Recenze Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro 1:1 VC USD

Objektiv Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro 1:1 VC USD patří do řady Tamron SP, která představuje to nejlepší od tohoto již tradičního výrobce objektivů. Objektivy řady SP se tradičně snaží konkurovat tomu nejlepšímu, co je na trhu. Například zoom objektivy s tradičně oblíbenými ohnisky 24-70mm a 70-200mm a světelností f/2,8 jsou jednou z nejlepších alternativ k objektivům od Canonu, či Nikonu a i díky znatelně příznivější ceně jsou jim víc než důstojnými konkurenty.
Jak je to ovšem v případě tohoto stabilizovaného makro teleobjektivu? Dokáže také konkurovat podobným objektivům zvučnějších jmen? Zjistil jsem, že rozhodně ano - je totiž vynikající v mnoha ohledech a poměr cena/výkon je nadstandardní.
První důležitou vlastností, že tento objektiv je určen jak pro full-frame, tak pro APS-C zrcadlovky. Na APS-C zrcadlovkách nabídne ohnisko 135/144mm (Canon/Nikon). Osobně jsem ho používal na full-frame zrcadlovce, která je na optiku objektivu ještě o něco náročnější než zrcadlovky s menším čipem a přesto jsem byl nadmíru spokojen. Ale to se dočtete níže.

Hned v úvodu musím podotknout, že makro a close-up fotografie není zrovna mým koníčkem a tak jsem se rozhodl k testování objektivu přistoupit trochu obšírněji. Kromě jeho schopností při pořizování detailních fotografii, jsem tento Tamron zkusil používat i jako běžný světelný teleobjektiv a byl jsem zvědavý, jak se osvědčí i při jiných námětech než je makrofotografie. A opět musím chválit. Tamron SP 90mm se totiž ukázal jako opravdu univerzální sklo, které lze stejně dobře použít i pro portrét a další odvětví, kde přijde vhod delší ohnisková vzdálenost. Ale vezměme to po jednotlivých bodech.

Konstrukce
Na první pohled působí tubus objektivu trochu moc plastově, ale jen do chvíle než ho začnete zkoumat podrobněji. Použité plasty totiž vypadají méně důvěryhodně, než jaké se ukážou na dotek. Není to ta tenká a dutě působící skořápka, na jakou lze narazit u té nejlevnější kategorie objektivů. Celý tubus působí v ruce bytelně a dostatečně robustně, plasty jsou tvrdé, nikde se neprohýbají a objektiv je vzhledem ke své velikosti a průměru i tak akorát těžký. Stejně jako ostatní objektivy řady Tamron SP, tak i tento je vybaven kovovým bajonetem a co je ještě důležitější, také utěsněním proti vnikání vlhkosti a prachu. To je nejlépe vidět právě na straně bajonetu, okolo kterého je gumová manžeta, která utěsňuje místo spojení objektivu s bajonetem fotoaparátu.
Prstenec pro manuální ostření je poměrně široký (zabírá o něco víc než 1/3 délky objektivu) a má poměrně příjemný chod. Osobně bych možná preferoval ještě o trochu jemnější, ale nemohu říct, že bych si vyloženě stěžoval - rozhodně nijak nedrhne a plynulé ostření nedělá žádné problémy. Všechny tři mechanické přepínače (ON/OFF stabilizace, MF/AF ostření, omezení rozsahu ostření), které najdete na objektivu jsou dostatečně velké pro pohodlné použití a mají příjemný chod a znatelné zarážky v jednotlivých polohách, což je nejdůležitější u přepínače omezení rozsahu ostření (viz. níže).
Závit pro filtr má průměr 58mm přední člen se při ostření neotáčí. Použití polarizačních filtrů je tedy naprosto bezproblémové.
Osobně oceňuji i dobře viditelnou červenou značku na vnější straně objektivu, která pomáhá se spolehlivým nasazením objektivu. Je to sice maličkost, ale vždycky potěší, když výrobce myslí právě i na maličkosti.
Tamron je také jedním z výrobců, kteří vás nebudou nutit sluneční clonu kupovat zvlášť, ale najdete ji přímo v balení, což je určitě chvályhodné.

Ostření a stabilizace
Ohledně ostření jsem byl trochu ostražitý - makro objektivy někdy nejsou zrovna nejhbitější a u spousty objektivů druhých výrobců se vyskytují problémy s front/back-focusem (objektiv zaostří více, či méně před/za rovinu zaostření signalizovanou v hledáčku). U Tamronu jsem se však dočkal opravdu hbitého automatického ostření (tak rychlého jak jen mohlo být na Canon EOS 5D Mk.II, který není zrovna proslulý rychlostí autofocusu) a to i v náročnějších světelných podmínkách. Přesnost ostření se u testovaného kusu také ukázala jako bezchybná a pokud nebylo zaostřeno tam, kam jsem si přál, tak to bylo převážně mou vlastní chybou. Ostření je navíc velmi tiché což je, stejně jako zmiňovaná rychlost, zásluha USD ultrazvukového motoru.
Přepínačem na boku objektivu lze omezit rozsah vzdáleností, ve kterých bude autofocus ostřit. Pro makro lze použít rozsah 0,3 až 0,5m, pro fotografování vzdálenějších objektivů lze použít omezení 0,5m až nekonečné, nebo lze nechat autofocus pracovat v celém rozsahu (tedy 0,3m až nekonečno). Díky omezení je práce autofocusu ještě svižnější, protože zbytečně nehledá objekt vhodný k zaostření ve vzdálenostech, které jste nastavením rozsahu vyloučili.
Jak už je napsáno výše, nejkratší vzdálenost na kterou lze zaostřit je 30cm. A protože nejkratší zaostřovací vzdálenost se udává od roviny snímače a objektiv samotný měří zhruba 12 cm, tak se dá fotografovat objekt vzdálený méně než 20 cm od přední hrany objektivu. Znamená to, že objektiv má poměr zvětšení 1:1 a je to tedy opravdový a plnohodnotný makro objektiv.
Pohodlné a jemné manuální ostření je u makro objektivu velmi důležité a jak jsem již dříve zmiňoval, Tamron vás v tomto ohledu nezklame. Ruční ostření je pohodlné díky širokému, dobře pogumovanému prstenci s hladkým chodem. Dráha od jeho nejkratší zaostřitelné vzdálenosti po nekonečno je poměrně dlouhá, takže při dostatečné pečlivosti se určitě dá ostřit s přesností na desetiny milimetru. Představu o zaostřené vzdálenosti můžete získat ze stupnice která se zobrazuje v okýnku na horní straně objektivu, poblíž bajonetu. Ta zobrazuje zaostřenou vzdálenost v metrech a stopách a také aktuální poměr zvětšení.
No a určitě je důležité zmínit se i o velmi dobře fungující stabilizaci. U delších ohniskových vzdáleností je její přítomnost a dobrá účinnost velkým plusem. Tamron udává, že účinnost stabilizace u tohoto objektivu je až 4EV - měli byste tedy udržet časy závěrky až o čtyři expoziční stupně delší než bez stabilizace. Nedokáži sice říct s určitostí, že je to přesně tolik, ale že jsem neměl problém pořídit snímky i s expozičními časy, kde už běžně s ostrostí problém mívám (nebo vím, že už jsou zcela za hranou mých schopností), to je prostě fakt. Musím tedy Tamronu přiznat další plusové body za přítomnost a účinnost. Zároveň mám ale i jednu výtku související právě se stabilizací. Pokud není objektiv připojen k zapnutému fotoaparátu (a je tudíž bez přívodu energie) a otočíte ho, lehce s ním zatřesete apod. ozývá se zevnitř jemné ťukání, které způsobuje pohyblivý optický člen objektivu, který se stará právě o stabilizaci. Není to nic hrozného, ale hlásit to musím.

Optická kvalita
Kvalita obrazu mne překvapila asi nejvíc. A nutno říct, že pozitivně. Objektiv je ostrý už od nejnižší clony f/2,8 a přenos kontrastu a barev je, chtělo by se říct, bezchybný. U dlouhých ohniskových vzdáleností problém s výraznější vinětací nebývá a ani zde vás trápit nebude. Při plně odcloněném objektivu sice lze pozorovat mírné tmavnutí okrajů, ale nejde o nic, co by vám kazilo snímky. Zkreslení je nulové, odlesky se objevují jen v opravdu výjimečných případech, kdy se světlo na přední čočce odráží v obzvlášť nevhodném úhlu a barevnou vadu objevíte taky, jen když se snažíte ji najít a jen u takových fotografií, kde jí lze očekávat téměř u libovolného objektivu. Suma sumárum, po optické stránce jde o prvotřídní objektiv, který snese srovnání i s daleko dražšími objektivy.
Rozostřené části obrazu, tz. bokeh je velmi příjemný díky cloně s devíti lamelami vytvářejícími kruhový otvor. To je další z vlastností, které oceníte nejen při makru, ale obzvláště při fotografování portrétů.

Závěr
Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro 1:1 VC USD se pro mne nakonec stal velmi příjemným překvapením. Nabízí perfektní optickou kvalitu, výborné ostření a poctivou konstrukci se zvýšenou odolností proti povětrnostním vlivům. Krátká minimální zaostřovací vzdálenost, poměr zvětšení 1:1 a omezení rozsahu ostření ho řadí mezi čistokrevné objektivy pro pokročilé makro záběry. Ale díky dlouhému ohnisku, vysoké světelnosti a výborné kresbě se dá použít i jako nadprůměrný portrétní objektiv a i s přispěním účinné stabilizace i jako velmi univerzální střední teleobjektiv. To, že není jen a výhradně objektivem pro makro, ale dokáže si poradit s daleko širším okruhem fotografických námětů je, společně s příznivou cenou, jedna z věcí, které určitě potěší i začínající a zatím nevyhraněné fotografy.
Pokud tedy hledáte výborný makroobjektiv, nebo pokud hledáte světelný, stabilizovaný teleobjektiv pro širší škálu využití, tak Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro 1:1 VC USD je vynikající volba, která vás finančně nezruinuje a odvede skvělou službu. 


Přednosti

Optická i konstrukční kvalita
Rychlé, přesné a tiché ostření
Krásné podání neostrých částí, díky 9ti lamelové cloně
Učinná stabilizace obrazu
Rozumná cena
Variabilita objektivu


Nedostatky

Stabilizace "klepe", když není objektiv připojen k fotoaparátu
V balení není pouzdro, nebo jiný obal na objektivPár obecných informací
V mých recenzích objektivů na těchto stránkách si nekladou za cíl nic většího než zprostředkování postřehů z použití objektivů v praxi. Nejde o test jako takový, jehož výstupem by byly laboratorně přesné výsledky měření optických vlastností. Nezjistíte z nich rozlišovací schopnost udávanou v počtu čar na milimetr ani procentuální ztmavnutí rohů při různém zaclonění. Ale rád vám řeknu a ukážu, jak se mi s konkrétním objektivem pracovalo, jaké fotografie se mi s ním podařilo pořídit a komu bych ho na základě svých zkušeností doporučil a proč.Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Filip Piwowarczik
Specialista internetového prodeje eshopu FOTOLAB.cz 
 

 


 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz