CEWE Fotolab
Nikon Z5 recenze

Nikon Z5: RECENZE

Nikon Z5 vyniká svou kompaktností, ale zároveň i odolností. Kvalita obrazu je vynikající a ve spojení s širou nabídkou systémového příslušenství se jeví jako ideální první fotoaparát pro náročnější hobby uživatele, případně druhé tělo pro ty, kteří se focením živí. Kompromisy se nějaké najdou. Kompletní zhodnocení kladných a záporných stránek přináší Michael Jurák.

Nikon Z5Na Nikonu Z5 je sympatické, a stává se to i trendem u jiných značek a modelů, že uživatel má možnost vytvořit kvalitní výstupy jak v oblasti fotografie, tak natáčení videa. Z5 je v současnosti „entry-level“ fotoaparátem v kategorii Full Frame bezzrcadlovek Nikon. Profesionály osloví spíše jako druhé tělo, nebo přístroj pro cestování, tvorbu na dovolených. Pro méně náročné uživatele se může stát jednoznačně jedničkou, která může omezit výrazně snad jediným parametrem. Nikon Z5 nedosahuje vysokých hodnot rychlosti sériového snímání, ale podrobněji níže v recenzi.

Technická specifikace Nikon Z5

 • Rozlišení a typ snímače: 24,3 Mpx, FX CMOS (23,9 x 35,9 mm)
 • Procesor a bajonet: Expeed 6, Nikon Z
 • Autofokus, počet ostřicích bodů: Hybridní AF, kontrastní a fázová detekce, 273 AF bodů
 • Detekcí tváří: Extra rychlý AF s detekcí tváří/očí lidí, psů a koček
 • Rozsah ISO: 100-51200 /rozšířeně 50-102400
 • Rozsah expozičních časů: 30 sek. až 1/8000s, X = 1/200s
 • Stabilizace obrazu: 5osá mechanická redukce vibrací pohybem snímače (účinnost – 5 EV) + optická VR u vybraných objektivů
 • Hledáček: 3,69 Mpx., se snímačem pohledu do hledáčku
 • LCD monitor: výklopný a dotykový TFT LCD, 3,2“ a 1 040 000 Mpx, 100 % obrazu
 • Video: 4K UHD 3840 x 2160 30p/25p/24p, Full HD 1980 x 1080 60p/50p/30p/25p/24p ve formátu MOV, MP4, kódování H.264/MPEG-4, time code
 • Sloty pro SD karty: 2 sloty SDHC, SDXC UHS-I / UHS-II
 • Bezdrátový přenos: WiFi a Bluetooth, kompatibilní s aplikací SnapBridge
 • Konstrukce: odolná a lehká hliníkovohořčíková slitina, utěsnění proti stékající vodě a prachu (nepříznivým klimatickým vlivům)
 • Základní setový kit: Z Nikkor 24-50 mm f/4,0 – 6,3 VR
 • Rozměry: 134,0 mm x 100,5 mm x 69,5 mm
 • Hmotnost: 675 g (s 1 kartou a baterií)
 • Akumulátor a jeho výdrž: EN-EL 15c, s výdrží 470 snímků, možnost nabíjení/napájení přes USB

Konstrukce a zpracování

Precizní zpracování, špičkové materiály a vysoká odolnost. Jak je to jednoduché, když to někdo umí, a navíc chce dělat poctivě. Tělo z hliníkovo-hořčíkové slitiny je odolné, lehké a pevné (nekroutí se). Utěsnění pomocí gumových o-kroužků je na úrovni profesionálních přístrojů. Povrchová úprava je příjemná na dotek a podtrhuje solidní pocit z fotoaparátu. To, že Nikon Z5 není nejmenším a nejlehčím Full Frame CSC fotoaparátem na trhu zkrátka nepovažuji za nevýhodu, právě naopak.

Nikon Z5 recenze

Pravé straně horního panelu dominuje velký, snadno ovladatelný, otočný volič expozičních režimů. Spolu se spouští, hlavním vypínačem, tlačítkem citlivosti ISO, korekcí expozice, spouští videa a dvěma otočnými příkazovými voliči tak tvoří logickou skupinu nejdůležitějších ovladačů. Velký Z Bajonet, zámek bajonetu, rozměrný grip a dvě programovatelná funkční tlačítka definují čistý design přední strany přístroje. Na zadní straně je to velký LCD monitor, který spolu s křížovým voličem, joystickem, tlačítkem přístupu do menu a tlačítkem informací představuje hlavní řídicí středisko fotoaparátu. Pokud by to byl výkonný automobil, je tohle vlastně jeho palubní deska.Nikon Z5 recenze

Nikon Z5 recenzeOvládání a ergonomie

Co se týká pocitu z držení fotoaparátu, rozložení ovládacích prvků a celkově ergonomie je DNA značky Nikon jasně rozpoznatelná. Stejně jako ostatní modely bezzrcadlovek řady Z je i Z5 přiměřeně robustní a perfektně padne do ruky. Držení je pevné a jisté – na šířku i na výšku, i při použití dlouhých a těžkých objektivů (např. AF-S Nikkor 70-200/2,8G VR II přes FTZ). Všechny tlačítka jsou dostupná a s jasným, přesným chodem. Ačkoli jsem příznivcem stavových displejů, tak musím říct, že mi vlastně ani moc nechyběl.

Nikon Z5 recenzeStruktura MENU je klasika a pokud jste digitální fotoaparát Nikon (zrcadlovku nebo CSC) už používali, najdete známé položky na stejných místech, což jistě oceníte. Výborná je možnost nakonfigurovat si jednotlivé položky rychlého menu, které je dostupné klasicky pomocí tlačítka „i“. Výklopný LCD monitor a jeho dotykové funkce fungovali spolehlivě. Množství programovatelných tlačítek je dostatečné. Velkou radost mám z toho, že Nikon nevynechal na nejlevnějším těle v řadě FX užitečný všesměrový joystick. Poté, co jsem ho nenašel na APS-C těle Z50, tak jsem se trošku bál, zda nebude opět vynechán.

Nikon Z5 recenze

Kvalita obrazu

O kvalitní obrazový výstup se stará dvojice výkonných komponentů – Full Frame snímač CMOS s rozlišením 24,3 Mpx a ultra rychlý obrazový procesor Expeed 6. Jak je u nejnovějších DSLR a CSC Nikon zvykem, tato dvojice zásadních obrazových prvků produkuje snímky s extrémním dynamickým rozsahem dosahujícím hodnot přes 14EV a vynikajícím odstupem signál-šum. To v praxi znamená výborné zvládnutí vysoce kontrastních scén (např. v protisvětle) s kresbou ve světlech i stínech a minimum šumu ve fotografiích pořízených za velmi špatných světelných podmínek, jako jsou noční snímky apod. Křivka nástupu rušivého obrazového šumu se zvedá až někde kolem citlivosti ISO 10.000 (viz. vzorové fotky v plném rozlišení, vel. zip souboru 121 MB).

Recenze Nikon Z5: šum ISO 100
Recenze Nikon Z5: šum ISO 100
Recenze Nikon Z5: šum ISO 6400
Recenze Nikon Z5: šum ISO 6400
Recenze Nikon Z5: šum ISO 12800
Recenze Nikon Z5: šum ISO 12800
Recenze Nikon Z5: šum ISO 51200
Recenze Nikon Z5: šum ISO 51200

Kde na ISO 6400 ještě není téměř patrný a na ISO 12.800 je již viditelný. Tuto hodnotu ale považuji za stále přijatelnou např. při reportážní, novinářské práci. Ke znatelné ztrátě obrazové kvality s vlivem na vykreslení jemných detailů a na obrysovou ostrost dochází až na hodnotě citlivosti ISO 25.600, ale stále bez znatelného barevného posunu, což je vynikající výsledek.

Nikon Z5 recenze dynamický rozsah
Recenze Nikon Z5: ukázka dynamického rozsahu (ISO 800)
Nikon Z5 recenze dynamický rozsah
Recenze Nikon Z5: ukázka dynamického rozsahu (ISO 100)
Nikon Z5 recenze dynamický rozsah
Recenze Nikon Z5: ukázka dynamického rozsahu (ISO 100)
Nikon Z5 recenze dynamický rozsah
Recenze Nikon Z5: ukázka dynamického rozsahu (ISO 400)

Rychlost snímání a velikost vyrovnávací paměti

Jistou slabinou pro některé uživatele může být pomalejší kontinuální snímání, které dosahuje u Z5 hodnoty 4,5 sn./s, což je fous lepší jak u konkurenčního Canon EOS RP, který snímá rychlostí 4 sn./s. Co ale velmi příjemně překvapilo, tak je velikost vyrovnávací paměti, která je na hodnotě 100 snímků a platí i pro focení v RAW+JPG, což směle překonává i některé profi fotoaparáty.

Autofokus

Automatický zaostřovací systém je u Z5 hybridního typu, využívá 273 bodů a pokrývá 90% obrazové plochy ve vertikálním i horizontálním směru. Autofokusový modul je stejný jako u Z6. Subjektivně je velmi rychlý a prakticky nehlučný. Výborně funguje detekce tváří a očí s jedinou poznámkou, občas systém nezachytí objekt a hledá i ve vzdálené části scény, což dokáže ovlivnit fotografovu akceschopnost. Má oblíbená kombinace AF-S a jeden nadefinovaný bod (pomocí joysticku) kdekoli v ploše fungovala na jedničku, zrovna tak AF-C s automatickým výběrem ze všech bodů.

Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu
Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu
Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu
Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu

Neustále se zlepšuje schopnost AF systému „trekovat“ zvolenou oblast. Potvrdí se pomocí tlačítka OK, systém načte jas, kontrast a barevnost uvnitř čtverce a přesnost ostření je výborná. Pro manuální zaostření (zejména ze stativu) jsem úspěšně využíval červený focus peaking. Na celkový výkon ostření mají vždy vliv oba spoluhráči, tělo i objektiv. A tady je objektiv rozhodně tím pomalejším článkem. V budoucnu bych na Z5 moc rád vyzkoušel třeba novou Z 70-200/2,8 VR S.

Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu
Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu (chovatelská výstava)
Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu
Recenze Nikon Z5: ukázka práce autofokusu (chovatelská výstava)

Stabilizace obrazu

Redukce vibrací, jak Nikon stabilizační systém nazývá, má účinnost až +5 EV a nachází se na snímači v těle fotoaparátu (stejně jako v Nikon Z6 a Z7). Pokud použijete na Z5 objektiv, který je vybaven vlastní optickou stabilizací obrazu, tak získáte ještě o něco lepší výsledky, jelikož oba systémy se perfektně doplňují a spolupracují tak, aby bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku.

Mechanická stabilizace na čipu je vynikající pro snímání s objektivy bez optické redukce vibrací (VR) ať už z řady Z, namátkou skvělá pevná skla 20, 35, 50, 85 se světelností f1,8 (tzv. S objektivy) nebo při použití F objektivů bez VR (např. AF-S 105/1,4E) pomocí FTZ adaptéru. A pochopitelně pro použití se staršími objektivy. Získáte tak možnost použít delší časy při focení z ruky, snížíte potřebu vysokých citlivostí a snímání v horších světlených podmínkách.

S fotoaparátem Nikon Z5 a dodávaným objektivem Z Nikkor 24–50 mm jsem na ohnisku 24 mm fotografoval z ruky časy kolem 1/4s až 1/2s bez toho, abych se nějak významněji soustředil na úchop nebo se o něco opíral. Při plném soustředění a řádné opoře rukou bez problému získáte časy kolem jedné až 2 sekund.

Výdrž akumulátoru

Nikon Z5 používá osvědčený, výkonný, lithium – iontový akumulátor řady EN-EL15, tentokrát se jedná o novou modifikaci označenou písmenem „c“. EN-EL15c umožňuje nejen nabíjení přímo ve fotoaparátu pomocí USB (to uměl již model označený b), ale nově i připojený fotoaparát pomocí USB přímo napájet. Kompatibilita baterií, nabíječek i modelů je příkladná. V tělech Nikon Z můžete použít každou baterii řady EN-EL15, pochopitelně s vlivem na výdrž. Všechny typy těchto baterií (typ bez písmenka, a, b, c) můžete nabíjet ve všech typech externích nabíječek MH-25. Jediné omezení se týká speciálních funkcí, jako je nabíjení a napájení přes USB. To je vázáno na konkrétní model těla i baterie.

Připojím jedno doporučení, pokud budete kupovat náhradní baterii (a tu dnes potřebuje každý fotograf) kupujte vždy ten nejnovější model, dnes tedy EN-EL15c. Výrobce udává výdrž 470 snímků na jedno nabití, dle metodiky CIPA. Akumulátor jsem během testu fotoaparátu nabíjel jenom 2x, vždy dříve, než systém varoval před plným vybitím a pokaždé jsem pořídil více než 500 snímků. A to jsem pořád fotografie prohlížel, kontroloval zvětšené detaily, měnil jsem nastavení v menu, pro snímání s různých úhlů jsem hodně snímal přes velký LCD monitor, a ne přes hledáček, jako obvykle. To celé znovu a znovu, prostě test nové mašinky.

Zhodnocení setového objektivu Nikon 24-50mm f/4-6,3

Objektiv má rozsah ohnisek 24-50 mm a to mi přijde na zoom docela málo. Mám rád pevná skla, ale pokud používám zoom, dávám přednost rozsahu „od krajiny po portrét“, tím myslím alespoň 24-70 mm nebo třeba 24-105/120 mm. Co vyvažuje handicap krátkého rozsahu ohnisek je jednoznačně kompaktnost. Setový objektiv má skládací mechanismus, což přispívá k velmi kompaktní a lehké konstrukci.

Samostatnou kapitolou je světelnost. Hodnota F6,3 (na ohnisku 50 mm) nepatří na první příčky hitparády. Je to sice jenom psychologická záležitost, ale člověk si toho prostě všimne. Je potřeba si uvědomit, že konkurenční objektivy v této třídě pracují se světelností f5,6 a to je rozdíl opravdu minimální. Je zcela jasné, že to nebude nijak omezovat jak krajináře, tak ani travel fotografy. Při současných možnostech snímačů pracovat korektně na vyšších citlivostech je ta třetina clony vlastně zanedbatelná. Rozhodujícím faktorem zde prostě byla kompaktnost konstrukce, hmotnost a také cena objektivu. Na druhou stranu, to opravdu podstatné je optický výkon a tady je třeba chválit a zase chválit. Ostrost a kresba je vynikající, dá se říct, že v této kategorii nastavuje laťku hodně vysoko. Dodatek nakonec, sluneční clona je efektivně tvarovaná.

Ukázkové fotografie Nikon 24-50mm f/4-6,3 + Nikon Z5

Recenze Nikon 24-50mm f/4-6,3
Nikon 24-50mm f/4-6,3
Recenze Nikon 24-50mm f/4-6,3
Nikon 24-50mm f/4-6,3
Recenze Nikon 24-50mm f/4-6,3
Nikon 24-50mm f/4-6,3
Nikon 24-50mm f/4-6,3
Recenze Nikon 24-50mm f/4-6,3
Nikon 24-50mm f/4-6,3
Recenze Nikon 24-50mm f/4-6,3
Nikon 24-50mm f/4-6,3

Základní technické parametry Nikon 24-50mm f/4-6,3:

 • Optická soustava: 11 čoček/10 členů (vč. 2 optických členů z ED skla a 3 asférických členů)
 • Rozměry: cca 73,5 mm × 51 mm (vzdálenost od dosedací plochy bajonetu při zasunutém objektivu)
 • Průměr filtru: 52 mm
 • Hmotnost: 195 gramů
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost: 0,35 m
 • Bajonet: Nikon Z

Nikon Z5 recenze

Závěrečné shrnutí

Kladné stránky, aneb co mě nadchlo nejvíce

Nikon Z5 je nejlevnější v FX řadě bezzrcadlovek (CSC) této značky. Je to ale Z-kový Nikon se vším všudy. Poctivá konstrukce i použité materiály, perfektně padnoucí do ruky. Rozložení ovládacích prvků je stejné jako u Z6 a Z7, pochopitelně s výjimkou chybějícího stavového LCD monitoru, přesunutého otočného voliče expozičních režimů a slotů pro paměťové karty. Obrazová kvalita je vynikající, použitý 24 Mpx Full Frame snímač (jiný než u Z6) a procesor Expeed 6 odvádí velmi dobrou práci. Ostření je rychlé a přesné, doporučuji vyzkoušet Z5 i s dalšími objektivy řady Nikkor Z. Plus nesmím zapomenout na možnost připojit objektivy s bajonetem F pomocí adaptéru FTZ. Výborně pracuje mechanická redukce vibrací v těle fotoaparátu (získáte výhodu +/- 5 clon). Skvělý je elektronický hledáček s vysokým rozlišením. V neposlední řadě musím pochválit velikost vyrovnávací paměti: 100 snímků (platí i pro focení v RAW+JPG).

Zjištěná negativa, aneb na čem by se dalo zapracovat

Nikon Z5 má pomalejší sériové snímání (max. 4,5 sn./s), video ve 4K je řešeno výřezem, snímáte v kropu 1,7x. To při natáčení poněkud omezuje uživatele extrémně širokoúhlých objektivů. LCD monitor s rozlišením cca milion bodů je dnes už vysloveně levná záležitost, ale zobrazení včetně podání barev je výborné. Uvítal bych vestavěný blesk, jako má Z50, ale dost možná jsem sám, koho to napadlo. Mimochodem stále také čekám na nějaký systémový Z blesk… Naštěstí se nešetřilo na hledáčku, který je perfektní.

Základní setový objektiv

Má rozsah ohnisek 24-50 mm a světelnost F4-6,3. Tento kompaktní a lehký objektiv je opticky výborný. Ostrost, kresba, přenos kontrastu i rozlišovací schopnost je téměř na úrovni některých mnohem větších, těžších i dražších objektivů.

Pro koho je Nikon Z5 určen?

Na prvním místě vidím fotografy krajin a cestovatele. Všude tam, kde požadujte vysokou obrazovou kvalitu, ale není nutné mít ultra rychlé sériové snímání s deseti a více snímky za sekundu. Kompaktní rozměry setu s kitovým objektivem 24-50mm vidím jako ideální pro rodinné fotografování, nejen na dovolených, a pro tvůrce obsahu pro sociální sítě, kteří mohou mít fotoaparát stále u sebe, nebude na obtíž jeho rozměrnost. Dva sloty na SD karty zase budou vyhovovat fotografům svateb, kteří jistě Z5 doplní světelnými objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. A určitě je Z5 taky variantou ekonomickou, kde je dobrou volbou v poměru výkon/cena. První konzultace se zákazníky byla typická. První, majitel Z6 se třemi objektivy, se mě ptal, jestli je Z5 vhodná jako druhé tělo při focení svateb a druhý, motorkář a majitel Nikon Z7, D5 a sady velkých profi objektivů, jestli je to dobrá volba „na lítačku“ a na výlety s rodinkou. Odpověď byla pokaždé ano.

Dobré světlo!


Příspěvek pro vás připravil MICHAEL JURÁKMichael Jurák

CEWE FOTOLAB produktový specialista a expert na fototechniku
Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.

 

 

komentářů

 • Zdravím vážený pane Juráku, zdravím i další fotografické nadšence. Mám momentálně Nikon Z50, se 16-50 a 50-250 objektivy. Funguje to výborně. Ale přeci jen mám chuť na FF. Zvažuji zda Z6II nebo Z5 a za ušetřene peníze další objektiv. Video mě nezajímá, jde mi o foto. Jako objektivy zvažuji 14-30, 50/1.8 a aktuálně oznámenou 24-120. Předem velmi děkuji za Vaše postřehy. (pomohu si vlastně vůbec prechodem na FF?:)) Vašek

  • Dobrý den,

   dovolím si komentovat za kolegu, který již ve své cestě nadšence do fotografie změnil své útočiště.

   Přechod na full-frame má rozhodně smysl. Technická kvalita fotografie je vyšší než u APS-C a velký snímač vám dá mnohem více prostoru pro práci s hloubkou ostrosti nebo při focení ve špatných světelných podmínkách. Pokud jste ještě nečetl, vřele doporučuji článek Kouzlo plného formátu, od kolegy Karola Srnce, který krásně popisuje všechny výhody i nevýhody této vysoké fotografické mety.

   V otázce výběru přístroje je nutné vzít v potaz fotografické žánry, kterým se věnujete a samozřejmě i rozpočet. Pokud fotíte rychlou akční fotografii, bude Nikon Z6 II výrazně lepší volbou než Nikon Z5 – toto mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Pokud se ovšem věnujete spíše statickým žánrům, Nikon Z5 vám udělá velmi dobrou službu a je to výborný fotoaparát za skvělou cenu. Vždycky si stojím za tím, že šetřit by se mělo hlavně na těle a nikdy ne na objektivech, protože objektivy jsou to, co doopravdy dělá fotografii. Pokud by volba padla na Nikon Z5 a vám to dalo možnost pořídit objektiv navíc, tak je to jenom dobře. Na druhou stranu je Nikon Z6 II moderní stroj s rezervou výkonu, který vylepšuje původní Z6, ze které Z5 vychází, skoro po všech směrech týkajících se rychlosti a výkonu při ostření. To by pro vás mohlo znamenat menší nutkání fotoaparát po čase vyměnit a nové objektivy se dají dokoupit vždy.

   Vámi vybrané objektivy jsou bez výhrad. Doporučit dobré sklo pro řadu Z je naštěstí velmi snadné – Nikon se doopravdy vytáhl a tasí jeden dobrý zetkový objektiv za druhým. Vámi zmiňovanou 24-120 jsem měl možnost krátce otestovat na tiskovce k novému Nikon Z9 a máme se na co těšit. Zpracování, rychlost, váha a rozměry objektivu jsou podle mě ideální. Nikon Z 14-30 zase nabídne malé rozměry, možnost používat filtry i na takto širokém ohnisku a výbornou ostrost z rohu do rohu od 15 mm výše. K padesátce toho bylo řečeno už mnoho a sám objektiv používám a doporučuji, určitě bych ale uvažoval i o 35 mm objektivu, který se podle mě více hodí „na běžné focení“ – padesátka umí být občas moc dlouhá.

   Děkuji a přeji krásný den
   Stanislav Mach
   Šéfredaktor CEWE Blogu