CEWE Fotolab
Canon EOS 90D recenze

Canon EOS 90D: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Společnost Canon před nedávnem představila a uvedla do prodeje novou zrcadlovku Canon EOS 90D, která má po třech letech nahradit a překonat předchozí model 80D. A povedlo se? Rozhodně! Jak Canon uvedl, nový foťák má „perfektní rovnováhu mezi rychlostí, přesností, kvalitou obrazu a manipulací“ a já doplním vzhledem k dostupné pořizovací ceně.

CANON EOS 90DJe tak ideální pro přiblížení se přírodě a zachycení rychlého pohybu a sportu.“ Co to znamená? V lehkém těle najdeme 32,5 MP aps-c snímač, 4K video, rychlost snímání až 10 snímků za sekundu při možnosti plného využití autofokus trackingu (v live view dokonce 11 sn./s. V režimu One Shot AF), vylepšené zaostřování přes hledáček i v live view, a hromadu dalších skvělých funkcí nejen pro uživatele fotící akční snímky. Přitom ale zůstávají zachované známé ovládací prvky a konstrukce těla, tak jak jsme zvyklí (ačkoliv přibylo pár drobných ergonomických vylepšení). Ovládání je tedy velmi pohodlné a intuitivní.

DEN S CANONEM 3.10.2019Chcete si důkladně vyzkoušet Canon EOS 90D? Registrujte se na akci DEN S CANONEM 3.10.2019

Konstrukce a design

Canon EOS 90D recenzeCanon EOS 90D váží o něco méně, než jeho předchůdce a to 701g a určitě budete souhlasit, že i těch pár gramů může být někdy obrovská výhoda. Tělo je zatěsněné proti nepříznivému počasí (ne vodotěsné). Je vyrobeno ze slitiny hliníku a polykarbonátové pryskyřice se skleněnými vlákny. Design fotoaparátu je téměř stejný jako u 80D, ale můžeme se těšit na některá zmiňovaná ergonomická vylepšení. Jedním z nich je osmicestný joystick, který usnadňuje výběr ze 45 AF bodů. Stejně jako 80D má výborný ergonomický grip a rozumně a přehledně rozmístěné ovládací prvky.

Canon EOS 90D recenzeHledáček má přibližně 100% pokrytí a umožňuje 0,95x zvětšení. Jedná se sice o optický hledáček, takže neumí zobrazit přímo „výslednou fotografii“. Nachází se v něm však celá řada dalších užitečných informací, jako např. Aktivní body AF, potvrzení zaostření, režim výběru oblasti AF, rychlost závěrky, hodnota clony, hodnota ISO, dokonce i upozornění na detekci blikání světla a spousta dalšího v závislosti na nastavení.

Canon EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze

Canon EOS 90D recenzeDotyková LCD obrazovka je výklopná, jak jsme u Canonu zvyklí, a má 1.04 milionů bodů. Je možné využít 5x nebo 10x zvětšení jakékoliv části obrazovky, např. při manuálním doostřování.

Kvalita obrazu

CANON EOS 90DKvalita obrazu jak u fotografií, tak u videa je tak o třetinu lepší, než u jeho předchůdce. Do značné míry za to může nový procesor Digic 8, díky kterému umí foťák na rozdíl od 80D natáčet i 4K rozlišení. Ten je stejný jako u další novinky Canon M6 Mark II. 32,5 megapixelový snímač umožňuje větší flexibilitu například pro větší a kvalitnější tisky. Zvýšení rozlišení ale také určuje, jak budete muset zacházet s fotoaparátem. Na výsledných fotkách totiž budou výraznější detaily v pohybu, takže bude i vhodnější používat rychlejší časy závěrky, abyste docílili dokonalého zamražení pohybu. Kvalita i za horších světelných podmínek se také zlepšila. Moje zkušenost s předchozím modelem byla taková, že bylo vždy lepší se horším světelným podmínkám vyhnout. Nyní už není potřeba z toho mít takové obavy a výsledky při focení s vyšší hodnotou ISO jsou poměrně dobré. Maximální hodnota ISO u 90D dokonce vyrostla z 16000 až na 25600 ISO (dá se rozšířit 51200). Pouze u funkce Auto ISO jsem byl malinko rozladěný, jelikož fotoaparát při této funkci automaticky žene zbytečně ISO nahoru a výsledné fotografie jsou přeexponované. Nejsem si tedy jistý, jestli bych se mohl na tuto funkci vždy 100% spolehnout.

Jediným vysvětlením této funkčnosti Auto ISO mi je horší dynamický rozsah ve stínech nebo obecně ve tmavých místech. Osobně tedy doporučuji dávat si pozor na výrazně podexponované snímky. V případě prosvětlení o 2EV a více už se objevuje šum a ztráta sytosti.

Co se týká realistických barev, vyvážené expozice a plynulých barevných přechodů, tak Canon jako obvykle exceluje a zde není co vytknout.

CANON EOS 90DKonektivita

90D má WiFi a Bluetooth pro možnost připojení smartphonu a tabletu. Propojení je možné pomocí aplikace Canon Camera Connect, kterou je možné bezplatně stáhnout pro iOS i Andoir. Díky tomu můžete telefon používat např. jako bezdrátové dálkové ovládání, pro přenos fotografií do telefonu a nebo dokonce k tisku fotografií přímo z fotoaparátu a sdílení na sociálních sítích.

Fotoaparát využívá stejný typ baterií jako hodně dalších modelů od Canonu a to tradiční LP-E6N. Když mi došla baterie při testování, bylo určitě velké plus, že jsem mohl použít stejnou, kterou mám v Canon EOS R. Výdrž baterie v 90D je ještě o něco lepší než u předchozího modelu a uvádí se, že vydrží 1300 fotek (80D pouze 960).

Slot na paměťovou kartu je pouze jeden (zase) ale přibyla podpora paměťových karet UHS-II s obrovskou rychlostí čtení a zápisu.

Canon u tohoto modelu konečně upustil od portu mini USB pro přenos dat, ale pro mě možná trochu nepochopitelně zvolil micro USB místo USB-C. Bezzrcadlovky Canon už mají port USB-C, dokonce i nový model Canon M6 Mark II má USB-C konektor. V tomto ohledu mi to přijde spíše jako takový „úkrok“ než-li krok kupředu.

Na těle jsou k dispozici 2 3,5mm porty pro možnost připojení mikrofonu a sluchátek a port mini HDMI, který umožňuje výstup 8bit barev.

Technická specifikace Canon EOS 90D:

 • APS-C CMOS senzor
 • Velikost 140,7 x 104,8 x 76,8 (ŠxVxH)
 • 32,5 megapixelů
 • poměr stran 3:2
 • procesor DIGIC 8
 • Bajonet EF/EF-S
 • Metoda ostření Dual Pixel CMOS AF
 • Ostřící body – 45 křížových
 • Funkční rozmezí AF -3 až 18 EV
 • Módy ostření – Trackování obličeje AI Focus, One Shot, AI Servo
 • Eye detection AF při videu
 • Oblast AF – 88% vertikálně, 100% horizontálně
 • Citlivost ISO 100 až 25600 (rozšířitelné na 51200 pro foto)
 • Rychlost závěrky 1/16000 až 30 sekund
 • Typ hledáčku – pentaprism, pokrytí cca 100%
 • Displej – dotykový, 7,7cm (3 palce), 3:2, přibližně 1,04 milionů bodů
 • Formát RAW – 14bit CR3 6960×4640
 • Rozměry JPEG 3:2 – 6960×4640 (L), 4800×3200 (M), 3472×2320 (S1), 2400×1600 (S2)
 • Typ videa – MPEG-4 AVC/H.264, 4K (3480×2160)
 • Max. Délka videa – 29min 59sek
 • Odolnost proti vodě a prachu
 • Micro USB, 2x 3,5mm jack pro mikrofon a sluchátka
 • Karty – SD, SDHC, SDXC (UHS-II)
 • Baterie LP-E6(N)
 • WiFi, Bluetooth
 • Tělo ze slitiny hořčíku a polykarbonátu s částmi ze skleněných vláken
 • Životnost závěrky až 200 tis snímků (u 80D udáváno 100tis)

CANON EOS 90DVideo

Canon EOS 90D má určitě co nabídnou v oblasti videa. Umožňuje natáčet videa ve 4K (3840 x 2160) až 30 snímků za vteřinu, což je rozlišení, které jsme si všichni moc přáli u 80D. Videa ve FullHD (1920×1080) dokonce zvládne natočit až při 120 snímcích za vteřinu. Dokonce se jedná o první fotoaparát od Canonu, který umožňuje natáčet 4K záznam bez oříznutí!

Rychlost snímání a autofokus

Jak už jsem zmiňoval, Canon 90D umožňuje snímání až 10 sn./s. při využití AI Servo – tedy AF sledování objektu. Při využití live view je to dokonce až 11 sn./s.. 90D je tedy velmi dobrý přístroj pro focení sportu a akčních fotek. Pro srovnání model 80D uměl „pouze“ 7 sn./s.. Rozdíl jednoho snímku za sekundu při použití live view vs hledáčku je vlastně i důkazem toho, jak se i u zrcadlovek projevují vylepšení, která společnost Canon vyvinula v souvislosti se systémem bezzrcadlovek. Je to další ukázka výhod, které přináší možnost automatického ostření přímo na senzor. Tyto vysoké rychlosti fotografování jsou podporovány ještě rychlými časy závěrky – v live view je k dispozici rychlost až 1/16 000 sekundy.

Vylepšení přibyla i ve sledování a rozpoznávání. 90D podporuje detekci obličeje a rozpoznávání objektů pomocí zaostřovacího systému Canon iTR. Stejné technologie se používají i v dražších profesionálních modelech.

Videorecenze: srovnání Canon 80D – 90D – M6 II při natáčení videa

Ukázkové snímky

CANON EOS 90D
CANON EOS 90D recenze
CANON EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze
Canon EOS 90D recenze

Závěr

Pro většinu běžných uživatelů, kteří hledají střední třídu klasické zrcadlovky bude 90D s největší pravděpodobností taková „sázka na jistotu“, kterou do budoucna zřejmě nebudou muset tak brzy obměňovat. Nicméně v této cenové relaci by stálo i za zvážení pořízení např. bezzrcadlovky Canon EOS RP a využití výhod tohoto systému (jako např. Okamžitého zobrazení výsledné fotografie v hledáčku, spolehlivější autofocus, lepší zládnutí lowlight situací atd.). Pro začínající sportovní fotografy je ale 90D určitě vhodnější volba a jsem si jistý, že 90D nadmíru splní očekávání.

90D se již nyní prodává za podobnou cenu, s jakou startoval model 80D a to za 33790,- samotné tělo a nebo za 39990,- se skvělým setovým objektivem 18-135 f/3.5 – 5.6 IS USM, který exceluje zejména ve videu.


Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:

Lukáš „Kenji“ Vrábel

Jsem lifestylový, produktový, portrétní a svatební fotograf, retušér a lektor. Jsem hrdou součástí týmu SB Corporation a Svatber.cz. Jsem Sigma ambasador, externí redaktor FOTOLAB BLOGu a především zvědavec. Tuto vlastnost považuju za svou nejsilnější superschopnost. Neustále mě totiž nutí učit se nové věci a stavět se novým výzvám. Mám rád další zvědavé lidi, se kterými se sdružuji a hrdě jim předávám to, co jsem se naučil. Jako lektor účinkuji na kurzech a workshopech pro Megapixel.cz, Fotoškoda.cz a slovenskou AKF. V komerční fotografii, ale i ve své vlastní tvorbě nejčastěji využívám kreativitu, emoce, vášeň, smysly, srdce a foťák. Všechny tyto nástroje neúnavně a vynalézavě aplikuji tak, abych s jejich pomocí vytvořil smysluplné a zajímavé dílo plné kouzelných a poutavých příběhů. Mám za sebou několik úspěchů nejen v mezinárodních soutěžích, sérii líbivých výstav, pár ocenění a neúspěšnou kariéru sólového zpěváka. Narodil jsem se a vystudoval jsem gymnázium v Jihlavě, kde nyní také žiji. Za focením ale cestuji i do vzdálených končin. Největší vášní a motivací je pro mě moje žena, rodina, přátelé a sladkosti.

www.kenji.cz
facebook.com/kenjisshotbook
instagram.com/kenjisshotbook

Hodnocení produktu: Canon EOS 90D

8.4

Obrazová kvalita/snímač

9.0/10

Rychlost

8.5/10

Video

9.0/10

Konstrukce

8.5/10

Další výbava a funkce

7.5/10

Poměr cena/výkon

8.0/10

Potěšilo nás:

 • Velmi dobrá ergonomie
 • Skvělý autofokus, 45 křížových AF bodů
 • Výborná obrazová kvalita
 • Dotykový a vyklápěcí displej
 • Snímání 11 snímků za vteřinu
 • Výdrž baterie
 • 4K video

Zasloužilo by vylepšení:

 • Chybí stabilizace obrazu
 • Chybí duální slot pro paměťové karty
 • Použitý konektor micro USB místo novějšího USB-C

komentářů

 • OK ale pokial si zakupim k danemu fotoaparatu objektiv s vlastnou stabilizaciou obrazu. napr Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM tak porblem so stabilizaciou by tym padom byt nemal. mylim sa ?

  • Dobrý den,
   je to tak, obraz bude stabilizovaný mnohem efektivněji při zakoupení objektivu s optickou stabilizací. VF

 • Dobrý den,
  píšete jako mínus, že fotoaparát nemá žádnou stabilizaci obrazu, ale podle popisu ho EOS 90D má.
  Stabilizace obrazu se vypíná jen tehdy, pokud chcete natáčet 120 FPS v HD kvalitě….
  Můžete mi to objasnit, jak je to myšleno s tou stabilizací?

  • Dobrý den,
   Je to myšleno tak, že nemá IBIS (in-body image stabilization) – tedy stabilizaci senzoru. Má pouze digitální stabilizaci pro video, která ale nefunguje tak dobře jako IBIS a obraz může v některých případech plavat (zejména u objektivu, které nemají vlastní optickou stabilizaci).