CEWE Fotolab

Nikon D7200: RECENZE

V době uvedení na trh byl Nikon D7200 vlajkovou lodí mezi zrcadlovkami Nikon s APS-C snímačem. Na jeho nesporné úspěchy navázaly další modely. Jaký typ uživatelů může dnes Nikon D7200 nejvíce oslovit? Má smysl si jej nyní pořizovat? Odpovědi najdete v recenzi.

Úvodní slovo: Nikon D7200, o krok blíže k dokonalosti?

S fotoaparátem Nikon D7200 se k pomyslné dokonalosti přiblížit můžete, velmi samozřejmě záleží na kreativivě fotografa a další vybavenosti příslušenstvím (zejména kvalita a vlastnosti objektivů). Tento fotoaparát vás nebude nikdy výrazněji limitovat z pohledu obrazového výstupu, pokud nebudete fotit opravdu velmi náročné scény a poměřovat D7200 s fotoaparáty mnohonásobně dražšími. Za výkon autofokusu se také nemusí stydět. Jediné, co neoslní některé náročnější uživatele je rychlost snímání za vteřinu (max. 6 snímků) a velikost vyrovnávací paměti pro soubory RAW (18 snímků; JPG přijatelných až 100 snímků), pro méně dynamické scény prakticky nerelevantní handicap. Fotoaparát není ideální pro pokročilou videotvorbu ve vysokém rozlišení. Max. dostupné rozlišení je FULL HD a kontinuální zaostřování AF-C v režimu živého náhledu je pro seriózní práci málo použitelné.

V této úvodní části je nutné zmínit jedno upozornění, které je spojeno do jisté míry s cenovkou D7200, která je v únoru 2019 ve výši 16 990 Kč za tělo. Takto cenově dostupný fotoaparát mohou zvážit při výběru i ti, pro které by se stal prvním foťákem s možností pokročilého uživatelského, či manuálního nastavení. Fotoaparát nabízí opravdu velmi rozsáhlé možnosti nejrůznějšího uživatelského nastavení (jak na jeho povrchu v rámci ovládacích prvků a tlačítek, tak v menu nastavení) a na první pohled může být pro někoho, kdo začíná s focením, až moc „složitý“, nepřehledný, resp. přespříliš sofistikovaný. Toho se nezalekněte, umí se „hodit“ i do polo, či plně automatického režimu. To je jedna z jeho velkých výhod. Bude tedy uspokojovat růst vašich fotografických dovedností, aniž byste ho po kratší době chtěli nahradit za lepší model.

Pro koho je primárně určen?

Pokud si shrneme vše dále uvedené a porovnáme s požadavky fotografů, vypadne nám poměrně široká skupina uživatelů, pro které bude Nikon D7200 vhodným nástrojem pro tvorbu.

Jak bylo nastíněno v úvodu, budou to nejčastěji pokročilejší (ale někdy i začínající) fotografové, spíše hobby kategorie, kteří potřebují růst s fotoaparátem a nedostat se do fáze, kdy po půl roce užívání budou potřebovat funkčně vyspělejší model.

Pořízením Nikonu D7200 získáte v dnešní době nezanedbatelnou výhodu. Pořídíte jej za nízké finanční náklady a uspořené peníze můžete investovat např. do objektivů, které nejsou levnou záležitostí, a hlavně jsou to ony, jenž dostávají z čipu jeho maximální potenciál vedoucí k vytouženým obrazovým výstupům. K čemu vám bude foťák se skvělým snímačem, když na něj nasadíte levný a opticky podprůměrný objektiv, který bude zbytečně degradovat výsledný obraz.

Jako standardní pracovní nástroj využije tuto zrcadlovku jistě i spousta polo- či profesionálních fotografů, kteří potřebují spolehlivé tělo s dobrou odolností a výdrží. Dvojice slotů pro paměťové karty je v tomto obrovskou výhodou – ostatně mnoho svatebních fotografů na D7200 nedá stále dopustit (zejména v roli druhého těla).

Nejen profíci mohou ocenit kompatibilitu D7200 i se staršími objektivy Nikon bez CPU (což  D7500 nedokáže), relativně kompaktní rozměry, ve srovnání s vyššími modely, a možnost doplnění bateriovým gripem, což dělá z D7200 univerzální fotoaparát i z takového pohledu.

Konstrukce a ergonomie

Sedmitisícová řada zrcadlovek Nikon je na trhu od roku 2010, kdy ji odstartoval model D7000, následovaný v roce 2013 zrcadlovkou D7100 a následně pak v roce 2015 modelem D7200. Ten již má sice nástupce v podobě předloňského D7500, ovšem zmíněný model je paradoxně pozicován o něco níž než D7200.

V době své největší slávy totiž nabízel Nikon D7200 celou řadu pokročilých technologií, které byly v další generaci u D7500 částečně ořezány ve prospěch ještě vyššího modelu D500, který se stal špičkou v nabídce APS-C zrcadlovek Nikon.

Čtěte také na blogu: Nikon D500: UŽIVATELSKÁ RECENZE

 

Jelikož má Nikon na trhu více pokročilých modelů, měl by si vybrat prakticky každý, i uživatelé s relativně specifickými nároky. Ovšem s výkonem také rapidně roste cena, a zatímco tělo Nikonu D7200 pořídíte za 16 990 Kč, tak novější D7500 již vás přijde na necelých třicet tisíc korun a za profesionální D500 „vysázíte“ přes padesát tisíc korun.

Ano, přináší to na scénu vypořádání se s kompromisy – u D7200 musíte oželet např.  dotykový a výklopný displej, novější procesor a s ním spojenou menší hladinu šumu – ovšem ten je u D7200 stále na velmi dobré úrovni, rozdíl není markantní!

V kombinaci s univerzálním, a nutno podotknout velmi povedeným, objektivem 18–140 mm se jedná o všestranný nástroj pro časté a pravidelné fotografování, který se vám odmění spolehlivostí a trvanlivostí.

D5600

D7200

D7500

D500

Rozlišení snímače 24,2 Mpx 24,2 Mpx 20,9 Mpx 20,9 Mpx
Obrazový procesor EXPEED 4 EXPEED 4 EXPEED 5 EXPEED 5
Rozsah citlivosti ISO 100-25 600 100-25 600 100-51 200 100-51 200
Počet ostřících bodů 39 51 51 153
Sériové snímání 5 sn./s 6 sn./s 8 sn./s 10 sn./s
Výklopný displej
Dotykový displej
Bezdrátové připojení SnapBridge Wi-Fi, NFC SnapBridge SnapBridge

Postavíte-li vedle sebe dvě generace zrcadlovek (D7100 a D7200), najdete mezi nimi na první pohled pouze minimum rozdílů v rozmístění ovládacích prvků a celkovém designu těla. To je v podstatě dobrá zpráva, jelikož již předchozí generace byla natolik dobře odladěná z hlediska ergonomie, že nebylo třeba zásadnějších změn.

Proč nevybrat Nikon D7100 nebo D7500?

Velmi často se bude řada fotografů rozhodovat, zda upgradovat ze staršího modelu, anebo zda naopak nepřiplatit za novější D7500. Každá zrcadlovka z této trojice však má svá specifika.

Porovnáme-li D7200 s předchůdcem D7100, určitě si o něco polepšíte v obrazové kvalitě, ostření bude o něco svižnější a především spolehlivější (zejména při nižší hladině osvětlení). Nikon D7200 již navíc netrpí bandingem při vytahování kresby ve stínech a větší mezipaměť oceníte při sériovém snímání (D7100 ji má dosti slabou, 5 rawů v sekvenci je skóre, které se blíží Nikonu D70 a ne modernímu stroji…). Navíc můžete dále používat veškeré příslušenství ze starší D7100.

Ve prospěch D7200 hovoří oproti D7500 následující benefity:

 • znatelný rozdíl v pořizovací ceně (D7500 stojí cca od 28 000 Kč a více, D7200 16 990 Kč),
 • dvojice paměťových slotů,
 • možnost připojit bateriový grip,
 • dokáže komunikovat s objektivy bez vlastního procesoru CPU,
 • o něco větší výdrže baterie (1 100 vs. 950 snímků dle CIPA),
 • o 4 Mpx větší rozlišení čipu (nejedná se však o markantní rozdíl v obrazové kvalitě z pohledu rozlišení detailů)

Nikon D7500 recenze displejČtěte také na blogu: Nikon D7500: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Protože se jedná o zrcadlovku vyšší třídy, je základem D7200 hořčíková slitina, která dodává pevnost a tuhost, při zachování nižší hmotnosti. Šasi z hořčíku je pak doplněno pevnými a odolnými plasty. Celkovou užitnou hodnotu také zvyšuje velmi dobré utěsnění proti prachu a vodě, takže se v kombinaci s vhodným objektivem nemusíte obávat fotografování ani ve zhoršených povětrnostních podmínkách.

Levá horní strana je vyčleněna pro volič expozičních režimů, který má uprostřed pojistné tlačítko proti nechtěnému otočení. Potěší také pozice pro dvojici uživatelských režimů (U1 a U2), které si můžete předdefinovat a prakticky okamžitě tak budete mít k dispozici i specifické nastavení fotoaparátu podle vlastních potřeb.

Hned pod ním je druhé okruží pro volbu režimu snímání – vedle rychlé a pomalé série je zde také tichý režim, samospoušť a možnost předsklopení zrcátka pro minimální záchvěvy při fotografování ze stativu.

Na pravé straně najdete rozměrný monochromatický displej s integrovaným podsvícením, před ním je pak trojice tlačítek přímého přístupu (měření expozice, korekce expozice, záznam videa) a spoušť s hlavním vypínačem. U displeje došlo k evoluční obměně v podobě zvětšení písmen a číslic, což sice znamená zobrazení menšího množství informací, ale zároveň také pohodlnější čtení.

Nikon u tohoto modelu také dotáhl zkombinování zobrazení informací na stavovém a hlavním displeji – určité funkce (vyvážení bílé, citlivost, obrazová kvalita) je možné nastavit shodně pomocí tlačítek vedle displeje, ovšem nastavení je zobrazeno na zadním displeji společně s nápovědou, kterým rollerem je třeba otočit pro konkrétní změnu nastavení.

Právě dvojice dialogových rollerů je velkým plusem pro pokročilejší fotografy, kterým tato možnost ovládání chybí u nižších řad digitálních zrcadlovek. Práce s fotoaparátem je totiž mnohem rychlejší a pohodlnější, zvláště při akčnějším fotografování, kdy je třeba často upravovat nastavení expozičních parametrů nebo korekce expozice.

Funkce a ovládání

Ať už při fotografování narazíte na jakoukoli situaci, bude pro vás Nikon D7200 spolehlivým parťákem. Jednak je to dáno jeho odolně provedenou konstrukcí a jednak také výkonem. Ten byl optimalizován díky nasazení obrazového procesoru Expeed 4. Společně s 24Mpx snímačem dokáže tato dvojice vymáčknout dobrý obraz i při vyšších citlivostech.

Provozní rychlosti jsou skvělé, stejně tak ostření je bezproblémové a v průběhu používání jsem nezaznamenal žádné zaváhání. Samozřejmě bude dost záležet i na použitém objektivu a jeho rychlosti.

Osazený autofokusový modul AF MultiCAM 3500 DX II je velmi rychlý a nabídne celkem 51 ostřicích bodů, které pokrývají především středovou část záběru, ovšem i v krajních pozicích jsou dostatečně daleko od středu a pracují spolehlivě. Pro jistější fotografování je k dispozici již tradičně zámek joysticku pro výběr bodu, takže vám nebude hrozit jeho nechtěná změna. Jestliže je 51 bodů příliš, můžete si v menu zvolit zobrazení pouze 11 bodů a mezi nimi přepínat.

Sériové snímání je dostupné ve dvou režimech. Rychlé pracuje pouze s předostřením a zvládne 6 snímků za sekundu, což je dostatečné i pro většinu scén s rychlým pohybem. Mnohem důležitější je však velikost mezipaměti, která znatelněji navýšila svoji kapacitu oproti modelu D7100. U D7200 zvládne uložit až 100 JPG souborů a při ukládání do 12bitového RAWu 27 snímků, při focení do 14bitového RAWu pak 18 snímků.

Mechanická závěrka pracuje v rozmezí časů 30 s až 1/8000 a podle Nikonu má garantovanou životnost 150 000 cyklů. Při práci s bleskem je k dispozici nejkratší synchronizační čas 1/250 s (1/320 s v režimu Auto FP). Více externích blesků je pak možné řídit bezdrátově přímo z těla fotoaparátu.

Videozáznam je zde k dispozici ve Full HD rozlišení při 50 a 60 snímcích za sekundu, kdy je však třeba počítat s ořezem scény 1,3×, v případě, že byste chtěli využít plné pole snímače, bude to možné pouze při snímkovací frekvenci 25 nebo 30 sn./s. Velkým plusem oproti předchozí generaci je samostatná záložka pro nastavení parametrů videa přímo v menu fotoaparátu.

To, že je fotoaparát na video připraven dokazuje také konektorová výbava, vedle konektoru pro mikrofon je zde i konektor pro připojení sluchátek ke kontrolnímu poslechu a HDMI rozhraní, přes nějž je možné video posílat přímo do externího rekordéru – pokud nevyužijete možnost ukládání na paměťové karty. Pro komunikaci s mobilním zařízením zde najdete také Wi-Fi rozhraní, doplněné NFC tagem.

A zde narážíme na jednu z největších výhod Nikonu D7200 oproti D7500, a to jsou dva sloty pro paměťové karty. Fotoaparát využívá formát SD karet a je kompatibilní se standardem SDXC. V nastavení si navíc můžete zvolit, jakým způsobem se budou data na karty ukládat. K dispozici je postupné ukládání na jednu a pak na druhou kartu, možnost zrcadlení snímků na obě karty anebo můžete na jednu kartu ukládat RAW soubory a na druhou JPEGy.

Kvalita obrazu a závěr

Obrazová kvalita Nikonu D7200 je na velmi dobré úrovni a při volbě vhodného objektivu jsou snímky také perfektně ostré. To ostatně platí i v případě námi používaného AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED.

Míra šumu je zde srovnatelná s jakýmkoli jiným fotoaparátem, který je osazen APS-C snímačem, troufám si však říct, že v případě D7200 je podání šumu příjemné a jednotné. Ve srovnání se staršími modely zde již neustřeluje modrý kanál, takže má šum konstantní průběh. Jestliže si navíc poladíte nastavení redukce šumu anebo budete snímky odšumovat až při konverzi z RAWu, dosáhnete velmi dobrých výsledků.

Nikon D7200 je fotoaparátem, který nabídne pokročilým fotografům prakticky vše, co potřebují a ukrývá ještě slušnou zásobu funkcí pro další rozvoj. Porovnáme-li jej s novějším modelem, má vyšší rozlišení a především zdvojený slot pro paměťové karty. V případě, že byste požadovali ještě lepší parametry, nezbývá než sáhnout po vyloženě profesionálním modelu D500, jehož cena je však násobně vyšší.

Demosnímky, fotografie v plném rozlišení

Níže najdete neupravené fotografie pořízené Nikonem D7200

Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/800 s, F5,6, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/800 s, F5,6, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/1000 s, F5, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/250 s, F5,6, ISO 2500
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/800 s, F4,2, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/800 s, F5,6, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/400 s, F5,6, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/160 s, F5, ISO 200
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/320 s, F4,8, ISO 100
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/100 s, F3,8, ISO 6400
Nikon D7200, AF-S Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR, 1/100 s, F3,8, ISO 6400

Hodnocení produktu: Nikon D7200

8.2

Obrazová kvalita/snímač

8.5/10

Autofokus

8.0/10

Konstrukce

8.5/10

Video

6.5/10

Další výbava a funkce

8.0/10

Poměr cena/výkon

9.5/10

Potěšilo nás:

 • Obrazová kvalita 24 Mpx snímače
 • Dva sloty na SD karty
 • Stavový displej
 • Perfektní hledáček
 • Dobrá ergonomie
 • Odolnost
 • Kompatibilita s obj. bez CPU
 • Lze nasadit battery grip
 • Bezdrátové ovládání ext. blesků
 • Vynikající poměr kvalita / cena

Zasloužilo by vylepšení:

 • Pevný a nedotykový displej
 • Ořez při záznamu videa
 • Starší procesor
 • Absence Bluetooth
 • Nižší rychlost snímání (max. 6sn./s.)

Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:

Petr Březina

K fotografování jsem přičichl poprvé v roce 1996, kdy jsem ukořistil otcův Zenit 11 a k němu pořídil světelný 135mm objektiv, na vysoké to bylo ve znamení kompaktů a koupě filmové zrcadlovky. Od roku 2004 spolupracuji s různými redakcemi na testování digitálů, takže mi rukama prošlo nemálo strojů. Nejlépe se však cítím se světelnou pětatřicítkou, která mi naprosto vyhovuje nejen při reportáži, ale i při portrétech.

komentářů

 • Dobrý den, kam se tento fotoaparat poděl? Nikon d5600 se ještě nabízí a po tomto se slehla zem. Spozdravem Radomil

  • Dobrý den,

   máte pravdu, D7200 byl nahrazen modelem D7500 a bohužel je to věc, kterou neovlivníme. Pravděpodobně si v Nikonu uvědomovali, že by mohla „dvoustovka“ snižovat prodeje „pětistovky“ – mnoha lidem by stačila. Každopádně s ohledem na datum vydání (zhruba před šesti lety) už model D7200 nesplňuje dnešní standardy, například pro natáčení 4K videí (trend hybridních přístrojů). D7500 navíc používá mnohem lepší snímač. Ano, má sice menší rozlišení, ale „nešumí“, má skvělé barvy a dynamický rozsah a stále patří mezi nejlepší APS-C čipy na trhu.

 • Konstrukce, ovládání i obrazový výstup hodnotím na jedničku. Kvalita videa je dobrá, ale stěžuje jí mizerné ostření v live view. Fotoaparát je skvělý a plně vyhovující i v roce 2000.

  • Dobrý den,
   souhlasím s Vámi, u D7200 to ostření v LV je slabinou. Já fotím hlavně přes hledáček, takže by mi to až tak nevadilo. Přesným opakem mi přijde ostření v LV např. u Canonu EOS 90D, Dual pixels dělají své 😉
   VF

 • Přešel jsem z D5100 velký skok kupředu. Jediné co mi chybí z D5100 je výklopný displej. Při natáčení videa to byla super pomůcka.

 • Nedávno jsem koupil nové tělo D7200 za necelých 16000,-
  Za ty prachy mně to příjde super.