CEWE Fotolab
Recenze Canon EOS 6D mark II

Canon EOS 6D Mark II: RECENZE

Zrcadlovka Canon EOS 6D II nabízí Full Frame snímač, široký rozsah ISO hodnot, intuitivní ovládání, zabudovaný GPS modul, možnosti pro snadné sdílení výstupů a mnohé další. To vše ve velmi kompaktním a lehkém balení v rámci své kategorie. V recenzi se dozvíte, v jakých žánrech a typech nasazení najde EOS 6D II nejčastější uplatnění, resp. jaké uživatele může nejvíce oslovit.

Canon EOS 6D II přichází na trh v polovině roku 2017, jakožto nástupce úspěšného modelu 6D první generace. Vylepšení se dočkal zejména čip, autofokus, rychlost snímání, zapouzdření proti nepříznivým vlivům, nově je k dispozici dotykový, plně výklopný a otočný LCD, zkrátka posun k lepšímu v mnoha směrech.

Recenze Canon EOS 6D mark II

Konstrukce a vybavení fotoaparátu

Zpracování a použité materiály jsou na prvotřídní úrovni vzhledem k cenové a výkonnostní třídě, ve které se fotoaparát nachází. Canonu evidentně záleží jak na odolnosti těla, tak na jeho pohodlném ovládání a v neposlední řadě na designu. A to je jednoznačně správná cesta.

Tělo je z kompozitních materiálů – lehká a zároveň pevná slitina hliníku v kombinaci s polykarbonátovou pryskyřicí se skleněnými vlákny. Kromě zesílené odolnosti toto řešení přináší lehkost do fotobrašny, kdy tělo s akumulátorem váží 765 gramů – na Full Frame zrcadlovku velmi slušná hodnota. Pokud byste toužili po ještě větší odolnosti, pak už byste museli zabrousit po modelech vyšších řad, jako je Canon EOS 5D IV, případně EOS 7D II jako zástupce APS-C snímačů.

Účinné utěsnění pomocí O-kroužků chrání fotoaparát proti stékající vodě, prachu a dalším nepříznivým povětrnostním vlivům. Celý přístroj působí kompaktně a pevně, ale naštěstí není přehnaně lehký, takže se s ním dobře fotografuje i při nasazení delších a těžších objektivů.

Fotografie je možné přenášet bezdrátově pomocí Wi-Fi/NFC/Bluetooth. Co potěší zejména cestovatele je zabudovaný GPS modul, který nacházíme u fotoaparátů v menší míře (nejčastěji může být k dispozici jako volitelný doplněk). Z absence zdířky pro sluchátka nebudou nadšeni video tvůrci. Stejně tak může někoho zamrzet chybějící 4K rozlišení u videa – zkrátka Canon EOS 6D II je primárně foťák. Slot na paměťové karty je jeden (typ SD).


TIP NA VÝHODNÝ NÁKUP
Canon EOS 6D Mark II v akční nabídce Black Friday

ZOBRAZIT NA ESHOPU*

*Akční nabídka platná pouze v období 20. – 29. 11. 2020.


Provozní rychlost fotoaparátu

Rychlost snímání 6,5 snímků za vteřinu je na dostatečné úrovni pro mnoho žánrů. Je jasné, že pro profesionální nasazení na úrovni fotografa olympiády to stačit nebude. Pak by musel uživatel sáhnout po řadě EOS 1D X, což je investice přesahující několikanásobně pořizovací cenu EOS 6D II. Tedy srovnávejme jablka s jablky. Achillova pata z pohledu rychlosti snímání se nachází během focení v režimu Live View, kdy rychlost klesá na 4,5 sn./s. Opět to ale nemusí být negativum pro mnohé uživatele, každý si musí tento aspekt vyhodnotit sám.

Vyrovnávací paměť se zaplní při rychlém snímání (6,5 sn./s) po 20 snímcích v RAW, u JPG je hodnota 98 fotek, což by mělo být plně vyhovující pro drtivou většinu uživatelů, na které je EOS 6D II zacílen.

Ovládání a ergonomie

Recenze Canon EOS 6D mark IIZákladní designové rysy a rozložení ovládacích prvků vychází z osvědčeného konceptu řady EOS 5D. Ovládání je intuitivní a ergonomie na velmi dobré úrovni. Vše je, jak se říká na svém místě, žádný ovladač nemá ani těžký chod ani zbytečnou vůli a odezva je okamžitá.

Recenze Canon EOS 6D mark II
Recenze Canon EOS 6D mark II

Grip je dostatečně velký a hluboký, vyvážení přístroje je standardní a povrchová úprava eliminuje teoretickou možnost vyklouznutí z ruky. Výklopný a otočný LCD monitor je dobře čitelný, otočné voliče mají jasně vymezený chod. Prostě tady není co vytknout.Recenze Canon EOS 6D mark II

Kvalita obrazu, šum, dynamický rozsah

O obrazovou kvalitu se stará výkonný procesor Digic sedmé generace. Vzhledem k velikosti snímače i jednotlivých pixelů a taky tradičně výbornému optickému výkonu Canon objektivů není vlastně co řešit. Výsledné fotografie jsou ostré, s množstvím drobných detailů. Kontrast i rozlišovací schopnost je vynikající, barevné podání je perfektní a má ten oblíbený „Canon look“.  To mluvím pochopitelně o JPEG souborech tak, jak je uloží fotoaparát na kartu.

Při zpracování snímků v RAW formátu je toto na vás, vaší náladě, potřebách a taky presetech. Množství rušivého šumu je i na vysokých citlivostech minimální a plně odpovídá použitému Full frame snímači.

Dynamický rozsah 12 EV nespadá do toho nejlepšího, co se vyskytuje na trhu z pohledu laboratorních měření. Při hodnocení reálných výstupů budete spokojeni v drtivé většině případů – nenechte se tedy zmást tím, že budete o něco výrazně ochuzeni, pokud nebudete fotit na etalon třídy, který bude mnohonásobně dražší (opět vlastní úsudek je dobré si udělat např. při testování na prodejně). Na ilustrativních snímcích podzimního lesa s přímým slunečním světlem je kresba ve světlech i ve stínech naprosto dostatečná.

Autofokus

Rychlý, přesný a bezhlučný. Takto lze jednoduše popsat činnost zaostřovacích systémů Canon. V těle 6D II se nachází klasický AF modul se 45 zaostřovacími body křížového typu (cross type), jež jsou citlivé v horizontálním i vertikálním směru. Takto se fotoaparát (zrcadlovka) chová při klasickém snímání přes hledáček. Drobná kaňka na kráse je to, že AF body v hledáčku jsou seskupeny spíše kolem středu, aneb nejsou „roztaženy“ více do krajů. Omezení se tedy můžete dočkat jen ve vybraných situacích a řešením může být překomponování, případně užití živého náhledu, kde lze zaostřovat komfortně až ke krajům, navíc velmi svižně, což není v této kategorii zvykem a Canon zde válcuje s přehledem přímou konkurenci (např. Nikon D750).

Při přepnutí do živého náhledu, ať už budete fotografovat nebo natáčet video, využívá EOS 6D II pokročilou technologii Dual Pixel, která umožňuje rychlé a spolehlivé ostření během Live View. V ten moment totiž není standardní AF modul, kvůli zvednutému zrcadlu, dostupný. Ostření v živém náhledu je proto u většiny zrcadlovek doslova achillovou patou AF systému (výjimkou je např. Nikon D780). Výsledkem bývá citelné zpomalení zaostřování, které je natolik limitující, že ho uživatelé raději řeší manuálním zaostřením. Ne v případě Canonu. Dual Pixel odvádí skvělou práci a patří právem k ceněným inovacím tohoto výrobce – aneb kdo nevyzkouší, tak neuvěří.

Bateriový grip pro 6D Mark II BG-E21

Výdrž akumulátoru

EOS šestka Mark II používá osvědčený, výkonný, lithium-ionový akumulátor řady LP-E6N. Udávaná výdrž baterie na jedno nabití je 1200 snímků, což je jednoznačně silnou stránku vzhledem k např. bezzrcadlovkám, které mají výdrž někdy sotva třetinovou. Během našeho krátkého testu se mi ho vůbec nepodařilo vybít. Při testech bezzrcadlovek, všech možných značek, bych bez druhého akumulátoru na fotografování vůbec nevyrazil. Zpět k našemu testu, fotografoval jsem, prohlížel jsem snímky, včetně zvětšování pro kontrolu ostrosti a promazával jsem nasnímané série záběrů. Používal jsem stabilizovaný objektiv a ostřil jsem neustále od popředí po nekonečno a zpět. Přístroj jsem nevypínal a pořád jsem něco nastavoval, procházel jsem menu a měnil hodnoty. Zkrátka na celodenní focení by vám měl jeden plně nabitý akumulátor bez problémů stačit.

Zhodnocení objektivu Canon EF 16-35 mm f/4

V testu jsem používal zejména ultra širokoúhlý zoom Canon EF 16-35 mm f/4 patřící do řady L. Je utěsněný, solidně postavený, opticky stabilizovaný, a hlavně vynikající co se týká ostrosti, přenosu kontrastu a kresby. Neuvěřitelně tiché a rychlé zaostřování USM je u Canonu už klasika a netřeba ho asi více zmiňovat. Díky světelnosti je objektiv v dané třídě vlastně malý a lehký. Při snímání podzimní horské bystřiny, kdy jsem měl fotoaparát na stativu a balancoval jsem na vlhkých kamenech přímo v toku mezi jednotlivými proudy, se nižší hmotnost hodila a s celým setem tělo + objektiv + stativ se pracovalo velmi dobře. Výsledné fotografie jsou ostré a velmi pěkně prokreslené až do krajů, sférické zkreslení je poměrně dobře korigované, ale viditelné. Odpovídá zde použitým širokoúhlým ohniskům. Sluneční clona je funkční a díky zámku bezpečně drží na objektivu. Průměr závitu pro filtry má klasických 77 mm, používal jsem cirkulární polarizační filtr, jak je při snímání podzimní krajiny dobrým zvykem.

Závěr

Digitální jednooká zrcadlovka (DSLR) Canon EOS 6D Mark II, nadneseně řečeno, je takovou vstupenkou do světa Full Frame fotoaparátů. Je o něco menší a lehčí než profesionální zrcadlovky, ale obrazovým výkonem se jim téměř vyrovná. Nemá 100+ AF bodů, slot na dvě paměťové karty, ani neudělá tolik snímků za vteřinu jako top přístroje. Ovšem v oblíbeném, a tak často sledovaném poměru cena / výkon je jasným premiantem.

Pro koho je tedy „šestka“ Mark II určena? Pro všechny, kteří se chtějí posunout do světa Full Frame. Pro ty, co mají doma několik EF objektivů. Pro ty, co fotí krajinu, cestování, architekturu, produkty portréty a zátiší. Pokud nejste sporťák s potřebou kropit scénu rychlostí 14 exp./s, ale chcete fotit často v horším světle z ruky. Pokud si chcete hrát s malou hloubkou ostrosti.


Recenze Canon EOS 6D mark IIZOBRAZIT NA ESHOPU


Shrnutí klíčových technických vlastností

 • Rozlišení a typ snímače: 26,2 Mpx, Full Frame CMOS (24,0 x 35,9 mm)
 • Procesor a bajonet: Digic 7, Canon EF
 • Autofokus, počet ostřicích bodů: fázová detekce, 45 křížových AF bodů, Dual Pixel technologie pro ostření v živém náhledu LiveView
 • Rozsah ISO: 100-40.000 /rozšířeně 50-102.400
 • Rozsah expozičních časů: 30 sek. až 1/4.000 s, B, X = 1/180 s
 • Stabilizace obrazu: optická IS u vybraných objektivů
 • Hledáček: optický, pentagonální hranol, 98 % obrazu
 • LCD monitor: výklopný a dotykový TFT LCD, 3“ a 1 040 000 Mpx, 100 % obrazu
 • Video: Full HD 1980 x 1080 60p/50p/30p/25p/24p ve formátu MP4, MPEG4 AVC/H.264
 • Slot pro SD karty: SDHC, SDXC třída UHS-I
 • Bezdrátový přenos: WiFi, Bluetooth, NFC
 • Konstrukce: odolná a lehká slitina hliníku, utěsnění proti stékající vodě a prachu (nepříznivým klimatickým vlivům)
 • Objektiv použitý v testu: EF 16-35 mm f/4L IS USM
 • Rozměry: 144,0 mm x 110,5 mm x 74,8 mm
 • Hmotnost: 765 g (s kartou a baterií)
 • Akumulátor: LP-E6N, s výdrží 1.200 snímků

Ukázkové fotografie z Canon EOS 6D Mark II

Exif data k dispozici ve vlastnostech fotografií.

Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto, autor fotografie: Michael Jurák

Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto
Recenze Canon EOS 6D mark II - vzorové foto

Recenzi připravila redakce CEWE blogu: Viktor Fiker a Michael Jurák

komentářů