Čištění fotoaparátů a objektivů

Pravidelné používání digitálního fotoaparátu s sebou nese nejen spoustu fotografií, ale také spoustu prachu a různých nečistot, které se usazují na těle i na objektivech. Pravidelná očista a údržba fotoaparátu by měla být jedním z naučených zvyků každého fotografa. Jestliže si nejste jistí, jak digitál čistit, poradíme vám.

Ačkoli cena fotoaparátů oproti minulým letům značně poklesla, rozhodně se jedná o kousek techniky, který si zaslouží náležitou péči. V takovém případě se pak odmění delší životností. Ostatně příměr s automobilem je zde více než příznačný – pravidelný servis zkrátka prodlužuje životnost.

Vždy na sucho

Údržba digitálního fotoaparátu není v zásadě nijak složitá a je velmi podobná údržbě mobilního telefonu nebo počítače. Pro základní očistu dokonce ani nebudete potřebovat nějaké speciální vybavení. Bohatě vám postačí štěteček či lenspen, zubní kartáček, ofukovací balonek nebo lépe stlačený vzduch a čistící utěrka na brýle, případně můžete přidat vhodný čistící roztok nebo jej nahradit vlhčenými ubrousky na optiku.

Důležité je udržovat v čistotě vnější součásti fotoaparátu, aby se případné nečistoty nepřenášely do vnitřních součástek a mechanismů těla i objektivu, kde pak mohou napáchat neplechu. Obvykle je nejvíce nečistot usazeno v hledáčku, který má u zrcadlovek vydutý tvar čočky – u bezzrcadlovek je většinou elektronický hledáček s rovným krycím sklem, podobně jako u displeje.

V obou případech je však nasazena gumová očnice, na kterou se občas přichytí části textilních vláken a prach. Před čištěním hledáčku je proto vhodné očnici sundat a samostatně ji očistit například ubrouskem, v případě odolných usazenin můžete očnici samostatně opláchnout mýdlovou vodou a nechat ji vyschnout. Následně důkladně vymeťte prach z hledáčku, případně použijte čisticí utěrku na zaschlé kapky vody či potu.

Dalším rizikovým místem jsou konektory pod gumovou krytkou a slot pro paměťové karty, v těchto místech se usazuje nejen prach, ale podle toho, kde jsou umístěny, také zbytky kůže a další nečistoty, které vám ulpívají na rukách při fotografování (prach, pot, mastnota). Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit usazeni v různých drážkách je pomocí zubního kartáčku – vyplatí se používat spíše středně tvrdý až tvrdý – s následným ofouknutím stlačeným vzduchem.

Horní část fotoaparátu je většinou používáním také zaprášená, zvláště mezi ovládacími prvky, zde opět poslouží kartáček nebo jemný štěteček lenspenu, pokud se bojíte poškrábání povrchu. Dostatek pozornosti věnujete také sáňkám na blesk – jestliže nemáte jejich krytku, určitě doporučuji nějakou pořídit anebo ji nahradit například malou vodováhou.

Výklopný displej bývá dalším zdrojem prachu, respektive prohlubeň v těle digitálu pod displejem, do níž ho zaklapnete. V rozích je obvykle spousta prachu, na který opět platí malý kartáček s následným ofouknutím. Displej čistěte stejně jako hledáček – vlhčeným ubrouskem. Pokud máte obavu z jeho poškrábání, není nic jednoduššího než si pořídit krycí folii nebo ochranné sklo na displej.

Výše uvedené platí i pro celkovou očistu aparátu, tedy vymetení a vyfoukání prachu z různých míst, škvír, pod přepínači, kolem tlačítek apod. Jestliže nestačí stlačený vzduch ani zubní kartáček, pak můžete ještě použít vlhčené ubrousky bez alkoholu a rozpouštědel (ta by mohla poškodit použité plasty) pro očištění usazených nečistot.

Na kontakty s gumou a alkoholem

Důležitou součástí všech fotoaparátů jsou elektronické kontakty, s jejichž pomoc komunikuje tělo s objektivem, s bateriovým gripem nebo s napájecím akumulátorem. Ve všech případech je vhodné zkontrolovat jejich čistotu a odstranit případné usazeniny nebo tenkou zoxidovanou vrstvu kovu.

Nejprve otřete kontakty suchým hadříkem či kapesníkem a následně je omeťte štětečkem, pokud naznáte, že je třeba důkladnější očisty, použijte tvrdší školní gumu, kterou kontakty očistíte. Následovat by pak mělo ofouknutí odrolených zbytků a dočištění kontaktů kouskem vaty namočeným v lihu nebo isopropylalkoholu. Stejný postup volte i u kontaktů na objektivu.

V obou případech samozřejmě dbejte na to, abyste si zbytečně nenafoukali prach do komory se snímačem, případně do útrob objektivu. Ten si také zaslouží očistu – jednak vstupní a výstupní čočky a jednak také tělo a přepínače na něm umístěné.

Zvláštní pozornost věnujte jemnému filtrovému závitu a vnitřní straně krytky objektivu, kde se často usazují částečky prachu. U zoomových objektivů pak odstraňte nečistoty z výsuvné části a zaměřte se i na očištění krycího sametu nebo gumových těsnění v tubusu u objektivů odolných vůči prachu a vlhkosti.

Další kontakty najdete vespod fotoaparátu pro připojení bateriového gripu (pokud tuto možnost digitál nabízí), těm byste měli věnovat stejnou péči a pozornost. Poslední místem jsou pak kontakty uvnitř bateriového prostoru a na samotném akumulátoru – v tomto případě bude stačit pouze profouknutí komory pro baterii a očistění kontaktů jemným štětečkem.

Prach na snímači přenechte profesionálům

Zatímco očista povrchu fotoaparátu není nijak obtížná, vnitřní části zrcadlovek a bezzrcadlovek jsou již mnohem náchylnější na možné mechanické poškození. Téměř všechny fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy jsou v současné době vybaveny automatickým čištěním snímače při zapnutí nebo vypnutí.

Snímač se v daný okamžik „zatřese“ a případný prach spadne na malou lepící pásku před snímačem. V případě, že je však prach mastný a na snímači nalepený, nezbývá než přistoupit k jeho očistě.

Jak poznat špínu na snímači

Odhalení zaprášeného snímače je v praxi velmi snadné. V režimu priority clony A (Av) nastavte na fotoaparátu vysoké clonové číslo, např. F16 nebo F22, vypněte autofokus a zaostřete na nekonečno. Namiřte fotoaparát na světlou čistou plochu (postačí bílá zeď) a zmáčkněte spoušť.

Na exponovaném snímku budou nečistoty viditelné jako tmavé skvrny. Pokud chcete mít jistotou, že se nejedná o prach na objektivu, je vhodné postup opakovat s jiným objektivem – tečky budou na stejném místě snímku, v opačném případě se bude jednat o nečistoty na objektivu.

Nejrychlejším způsobem je sejmout objektiv, zapnout čistící režim na fotoaparátu, kdy se zvedne zrcátko a zpřístupní se komora se snímačem.

V tomto okamžiku je vhodné fotoaparát naklonit bajonetem dolů a k jeho ústí přiložit zapnutý vysavač, následně pak foukněte do komory stlačeným vzduchem (pozor na maximální náklon nádoby, abyste místo vzduchu nefoukali hnací plyn, který vytvoří námrazu), který zvíří nasedané částečky prachu a vysavač je zklikviduje do svých útrob.

V případě, že po uvedeném postupu zůstal prach na snímači, nezbývá než se pokusit očistit přímo samotný snímač, a to buď suchou nebo mokrou cestou. Jestliže nejste příliš technicky zdatní a máte z čištění obavy, raději svěřte fotoaparát do rukou autorizovanému servisu, kde za tento úkon zaplatíte řádově kolem 600 Kč a máte jistotu, že si snímač nepoškodíte.

Očista zavazadla

Jakmile očistíte od prachu a nečistot fotoaparát a objektivy, je vhodné přistoupit také k očistě transportního zavazadla. Ať už máte brašnu nebo batoh, vždy jsou vnitřní prostory polstrovány, a to včetně dělících příček. V obou případech je použita měkká látka, která minimalizuje poškrábání a zároveň má i čistící účinek.

Vnitřní části brašny byste tedy měli jednak vysát a zbavit je veškerých možných zrníček prachu a jiných nečistot, dělící přepážky potom můžete v případě většího znečištěná vyjmout a umýt mýdlovou vodou.

Pozornost věnujte také správnému uložení techniky do zavazadla – jednotlivé objektivy a těla by se neměla dotýkat, aby nedošlo k jejich vzájemnému tření a následnému poškrábání. V případě objektivů pamatujte na pevné uchycení krytky bajonetu a jejich vložení právě touto krytkou dolů. Při uložení objektivu vstupní čočkou dolů může dojít k uvolnění krytky, což rapidně zvyšuje riziko poškrábání vstupní čočky objektivu.

Žádné komentáře, buďte první!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.