodnotu objektivu Canon RF 70-200 mm f/4 L IS USM je velmi kompaktní provedení na danou kategorii, výtečná optická kvalita, rychlý a přesný autofokus, minimální zaostřitelná vzdálenost 60 cm. Recenze Canon RF 70-200mm f/4

Závěrečné shrnutí

Nic není dokonalé, ale s čistým svědomím můžeme v redakci potvrdit, že se Canon EOS R5 notnou dávkou přiblížil k pomyslné dokonalosti. Jedná se o profesionální nástroj s odpovídající cenovkou. Špičkový fotoaparát, na kterém vše funguje jak má – precizně ostří, korektně měří expozici, obrazový výkon exceluje i při vysokých hodnotách ISO. Na focení sportu a reportáže je EOS R5 ideální přístroj. Tělo je odolné a utěsnění dovolí pracovat i horších povětrnostních situacích. Povrchy jsou příjemné a přispívají k bezpečnému držení i s těžkými objektivy. Ovládání je intuitivní, chod přepínačů přesný a vše je na správném místě. Velká pochvala pro Canon, že se nesnažil vytvořit „mimozemšťana“, ale navázal na vše fungující, co si spojujeme s digitálními fotoaparáty řady EOS, které mají v názvu právě číslo pět. Osobně mám takový seriózní přístup velmi rád a logicky mě tedy napadá zvolat: „Ať žije král!“. Dobré světlo Michael Mike Jurák.

Canon EOS R5
ZOBRAZIT NA E-SHOP

Vzorové fotografie z Canon EOS R5


Michael Jurák

Příspěvek pro vás připravil MICHAEL JURÁK (produktový specialista a expert na fototechniku) Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.

Přidat komentář

Sledujte nás

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...