CEWE FOTOLAB

TOP 10 OBJEKTIVŮ PRO ZRCADLOVKY CANON

Příznivci zrcadlovek značky Canon mají jednu nespornou výhodu. Pro bajonety EF a EF-S existuje na trhu velmi široké spektrum objektivů, které dokáží pokrýt specifika všech fotografických žánrů.  Kde jiní v nabídce končí, tam Canon razí cestu. A co je také důležité zmínit, objektivy mají často přívětivé cenovky.

Pokud se podíváme na poměr cena vs. výkon / přidaná hodnota, tak Canon je v některých případech bezkonkurenční. Zajímavostí jistě je, že některé objektivy se už vyrábějí se stejnou konstrukcí již desítky let a mají stále co říct z pohledu svého výkonu. Canon ale neusíná na vavřínech a to skvělé co vyrobil dále vylepšuje. Jsme tedy svědky postupného omlazování portfolia objektivů a lze se setkat s objektivy již třetí generace, jako je např. Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM.
S příchodem Full Frame bezzrcadlového systému EOS R lze EF / EF-S objektivy využít i na větším bajonetu R prostřednictvím 3 druhů konvertorů. První je pouze konvertor bez další přidané hodnoty. Druhý typ má v sobě integrovaný funkční kroužek, na který se dá naprogramovat u EOS R např. změna clony, korekce expozice, či různá hodnota ISO. Třetí typ umožňuje vkládání drop-in filtrů, jako je variabilní ND, či polarizační. Tím zajistíte použitelnost filtrů pro objektivy, které nemají přední filtrový závit.
Níže je uveden seznam 10 objektivů pouze značky Canon (+doporučení na vybrané alternativy), připravený na základě našich a zákaznických zkušeností, o kterých si myslíme, že by v rámci svých kategorií neměly uniknout vaší pozornosti. Doporučení a koncové ceny jsou uvedeny k prosinci 2018. Pokud si nevyberete z nabídky originálních objektivů, určitě zvažte produkty od výrobců jako je např. Sigma, Tamron nebo Tokina.

Canon EF 16-35mm f/4L IS USM – špičkový širokáč

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu: Zoom
Vhodný pro žánr: Architektura, cestování, krajina

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Každý krajinář, či fotograf archiktektury by měl zvážit pořízení tohoto objektivu. Optická kvalita je na špičkové úrovni (jsou zcela eliminovány, či minimalizovány optické vady). Mnozí tvrdí, že je na tom lépe, než sourozenec Canon 16-35mm f2,8 II. Objektiv vyniká vysokou rozlišovací schopností, která je na dobré úrovni i v rozích (při snímání Full Frame snímačem). Autofokus je velmi rychlý, tichý, a co je důležité, přesný. Mnozí ocenění stabilizaci obrazu, která je účinná v reálných podmínkách o 3,5 – 4 EV.
Našli jsme několik málo neduhů, které zmíníme. Práce po ostrým protisvětlem by mohla být trochu lepší, nejedná se ale o nic, s čím by se nedalo fungovat. Distorze na 16mm by mohla být menší, softwarově se dá zkorigovat. Na Full Frame snímači objektiv trochu více vinětuje (opět lze v PC korigovat).
Pokud byste si chtěli pořídit špičku, doporučujeme jako alternativu Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM (60 090 Kč; světelnější, nemá ale stabilizaci). Z alternativních výrobců pak zvažte např. Sigma 14-24mm f/2.8 DG HSM ART (33 990 Kč; trochu jiný rozsah zoomu a světelnosti, bez stabilizace a předního filtrového závitu).

Canon EF 85mm f/1.8 USM – parťák pro portréty

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu: Pevný
Vhodný pro žánr: Portrét

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

S tímto portrétním objektivem budete mít perfektně ostré fotky prakticky při všech clonových číslech. Clona s 8 lamelami se postará o příjemné vykreslení bokehu. Fotografované objekty na rozmazaném pozadí skvěle vyniknou, což je základní předpoklad poutavé portrétní fotografie. Střední ohnisková vzdálenost objektivu mnohem méně, resp. již to není téměř pozorovatelné, deformuje tvář (např. velký nos, kulatější tvář), oproti ohniskům širokoúhlým. Portréty tak budou lichotivější pro fotografované osoby.
Speciální povrchová úprava Super Spectra vám zajistí přesné vyvážení barev a zlepšuje kontrast. Zamezuje vzniku závojů a odlesků. Zmínit se musíme také o ultrazvukovém zaostřování, které je téměř neslyšitelné a rychlé, ideální například pro reportáž. Objektiv trochu aberuje (softwarově odstranitelné), jinak je opticky výtečný.
Alternativami je Canon EF 85mm f/1.4 L IS USM (39 990 Kč, světelnější, má navíc stabilizaci), Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art (28 990 Kč, světelnější, bez stabilizace), Tamron AF SP 85mm f/1.8 Di VC USD (24 490 Kč, navíc má stabilizaci).

Canon EF 400mm f/5.6L USM – pro skvělé fotky zvířat

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu:
Pevný
Vhodný pro žánr: Sport, zvířata

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Tento objektiv je důkazem toho, že i fotovýbava pro focení zvířat, či sportu, může být lehce přenositelná. Na danou kategorii váží velmi slušných 1250 gramů. Objektiv má excelentní optické vlastnosti, skvělá kresba po celém obrazovém poli již od otevřené clony (f/5,6). Mnozí z vás využijí zvýšenou odolnost proti vnikání prachu a vlhkosti.
Při čekání na zvěř, která je často plachá, musíte omezit jakékoliv hlučné projevy na minimum. V tomto vám napomůže ultrazvukový AF motor, který je mimořádně rychlý a prakticky neslyšitelný. Jistou nevýhodou může být pro někoho absence stabilizace.
Nejzajímavější alternativou v podobné cenové kategorii by se dal označit Canon EF 300mm f/4L IS USM (35 990 Kč), který sice má menší přiblížení, ale disponuje stabilizací a lepší světelností.

Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM – kvalitní univerzál na Full Frame

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu: Zoom
Vhodný pro žánr: Cestování, reportáž

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

V rámci své kategorie můžeme hovořit o tomto zoomu víceméně v superlativech. Druhá generace tohoto objektivu přináší úžasný poměr cena / kompaktnost – rozsah zoomu / optický výkon, to vše doplněné o účinnou stabilizaci obrazu a skvělé chování v protisvětle. Pořizovací cena není nízká, ale fotografovi se investice vrátí. Objektiv na FF snímači trochu více vinětuje, nemělo by Vám to vadit (případně lze snadno editovat). Obdobně je to s distorzí při širším úhlu záběru (viditelná, ale lehce odstranitelná).
Alternativy jsou např. u Sigmy, která nabízí Sigma 24-105mm f/4 DG OS HSM Art. Pokud se spokojíte s menším rozsahem ohnisek, tak skvělou volbou v poměru cena kvalita je Canon EF 24-70mm f/4L IS USM (22 990 Kč).

Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM – objektiv pro makro i portrét

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu: Pevný
Vhodný pro žánr: Makro, portrét

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Jak již název napovídá, objektiv vám nabídne skvělé vlastnosti při fotografování z blízka (zvětšení v makro rozsahu 1:1). Své využití ale nalezne i v portrétní fotografii díky kombinaci vyšší ohniskové vzdálenosti a světelnosti. Najdou se jistě vhodnější portrétní skla, jedná se však o skvělé kompromisní řešení, pokud chcete fotit jak makro, tak portréty a nenosit další objektiv navíc.
Díky osmi lamelám clony můžete pořídit fotku s opravdu pěkným bokehem. Díky ultrasonickému typu zaostřování je ostření rychlé a téměř bezhlučné (lze jej i jemně doladit po zaostření).
Pokud toužíte po maximální optické kvalitě a výkonu, pak doporučujeme dražší variantu Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM (27 090 Kč; navíc stabilizace).

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM – ideální zoom pro cestování

Pro formáty: APS-C
Typ objektivu: Zoom
Vhodný pro žánr: Cestování, krajina, reportáž

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Tento cenově dostupný objektiv pro APS-C čipy (ekv. Full Frame fotoaparátu 29–216 mm) patří mezi zoomy, které jsou ideální jak pro začínající fotografy, tak pro cestovatele a všechny ty, kteří vyžadují flexibilitu a kompaktnost (all-in-one řešení). Objektiv je lehký (480 g.), nedosahuje velkých rozměrů, ale nabízí poměrně široký rozsah ohnisek.
Při natáčení videa vás nebudou rušit zvuky zaostřovacího motoru, jelikož je zde použit AF pohon STM, který i zajišťuje velmi plynulé kontinuální zaostřování. Vhod přijde stabilizace obrazu jak při focení (rychlosti závěrky až o 4 EV pomalejší, než je obvyklé), tak natáčení videa.
Za zvážení stojí Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 Di II VC (5 990 Kč). Nedosahuje však optické kvality, jako Canon 18-135mm. Na druhou stranu je o polovinu levnější.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM – perfektní širokoúhlé záběry z ruky

Pro formáty: APS-C
Typ objektivu: Zoom
Vhodný pro žánr: Video, krajina, cestování

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Z pohledu ceny a výkonu se jedná o výjimečný objektiv, přinášející ve své kategorii nadstandartní obrazové výstupy. Optické vady jsou efektivně korigovány, barvy věrné, s vysokým kontrastem. Využití nalezne v mnoha žánrech, nejvíce při focení krajiny, architektury, přímo se nabízí pro cestovatele toužící po širokoúhlých záběrech snímaných scén. Video tvůrce potěší STM autofokusový pohon (tiché a plynulé ostření). Objektiv je totiž vybaven optickým stabilizátorem obrazu (benefit až +4 EV).
Objektiv má velmi kompaktní konstrukci (malý objemově, váha pouhých 240 g). Díky rozsahu ohniskových vzdáleností do každého záběru dostanete mnohem větší plochu scény, než se standartními zoomy. Objektiv dodá vašim snímkům krajiny, městských panoramat a oblohy potřebnou působivost. V interiéru, nebo před většími budovami už nikdy nebudete muset ustupovat, abyste do zorného pole „vmáčkli“ co nejvíce. Zaostřovat navíc můžete už od pouhých 0,22 m.
Komu nebude vyhovovat menší rozsah ohniskových vzdáleností 10-18mm, jistě jej zaujme také podařený Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM (14 990 Kč; nemá stabilizaci obrazu).

Canon EF 50mm f/1.8 STM – úžasná padesátka

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu: Pevný
Vhodný pro žánr: Cestování, portrét, reportáž

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Tato pevná padesátka patří do absolutního základu snad každého Canonisty. Přináší totiž až neuvěřitelnou optickou kvalitu vzhledem k pořizovací ceně, která se pohybuje lehce nad 3 000 Kč. Optické vlastnosti jsou opravdu na špičkové úrovni, rovnající se dražším objektivům. Trochu lze pouze vytknout silnější vinětaci na nízkých clonách u Full Frame snímačů. Teoreticky může někomu (zejména fotografům hvězdné oblohy) vadit Coma vada na nízkých clonách, pro většinu uživatelů nevýznamný problém.
Variantou k pořízení může být o trochu světelnější Canon EF 50mm f/1.4 USM (10 890 Kč), opticky si ale výrazněji nepomůžete, kvalita je podobná. Opticky a celkově je povedeným objektivem Tamron SP 45 mm f/1.8 Di VC USD, který přidává účinnou stabilizaci a zajímavou min. zaostřovací vzdálenost 0,29 metru. Cenovka však šplhá na úroveň okolo 17 – 18 000 Kč.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM – lehký teleobjektiv na cesty

Pro formáty: APS-C
Typ objektivu: Zoom
Vhodný pro žánr: Video, portrét

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

S tímto kompaktním teleobjektivem se přiblížíte akci, představuje ideálního parťáka na cesty. Vyfotíte s ním portrét, krajinný detail, sport, či natočíte pěkné video. Konstrukce je na danou kategorii malá a lehká (375 g.). Lehké provedení „je vykoupeno“ plastovým bajonetem. Pokud si objektiv pořídíte pro natáčení videa, nemusíte se obávat rušivých zvuků při přeostřování jednotlivých objektů. Díky technologii STM je zaostřování plynulé, tiché a přesné. Díky stabilizaci můžete používat rychlosti závěrky až o 3,5 kroku pomalejší, než je obvyklé. Funkce detekce sledování pohybujících se objektů vám zase usnadní fotografovat objekty v pohybu. Automaticky totiž vypíná stabilizaci ve vodorovném nebo svislém směru.
Vzhledem ke své nízké ceně, konstrukci ideální na cestování a špičkovým výsledkům patří mezi to nejlepší v poměru cena/výkon, co Canon v dané kategorii nabízí.
Variantou může být Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM (14 090 Kč), nebo Tamron SP AF 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD (9 990 Kč), jakožto zástupci objektivů s delší s o něco delší ohniskovou vzdáleností.

Canon EF 70-200mm f/4L USM – „L kvalita“ za nízkou cenu

Pro formáty: Full Frame, APS-C
Typ objektivu: Zoom
Vhodný pro žánr: Portrét, reportáž, sport, zvířata

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Ve své kategorii lehký (705 gramů) a kompaktní zoom teleobjektiv, ideální pro reportáž a sport. Šikovné oko jistě vykouzlí i pěkné portréty s tímto sklem. Objektiv má úžasné rozlišovací schopnosti již od otevřené clony f/4, skvěle korigovanou drtivou většinu optických vad. Jediné, co lze trochu vytknout je chování v protisvětle, kde je prostor pro jisté zlepšení (nic závažného).  Získáváte tak profesionální optický výkon (stejný jako v mnohem těžší a dražší f/2,8 variantě). Musíte se však spokojit s drobnými ústupky v podobě absence stabilizátoru obrazu a vyššího clonového čísla f/4. Díky své kompaktnosti a odolnosti proti prachu a vlhkosti, zároveň robustnosti, se také skvěle hodí na cesty. Rychlé, tiché a přesné ostření zajišťuje ultrazvukový motor.
Jedná se o jeden z nejlepších poměrů kvalita/výkon vs. cena na trhu. Kvalita L řady objektivů Canon za lidovou cenu platí v tomto případě doslova a do písmene. Variantou je Canon EF 70-200mm f/4L IS II USM (33 190 Kč; etalon kategorie zoomů světelnosti f/4, doplněný o stabilizaci), či Tamron 70-210mm f/4 Di VC USD (18 490 Kč).

komentářů

  • Sám bych do článku doplnil ef-s 40mm f/2,8 STM
    Neuvěřitelný objektiv. Je tak nenápadný a přitom kreslí parádně. Idealní na street foto a rodinu.

    • Souhlasím s Vámi, že je to zajímavý objektiv, sám používám i jiná pancake skla. Museli jsme vybrat 10 NEJ produktů, některé zůstali tedy těsně „pod čarou“…

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

CSC nebo zrcadlovka?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták