CEWE Fotolab
Nikon D780

Nikon D780: RECENZE

Nikon D780 byl představen v lednu 2020, po dlouhých 5 letech od uvedení velmi úspěšného modelu Nikon D750. Novinka nás ohromila zejména svou obrazovou kvalitou (o něco lepší jak ve srovnání s D850), možnostmi přepínání mezi dvěma rychlými a přesnými AF systémy (citlivost až -7EV, s možností zaostření na oči). Vysoká odolnost těla z hořčíkové slitiny, nadprůměrná výdrž akumulátoru až 2 200+ snímků na 1 nabití, dva rychlé sloty na pam. karty předurčují Nikon D780 k náročnému nasazení. Detailněji o kladech a záporech se dozvíte v recenzi.

Nikon D780V úvodu můžeme s čistým svědomím Nikon D780 označit za velmi důstojného nástupce Nikon D750 (recenze), který i v dnešní době představuje díky nabízenému poměru cena-přidaná hodnota atraktivní volbu pro všechny, kteří mají omezenější rozpočet na pořízení fototechniky.

Musím se přiznat, že jsem se na testování Nikonu D780 nesmírně těšil a byl jsem sám zvědav na praktický přínos nového vývoje. Nebudu se dlouze rozepisovat o technické specifikaci, spíše se zaměřím na rozdíly oproti staršímu modelu D750 a hlavně i vzhledem ke „konkurenci“ ze světa mirrorlessů, Nikonu Z6. Základní přehled uvádím níže.

Nikon D780Technická specifikace Nikon D780 – souhrn klíčových vlastností

Rozlišení a velikost obrazového snímače
24,5 Mpx, CMOS Full Frame, obrazový procesor EXPEED6.

Rozsah ISO
Pracovní rozsah citlivostí ISO 100-51 200, rozšířit lze až na 204 800, případně ISO 50.

Autofokus
51bodový AF systém s fázovou detekcí pracuje již od hodnoty jasu -3 EV. Nabízí výkonnou funkci sledování objektu a rychlého přepínání mezi pokročilými režimy AF.

Autofokus v živém náhledu
273bodový hybridní zaostřovací systém (včetně k dispozici zaostřování s detekcí očí) funguje až do jasu -4 EV. V režimu automatického zaostřování při nízké hladině osvětlení až do jasu -6 EV za použití objektivů se světelností f/2 a vyšší. Hodnotu -7EV lze dosáhnout při nastavení funkce zaostřování pro nízkou hladinu osvětlení.

Rychlost snímání
Maximální snímací frekvence s automatickým zaostřováním a expozicí je 7 sn./s, při bezhlučném fotografování v živém náhledu se dostanete až na 12 snímků za sekundu. Snímky v plném rozlišení získáte i při fotografování do formátu RAW.

Video
Fotoaparát využívá rozlišení 6K snímače k vytvoření videa s rozlišením 4K/UHD při 30p/25p/24p (bez výřezu). Formáty N-Log nebo HLG (Hybrid Log Gamma).

Výdrž akumulátoru dle CIPA
2 260 snímků na 1 nabitý akumulátor.

Videorozhovor s Filipem Bartákem | Detailní představení Nikon D780

Provedení a manipulace

Už při prvním pohledu je zcela evidentní, že došlo v rámci ergonomie ke znatelnému posunu ve formě mnohem lépe řešeného vykrojení gripu. Tvarově připomíná zetka, ovšem ve velikosti zrcadlovky. Držení je neuvěřitelně jisté s dostatečnou oporou celé ruky, a to i včetně malíčku, pro který se díky celkovému zvětšení těla našlo dost místa.

Nikon D780Váha i držení připomíná spíše dražší D850, než starší model D750. Kolem a dokola Nikon D780 se mi díky velikosti a vykrojení drží snad úplně nejlépe že všech „bezgripových“ modelů. Musím zmínit, že novinka nepodporuje montáž přídavného vertikálního gripu, což starší D750 paradoxně podporuje. I když se fotoaparát drží naprosto výborně, tak o to víc tato skutečnost zamrzí. Patrně nikoho už nepřekvapí migrace tlačítek ISO přispívající k daleko lepší ovladatelnosti, stejně tak jako i samostatné tlačítko pro ostření na palec.

Nikon D780

Tělo je utěsněno proti prachu a stékající vodě, zkrátka nepřízeň počasí vám nemusí dělat vrásky. I výklopný displej s 3,2 palci doznal vylepšení (vyšší rozlišení a plně dotykové ovládání). Barvy a kontrast, včetně čitelnosti na slunci je luxusní. Rozdíl je i v rozsahu závěrky, nově od ne zcela běžných 900 vteřin až (konečně) do 1/8000. Jednoznačně přínosem je i nová očnice, která neměla tendenci padat jako tomu bylo v případě D750. Celkově ke konstrukci jako takové nelze mít výhrady a dostavuje se takový ten pocit, že držíte konečně něco kloudného v ruce. Pokud to porovnám se Z6, která je sice vyrobená stejně poctivě, navíc má joystick na výběr ostřícího bodu, ale málo platné, v ruce mi lépe sedí D780.

Co však zamrzí je absence joysticku pro výběr ostřících bodů, který neměla ani D750. Dále upozorním rovněž absenci vestavěného blesku stejně jako ostatní profi stroje. Někomu chybět bude, někomu však vůbec. Absence blesku je vynahrazena lepším těsněním a celkovou konstrukční pevností, která je prostě výborná.

Autofokus

U autofokusu se zastavím trochu déle, neboť zde se právě děje to inovativní a revoluční. Automatické zaostřování pomocí hledáčku patrně nebude nic neznámého pro stávající majitele D750. Pohled do hledáčku s 51 zaostřovacími poli se nemění (AF body pracují s fázovou detekcí od hodnoty jasu – 3 EV). EXPEED6 zajišťuje však vyšší výkon při práci za nižší hladiny osvětlení. Celkově se zlepšila oproti D750 přesnost a pravděpodobnost správného zaostření přes hledáček. D780 získala vylepšení díky převzetí některých sledovacích algoritmů z modelu D5.

Nikon D780Opět jednoznačné vylepšení. Autofokus přes hledáček jsem srovnával vedle sebe s modely Z6 a D5. Počáteční rychlost a schopnost zaostřit objekt je mnohem lepší u D780 než u Z6. Na druhé straně díky principu je ostření i přes pomalost u Z6 zase o něco přesnější. V porovnání s D5 je zřejmé, že přesnost, rychlost a jistota je pořád u vlajkové lodi na jiné, vyšší úrovni. Ale D5 je také 3x dražší než D780. A s ohledem na cenu jde u D780 o vynikající výsledky, které překonávají jak starší model D750, tak Z6 v oblasti akční fotografie, neboť D780 nepostrádá pokročilé režimy AF-C. Novinkou u D780 je však režim živého náhledu pomocí výklopného displeje, který je shodný s modelem Z6. LV pokrývá 90% plochy a k dispozici je 273 bodů, včetně automatického ovládání a spuštění závěrky dotykem. Při fotografování v režimu živého náhledu dokáže inteligentní zaostřovací systém zaostřovat i na oko. V případě více tváří pomocí multifunkčního voliče můžeme zvolit oko, na které se má zaostřit (i v případě, že se objekt pohybuje). V tomto režimu získáváte jako u první zrcadlovky Nikon vyloženě použitelný ostřící systém s možnostmi a přesností, jako je tomu u bezzcradlovky Nikon Z6. Tak to se opravdu povedlo! Pro toho, kdo se nechce při akčních scénách vzdát všech výhod hranolového hledáčku, může tento „hybridní“ systém zaostřování přinést mnoho benefitů. Tomu říkám univerzální flexibilita. V režimu Live View také můžete fotografovat s elektronickou závěrkou rychlostí až 12sn. za sec.

Nikon D780
Nikon D780

Včetně absolutního ticha, pokud to diskrétní situace vyžaduje. Jediné omezení, že se musíte spokojit s 12 bity. Při focení přes hledáček je rychlost oproti D750 zvýšena jen nepatrně (z 6,5 na 7 sn. za sek.). Což není  dramatický rozdíl, ale protože Nikon D780 řeší i největší slabinu D750 a tou je nedostatečný buffer při akčním focení, tak si toho nepochybně všimnete, že paměť je více jak jednou taková. A to je obrovské zlepšení. Mechanická závěrka je však o něco hlučnější než u D750. Potěší i nově podpora SD karet v rychlejším UHS II duálním provedením. Tímto jsou vykryty i potřeby např. svatebních fotografů, kteří rádi zálohují focením současného zápisu duplicitně na obě karty. O videu se zmíním krátce, neboť jsem především fotograf, ale i zde je jasný posun oproti D750 a nabízí to nejlepší shodné s modelem Nikon Z6, který je pro video velmi oblíben. Ten má však v tomto navrch díky možnosti použití nových objektivů pro bajonet Z. Nechybí nejmodernější možnosti konektivity včetně nabíjení baterie pomocí USB-C.

Obrazový výkon

Rozlišení snímače 24 Mpx je u modelu D780 stejné, jako tomu bylo u modelu D750. Pokud to zjednoduším tak v D780 je snímač mnohem modernější a s novým procesorem, je prakticky totožný s tím, který je osazen v Nikonu Z6, kde jsou obrazové výstupy na stejné špičkové úrovni.Nikon D780

Nikon D780
Nikon D780

Nikon Z6-24-70mm-f4Čtěte také na blogu: Recenze Nikon Z6

Oproti modelu D750 je znát přesnější vyvážení bílé. Fotky postrádají při umělém osvětlení žlutý barevný posun a celkově jde o barevně i šumově vyvážené výsledky. Rozlišení 24 Mpx je známo ideálním poměrem detailů a nízkého šumu. D780 a Z6 představují v tomto ohledu špičku bez ohledu na výrobce a cenu. Rovněž dynamický rozsah je na výtečné úrovni.

Měření expozice je vylepšeno pomocí RGB snímače (180000 pixelů), jako je tomu u vyšších modelů. Oproti D850 jsem v některých situacích musel korigovat expozici cca o +0,3 EV (výjimečně +0,7 EV).

Nikon D780, ISO 50
Autor fotografie: Michael Jurák
Nikon D780
Autor fotografie: Michael Jurák*
Nikon D780
Autor fotografie: Michael Jurák*
Nikon D780
Autor fotografie: Michael Jurák*
Nikon D780
Autor fotografie: Michael Jurák*

*Fotografie pořízeny v Technickém muzeu v Brně

Šum (srovnání s Nikon D750 a D850)

Nikon D780 poráží oba zmíněné modely, je zkrátka nejlepší. V případě Nikon D750 o koňskou délku (v řeči čísel cca 1EV), vzhledem k D850 je rozdíl již menší, nicméně znatelný nejčastěji při extrémních hodnotách ISO (25 600).

Nikon D780: ISO 3200
Nikon D780: ISO 3 200 (foto v plném rozlišení)
nikon-d780-iso25600
Nikon D780: ISO 25 600 (foto v plném rozlišení)

TEST ISO Nikon D780 (foto v plném rozlišení, zip soubor 118,8 MB)

Čtěte také na blogu: Recenze Nikon D750 a recenze Nikon D850


Závěr

Nikon D780 dokazuje, že zrcadlovky nejsou zatím na odpis a jsou schopné skloubit výhody hledáčku a dlouhé výdrže baterie s moderní technologií, kterou disponují moderní bezzrcadlovky. V Nikonu D780 dostanete zdokonalenou verzi Nikon D750 po všech stránkách. Po přepnutí do živého náhledu jako bonusem dostanete vše, co nabízí mirrorless Nikon Z6. A to v ergonomicky povedeném a vyváženém těle.

Nikon D780-Nikon Z6


Jaromír KadeřábekRecenzi pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:
Jaromír Kadeřábekwildlife fotograf

 

 

 


Autoři neoznačených fotografií:
Jaromír Kadeřábek
Archiv redakce (produktové foto.)

Hodnocení produktu: Nikon D780

9

Obrazová kvalita / snímač

9.5/10

Rychlost

9.0/10

Video

9.0/10

Konstrukce

9.0/10

Další výbava a funkce

9.0/10

Poměr výkon / cena

8.5/10

Potěšilo nás:

 • 1/8000s nejkratší čas závěrky
 • Vyšší ISO s minimem šumu
 • Výrazné zlepšení AF
 • Režim LV jako u Nikon Z6
 • Vysoký dynamický rozsah
 • Slot pro 2 SD kart UHS-I/UHS-II
 • Výdrž baterie (až 3000 snímků na 1 nabití)

Zasloužilo by vylepšení:

 • Absence vestavěného blesku pro řízení externích blesků
 • Nelze připojit battery grip
 • Absence joysticku pro výběr ostřících bodů

 

Jaromír Kadeřábek

komentářů

 • Je možné nějak doložit toto tvrzení? Nějak se mi tomu nechce věřit a mám o tom velké pochybnosti…
  … Šum (srovnání s Nikon D750 a D850). Nikon D780 poráží oba zmíněné modely, je zkrátka nejlepší. V případě Nikon D750 o koňskou délku (v řeči čísel cca 1EV), vzhledem k D850 je rozdíl již menší, nicméně znatelný nejčastěji při extrémních hodnotách ISO (25 600)…
  Nejlépe tím, že se budou dát stáhnout RAW/NEF souboru focené za stejných podmínek s totožnými expozičními parametry.
  Děkuji

  • Šum (srovnání s Nikon D750 a D850). Nikon D780 poráží oba zmíněné modely, je zkrátka nejlepší. To snad ani nééé )))
   Záverečné tvrzení, že nový Nikon D780 poráží stávající foto těla o …
   Když už tedy, tak Nikon D780 má rozlišení 24 Mpx VS : Nikon D850 má rozlišení 45.7 Mpx
   což je dvakrát tolik, bylo by dobré přepnout na stejné rozlišení a jak píše Martin V. vyfotit za stejných podmínek. Tato recenze za mě nééé !!!

   • Tak mezitím se objevily už i snímky RAW/NEF v jiných recenzích a pokud si člověk udělá vlastní srovnání, tak je vidět, že tvrzení z recenze zdaleka neplatí. Do ISO 6400 je míra šumu u D780 naprosto stejná jako u D750. Až při ISO 12800 a vyšší je na tom novinka lépe, na 12800 o cca 1/3 EV a ty extrémně vysoké citlivosti, to už jsou stejně mazanice i u D780…