Recenze Sony DSC-RX100 III

Sony RX100 Mark III

Ač by mnozí podle nenápadného designu a malých rozměrů tomuto přístroji snadno přisoudili úlohu obyčejného kompaktu pro běžné uživatele, opak je zde pravdou. Tento přístroj je natolik jedinečný, že ho mnozí (včetně recenzního serveru Digital Photography Review) považují za vůbec jeden z nejlepších kompaktních fotoaparátů současnosti. Tomu na první pohled napovídá jen vyšší cena, která se pohybuje kolem 23tis. Kč. Vše ostatní, čím se Sony RX100 Mark III odlišuje a čím doslova drtí veškerou svou (i papírově silnější) konkurenci, je ukryto v této nenápadné miniaturní krabičce o rozměrech 101,6 x 58,1 x 41mm a váze 290g.
Než se ale dostaneme k tomu, co dělá tento přístroj tak výjimečným, podívejme se nejprve na ovládací prvky a design.

Vzhled

Fotoaparát je vyroben z kvalitní hliníkové slitiny, která přístroji zaručuje vysokou pevnost a odolnost. Jeho přední straně již z dálky dominuje velký objektiv s otočným ovladačem a společnost mu tu dělají už jen dvě loga SONY a ZEISS. Průměr  tubusu objektivu čítá 56mm, což je v porovnání s necelým 110 mm dlouhým tělem rovná polovina. Na výšku už tělo ale vítězí jen o pouhé 2mm! Co se celkové šířky přístroje týče, zde naměříte 41mm, z čehož 25mm zabírá tělo a z 16mm objektiv.

Na horní straně fotoaparátu se nachází zapínací a vypínací tlačítko, spoušť spolu s přibližovacím prstencem a kruhový ovladač režimů - ten je možné uvést do dvou automatických poloh (běžná a chytrá automatika známá jako SuperAuto), do poloautomatických režimů včetně programového a plně manuálního nastavení, do scénických režimů, režimů pro snímání panoramatických snímků, videí a také do jednoho uživatelského módu (MR), kde si lze zvolit až tři nejčastěji používaná nastavení. Poté už je zde umístěna jen uvolňovací páčka pro vestavěný blesk.

Na levém boku přístroje (ve směru focení), se nachází další uvolňovací páčka. Ta v tomto případě ale slouží netradičně pro vysunutí elektronického hledáčku. Obě tyto pomocné síly (hledáček i blesk) jsou precizně ukryté v horní části těla fotoaparátu, nikde nic nevyčnívá, ani nepřekáží.

Na pravém boku aparátu se nacházejí dvě nenápadné zdířky - jedna pro multifunkční micro USB, druhá pro micro HDMI. Obě chrání malé, ale pevné krytky. Obě boční strany jsou každá v dolní polovině opatřené jednou značkou upozorňující na podporu Wi-Fi a NFC pro bezdrátovou komunikaci.

Zadní straně dominuje výklopný displej spolu s čtyř-směrným řídícím ovladačem s potvrzovacím středem. Ovladač je možné používat nejen klasicky v požadovaném směru nahoru, dolů, doleva a doprava, ale je s ním možné i libovolně otáčet. K tomuto účelu byl po svém obvodu opatřen vroubkováním pro lepší ovladatelnost.

Když už jsem nakousl ty směry - stisk pravého tlačítka ovladače vás dovede do režimu nastavení blesku, levé k nastavení sériového snímání, samospouště či tzv. bracketingu (zaznamenávání jednoho záběru v několika různých expozičních hodnotách). Směrem nahoru aktivujete či deaktivujete informační bloky na displeji a směr dolů vás dovede ke kompenzaci expozice pro jasově správné vyvážení scény.

Okolo hlavního ovladače se nacházejí další čtyři malá tlačítka. Jedním se dostanete do menu přístroje, druhým do rychlého nastavení nejpoužívanějších funkcí (FN tlačítko), ostatní dvě slouží tradičně k prohlížení fotografií a videosekvencí v galerii a k jejich mazání. Nad nimi se už nachází pouze opěrka pro palec s rychlou spouští videokamery.

Dle popisu by se na první pohled mohlo zdát, že snad až na ten vysouvací hledáček a velký objektiv se model Sony RX100 Mark III ničím zásadním neliší od běžných přístrojů. Na pohled tolik jistě ne, ale pojďme se podívat na vše hezky zblízka:

Objektiv

Objektiv Vario-Sonnar T* (od firmy ZEISS) pracuje v ohniscích 24-70mm. Jeho přibližovací schopnost je tedy limitována „pouhými“ třemi zoomy. Schválně zde zmiňuji slovo pouhými v uvozovkách, neboť díky tomuto rozsahu může být optická kvalita na neuvěřitelně vysoké úrovni a každý další zoom navíc by jí jen zbytečně podtrhával nohy a snižoval tak i celý potenciál tohoto přístroje.
Kromě nesporných kvalit vyniká objektiv také výbornou světelností f/1,8-2,8. Ta najde využití nejen pro dosažení hodně vyhledávané malé hloubky ostrosti, ale také při focení za špatného světla, či snímání rychlého pohybu. Navíc přibyl ND filtr, jehož aktivací můžete snadněji fotit za hodně dobrých světelných podmínek i na malá clonová čísla. Za optickými vlastnostmi bez kompromisů včetně kresby stojí výborné asférické členy, které kompenzují celou řadu obvyklých optických vad. Nejkratší ostřicí vzdálenost pro snímání je 5cm od objektivu a při použití plného zoomu 30cm.

Otočné okruží obepínající objektiv, slouží pro změnu scénických režimů, nastavení clony a také k přibližování. U přibližování si lze v menu přístroje zvolit, zda se má odehrávat v hladkém (tedy standardním) chodu, nebo v chodu krokovém, kde vás i nepatrný posun okruží vlevo, či vpravo, sám dovede na nejbližší daný ohniskový záběr. Tato ohniska zde tvoří nejčastěji používané hodnoty v oblasti fotografie 24mm, 28mm, 35mm, 50mmm a 70mm.
Osobně se mi hodně líbí pomalý a hladký průběh celého zoomování, včetně tichosti celého okruží. Snadněji, tedy lépe řečeno přesněji, vás totiž při focení dovede do daného místa pro dosažení maximálně vhodného výřezu scény a zajistí též plynulejší chod zoomu u videosekvencí. Chcete-li ale dosáhnout rychlejšího přiblížení, či oddálení, pak je vhodnější provést tuto změnu klasickou páčkou zoomu u spouště.

Procesor

Díky novému obrazovému procesoru Bionz X, můžete zachytit mnohem lépe a jasněji nejen jemné linie, ale dostanete i lepší reprodukci mnoha dalších detailů. Navíc se díky němu zlepšily i startovací časy přístroje spolu s rychlostí ostření.

Snímač

Snímací čip v modelu RX100 Mark III patří mezi nejlepší snímače současnosti. Je čtyřikrát větší, než je u takto malých přístrojů obvyklé. Takto nenápadné kompakty většinou bývají vybavené snímači o velikostech jen 1/2,3“ (cca 6,2x4,5mm), v lepším případě 1/1,7“ (cca 7,6x5,7mm). V RX100 Mark III se však proti tomu nachází neuvěřitelný 1“ CMOS snímač (cca 13,2x8,8mm).
Tento snímač pracuje v rozlišení 20,1 Mpx  a je vybaven technologií BSI (Back Side Illumination), což znamená, že se veškeré vodiče nacházejí na zadní straně snímače, nikoliv před ním a tak se veškeré světlo, které prostoupí objektivem, dostane snadněji na celou jeho plochu. Tím zbaví fotografie obrazového šumu, vykreslí lépe detaily atp. Díky velikosti tohoto snímače a světelnému objektivu tak lze navíc krásně pracovat i s hloubkou ostrosti a dosáhnout měkce rozostřeného pozadí za fotografovanými objekty.

ISO  a závěrka

Přístroj pracuje s citlivostmi 80-12800 ISO a rychlost závěrky lze nastavovat v rozmezí 30 vteřin - 1/2000 sec. Pro ještě delší expozici pak můžete využít tzv. Bulb režim.

Hledáček a blesk

Velice se mi zamlouvá řešení elektronického hledáčku se 100% pokrytím obrazu. Ten je elegantně ukrytý v těle fotoaparátu, v místě, kde by většina uživatelů očekávala blesk. Po vysunutí se tak nachází přímo nad levým okrajem přístroje, tedy na ideálním místě pro pravé oko. Chcete-li ho ale používat, musíte ho nejprve zaktivovat ještě vysunutím okuláru směrem k vám. To sice může někdy nepříjemně zdržovat, ale pokud hodláte fotoaparát zapnout už s jasným úmyslem fotit skrze něj a ne přes displej, doporučuji k prvnímu kroku využít aktivační páčku hledáčku. Jakmile totiž dojde k vysunutí hledáčku, fotoaparát se celý automaticky zapne.
I když je hledáček poměrně malý, jeho rozlišení činí neskutečných 1,44 Mpx a pohled do něj doslova chytne za srdce. Disponuje dioptrickou korekcí, antireflexním členem ZEISS T* a očním senzorem pro automatické vypnutí a zapnutí při přiblížení oka, což nebylo dosud v podobném zařízení nikdy dříve k vidění.

Věřím, že se mohou najít lidé, kteří by namísto něj uvítali spíše sáňky na externí blesk a hledáček oželeli, neboť se nyní musí spokojit pouze s malým bleskem, který se ukrývá v zaklápěcí šachtě nad objektivem a jeho vzhled (na dvou ramínkách) dává již po vysunutí tušit, že jeho výkon nebude extrémně oslnivý. Jeho rozsah se pohybuje od 0,4 do 10m a jeho intenzitu lze volit v hodnotách -3 EV až +3,0 EV. Na běžné záběry však směrné číslo 5 bohatě stačí a při výsledcích, kterých je RX100 Mark3 schopna (nejen díky světelnému objektivu) dosáhnout, ho možná ani nakonec příliš často využívat nebudete. Navíc, mít u tak malého přístroje na výběr všechny tři varianty - tedy hledáček, interní blesk i sáňky – to opravdu není možné. Buďme tedy alespoň vděčni za to, že se výrobce snaží tyto přednosti ve svých vlajkových lodích s označením RX100 střídat (starší verze Mark II disponovala sáňkami, zato jí chyběl právě hledáček) a vyhověl tak širšímu spektru zákazníků.
Mě osobně se tento výběr u M3 naprosto zamlouvá, neboť jsem již nejednou potřeboval fotit za situací, které si žádaly naprostou nenápadnost a světlo v obličeji z velkého LCD displeje by k tomu rozhodně nepřispělo. Zde je hledáček opravdu velkým pomocníkem.

LCD displej

3“ LCD displej (s úhlopříčkou 7,5cm) je výklopný až o 180 stupňů směrem vzhůru, směrem dolů sklopný o cca 45 stupňů a jeho rozlišení činí 1228800 obrazových bodů. Jas lze upravovat v krocích -2 až +2 (což platí i pro hledáček).
I přesto, že se nejedná o displej umožňující dotykové ovládání, nezazlívám mu to. Díky mnoha tlačítkům a kolečkům, jimž jde přiřadit téměř cokoliv z doslova nepřeberného množství ovládacích možností (v nabídce jich je kolem čtyřiceti), jsem tu potřebu vůbec neměl.

Video

Přístroj natáčí videosekvence v rozlišení FullHD a ukládá je do formátu AVCHD, MPEG-4 a pro maximální kvalitu také do XAVC S.
Video jako takové má mnoho nastavení a o jeho stabilitu se tu stará opravdu výtečná stabilizace. Pro rychlé spuštění videa slouží malé tlačítko s červeným středem u opěry pro palec. Pokud však chcete s videem pracovat obšírněji (pracovat např. s clonou a závěrkou), musíte pootočit horním kolečkem režimů na ikonu videopolíčka. Fotoaparát svými schopnostmi potěší tedy nejen všechny, kteří touží po výkonné „zrcadlovce“, která by se vešla do kapsy, ale také po velmi schopném videopřístroji.

Menu

Co zde musím zmínit je také menu. To se stále podobá těm, které známe ze zrcadlovek i z předešlých modelů RX od Sony a nebylo by o něm příliš důležité psát, kdyby oproti svým předchůdcům, nedoznalo v M3 jedné zásadní změny a to v podobě zapamatování si posledně navštíveného místa v Menu. Dříve jste se pro opětovnou změnu čehokoliv museli zdlouhavě znovu proklikávat celou nabídkou. To už neplatí a musím říct, že to hodně zrychluje práci s přístrojem.

Hlavní nabídka menu je rozdělena na šest listů v jedné řadě (Záznam, Usnadnění, Nastavení, Bezdrátový přenos a sdílení, Aplikace, Prohlížení a Nastavení) přičemž pod ikonami těchto listů je vždy zobrazena podstránka, na jaké se zrovna nacházíte.

Ostření

Ostření je s RX100 III opravdu velice snadné. Díky automatickému ostření na oči si můžete být vždy jisti dokonalým výsledkem, stejně tak u pohybujících se objektů díky režimu sledování. Není problém ani fotoaparát přepnout do režimu plně manuálního ostření a využít funkce MF Asistent pro usnadnění ostření za pomoci lupy, kterou si můžete snadno nasměrovat do oblasti, která vás zajímá. K tomu si lze aktivovat ještě druhého pomocníka a to funkci zvanou Peaking. Jedná se o zjednodušení manuálního ostření pomocí jedné ze tří barev o různé intenzitě. Díky ní snadno dosáhnete i těch nejjemnějších úprav a snímek tak vždy pořídíte maximálně ostrý, neboť kde se objeví nejsilnější barevné zvýraznění, tam je dobře zaostřeno.

Bezdrátové technologie Wi-Fi a NFC

Chceteli využívat chytrého telefonu, či tabletu k ovládání přístroje na dálku, či uskutečňovat přenosy souborů z fotoaparátu do těchto zařízení, je k tomu nejprve nutné do nich zdarma stáhnout aplikaci zvanou PlayMemories Mobile. Poté už jen stačí aplikaci spustit na telefonu či tabletu, v menu fotoaparátu se dostat na Seznam aplikací a v ní vybrat Zabudované chytré dálkové ovládání. Fotoaparát vám nabídne na displeji heslo, které pouze opíšete do kolonky, která se automaticky zobrazí  v druhém zařízení a oba přístroje se spárují. Od té chvíle můžete zoomovat a pořizovat snímky právě přes ně. Ukládání pak probíhá automaticky do zvolené paměti smartphonu. Toto propojení tedy možná nejednou oceníte i v případě, kdy zapomenete do fotoaparátu vložit paměťovou kartu a daleko od domova zjistíte, že prostor pro SD/SDHC a Memory Stick karty zeje prázdnotou. Pro spojení se smartphonem můžete využít také funkci NFC pro spárování pouhým dotykem, pokud ji váš přístroj podporuje.

Baterie, výdrž, nabíjení

Nabíjení akumulátoru probíhá prostřednictvím dodávaného napájecího kabelu, síťového adeptéru AC-UB10 a kabelu micro USB přímo v samotném těle fotoaparátu. Dle údajů CIPA je baterie s ozn. NP-BX1 schopna přístroji zajistit sílu k pořízení až 320 snímků.

Ocenění

Fotoaparát od svého uvedení na trh (05/2014) získal již dvě nejprestižnější ocenění – ocenění TIPA Awards za nejlepší kompakt a Zlatou medajli od Digital Photography Review

Volitelné příslušenství

Pokud fotografujete hodně a často, či se s fotoaparátem vydáváte na daleké cesty od domova, možná jistě brzy zauvažujete o zakoupení druhého akumulátoru (NP-BX1), který vám v případě vybití první baterie poslouží jako záloha. Pro zajištění rychlejšího nabíjení obou článků se Vám pak může hodit dokoupitelná externí nabíječka s označením ACC-TRBX, kterou navíc můžete použít pro celou řadu dalších fotoaparátů Sony Cyber-shot, neboť s ní lze dobíjet i batrie s označením NP-BN1, NP-BN, NP-FG1/BG1, NP-FD1/BD1/FT1, NP-FR1 a NP-BK1

Praktickým pomocníkem se může stát i dálková kabelová spoušť RM-VPR1 pro bezpřímý kontakt se spouští i tělem fotoaparátu, s praktickým ovladačem zoomu. Spoušť je kompatibilní s fotoaparáty řady NEX, SLT, Cyber-shot ai s videokamerami Handycam vybavenými multikonektorem.

Pro lepší pocit z držení nabízí výrobce též přilnavý grip AG-R2 z odolných materiálů a pro komplexní ochranu přístroje i např. velice stylové pouzdro LCJ-RXF v imitaci kůže

Závěrem:

Síla a nadřazenost velkých zrcadlovek těch nejnižších tříd pozvolna slábne a vytrácí se. Na jejich místa pomalu ale jistě nastupují čím dál tím menší a výkonnější rivalové. V první řadě to jsou systémové CSC fotoaparáty s výměnnými objektivy, které kombinují výhody špičkových kompaktů s výhodami pravých zrcadlovek a svou obrazovou kvalitou jim doslova berou vítr z plachet.

Dnes už ale navíc technologie došla tak daleko, že i tak malý a nenápadný kompakt, jakým RX100 Mark III je, zvládne pořádně zamíchat kartami a čelit mnohým z nich se vztyčenou hlavou. Není tedy divu, že obliba těchto malých, ale výkonných přístrojů mezi uživateli den ode dne roste. Začíná se pomalu utvářet nová kapitola fotografické historie, kdy i mnohonásobně menší a lehčí přístroje, které se vejdou do kapsy saka či kalhot, mohou směle konkurovat těm, které ještě donedávna vévodily žebříčkům nekompromisní kvality, ale daní za ní byla rozbolavělá krční páteř a velká brašna na rameni.

Sony RX100 Mark III mohu vřele a s klidným svědomím doporučit všem, kteří chtějí co nejmenší přístroj, který by se kvalitou pořízených snímků co nejvíce podobal velkým zrcadlovkám, či systémovým kompaktům s většími snímači a přitom se dal pohodlně nosit po kapsách.

Ač je nová RX stovka výrazně menší, její výhodou je, že veškeré komponenty (včetně světelného objektivu) jí byly ušité přesně na míru z toho nejlepšího, co je dnes k mání a není už tedy nutné připlácet další nemalý peníz za její vylepšování jako v případě jiných fotoaparátů.

Napadají mě jen tři kompakty, které se s novou RX100 III dají (co do kvality snímků) vcelku obstojně srovnávat, ale ani jeden z nich není tak malý a skladný a všechny postrádají elektronický hledáček, který u RX100 M3 nabízí 100% pokrytí spolu s širokými možnostmi zobrazení informací. Všechny tři mají přitom větší snímací čipy a dva z nich dokonce postrádají možnost jakéhokoliv zoomu!!!
To z RX100 Mark III dělá naprosto jedinečný přístroj, který si u mě díky svým vlastnostem vydobil zlatý trůn na poli malých kompaktních fotoaparátů.

 

Přednosti

+ Kvalitní kovové zpracování a neskutečná obrazová kvalita
+ Bleskové odezvy aparátu, překvapivá rychlost a přesnost ostření, výkonná stabilizace a nový procesor BIONZ X
+ Vynikající světelný objektiv od firmy ZEISS Vario-Sonnar T* f/1,8-2,8
+ Vysoce kvalitní hledáček jedinečné konstrukce a také výklopný displej

+ Dva uživatelsky přednastavitelné expoziční režimy C1 a C2, spolu s dalšími funkčními tlačítky
+ Sériové snímání 5 snímků/sec., Bulb režim, RAW, Wi-Fi a NFC, Panorama aj.
+ Funkce DRO pro zvýšení dynamického rozsahu (projasnění stínů) HDR s nastavitelnými expozičními rozsahy až 6 EV, programovatelná tlačítka

 

Nedostatky

- Spodní hrana displeje postrádá zaklapávací aretaci, která by LCD udržela po celou dobu v zaklapnutém stavu

 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Daniel Kubíček
Produktový specialista internetového prodeje
FOTOLAB.cz

 

 

Související zboží
Sony DSC-RX100 III + orig. kožené pouzdro + grip Sony DSC-RX100 III + orig. kožené pouzdro + grip Skladem
14 990 Kč
Jasnější objektiv s širším úhlem, vestavěný hledáček OLED s vrstvou ZEISS® T*, procesor BIONZ X a daleko více. Vše v elegantním provedení, které se snadno přenáší a bez problémů používá.
Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz