CEWE FOTOLAB

Jak fotit ohňostroje: není to tak těžké, jak se může zdát

Focení ohňostrojů je atraktivním fotografickým tématem. Pokud se budete držet několika doporučení, odnesete si i vy zajímavé fotografie, např. z oslav konce roku. Natrénovat focení ohňostrojů můžete během některého z ohňostrojových festivalů. Doporučuji např. Ignis Brunensis, který se koná každoročně v červnu v Brně.

Ohňostroj foťte pokud možno se stativem

Při zachycování krásy ohňostrojů je nutné počítat se špatnými světelnými podmínkami.
Pokud máte možnost, vezměte si na focení stativ. Bez stativu se dá ohňostroj také nafotit, je nutné však mít efektivně stabilizovaný objektiv nebo snímač ve fotoaparátu, stabilní oporu rukou, nastavit vyšší hodnotu ISO (cca ISO 1600-3200, snímky budou zákonitě více obsahovat šum) a použít spíše širší ohniska objektivu.
Pokud budete chtít snímat scénu s ohňostrojem v řádech sekund, stativ je nezbytnou nutností. Díky tomu se na nebi vytvoří působivé ohnivé dílo. Jakýkoli nežádoucí pohyb by záběr rozmazal a zkazil.

Při focení ze stativu je nutné vypnout stabilizaci
Jestliže máte stabilizovaný objektiv či čip, vždy je nutné vypnout jejich stabilizaci. Některé přístroje umí detekovat umístění na stativu, poté to budete mít jednoduší, sami ji vypnou. Pokud k deaktivaci stabilizace nedojde, pokaždé budete mít výsledný obraz více či méně rozostřený.

Správné předostření je základ

Lze najít několik způsobů, jak správně zaostřit na scénu s ohňostrojem:

 • při prvních světelných efektech použít autofokus a následně jej vypnout,
 • manuální nastavení zaostřovací vzdálenosti na nekonečno a následně přepnout autofokus do manuálu (ne vždy zcela přesné na 100%, ne každý přístroj má stupnici zaostřování),
 • pokusit se zaostřit na objekty, které jsou poblíž prostoru (a jsou alespoň trochu osvětleny), ze kterého je ohňostroj odpalován, poté vypnout autofokus.

Kompozici si promyslete dopředu

Na focení ohňostroje je dobré se připravit předem. Ještě za světla zjistěte, odkud bude odpalován, abyste si stihli najít místo, ze kterého bude nejen ideálně vidět, ale především ho dokážete celý zachytit.
Až budete hledat ideální místo pro stativ, nezapomeňte se zamyslet nad kompozicí. V okamžiku, kdy je zapálena první rozbuška je už pozdě cokoli vymýšlet, nebo se zběsile přemisťovat, protože vám část ohňostroje kryje např. větev, které jste si předtím nevšimli.


Ohnisko nastavte tak, abyste měli dostatečně širokoúhlý záběr. Do snímku se vám musí vejít celá scéna a prostor, ve kterém se ohňostroj pravděpodobně odehraje. Pokud už jste ostřílení fotografové, můžete zvolit objektiv s delší ohniskovou vzdáleností a zachytit také detaily ohňostroje.

SOUTĚŽÍME!
Zapojte se na svém Instagramu do soutěže s fotkou ohňostroje, ke které přidáte hashtag #vyfotohnostroj. Fotografie můžete přidávat až do 7.1.2019 a soutěží se o poukaz na CEWE FOTOOBRAZY.

Vhodné parametry pro nastavení fotoaparátu

Značná část fotoaparátů umožňuje použít jeden z automatických, či scénických režimů (ikonka „ohňostroj“). Pokud máte možnost manuálního nastavení, doporučujeme se držet níže uvedených hodnot v režimu „M“ – Manuál:

Clona
Ideální je vybrat střední clonové číslo kolem hodnoty 5,6.
ISO
Hodnoty ISO se budou pohybovat při práci na stativu od 100 do 400.

Čas
Nejčastěji fotografové sahají po časech od ¼ sekundy po 10 sekund. Jen díky delšímu času totiž zachytíte světelné efekty v dostatečném rozsahu. Záleží velmi také na mohutnosti světelného efektu. Někdo využije tzv. režim Bulb (zkratka B), kdy si sám určuje délku expozice, ideálně pomocí dálkového ovládání (kvůli zamezení nechtěných otřesů). Dokud budete držet stisknutou spoušť, záběr bude neustále exponován.

Blesk
Blesk většinou nebudete potřebovat, tedy využijte možnost jeho vypnutí, zbytečně by vybíjel akumulátor. Jedna z mála situací užití blesku je při umístění fotografovaných osob do popředí snímku (časté např. při svatebních ohňostrojích).

TIP: Vytěžte z bulb režimu maximum. Spoušť zmáčkněte v okamžiku, kdy je první světlice vystřelena do vzduchu a pusťte až ve chvíli, kdy se světelné ornamenty co nejvíce rozprostřou po obloze a začne pomalu zhasínat.

Pomozte si dálkovou spouští

Už jsme to zmínili. Dlouhá expozice a špatné světelné podmínky vedou k vysoké citlivosti na sebemenší otřes fotoaparátu. Oceníte tak nejen stativ, ale i dálkovou spoušť, ať už drátovou či bezdrátovou. Snímky vyfotíte, aniž byste s fotoaparátem jakkoli pohnuli. Pokud samospoušť nemáte a nechcete do ní ani investovat, můžete vyzkoušet kratší samospoušť.

Nebojte se experimentovat

Pamatujte, že fotky ohňostroje nemusí všechny vypadat stejně. Hrajte si s nastavením Clona-Čas-ISO, hledejte zajímavé úhly, zkuste použít rybí oko. Získáte tak unikátní snímky plné světel z jiné perspektivy.
Nebojte se ani lidí, kteří vám kazí čistý výhled na oblohu. Jednoduše je zakomponujte do fotografie. K originálnímu záběru vám pomůže také kus města nebo krajiny ve spodní části snímku.

Ať už se vydáte fotit novoroční ohňostroje, nebo jen menší vlastní ohňostroj, přejeme vám samé ostré fotky!

TIP na závěr: nezapomeňte vyrazit na focení s dostatečně nabitým akumulátorem. Delší expozice mají vyšší spotřebu energie. Vhodné je vzít sebou i akumulátor náhradní.

ROZHOVOR: OHŇOSTROJE POHLEDEM PROFESIONÁLA

 

komentářů

 • Nám falešným začátečníkům by pomohlo, kdyby u fotografií v článku byly uvedeny parametry (alespoň clona, iso a čas, když už ne objektiv a zoom).

  • Vždyť to v tom článku je: Clona
   Ideální je vybrat střední clonové číslo kolem hodnoty 5,6.
   ISO
   Hodnoty ISO se budou pohybovat při práci na stativu od 100 do 400.

   Čas
   Nejčastěji fotografové sahají po časech od ¼ sekundy po 10 sekund.

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký dron byste si koupili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták