CEWE Fotolab

Ateliérové fotografování

Návštěva fotografa bývala vždy svátečním okamžikem. Maminka zkrášlená účesem od kadeřníka, otec rodu s vážnou tváří a na kolenou jim sedí vymydlené dětičky. Zkrátka velká událost! Obrázek, který u fotografa vznikl, bývá uchován v rodinném albu po dlouhá léta a rozesmívá nebo dojímá další generace rodiny. Jak takové focení vlastně probíhá?

Ateliérové foto

Přemýšlíte nad tím, ale nemáte odvahu? Netušíte, co od nás máte čekat a co čekat od sebe? Kam se mám dívat? A jak, vesele nebo smutně? Jak si mám, proboha, stoupnout? Budou mi vidět špeky? Není se čeho bát, nikdo nečeká, že jste profesionální model, že máte v malíku všechny pózy a před objektivem budete střídat výrazy jako herci v Národním divadle. Stačí chvilka a na blesky reflektorů si zvyknete a první povedená fotka na sebe nenechá dlouho čekat. Ta Vám vlije odvahu do žil a focení se stává snadnějším a přirozenějším. To my jsme tady pro Vás, neznáme Vaše klady ani nedostatky, snažíme se jen, aby Vás fotoaparát miloval. Můžete si zahrát na kohokoliv, přinést si třeba balon na fotbal, jezdecké boty a bičík nebo baletní sukýnku, ale zrovna tak můžete přijít se zvířecím členem domácnosti, ať už si přivedete psa, kočku či králíka, nebo třeba hada kolem krku. Snad jen pro lamy, velbloudy a koně je náš ateliér trochu malý.

Když jsme u těch velkých, možná trochu přerostlých zvířat… Nedávno jsme zrovna měli tu čest zhotovit portrét bernského salašnického krasavce s modrou krví. Zákazník původně přišel pro pár fotografií, ale v naší prodejně se mu zalíbilo foto na velikánském plátně s krásným portrétem psa. Jako chovatel samozřejmě to krásné zvíře patřičně ocenil a zatoužil po podobném zvěčnění svého vlastního pejska. Protože u nás máme zvířata rádi, domluva byla rychlá a za pár dní se pán dostavil i se psem velikosti menšího koně.

Ateliérové foto

Barney byl energický, zvědavý a přátelský pes a za chvíli byl v ateliéru jako doma.

Bylo to jeho první profesionální focení, a tak se ještě neuměl patřičně chovat, chvilku nepostál, pořád se vrtěl, chlupy z něj jen lítaly, my jsme kolem skákali s foťákem, chvíli na kolenou, chvíli v podřepu, pitvořili se, jen zaujmout jeho královské psí veličenstvo. Páníček uplácel Barneyho piškoty, ale s každým dalším zašustěním dobrot byl psí klid pryč.

Nakonec se ale fotky povedly. Chlupatý rozkošník byl jako pravý model. Vážný, znuděný, temperamentní, veselý i vznešený, zkrátka kouzelný a hlavně velice fotogenický a po jeho odchodu nám po něm zůstalo několik krásných psích portrétů, hromada chlupů a drobky z piškotů jako pro slepičky.

Pán si za týden vyzvedl pečlivě zabalenou fotografii na plátně v Barneyho životní velikosti. Po rozbalení doma z ní byl doslova nadšený a jelikož hotové plátno vidí jen kolegové při výrobě v pražské laboratoři, nechtěl nás ochudit o tu podívanou, takže přišel ještě jednou s rozbaleným obrazem, poděkováním a bomboniérou.

Pes na plátně nám přivedl ještě jednoho zákazníka se stejným přáním – vyfotit chlupáče. A až když jsme focení domlouvali s majitelkou, napadlo ji: „To byste mohli vlastně vyfotit ještě naši půlroční dcerku… A to bychom se vlastně mohli vyfotit všichni i s manželem!“ A byl z toho velký rodinný portrét, táta, máma, dítě, pes. Ovšem fotilo se v opačném pořadí.

Ateliérové foto

V našem ateliéru Vám nabídneme různé barvy pozadí. Klasické bílé, které sluší všem, ovšem nejvíc dětem, bílá dělá i z čertů učiněné andělíčky. Dramatické černé, které umí být i sexy? Nebo pro ty nejodvážnější pěkně barevné. V ateliéru se blýská, ač na nebi nenajdete ani mráček, roztáhneme nad Vámi deštník, ale do účesu Vám u nás rozhodně nenaprší. Nabídneme Vám také něco na sebe – klobouky, brýle, květiny, dětem hračky do ruky a další rekvizity, ale rozhodně si můžete přinést (případně přivézt či přivést) cokoliv svého. Ovšem to nejdůležitější, co si musíte donést, jste Vy. Nic míň ani víc nepotřebujete. Většina lidí nemá s focením žádné zkušenosti, snad až na klasické focení na úřadech, které se odehrává ve stylu sedněte, nehněte se a raději ani nedýchejte… A výsledek? Obvykle to bývá zoufalý pohled cizí paní či pána na fotografii, kterou budete několik let vydávat za vlastní.

Při portrétovém focení často platí, že méně je více. Platí to ať mluvíme o drobnostech, barvách či oblečení, ale stejně můžeme použít tohle pravidlo u focení obecně. Chcete-li darovat fotografii s intimním nádechem, nemusíte zrovna pobíhat po ateliéru ve spodním prádle. Někdy odhalené rameno, vykukující z nedopnuté pánské košile, naznačí víc právě jen tomu, komu je snímek určen.

Stejně i vášeň pro potápění není nutné na fotografii deklarovat neoprenovým oblečkem a dvoumetrovým žralokem na udici. Na fotografii někdy lépe poslouží jen náznak – ploutve do ruky, zacpat nos a pár bublinek z bublifuku na modrém pozadí

Děti, naši roztomilí neposluchové, jsou při focení většinou fotogenické všechny a pokud si paní či pána s fotoaparátem mají čas prohlédnout, nabídnutí plyšáci, balon či auto odvedou jejich pozornost od reflektorů a vzniknou přirozené fotografie, plné dětské energie. Miminka se v náručí rodičů vznáší jako andělíčci, holčičky v krásných šatičkách se promění v malé víly a princezny, ovšem klukům na fotce sluší i vypláznutý jazyk.

Ateliérové foto

Chceme-li ale místo toho vykouzlit ten nejkrásnější bezelstný dětský úsměv, jsou nejlepšími kouči rodiče. Někdy děti všechno to nastavování světel, technika, blesky a kroutící se fotograf po chvíli omrzí a ne a ne mamince zapózovat tak, jak si přeje. Přesto nebo právě proto není třeba se zlobit. K focení dětí je třeba se naladit, mít čas, možná dětěm slíbit malou odměnu v podobě zmrzliny, lízátka nebo jiné drobnosti.

Nemusíte mít ani děti, ani si nemusíte půjčovat sousedovic Žeryka, jen abyste měli fotografii z ateliéru, dokonce není nutný žádný konkrétní důvod či příležitost, pro kterou si chcete nechat udělat pár hezkých snímků. V našem ateliéru zachytíme třeba jen Vaši dobrou náladu, nový účes a zrovna tak památeční fotku s kamarádkami při bloumání městem.

Když se sejdou v ateliéru bruneta, zrzka a blondýnka, vznikne výbušná směs. Rolovací fotopozadí létají vzduchem, bílá, černá, modrá, každé lichotí jiná barva. A když slečny objevily krabici s rekvizitami, začali se teprve dít věci a tři půvabné Grácie se proměnily v hravá koťata. Rozpustilé snímky, které vznikly, budou kamarádkám napořád připomínat jeden krásný prázdninový den.

Ateliérové foto
Ateliérové foto
Ateliérové foto
ateliérové foto - holky 3

Jestliže byly dříve v kurzu fotografie v uniformě, dnes dávají slečny přednost něčemu jinému. Jeden mladý muž u nás cestou z posilovny shodil tričko a věřte, že babičkám by nad jeho portrétem naběhly do tváří ruměnce. Snímky, které jsme s ním vytvořili, nejsou prvoplánově provokativní, ale hra světel a stínů podtrhuje vypracované tělo a zároveň vnáší do portrétu tajemnou atmosféru něčeho zapovězeného.

Ateliérové foto

Vyfocení v ateliéru může být jen začátek. Následným zpracováním v počítači umíme fotografie trochu vylepšit a vyretušovat drobné nedokonalosti. Můžete si pak odnést fotografie malých i velkých formátů, stejně tak dokážeme hotovou fotku vytisknout na plátno, plastovou desku či dokonce na sklo. Často se také naše ateliérové fotky ocitnou na hrnečku pro dědečka či v kalendáři pro přítele. Nebo udělejte radost sobě a nechte si u nás vyrobit kryt na mobil s fotkou Vašeho krásného miminka.

Inspirací na dárek najdete na našem webu plno nebo se přijďte podívat přímo do naší prodejny, kde máme mnoho vzorků k prohlédnutí.

Ateliérové foto

Doufáme, že jsme Vás povídáním inspirovali a trošku navnadili a již brzo se s Vámi v našem ateliéru na prodejně setkáme. Ateliérové focení je vždycky trochu dobrodružství, ale věřte, že výsledek stojí za to!

 

Autorky článku:
Ivona Doležalová – vedoucí prodejny
Petra Vnoučková – prodavačka

FOTOLAB.cz, Prešovská 18, Plzeň
Provozní doba:
Po-Pá 8:00 – 18:00
So 9:00 – 12:00
Tel.: 731 142 777
E-mail: prodejna423028@fotolab.cz
www: FOTOLAB.cz – Plzeň

komentář

  • Dobrý den,
    jsme maturitní třída A4 z Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově. V lednu budeme pořádat svůj maturitní ples. Každý správný ples by měl mít bohatou tombolu a my bychom rádi nějakou pro naše hosty připravili. Proto sháníme sponzory, kteří by byli ochotní nám něco darovat nepohrdneme ani slevovýma kupónama Na oplátku Vám nabízíme reklamu na našem plese. Moc Vám děkujeme za Vaši odpověď a případnou podporu.
    S pozdravem

    studenti třídy A4, Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov.