Recenze Sony A3000

Objektiv Sigma 18-35/1.8 DC HSM ART nabízí moderní desing v kombinaci hodnotnými materiály a novou optickou konstrukcí. Skládá se z 17 optických elementů ve 12 skupinách s asférickým a SLD sklem. Nabízí skvělou světelnost f/1.8 což je věc která, zejména u zoomu, musí zaujmout každého fotografa.


Objektiv Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM ART využívám snad ke všem svým fotografickým aktivitám. Hledal jsem univerzální zoom s co nejlepší světelností, který bych mohl používat jak v interiéru, tak v exteriérech například pro krajinářskou fotografii a portréty. sigma_1835_f18_2_z2Mým hlavním oborem, na který jsem zaměřen je dokumentární fotografie a zpočátku jsem objektiv využíval jako základní sklo pro focení svateb, plesů a při různých rodinných akcích. Zde nejvíce oceňuji tu nejunikátnější vlastnost tohoto objektivu, kterou je světelnost f/1.8 v celém rozsahu zoomu.

Ta mi zajišťuje pohodlnou práci v horších světelných podmínkách a s nízkou clonou si mohu dovolit fotit i tam, kde bych jinak musel použít blesk.

Díky rozsahu zoomu, který je po přepočtu na kinofilm cca 27-53mm (29-56mm u zrcadlovek Canon) mi dokáže nahradit mi hned 3 pevná skla - širokoúhlé, střední a na DX formátu i portrétní ohnisko lehce nad 50mm po přepočtu. Během různých situací v terénu i při rodinném focení s dětmi mi dovoluje tento rozsah dokumentovat celek a zároveň během okamžiku vyfotografovat i detail, nebo portrét.

IOinterier_005
_OND7834

Focení v horších světelných podmínkách je pro mne jen jedna z výhod nejnižší clony f/1.8. Mám totiž rád i kontrolu nad hloubkou ostrosti a líbí se mi, když fotografovaný objekt nebo osoba vyniká před před rozostřeným pozadím. Sigma tuto vlastnost nabízí po celé délce zoomu právě díky vysoké světelnosti. Návic má i velmi hezký charakter a kresbu v rozostřené části obrazu tzv. bokeh.

Baví mě i poměrně krátká zaostřovací vzdálenost objektivu, kterou oceňuji pro detailní záběry.

U dokumentu to dokáže "vypíchnout" hlavní motiv či děj a u portrétu dokáže zajistit velmi líbivý a ničím (třeba pozadím) nerušený pohled do očí fotografované osoby. Co mne ještě mile překvapilo? Schopnost objektivu vypořádat se s focením v protisvětle, autentické zobrazeni barev a přenos kontrastu. I přes to, že se jedná o tak světelný zoom, dokáže nabídnout velmi kvalitní kresbu a ostrost pro krajinu i portrét. I když některým fotografům se zdá objektiv trochu těžší a větší než by chtěli, já považuji solidní konstrukci celé řady Sigma ART spíše za výhodu - například pro pevné a stabilní držení. Hned na první pohled se jedná o odolné sklo, které vydrží i méně šetrné zacházení. příjde mi tedy škoda, že kromě mechanické odolnosti není objektiv vybaven těsněními pro zvýšení odolnosti co se týče vlhkosti a odolnosti klimatickým podmínkám.


Klady:

  • výborná světelnost f/1.8 po celém rozsahu
  • široký úhel záběru
  • bytelná konstrukce a zpracování

Zápory:

  • pouze pro APS-C
  • chybí stabilizátor
  • ostření není z nejrychlejších
  • chybí utěsnění proti vlhkosti

ONDREJ Ondřej Ferdan - zákazník FOTOLAB.cz

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz