Zajímavé lokality pro jarní fotovýlety

Jaro je bezesporu velmi atraktivním ročním obdobím z pohledu každého, kdo se rád toulá přírodou, venkovem, či městskou krajinou s foťákem na krku. Přinášíme několik tipů na lokace v České republice, které doporučujeme zvážit při plánování vašich výletů, ať můžete zachytit jaro v celé své kráse.

Lužní lesy

Lužní lesy plné olší, jasanů, jilmů a vrb, protkané systémy mokřadů, jež jsou napojeny na významné řeky, jsou biologicky velmi rozmanité a nabízí spoustu námětů k focení jak ze světa fauny, tak flóry.

Lužní lesKdo by odolal procházce v jarním lese, kde jsou položeny koberce sněženek a bledulí. Vodní plochy a jejich okolí jsou v jarních a letních měsících plné obojživelníků a hmyzu (např. nejrůznější vážky, šídla, ale narazíte také na nepříjemné komáry). Nad nivními loukami lze pozorovat dravé ptáky, jako jsou káňata, poštolky, motáci, ve vzácných případech spatříte orla mořského.

Nejhezčí a nejzachovalejší lužní lesy, jako stvořené pro focení, najdete v oblasti soutoku Moravy a Dyje (doporučujeme i návštěvu Lednicko-valtického areálu). Jako další úžasné lokality lze zmínit Litovelské Pomoraví u Olomouce, Poodří táhnoucí se od Nového Jičína k Ostravě, nebo Libický luh na soutoku Labe a Cidliny.

Zajímavým přírodním úkazem jsou přirozené rozlivy velkých řek do okolních lužních lesů.

Rozliv v lužním lese
Rozlivy nivní louka

Mandloňové sady v Hustopečích

Unikátní mandloňové sady, největší mandloňový sad ve střední Evropě, tvoří 1200 stromů vysazených před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara, kvetou jako první v rámci ovocných stromů.  Narůžovělé květy vonící po medu rozkvétají již na konci března a nejkrásnější jsou v průběhu první poloviny dubna. Fotit můžete přímo mezi stromy, nebo vyjděte pár schodů na vrchol 14 metrů vysoké rozhledny nad Hustopečemi a zachyťte celý sad.

Náš Tip: Doporučujeme navštívit Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích pořádané každý rok ke konci března (letos 23. března) a využít tak úžasné pohostinnosti místních obyvatel. Zajištěn bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality.

Orchideje v Bílých Karpatech

Oblast orchidejových luk a starých ovocných sadů je díky svému umístění na jihovýchodní hranici České republiky a Slovenska v hledáčku českých i slovenských fotografů. Tisíce hektarů šetrně opečovávaných květnatých luk jsou jedinečné největším přirozeným výskytem orchidejí ve střední Evropě.

Bílé Karpaty_NPR Čertoryje

Martin Štecher: Orchideje Bílých Karpat
Martin Štecher: Orchideje Bílých Karpat

Můžete pořídit překrásné snímky krajiny poseté orchidejemi, časté jsou mohutné solitérní stromy (některé odumřelé, zanechané svému osudu v krajině) nebo detaily se včelami opylujícími květy, či s jiným hmyzem. Tento výlet si užijí jak krajináři, tak milovníci makro fotografie.

Brouk na květině


Olympus 60mm MACRONáš tip: Pro tvorbu efektních detailních záběrů doporučujeme používání specializovaných makro objektivů.
Podrobněji o tématu makro fotografie si můžete přečíst v našem článku: Makro – aneb jak zachytit detaily.


Rozkvetlé ovocné sady na Petříně

Dívka ležící na loucePetřínské sady s více než 2100 rozkvetlými stromy patří mezi top jarní tipy na procházku v městském prostředí. Hledáčku vašeho fotoaparátu by v jarních měsících neměly uniknout bohatě rozkvetlé ovocné sady, koberce pampelišek, pískovcové skalní výchozy, okolní lesy a také rozárium plné různých druhů růží. Nezapomeňte se zaměřit na detaily, makro pohledy, je to častokrát zcela jiný „svět“.

Zvlněná krajina Moravského Toskánska

Moravské Toskánsko, silně vlnitá krajina jižní Moravy zabírající několik desítek km2, v oblasti západně a jihozápadně od Kyjova, si mezi fotografy získala velkou oblibu. Krajina je to velmi pestrobarevná, měnící svoji barevnou škálu s právě probíhajícím ročním obdobím. Nejpůsobivější kouzlo má jaro, kdy kvetou ovocné stromy, zelenají se pole a vinice. Určitě zajímavý je i podzim, či zima, kdy sníh pocukruje bílou peřinou místní kopečky.Moravské ToskánskoMístní krajina je typická svými solitérními stromy, remízky, kapličkami, klikatícími se silničkami. Využijete zde jak širokoúhlé objektivy, tak silné telezoomy. Tyto krásné kopce, tak typické pro oblast Kyjovska, najdeme kromě italského Toskánska už jen na severozápadě USA v okolí města Palouse.

FOTOLAB 2 denní zážitkový fotokurz - Česká Republika Moravské ToskánskoZdokonalte se ve fotografování pod vedením zkušeného lektora a využijte naši nabídku fotografických kurz. Detailní nabídka kurzů na našem eshopu.

Modrava a okolí

Shodneme se, že Šumava je krásná v každém ročním období. Oblast Modravy a jejího okolí je známá svými mokřady, rašelinnými jezírky a starými stezkami. Pokud vás omrzí focení tamní krajiny a chtěli byste do snímků přidat trochu akce, vydejte se k vodě. Na Otavě můžete třeba narazit na vodáky, kteří vyrazili na první splouvání řek.

Koniklece v Brně

Několik rozlehlých strání, které se nacházejí na území města Brna, se na jaře každoročně barví do fialova. Příčinou jsou unikátní koniklece, na které narazíte např. na Stránské skále. Mezi fotografy a znalci přírody je ale nejznámější přírodní rezervace na Kamenném vrchu, která je na jaře fialovými květy zvonkovitého tvaru přímo posetá. Kdo by to byl řekl, do stráně za brněnským sídlištěm Nový Lískovec.

V nejhezčích barvách zachytíte ohrožené rostliny v první polovině dubna, později už začnou odkvétat a pokud budete mít štěstí, potkáte ještě pár osamocených květů. Pokud přijdete ve správnou dobu, můžete spatřit až 50 tisíc kvetoucích konikleců a spoustu dalších ohrožených druhů rostlin.

Zámky na řece Orlici

Vůně jara a probouzející se přírody vás ohromí v parcích poblíž několika zámků na řece Orlici. Navštivte třeba novorenesanční Častolovice, empírový Nový Zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční Doudleby nad Orlicí, barokní Potštejn nebo zámek v Rychnově nad Kněžnou.

V malém okruhu budete mít příležitost vyfotit hned několik úchvatných fotografií spojujících přírodu v rozkvětu s krásou architektonických skvostů.

Arboreta a botanické zahrady

Pokud to máte do přírody daleko, vyrazte alespoň do nějakého arboreta nebo nejbližší z botanických zahrad. V pražské botanické zahradě rozkvetou např. úžasné narcisy, hajní rostliny a atraktivní je také sbírka orchidejí a jiných tropických rostlin.

Arboretum Mendelovy univerzity v Brně vás může ohromit kvetoucími sakurami z Japonska, jarními cibulovinami a keři. Fotogenická podívaná plná kvetoucích třešní, tulipánů, rododendronů, pomněnek a dalšího vás čeká také nedaleko Opavy, v arboretu Nový Dvůr.

ArboretumZa návštěvu stojí i jarní etapa proslulé mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flóra Olomouc. Kromě úchvatných snímků kvetoucích bonsají si na své přijdou i fotografové, kteří preferují reportážní styl fotografie. Obzvláště rušno bude na jarních zahradnických trzích a komentovaných prohlídkách.

Jarní krajina toho nabízí opravdu hodně k zachycení, ať už se chystáte kamkoli, přejeme, ať vám vyjde počasí, to správné světlo, a ulovíte takové snímky, na které budete pyšní.

4.8
06

Žádné komentáře, buďte první!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.