CEWE Fotolab

Jak fotit ohňostroje

Focení ohňostrojů je atraktivním fotografickým tématem. Stačí dodržet několik postupů, při kterých si procvičíte práci s dlouhou expozicí a pokud budete kreativní, tak si můžete odnést několik zajímavých snímků.

Malování světlem
Co myslíte, jsou to dvě spojené fotografie?

Rada č. 1: Používejte stativ

Stabilizátory v dnešních fotoaparátech umožní z ruky udržet opravdu dlouhé časy, na špičkový snímek ohňostroje ale stále ještě nedosáhnou. Ideální čas doby expozice se liší scénu od scény. Zkuste začít kolem 4-10 sekund a nastavení upravte „za pochodu“. To jsou časy, při kterém je nutné mít dobrý pevný stativ.

Fotoaparát odpalujte dálkovou spouští, buď samostatnou, nebo tou v mobilním telefonu. Pokud spoušť nemáte nebo nechcete použít, nastavte na fotoaparátu 2 s samospoušť – špatně se ale odhaduje správný moment, kdy spustit expozici.

Tip: Na stativu zbytečně nešetřete. Pokud vyberete nějaký kvalitní s dobrou servisní podporou, bude vám sloužit desítky let. To je dobré i pro přírodu, o dost lepší než ohňostroje. Například stativy Manfrotto. Ty není třeba představovat, jsou to trochu dražší, ale velmi kvalitní a promyšlené výrobky z Itálie. Zajímavé jsou tím, že kdyby se vám na stativu cokoliv pokazilo nebo ulomilo, na servisní stránce manfrotto.com vyhledáte servisní informace a typ poškozeného dílu. Ten pak objednáte na emailu info@stedis.cz (oficiální zastoupení Manfrotto v ČR). Platí to i pro stativy, které už se dávno neprodávají. Vyhněte se manfrottospares.com, díly odtud vychází až třikrát dráž. Pokud byste se pro Manfrotto rozhodli, nezapomeňte si stativ na oficiálních stránkách registrovat. Prodlouží vám záruku na deset let.

Zkuste i orientaci na výšku a využití symetrie.

Vypíná se stabilizace na stativu?

Po umístění fotoaparátu na stativ stabilizaci vypněte. Stabilizace by mohla způsobit lehké rozmazání obrazu a je lepší se spolehnout na tuhost samotného stativu. Majitelé některých moderních objektivů, například od Canonu, stabilizaci vypínat nemusí. Objektiv totiž umí poznat, že se dostal na stativ a přizpůsobit tomu své nastavení. Jestli takový objektiv vlastníte zjistíte v manuálu – nemusíte jít hledat krabice od objektivů, manuály stáhnete i ze stránek výrobců.


Odraz ve vodě
První snímky zkuste udělat s 4s expozicí, s nastavením ale pracujte a najděte to, co se líbí vám.

Rada č. 2: Zaostřete do roviny místa odpalu

Při focení ohňostroje je nejlepší vypnout automatické ostření a zaostřit ručně přibližně do místa odpalu. Pokud ale zavřete clonu a ještě více prodloužíte čas expozice, můžete si dovolit ostřit jen lehce před místo odpalu. Docílíte tak ostrých objektů i v popředí focené scény, čímž se dostáváme ke třetímu tipu.

Rada č. 3: Zvolte originální kompozici

Focení ohňostrojů má několik úskalí. Fotografie ohňostroje samotného se rychle okoukají. Dobře nevypadají ani ty, vyfocené z podhledu, navíc konkurující moderním smartphonům. K běžným fotkám ohňostroje se vlastně skoro nikdo nevrací, není pro to důvod.

Proto pokud jdete fotit ohňostroj, berte to spíše jako cvičení fotografie architektury, kde se ohňostroj stal doplňkem scény a novým zdrojem světla (a stínů). Dobře promyslete, jakou fotografii chcete vyfotit a hlavně odkud. Do fotografie zakomponujte budovy, odraz od vodní hladiny, lidi nebo jiné objekty.

Sledujte počasí, pokud je například perfektní bezvětří, ve vzduchu bude zůstávat dým a fotografie z půle ohňostroje budou mít horší kontrast, než ty vyfocené na začátku. Při pečlivém přístupu sice budete mít na kartě méně fotek, o to ale budou lepší, originálnější, a třeba si i nějakou vytisknete.

Ohňostroj v ulicích
Ohňostroj v ulicích vytvoří zajímavé barvy a přidá nové stíny.

Jak nastavit fotoaparát?

Čtěte také na blogu: „Jak nastavit fotoaparát krok za krokem“

Začátečníci, kteří ještě neumí ovládat manuální nastavení fotoaparátu, mohou zvolit scénický režim určený přímo pro focení ohňostrojů. Pozor ale, nutnost použití stativu tím neodpadá. Dálková spoušť se hodí také, alespoň ta v mobilním telefonu. Zkušenější fotografové ale určitě přepnou fotoaparát do manuálního nastavení, ve kterém budou pracovat s následujícím nastavením:

Clona
Clonové číslo vždy nastavte s ohledem na to, co fotíte. Pokud jste pojali focení ohňostroje jako focení architektury, budete chtít mít ostré objekty v popředí i v pozadí scény. Clonu tak spíše zavřete na hodnotu f/6,3 – f/11. Při vyšším clonovém čísle počítejte s prodloužením expozičního času. Čím více clonu otevřete (nastavíte nižší clonové číslo), tím precizněji musíte ostřit.

ISO
Čím nižší citlivost, tím technicky kvalitnější fotka bez šumu. Při focení ze stativu na dlouhé expozice většinou není nutné ISO zvyšovat. Nastavte jej na nejnižší možnou hodnotu – nejčastěji ISO100.

Čas
S nastavením času buďte kreativní, můžete zkusit kratší expozice kolem 1 s nebo naopak extrémně dlouhé expozice s nasazeným ND filtrem. Ideální čas nelze specifikovat, protože rychlost odpalování i frekvence výbuchů se může různit. Já bych například začal na čase 4 sekundy. Velkou výhodu mají například majitelé bezzrcadlovek Panasonic nebo Olympus, které umí zobrazovat živě fotku i během expozice, a vy tak přesně víte, kdy snímání zastavit. 


Ohňostroj
Zkuste zachytit atmosféru tím, že umístíte sledující do popředí snímku.

Čtěte také na blogu: „Rozhovor: Ohňostroje pohledem profesionála“

Přidat komentář