Jak na vyvolání fotek z dovolené?

Je čas dovolených, letní atmosféra všude kolem nás. Snad každý vezme denně do ruky přinejmenším mobil, analogový foťák, v lepším případě zrcadlovku či bezzrcadlovku a snímá okamžiky, které nelze opakovat. Připomínat si je však můžeme opakovaně formou tištěné fotografie. Brilantní barvy, klasické i kreativní formáty, to je kvalita CEWE FOTOLAB.

Špetka historie

Vznik fotografie samotné, se datuje dávno před naším letopočtem, ve starověké Číně. Řada z nás již určitě někdy slyšela
spojení „Camera obscura“, což v latině doslova znamená „tajemná komora“. Své místo našla i o století později v renesanční
Evropě. Všechny fotografie byly zpočátku černobílé. Čas letí a i když barevná fotografie převládá již řadu let, mnoho převážně uměleckých fotografů monochromatické snímky alespoň občas vytváří.

Ale i černobílé fotografie z cest mnohdy umocní sílu okamžiku

Výroba prvního digitální fotoaparátu se datuje v roce 1981. V Česku se prodávají od roku 1996 a po roce 2000 začaly pomalu ale jistě vytlačovat běžné kinofilmové fotoaparáty.
V současné době je po celém světě vytvořeno 99 % fotografií právě digitální cestou, přičemž narůstá podíl snímků ze smartphonů.

Teď a tady

Dost historie a pojďme se společně podívat, jaké vlastně fotografie si můžete nechat s CEWE FOTOLAB vyvolat a jak s nimi naložit.

Tištěná fotografie měla vždy místo v každé rodině. Při společných setkáních je přece mnohem příjemnější listovat fotoalbem či si prohlížet vyvolané fotky uskladněné třeba i v krabici od bot. Stále je to něco fyzicky hmatatelného, stopa, která zůstává napříč generacemi. A právě ty společné chvíle strávené cestováním, výletováním a poznáváním nových kultur sálají emocemi jak dětí, tak i dospělých. A řekněte sami, na takovéto snímky se přece krásně kouká, no ne? 🙂

Klasika, která neumírá, ve všemožných formátech

Dnes patří mezi nejžádanější formát fotografie 10×15 cm. Nechat vyrobit si však můžete řadu dalších formátů.

Preferujete umístění fotografie do alba? Skvěle vypadá fotoalbum, kam můžete nalepit a zkombinovat různé formáty. Nejčastěji pro tento způsob archivace jsou 10×15 cm, 13×18 cm nebo 15×20 cm.

Fotografie z jedné série je také možné umístit do vícedílného rámu
a nechat tak vyprávět příběh okamžiku.

Černobílý příběh z NYC

I jednotlivé designové rámečky s jednou vybranou fotkou vypadají skvěle a maximálně tak zosobňují daný interiér.

Rámovat můžete i větší formáty mimořádných fotografií, které si to zaslouží. Na výběr jsou od 20×30 cm až do 150×100 cm.

Tip: Hravá forma a výzdoba dětských pokojíků, to je forma umístění fotek na barevné sítě pomocí malých kolíčků.

Kreativní formáty, které možná ještě neznáte

Jak na to? Je to velice snadné.

Začnete s kreativním programem zdarma

V sekci Art Prints můžete pro Vaše vzpomínky z cest vybírat ze 4 kreativních formátů. Chcete darovat opravdu originální dárek a skoncovat s nudou? Tyto formáty ve stylových krabičkách či obálkách mohou být to pravé. Vzhled karet si vytvoříte podle vlastních představ, na výběr máte několik rozvržení, které můžete doplnit osobními texty a kliparty podtrhující emoce na fotografiích.

  • Fine Art Prints – Moderní design vytištěný na prémiový papír Fine Art

Zcela jistě vás nadchnou i další formáty:

Já osobně doporučuji stylový Retro prints, vyvolávala jsem si fotky z dovolené a byla jsem nadšena gramáží papíru, barvami, možností oboustranného tisku.
A to jsem ani nezkusila parciální lak, který luxusní zpracování ještě umocní.

  • Retro Prints – Kvalitní tisk retro fotek ve stylu polaroidu

Stylová krabička dodá šmrnc a navíc fotografie skvěle ochrání

Pozor na volnou délku fotografie

Je to často omílané téma a i důvod, proč mohou být zákazníci značně rozladěni z výsledného tisku.

Důležité je, v jakém formátu snímek pořizujete. Na téměř každém fotoaparátu lze nastavit poměr stran, které nám určují
délku kratší a delší strany. Nejčastějšími poměry jsou 2:3 (3:2), 4:3 (3:4) a 16:9.
Chcete-li zachovat proporce a přesné rozměry nabízených formátů CEWE FOTOLAB, nastavte na svém aparátu formát 2:3.
Pak nebudete muset řešit žádný ořez fotografie.

Náš program však umožňuje úpravu fotografií nafocených i v původních formátech. A to zcela jednoduše a intuitivně! V horní liště si nastavíte poměr stran a formát fotografie. Pokud byla fotka pořízena v původní velikosti, program nabídne ořez na klasický formát 2:3.

Detailní informace na toto téma si můžete přečíst zde.

TIP: Pro výsledný dojem je samozřejmě důležitá kvalita fotografií

Speciálně pro větší formáty je pak zcela zásadní rozlišení, ve kterém je snímek vytvořen. Většina dnešních fotoaparátů nabízí již standardně rozlišení vyšší než 20MPx, což je pro běžné formáty fotek zcela dostačující. Pokud by jste však chtěli použít možnost velkoformátového tisku třeba na fotoobraz, je nutné si rozlišení fotografie pohlídat. V souvislosti s rozlišením se můžeme setkat také s údajem dpi, což znamená dots per inch, neboli počet bodů
na palec. Toto rozlišení se používá při tisku, kdy tímto údajem nás tiskárna informuje, v jaké hustotě tiskne.
Obecně platí, že čím je rozlišení vyšší, tím jemnější detaily přístroj rozpozná a zaznamená. Ideální nastavení hovoří o 300dpi.

A co říci závěrem?

Nechte své fotky z letních zážitků volně dýchat. Vysvoboďte je z pomyslného zajetí počítačů či karet, ať si na ně můžete fyzicky sáhnout a procítit znovu emoce, které ve vás zcela jistě vyvolají.

Pojďme na to bez obav třeba hned:-)

Žádné komentáře, buďte první!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.