CEWE Fotolab
Jarní Petřín

Zajímavé lokality pro jarní fotovýlety

Jaro je velmi atraktivním ročním obdobím z pohledu každého, kdo se rád toulá přírodou, venkovem, či městskou krajinou s foťákem na krku. Přinášíme proto tipy na naše oblíbené lokace v České republice a také pár rad, které ocení každý fotograf krajiny,

Sněženky
Autor: Alena Makovcová

Rozkvetlé České Středohoří

České Středohoří je atraktivní oblastí pro fotografování v každém ročním období. Když se po zimě zazelená, je to úžasná podívaná plná pestrobarevných květin. Vzhledem ke svému sopečnému původu se jedná o soustavu několika desítek kopců a kopečků, z nichž každý je jedinečný a celkově tato oblast patří k botanicky nejbohatším územím České Republiky. Na jaře se tak cestou po kopcích můžete těšit na žluté hlaváčky jarní, prvosenky, modřence a mnoho dalších. Pokud uděláte krok ze značených stezek a vydáte se do míst, kde je na zemi spadané listí, zcela jistě najdete i krásné jaterníky podléšky. Naopak na zatravněných exponovaných loukách a skalách se dívejte důsledně pod nohy a narazíte i na fotografy oblíbené koniklece otevřené a koniklece luční.

Autor: Alena Makovcová

Lokalit, kam v Českém Středohoří vyrazit je plno, například vrch Raná, kde kromě krásných výhledů do okolní krajiny, můžete na úpatí vidět i rozkvetlé staré odrůdy ovocných stromů. Další lokalitou, kde 100% budete na jaře obdivovat floru je nenápadný vrch Číčov, kde narazíte prvosenky jarní.

Autor: Alena Makovcová

Lužní lesy

Lužní lesy plné olší, jasanů, jilmů a vrb, protkané systémy mokřadů, jež jsou napojeny na významné řeky, jsou biologicky velmi rozmanité a nabízí spoustu námětů k focení jak ze světa fauny, tak flóry.

Lužní lesKdo by odolal procházce v jarním lese, kde jsou položeny koberce sněženek a bledulí. Vodní plochy a jejich okolí jsou v jarních a letních měsících plné obojživelníků a hmyzu (např. nejrůznější vážky, šídla, ale narazíte také na nepříjemné komáry). Nad nivními loukami lze pozorovat dravé ptáky, jako jsou káňata, poštolky, motáci, ve vzácných případech spatříte orla mořského.

Autor: Alena Makovcová
Autor: Alena Makovcová

Nejhezčí a nejzachovalejší lužní lesy, jako stvořené pro focení, najdete v oblasti soutoku Moravy a Dyje (doporučujeme i návštěvu Lednicko-valtického areálu). Jako další úžasné lokality lze zmínit Litovelské Pomoraví u Olomouce, Poodří táhnoucí se od Nového Jičína k Ostravě, Libický luh na soutoku Labe a Cidliny, Obříství (soutok Labe a Vltavy), Dobříňský háj u Roudnice nad Labem.

Zajímavým přírodním úkazem jsou přirozené rozlivy velkých řek do okolních lužních lesů.

Rozliv v lužním lese
Rozlivy nivní louka

Mandloňové sady v Hustopečích

Unikátní mandloňové sady, největší mandloňový sad ve střední Evropě, tvoří 1200 stromů vysazených před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara, kvetou jako první v rámci ovocných stromů.  Narůžovělé květy vonící po medu rozkvétají již na konci března a nejkrásnější jsou v průběhu první poloviny dubna. Fotit můžete přímo mezi stromy, nebo vyjděte pár schodů na vrchol 14 metrů vysoké rozhledny nad Hustopečemi a zachyťte celý sad.

Orchideje v Bílých Karpatech

Oblast orchidejových luk a starých ovocných sadů je díky svému umístění na jihovýchodní hranici České republiky a Slovenska v hledáčku českých i slovenských fotografů. Tisíce hektarů šetrně opečovávaných květnatých luk jsou jedinečné největším přirozeným výskytem orchidejí ve střední Evropě.

Bílé Karpaty_NPR Čertoryje

Martin Štecher: Orchideje Bílých Karpat
Martin Štecher: Orchideje Bílých Karpat

Můžete pořídit překrásné snímky krajiny poseté orchidejemi, časté jsou mohutné solitérní stromy (některé odumřelé, zanechané svému osudu v krajině) nebo detaily se včelami opylujícími květy, či s jiným hmyzem. Tento výlet si užijí jak krajináři, tak milovníci makro fotografie.

Brouk na květině


Náš tip: Pro tvorbu efektních detailních záběrů doporučujeme používání specializovaných makro objektivů.
Podrobněji o tématu makro fotografie si můžete přečíst v našem článku: Makro – aneb jak zachytit detaily.


Rozkvetlé ovocné sady na Petříně

Jarní Petřín
Autor: Alena Makovcová

Petřínské sady s více než 2100 rozkvetlými stromy patří mezi top jarní tipy na procházku v městském prostředí. Hledáčku vašeho fotoaparátu by v jarních měsících neměly uniknout bohatě rozkvetlé ovocné sady, koberce pampelišek, pískovcové skalní výchozy, okolní lesy a také rozárium plné různých druhů růží. Nezapomeňte se zaměřit na detaily, makro pohledy, je to častokrát zcela jiný „svět“.

Zvlněná krajina Moravského Toskánska

Moravské Toskánsko, silně vlnitá krajina jižní Moravy zabírající několik desítek km2, v oblasti západně a jihozápadně od Kyjova, si mezi fotografy získala velkou oblibu. Krajina je to velmi pestrobarevná, měnící svoji barevnou škálu s právě probíhajícím ročním obdobím. Nejpůsobivější kouzlo má jaro, kdy kvetou ovocné stromy, zelenají se pole a vinice. Určitě zajímavý je i podzim, či zima, kdy sníh pocukruje bílou peřinou místní kopečky.Moravské ToskánskoMístní krajina je typická svými solitérními stromy, remízky, kapličkami, klikatícími se silničkami. Využijete zde jak širokoúhlé objektivy, tak silné telezoomy. Tyto krásné kopce, tak typické pro oblast Kyjovska, najdeme kromě italského Toskánska už jen na severozápadě USA v okolí města Palouse.

Krokusové louky v Německu

Autor: Alena Makovcová

Kousek od českých hranic v Krušných horách najdete místo, kam se na jaře sjíždí snad půlka Německa obdivovat unikátní přírodní show. Jedná se o městečko Drebach nedaleko Marienbergu, kde během jara rozkvetou miliony fialových krokusů (neboli šafránu) na více než 7 hektarech ploch. Jedná se o přírodní památku, a tak je nutné dodržovat pravidla a pohybovat se pouze po značených cestách. Pokud chcete udělat fotky s krásným světlem, doporučujeme na tuto lokalitu vyrazit hodně brzy z rána. Rosa v kombinaci s nízkým světlem od slunce vám na fotkách rozehraje světelné divadlo s kruhovým bokehem.

Autor: Alena Makovcová

Krokusové louky ovšem nejsou pouze výsadou Německa, ale můžete je obdivovat i v Česku, např. na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici.

Modrava a okolí

Shodneme se, že Šumava je krásná v každém ročním období. Oblast Modravy a jejího okolí je známá svými mokřady, rašelinnými jezírky a starými stezkami. Pokud vás omrzí focení tamní krajiny a chtěli byste do snímků přidat trochu akce, vydejte se k vodě. Na Otavě můžete třeba narazit na vodáky, kteří vyrazili na první splouvání řek.

Koniklece v Brně

Několik rozlehlých strání, které se nacházejí na území města Brna, se na jaře každoročně barví do fialova. Příčinou jsou unikátní koniklece, na které narazíte např. na Stránské skále. Mezi fotografy a znalci přírody je ale nejznámější přírodní rezervace na Kamenném vrchu, která je na jaře fialovými květy zvonkovitého tvaru přímo posetá. Kdo by to byl řekl, do stráně za brněnským sídlištěm Nový Lískovec.

Koniklec
Autor: Alena Makovcová

V nejhezčích barvách zachytíte ohrožené rostliny v první polovině dubna, později už začnou odkvétat a pokud budete mít štěstí, potkáte ještě pár osamocených květů. Pokud přijdete ve správnou dobu, můžete spatřit až 50 tisíc kvetoucích konikleců a spoustu dalších ohrožených druhů rostlin.

Arboreta a botanické zahrady

Pokud to máte do přírody daleko, vyrazte alespoň do nějakého arboreta nebo nejbližší z botanických zahrad. V pražské botanické zahradě rozkvetou např. úžasné narcisy, hajní rostliny a atraktivní je také sbírka orchidejí a jiných tropických rostlin.

Arboretum Mendelovy univerzity v Brně vás může ohromit kvetoucími sakurami z Japonska, jarními cibulovinami a keři. Fotogenická podívaná plná kvetoucích třešní, tulipánů, rododendronů, pomněnek a dalšího vás čeká také nedaleko Opavy, v arboretu Nový Dvůr. V případě konání akce, za návštěvu stojí i jarní etapa proslulé mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flóra Olomouc.

Arboretum

Jarní krajina toho nabízí opravdu hodně k zachycení, ať už se chystáte kamkoli, přejeme, ať vám vyjde počasí, to správné světlo, a ulovíte takové snímky, na které budete pyšní.

komentářů

 • Fotky jsou krásné, ale
  – v době uzavřených okresů to člověka jenom naštve, že na spoustu lokalit nemůže
  – upozornit 9.4. na akci 26.3., která navíc byla zrušena je trochu mimo mísu
  – stejně tak lákat na jarní Flóru, která byla rovněž zrušena
  ☹️☹️☹️

  • Dobrý den,
   díky moc za zpětnou vazbu. Mezi okresy v rámci ČR již lze k 12.4.2021 cestovat. Článkem jsme tedy chtěli zejména inspirovat čtenáře na blížící se dobu, kdy již restrikce tohoto typu pominou a budou si moci, v případě zájmu, nějaký výlet do přírody naplánovat.

   Chyba je na naší straně v jedné věci. V newsletterech používáme v některých případech i starší články, jelikož jejich obsah je platný dlouhodobě. V tomto případě nedošlo k vyjmutí již zastaralých tipů na akce z jara 2020, kdy byl tento článek vytvořen. Vše jsme napravili. Ještě jednou díky za podnět.

   Pěkný den přeji
   Za tým CEWE Viktor