CEWE Fotolab
Uživatelská recenze Nikon 200-500mm

Nikon 200-500 mm f/5,6 E ED VR  – UŽIVATELSKÁ RECENZE

Teleobjektivy s delší ohniskovou vzdáleností jsou častou volbou např. pro fotografy přírody a sportu. Fotograf Radek Caga přináší přehled svých dlouhodobějších zkušeností z užívání objektivu Nikon 200-500 mm f/5,6 E ED VR.

Úvod

Objektiv je určen pro fotografy přírody, sportu a částečně také krajiny. Já jsem s ním fotil přírodu a občas sport v situacích, ve kterých nemohu pohodlně fotit z blízkosti kratšími skly. Tento článek není úplně regulérní recenze, ale spíše souhrn mých dojmů a pocitů s odstupem času, během kterého jsem s touto sestavou nafotil tisíce snímků.

 

nikon_200_500mm recenze

Velikost

Na těle Z6 s adaptérem FTZ to není úplně kompaktní sestava, také není moc vyvážená. Dá se na to zvyknout, dokonce jsem s tím fotil často zarovno s vodní hladinou, kdy jsem byl na břehu a tuto sestavu jsem držel nad vodou jen pár centimetrů od hladiny, abych měl co nejlepší záběr vodních živočichů (ptáci, vážky při kladení). Celá tato sestava váží dohromady cca 3 Kg, což už není úplně málo, nicméně stále je to lehčí varianta, než-li konkurenční Sigma 150-600 ve verzi Sport apod. V každém případě se trochu pronese, takže jsem ho rozhodně nenosil všude, což je ostatně jediný důvod, proč už aktuálně tento objektiv nemám (Nahradil jsem ho Nikonem 300/4 VR, ale o něm zase někdy příště).

Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Vodní ptactvo fotím zarovno s vodní hladinou

Optická kvalita

Jedná se o objektiv se světelností 5,6, což z principu nemůže konkurovat drahým a světelným sklům se světelností 2,8 – 4, nicméně vzhledem k ceně a třídě jsem byl s kvalitou velmi spokojený. Ostrost je velmi dobrá už od otevřené clony. Na zrcadlovkách jsem v minulosti fotil na Tamron 150-600 VC USD a ten bylo potřeba přiclonit, aby byla kvalita (ostrost, kresba) použitelná. Nikon 200-500 má tedy za mě velmi dobrou kvalitu už od clony 5,6.

Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Optická kvalita je velmi příjemná napříč celým rozsahem
Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Kontinuální ostření na snímky v pohybu

Makro poměr

Samozřejmě se nejedná o makro objektiv, nicméně na velký hmyz (vážky apod.) je bez problémů použitelný. Velmi rád jsem s tím fotil těžko přístupné druhy vážek, „letovky“, aj. plaché druhy. Občas jsem fotil i s mezikroužky, ovšem AF se výrazně zpomalil a častěji váhal, nicméně na malé druhy vážek to i přesto bylo použitelné. Tato kombinace se ovšem velmi špatně drží, takže z 99% jsem fotil bez makro kroužků. Rovněž je v kombinaci s makro kroužky výrazná vinětace v rozích.

Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Fotografie drobných šídélek v kombinaci s makrokroužkem

Rychlost AF

Na vážky v letu jsem měl toto sklo velmi rád, byť autofocus není nejrychlejší. Podle mého názoru je rychlost AF jedna z výrazných nevýhod tohoto objektivu. Nicméně přesto všechno jsem s tím fotil vážky za letu a vlastně mi to ani nijak výrazně nevadilo. Přeci jen rychlejší originální Nikon objektivy už jsou v jiné cenové kategorii.

Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Pro řadu sportů je i relativně pomalejší rychlost AF dostatečná.
Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
V automatickém režimu ostření fotím rovněž i vážky za letu.

Závěrečné hodnocení

Na závěr bych shrnul výhody a nevýhody tohoto objektivu. V kombinaci s Nikonem Z6 funguje dobře a hlavně za uvedenou cenu je to velmi zajímavý objektiv. Komu nevadí pomalejší rychlost a velké rozměry, určitě bych tento objektiv doporučil.

Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Pro sporty, které se odehrávají ve velké vzdálenosti je ohnisko alespoň 500 mm nutnost.
Uživatelská recenze Nikon 200-500mm
Občas také vyfotím na velkou vzdálenost nějaký „výřez v krajině“.

Výhody

  • Příjemné podání kresby (v dané třídě).
  • Světelnost 5,6 na ohnisku 500 mm (v porovnání s cenově srovnatelnou konkurencí, která má obvykle 6,3).
  • Hmotnost cca 2,3 Kg není úplně málo, ale opět v porovnání např. se Sigmou 150-600mm Sport je to výhodná vlastnost.

Nevýhody

  • AF nepatří mezi nejrychlejší.
  • Na bezzrcadlovkách Nikon Z6 je aktivována stabilizace i když s ním nefotíte, takže to rychleji vybíjí baterii. (nevýhoda snad u všech stabilizovaných objektivů v kombinaci s FTZ adaptérem).
  • Není utěsněný proti vodě a prachu.

Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu Radek Caga:

Již více než 10 let se zabývám fotografováním sportu a částečně také přírody. Po celou dobu co se věnuji fotografování používám fotoaparáty značky Nikon. Aktuálně jsem si oblíbil bezzrcadlovku Nikon Z6.

https://www.instagram.com/radekcagaphotography/

https://www.facebook.com/radekcaga.photo/

www.radekcaga.cz

 

komentářů

  • Díky za článek. Moc by mě zajímala změna rychlosti AF při nasazení přes FTZ adaptér a Zetkovém těle. Zda je stejná, nebo naopak díky novému ostření se rychlost a přesnost ostření mění (ať už +/-). Pokud by avízovaná 200-600mm Z nebyla při uvedení na trh úplně cenově příznivá, je to má první volba pro DX na F i Z bajonet. Díky.

    • Zdravím, přesnost je určitě s adapterem FTZ výborná (mám s ním samé dobré zkušenosti z pohledu přesnosti) a vychází to taky z koncepce bezzrcadel, u kterých prakticky zmizely problémy typu BF/FF a pak také ostří úplně stejně dobře na středové i rohové body / oblasti. … Co se týká rychlosti AF (a také schopnosti přeostřit), tak tu adaptér bohužel trochu ovlivňuje zejm. u objektivů s horší světelností, což je i tento, bohužel jsem ale neměl úplně možnost porovnat s nějakou lepší zrcadlovkou to, jak moc je rychlost AF snížená (fotím už pouze na bezzrcadla Z6).