CEWE FOTOLAB
Focení portrétu se softboxem

Focení portrétů v malém prostoru

Prostory pro interiérové focení nejsou pokaždé velkorysé z pohledu svých rozměrů a dříve nebo později s největší pravděpodobností dosáhnete na nějaké limity. V článku vám napovíme, jak si např. uzpůsobit prostředí pro focení v interiéru s menší podlahovou plochou, jaké objektivy a systém osvětlení lze doporučit.

Pořizovat doma profesionálně vyhlížející portréty vám může připadat jako nereálný cíl, ale s určitými improvizacemi a chytrým využíváním vybavení je možné si pro fotografování vytvořit vhodné místo. Fotografka Hannah Couzens vám níže odprezentuje praktické tipy, jak vytvořit prostor, ve kterém můžete doma pořizovat portréty.

Je možné používat objektivy, které jsou pro portrétní fotografii obvykle preferovány?

Ohniskové vzdálenosti 105 mm nebo 135 mm, které jsou při pořizování portrétů tradičně oblíbenější, sice nepřipadají v úvahu, ale možná vás překvapí, že docela dobře jde pracovat i s 85mm objektivem.

„Mám k dispozici relativně malý prostor, a přesto dokážu většinu portrétů nafotit s použitím svých fotoaparátů Sony Alpha A7R III nebo Alpha A7R IV, ke kterým mám připojený svůj oblíbený objektiv FE 85 mm f/1,4 G Master,“ říká Hannah. „Používám také objektiv FE 24–70 mm f/2,8 G Master pro případ, že bych kvůli stísněnému prostoru potřebovala o něco širší záběr.“

Pokud nemáte objektiv s rozsahem 24–70 mm jako Hannah, další dobrou volbou bude 50mm objektiv. Pokud teprve začínáte, objektiv FE 50 mm f/1,8 od společnosti Sony představuje cenově opravdu dostupnou možnost.

Pokud se vám nedaří najít vhodnou zeď, která by v portrétech posloužila jako pozadí, focení s doširoka otevřenou clonou, například s clonovým číslem f/1,8, pomáhá rozostřit pozadí a oddělit jej od objektu. Užitečné může být používání automatického ostření na oči, které je k dispozici na všech moderních fotoaparátech Sony, protože pak máte jistotu, že oči objektu zůstanou dokonale ostré, i když budete pracovat s tak nízkou clonou.

Čtěte také na blogu: Práce s hloubkou ostrosti

„Používám na fotoaparátu Sony Alpha 7R III automatické ostření na oči, protože si tak mohu hrát s kompozicí a přesunovat se a přitom vím, že oči subjektu budou neustále ostré. Funguje tak dobře, že mám při fotografování o starost méně,“ říká Hannah.

Práce v malém prostoru

Hannah zdůrazňuje, že při vytváření prostoru pro domácí studio je naprosto zásadní maximálně využít dostupnou podlahovou plochu. Věci jako stojany osvětlení nebo stativy mohou zabírat drahocenné místo, takže pokud uvažujete o tom, že provedete něco podobného, zapřemýšlejte, jak s nimi můžete pracovat.

Hannah se ve většině případů dokáže bez stojanů osvětlení obejít díky použití ramen, která jsou připevněna ke stěnám po obou stranách jejího studia. Vysvětluje, že „občas i přesto používáme světlo na stojanu, když je to nutné, ale s nástěnnými rameny jsme získali výšku a pohyb a podlaha zůstává volná.“

Co je nejdůležitější, musíte také myslet na světla a vybavení, která budete používat, protože to všechno zabírá místo. Hannah dává přednost studiovým bleskovým hlavicím napájeným bateriemi, které může podle libosti umístit kamkoli a nemusí se přitom obávat, že se všude potáhnou napájecí šňůry. Stejně tak důležité je zamyslet se nad tím, jaké modifikátory světla budete používat.

Čtěte také na blogu: Jak pracovat s bleskem

„Nemá smysl, aby v malé místnosti byl 1,5metrový softbox,“ říká. „Namísto toho rozhodně doporučuji pořídit si pro světla mřížky… Opravdu vám pomohou světlo usměrnit.“

Hannah je ambasadorkou Sony Europe Imaging a její další práce najdete na webové stránce www.sony.cz/alphauniverse.

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký z představených objektivů vás zaujal nejvíce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták