CEWE Fotolab
Nikon Z5

Nikon Z5 – dostupný plnoformát bez zrcátka

Nikon dnes představil nového zástupce plnoformátových bezzrcadlovek – model Nikon Z5. Pro mnohé se může stát ideální volbou z pohledu pořízení první plnoformátové bezzrcadlovky, která zároveň pro některé může sloužit perfektně jako druhé (záložní) tělo. Společně s novinkou byl představen i velmi kompaktní základní zoom Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3 o hmotnosti 195 gramů. Zmínka padla i o nových telekonvertorech na bajonet Nikon Z.

Nikon Z5 představení novinkyHned na první pohled je zde patrná designová inspirace menším DX modelem Nikon Z 50 a zároveň rozeznáte tvary a ovládání z vyšších modelů Z6 a Z7. A přesně někde mezi nimi leží i novinka – nejen designově, ale také svým určením.

Menší brácha

Designová podobnost zde není nijak náhodná vzhledem k tomu, že je fotoaparát určen zejména pokročilým fotoamatérům a poloprofesionálům, je zachována ergonomie profesionálních modelů, která je však v jistých směrech mírně upravená.Nikon Z5

Nikon Z5

Nejvýraznější změnou oproti Z6 je zde absence stavového displeje, který nahrazuje výrazný volič expozičních režimů. Rozdílný je také hlavní displej – zůstala dotyková vrstva i naklápění, avšak obrazovka má nižší rozlišení 1 040 000 bodů. Elektronický hledáček je však shodný, takže se mohou uživatelé těšit na jemný 3,7Mpx obraz.

Nikon Z5Všechny ostatní ovládací prvky zůstaly zachovány na svých místech, včetně joysticku a uživatelských funkčních tlačítek. Mírný rozdíl je v rozměrech a také v hmotnosti. Fotoaparát sám o sobě je utěsněn proti stříkající vodě a prachu, jeho základem je šasi z pevné hořčíkové slitiny.

Nikon Z5Za zmínku jistě stojí i dvě vylepšení. Fotoaparát je vybaven dvojicí slotů pro paměťové karty SD s podporou UHS-II, baterii je možné nabíjet také skrze USB-C rozhraní, a to i v okamžiku, kdy je přístroj zapnutý, což ocení zejména filmující uživatelé.

Pro komunikaci s okolím je vestavěno Wi-Fi a Bluetooth rozhraní, plně kompatibilní s aplikací SnapBridge, která umožňuje nejen přenášení snímku, ale také vzdálené ovládání přístroje prostřednictvím mobilního zařízení.

Stejný, ale jiný

Podíváme-li se do útrob fotoaparátu, najdeme zde 24Mpx snímač, který však tentokrát není typu BSI, zachována ale zůstala mechanická stabilizace s účinkem až 5 EV. Společně se snímačem spolupracuje obrazový procesor EXPEED 6. Rozsah citlivostí použitého snímače je ISO 100 až 51 200, při záznamu videa je však k dispozici nejvyšší citlivost ISO 25 600. A videa se také týkají další omezení – ve Full HD rozlišení je dostupné pouze 60fps, u 4K UHD je třeba počítat s ořezem 1,7×. Fotoaparát bohužel nenabízí snímání v plochém profilu N-log, ani v barevné hloubce 10-bit při ukládání záznamu na externí zařízení přes HDMI výstup.

Nikon Z5

Nikon Z5Nikon Z5Z hlediska fotografování je fotoaparát velmi podobný, jako výkonnější sourozenci. Nabídne sice nižší rychlost sekvence (4,5 sn/s) pouze s mechanickou závěrkou, avšak kompenzuje to ostřením. Ostřicí modul je totiž shodný a pracuje s 237 body, které pokrývají 90 % plochy záběru. Samozřejmostí jsou zde pokročilé režimy ostření, jako je detekce oka u lidí a zvířat. Závěrka pracuje s rozsahem časů od 30 s do 1/8000 s, synchronizační čas blesku je 1/200 s. Podle dostupných informací je pak závěrka testovaná na 200 000 cyklů.

Nikon Z5

Cena fotoaparátu s objektivem 24–50 mm je 49 490 Kč, pokud koupíte set s adaptérem FTZ, zaplatíte celkem 53 990 Kč. Dostupnost se očekává na konci srpna 2020.

ZOBRAZIT NA E-SHOPU

Placatý seťák

Společně s fotoaparátem byl představen také nový zoomový objektiv Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3, který vyniká zejména kompaktními rozměry a hmotností. Díky skládací konstrukci, která se ovládá zoomovacím prstencem je možné objektiv uzamknout a zmenšit tak jeho rozměry při transportu. Nutno však doplnit, že tyto nejsou nijak velké, v zamčené pozici má délku 51 mm, průměr tubusu je 74 mm s filtrovým závitem 52 mm.

Nikon 24-50mm f/4-6,3

Na těle objektivu je otočný prstenec, kterým je možné upravit clonu, citlivost neb korekci expozice. Optická konstrukce je složena z 11 čoček v 10 skupinách a použity jsou dva prvky z ED skla a tři asférické čočky. Objektiv zvládne ostřit od 35 cm a jeho hmotnost je pouhých 195 gramů. Objektiv bude v prodeji i samostatně za cenu 11 990 Kč.

Nové telekonvertory

Pro ty, kdo mají zálibu v delších ohniscích pak Nikon připravil dvojici telekonvertorů Z TC-1,4× a Z TC-2× s nimiž je možné prodloužit ohnisko o 40 %, respektive 100 %. Oby dva modely mají úpravu proti vnikání prachu a vlhkosti a opatřeny fluorovou vrstvou účinně odpuzující prach a nečistoty.

Prvním kompatibilním objektivem je model NIKKOR Z 70–200 mm f/2,8 VR S, cena telekonvertorů je 15 490 Kč (1,4×), respektive 16 990 (2×).

komentářů

  • Zajimava alternativa k Z6, ale ten setak je dost o nicem a se Z 24-70 se pry nabizet nebude. Pri samostatne koupi tela a objektivu se ztrati vyhoda ceny, takze to ztraci smysl …

    • Určitě souhlasíme s tím, že Nikon Z5 je vhodnou alternativou k Z6. Druhým dechem dodáváme, že cenové nastavení se může samozřejmě v čase měnit, tedy uvidíme jaké sety se časem na trhu objeví.