CEWE Fotolab

Fujifilm XF 50-140mm f/2.8: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Fujifilm má slušnou řadu velmi zajímavých objektivů. Pro náš blog otestoval Štěpán Černý Fujifilm XF 50-140mm f/2,8 R LM OIS WR. Štěpán objektiv vzal na fotbal a florbal. Předčil objektiv naše očekávání?

Fujifilm XF 50-140mm f/2,8 je dobře zpracovaným objektivem, hmotnost je ještě slušná (1kg). Nabízí se nám k užití, jako i u některých jiných objektivů Fujifilm, praktický kroužek pro nastavení clony. Tento kroužek je poměrně tuhý (prevence náhodnému pootočení). Zoomovací kroužek jde otáčet hladce tak akorát a ostřící volič na objektivu jsem netestoval, protože jsem vše fotil na automatické ostření. Do ruky padne dobře a díky větší váze je vše dost stabilní. Zpracování slibuje i odolnost vůči povětrnostním podmínkám, takže se nemusíme bát fotit při běžném dešti. Disponuje stabilizací, kterou mnozí jistě mohou využít.

Fujifilm X-T2 osobní zkušenostPřečtěte si také naši recenzi
Fujifilm X-T2

Fujifilm XF50-140mm f/2.8
Zápas České republiky s Litvou, který jsme vyhráli 3:0. Foto: Štěpán Černý
Fujifilm XF50-140mm f/2.8
Jedna z posledních fotek zápasu Česko x Litva, kdy Tomáš Koubek zachránil čisté konto. Fotografování takových střetů je vždy zajímavé, protože všichni aktéři jdou do souboje hlava nehlava. Foto: Štěpán Černý

Jak je z názvu objektivu patrné, disponuje clonovým číslem 2,8 a to v plném rozsahu ohniska. Maximální clonu pak můžete nastavit až na f/22. Filtrový závit má průměr 72mm.
Objektiv je mimo sport také velmi vhodný pro focení portrétů, reportáží, koncertů a zvířat. Určitě s ním ale vyfotíte cokoliv budete chtít a ve výbavě akčnějších fotografů by neměl chybět.

Fujifilm XF50-140mm f/2.8
Přípravný zápas, naší reprezentace do 21 let, ne Euro 2017 v Polsku. Václav Černý zde vstřelil hattrick proti Slovensku a ukázal, že bude na euru jedním z tahounů týmu. Foto: Štěpán Černý

Nyní k samotnému testu. Fotil jsem zápasy k večeru, již pod umělým osvětlením, nebo v hale. To samo ukazuje na použití relativně vysokých hodnot ISO. Autofokus se musel poprat s nízkou hladinou osvětlení. Jak foťák (X-T2), tak objektiv obstály skvěle. Ostření bylo rychlé, a co je důležité, rovněž přesné. Občas samozřejmě i proostřil, nebo hledal a nestíhal. Pokud bych to měl ale porovnat s objektivy se kterými jsem již dříve fotil (Canon 70-200mm, Nikon 70-200mm a Sigma 70-200mm) s tělem střední třídy, tak by se zařadil někam mezi ně a nevyčníval by ani jako první a ani jako poslední z řady. Tím jsem chtěl říct, že jim může směle konkurovat. Nicméně, pokud bych vzal Canon 1DX II a nasadil na něj Canon 70-200mm, nebo podobnou sestavu u Nikonu, tak tam by se situace obrátila, a Fujifilm by začal jistým způsobem ztrácet dech. Rozdíl v pořizovacích cenách tělo – objektiv někde být musí.

Fujifilm XF50-140mm f/2.8
Další fotografie ze zápasu Česko x Slovensko do 21 let. Objektiv 50-140 f2,8 spolu s X-T2 se mi osvědčil. V některých ohledech by mohl být rychlejší, ale důležité momenty jsem s ním vyfotil. Foto: Štěpán Černý
Fujifilm XF50-140mm f/2.8
Florbalové playoff a zápas na Chodově, kdy Panthers Otrokovice (na fotce) prohráli proti budoucím vítězům Superligy. Foto: Štěpán Černý
Fujifilm XF50-140mm f/2.8
Žádná extra momentka, ale ukázka toho, že i v pohybu a při vysokém ISO objektiv ostří rychle a přesně. Foto: Štěpán Černý

Objektiv lze doporučit fotografům, kteří rádi fotí sport, přírodu a portréty, ale rozhodně se neztratí v brašně jakéhokoliv vášnivého fotografa. Jedná se o profesionální sklo, se kterým se velmi dobře pracuje a má perfektní výstup ve všech podmínkách. Když to shrnu, tak mi na něm vlastně nic nechybělo. Cena okolo 40 000 Kč se může zdát někomu vysoká, ale oproti stejným objektivům se stabilizací, třeba od  Nikonu a Canonu, je mnohem levnější. Jediné, co Fujifilm zatím nemá, je levnější varianta bez stabilizace, kterou by jistě mnoho lidí ocenilo. Levnější variantou je méně světelný telezoom Fujifilm XF 55-200mm f/3.5-4.8 R LM OIS.


Recenzi společně s fotografiemi pro Vás připravil:

Štěpán Černý
Fotograf převážně sportu a reportáží, v poslední době ho baví i reklamní a portrétní fotka. Na fotografování má rád improvizaci. Zastává názor, že pro pořízení dobré fotky není potřeba drahá technika.

www.blackart.cz

www.instagram.com/blackartcz

Fujifilm XF50-140mm f/2.8

8.9

Optická kvalita

9.0/10

Automatické ostření

8.5/10

Konstrukce

9.0/10

Výbava a funkce

9.5/10

Hmotnost a manipulace

8.5/10

Poměr cena/výkon

9.0/10

Potěšilo nás:

  • Rychlost AF
  • Kvalitní zpracování
  • Stabilizace
  • Světelnost f/2.8

Zasloužilo by vylepšení:

  • Vyšší hmotnost (daň za světelnost)
  • Vyšší pořizovací cena

komentářů

  • Článek slušně i objektivně s porovnáním na Canon, Nikon ale hloubka ostrosti u snímků s fotbalu je špatná. Asi tím že byla použita malá clona = F 11. A to u takových snímků je dost důležité. S Podrevam Eddy.

  • Ještě dodávám asi způsobeno tím, že byl objektiv nasaten na hodne malý čip. Kdyby to bylo ny čipu FF nebo APS.c tak by to bylo jiné kafe. A to je ten problém jak uvadíte cena přistroje a výkon, Canonem 7d + 70/200 je to jiná káva. Tak že objektiv na momentky s malým čipem na přistroji nic moc. S pozdravem Eddy.

    • Fujifilm X-T2 má velikost snímače APS-C (1,5x crop), tedy podobný jako u Canon 7D (1,6x crop). Máte pravdu v tom, že u některých ukázkových snímků je spíše větší hloubka ostrosti.