Recenze Panasonic Lumix DMC-GM1

Z dílny Panasonicu vzešel velice zajímavý kousek.


Jedná se o fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GM1 a jak už samotné „G" v názvu této značky dává některým správně tušit, jedná se o fotoaparát s výměnnými objektivy.

Ač jsou mnohými všechny kompakty s výměnnou optikou často prezentovány jako „bezzrcadlovky“, já tu o něm budu psát jako o systémovém MFT fotoaparátu z produktové skupiny CSC (compact system camera), protože mi to přijde přeci jen o něco přesnější. Pojem „bezzrcadlovka“ totiž může někoho svádět k představě, že se jedná o přístroj vybavený zrcadlovkovým APS-C či Full-frame snímačem (čipem o velikosti 25x16,7mm a více) před kterým pouze nekmitá ono pověstné zrcátko. To sice u GM1 (stejně jako u ostatních kompaktů s výměnnými objektivy) opravdu nenajdete, ale co se týče velikosti čipu, jsou jeho rozměry přeci jen o něco menší.

Zkratka MFT znamená Mictro Four Thirds a poukazuje na 4/3 snímač o aktivní ploše 17,3x13mm. Stále se tedy jedná o opravdu velké (přesněji o 9x větší) a výkonnější „srdce“, než jaké „bije“ v hrudi běžných kompaktů. Toto srdce je u modelu GM1 osazeno 16ti MPx a v Digital Live MOC provedení mu, spolu s vysoce výkoným obrazovým procesorem Venus Engine, rozhodně nelze upřít opravdu vynikající obrazové výsledky.

Rozměry a hmotnost:

S necelými 99x55x31mm a 204g se fotoaparát bez obtíží vejde do jakékoliv kapsy u bundy, či saka, nebo do dámské kabelky a tak s ním můžete fotit na večírcích, či jiných akcích, aniž byste vzbudily příliš velkou pozornost. Vyrábí se ve třech variantách – v celočerné, černo-stříbrné a oranžovo-stříbrné barvě a obzvláště u posledních dvou jmenovaných působí při svém moderním retro designu natolik kouzelně, že byste mu možná měli chuť přisoudit spíš jen roli jakéhosi stylového šperku. Výsledky z něj vás ale rychle přesvědčí o tom, že jde o opravdu plnohodnotný systémový fotoaparát, který si v ničem nezadá i s mnohem většími CSC soupeři, či dokonce některými levnějšími zrcadlovkami. Černá varianta naopak působí mnohem konzervativněji a nenápadně, takže si může každý vybrat podle svého.

Ovládání, výbava, displej:

Vzhledem k zaměření se na co nejmenší rozměry u GM1 nenajdete hledáček, ani sáňky na blesk, či nespočet tlačítek pro rychlý vstup k nejpoužívanějším funkcím. Jediným takovým tlačítkem je tu na horní straně plně volitelné tlačítko FN (jemuž jsem hned na začátku přiřadil volbu ISO), poté už je zde pouze zapínací okruží, které obepíná spoušť, vedle něj se po levé straně nachází přepínač režimů ostření (manuální, jednorázový a kontinuální autofocus) a po straně pravé otočný volič se scénickými, manuálními a poloautomatickými režimy obohacený o dvě pozice pro uživatelské nastavení (Custom - C1 a C2). Na protější horní straně se nachází pouze zaklapnutý horní díl integrovaného blesku s logem výrobce. Blesk se otevírá posuvnou páčkou, jenž byla umístěna nedaleko z boční strany horního dílu kousek nad displejem.

Rozvržení zkratek čtyřsměrného kurzoru umístěného na zadní straně je téměř klasické a nabízí osvědčené přístupy do nastavení režimu závěrky (sériové snímání, samospoušť apod), WB (White Balance) pro nastavení vyvážení bílé, přístup do nastavení výběru AF režimu (inteligentní ostřicí systém s detekcí tváře, pohybujících se objektů, nebo dle zón) a korekci expozice, která v plném manuálu zastává též funkci přepínače času a clony. Tento čtyř směrný kurzor lze využívat běžným způsobem, ale díky otočnému obvodovému okruží můžete nabídkami též pohodlně rolovat. Uprostřed kurzoru se nachází tlačítko pro vstup do hlavního menu a pak už tu narazíte jen na klasické tlačítko pro prohlížení snímků a videí, na tlačítko pro spuštění videa, informační přepínač a víceúčelové tlačítko (pro mazání snímků, pro návrat zpět a pro vstup do Qmenu)

Kam ale nemůže více tlačítek dostat ani čert, tam přijde na řadu moderní technologie a s ní třípalcový (7,5cm) TFT dotykový displej s 1.036.000 obrazovými body, který dokáže uživateli tento přístup k ostatním funkcím zajistit také. Chce to sice chvilku cviku se na tak malém přístroji naučit správnému prstokladu, ale myslím si, že za nějaký čas už Vám to ani nepřijde. Největší přínos dotykových LCD displejů vidím v možnosti rychlé a snadné změny ostřicí oblasti. Stačí se jen prstem dotknout místa, kam chcete aby bylo zaostřeno a fotoaparát už to zařídí za vás. Navíc si můžete aktivovat i možnost dotykem přímo pořizovat snímky, chcete-li. Jako na všechny dotykové věci je si potřeba ale nejprve přivyknout a dát si pozor na to, co děláte.

Nabídka hlavního menu přístroje je rozdělena na pět listů (Záznam, Video, Vlastní, Nastavení a Přehrávání) přičemž v pravé části je vždy zobrazen stupeň, v jakém se zrovna nacházíte (např. 6/7 stupeň z podnabídky zvoleného listu)

O snímači jsme si již řekli, že je 16 megapixelový a velice povedený. Stejný snímač byl použit u modelu GX7, což už samo o sobě mluví za své. Díky 1728 zónovému expozičnímu systému, třiadvaceti ostřicím bodům a opravdu rychlému vyčítání pixelů je zde zajištěno i velmi svižné a přesné ostření. Fotografie lze ukládat jak ve formátu JPEG, tak také v RAWu. Hodnoty ISO je možné volit v rozmezí 200 - 25.600.

Video zvládá fotoaparát samozřejmě natáčet v kvalitě FullHD (o rozlišení 1920×1080 pixelů) se stereo zvukem a to do formátů AVCHD a MPEG-4. Při jeho natáčení lze využívat i kreativní a prioritní režimy (A/S/P/M)

Prostřednictvím vestavěné Wi-Fi lze přeposílat snímky a videa z fotoaparátu do jiných chytrých zařízení (Android či iOS) jako jsou telefony či tablety, nebo tato zařízení používat přímo coby dálkové ovladače. Stačí si stáhnout pouze “Panasonic Image App” a pak už za jejich pomoci můžete na dálku měnit nastavení fotoaparátu, ovládat s nimi dokonce zoom a to vše pohodlně, svižně a samozřejmě bezdrátově. Nechybí ani možnost sdílení snímků na sociálních sítích.

Bok přístroje je strohý, nalézá se na něm pouze výklopná krytka chránící konektor typu micro HDMI (D) / USB 2.0 a logo WiFi. Ze spodní strany nechybí samozřejmě závit pro nasazení fotoaparátu na stativovou destičku - ten je však možné využít pouze pokud fotoaparát používáte bez nasazeného externího gripu DMW-HGR1. Ten nejen že dokáže přeměnit velmi decentní "tvář" přístroje na mnohem odvážnější, ale může především mnohým uživatelům přispět k lepší manipulaci s přístrojem. Sice mu na výšce pár milimetrů přidá, ale kdo už by na to (při tak zásadní přeměně a usnadnění držení) hleděl, že?

V modelu GM1 se nachází hybridní závěrka, tedy mechanická závěrka spolu se závěrkou elektronickou, která je schopna nabídnout uživateli neskutečně krátkou dobu osvitu, až 1/16000sec! Na tak krátké časy se dostanete ale jen po nasazení velmi světelného objektivu a ještě za hodně dobrých podmínek. V kombinaci se sériovým snímáním o rychlosti 5 snímků v plném a až 40 sn. v omezeném rozlišení za vteřinu pak může přístroj odvést skutečně skvělou práci (především při focení sportu). Co se týče dlouhých expozic, horní limit je 60 vteřin, BULB režim bohužel chybí.

Osobně jsem byl z rychlosti a výsledků (nejen) sériového snímání nadšen. Proti objektivu běžící pes nepředstavoval pro fotoaparát žádný problém a všechny snímky (bez výjimky) byly krásně ostré a detailní. Jediné, co mi trochu kazilo požitek z používání GM1 byly zprvu jen dvě věci. Často se mi při procházení pořízenými snímky, kdy jsem využíval směrového ovladače (listování dotykem by jen přidalo více šmouh na displeji) stalo, že jsem nechtěně při zmáčknutí levého kurzoru „přešlápl“ jeho hranu a dotkl se displeje. V tu chvíli se mě přístroj vždy optal na to, zda si přeji fotografii opravdu smazat, či nikoliv. Druhým problémem, se kterým jsem se z počátku potýkal, bylo vyjíždění (odemykání) základního objektivu při jeho výměně. Stávalo se mi totiž, že jsem ho chytil o něco dále od bajonetu, kde se už nacházel zoomový kroužek a jeho otočením jsem namísto sundání objektivu objektivem jen povyjel ven a zaktivoval jej. Když se Vám to ale přihodí pětkrát, nebo šestkrát, snadno se vám to už vepíše do paměti a pak tyto chyby již neděláte.

Tím jsem se od displeje pomalu dostal k objektivům a tak tedy něco málo i o nich.

Objektivy:

Spolu s fotoaparátem se mi pro testování dostaly do rukou dva objektivy. Klasický zoom-set objektiv 12-32mm s běžnou světelností 3,5-5,6 (ale zato vybavený vysouvací konstrukcí) a pevný objektiv 20mm se světelností f/1,7.
První objektiv 12-32mm (po přepočtu 24-64mm) plní svou úlohu základního objektivu na výbornou a v této třídě mu nelze nic zásadního vyčíst. Jeho zasouvací a vysouvací konstrukce ještě více podtrhuje výtečný dojem z malých rozměrů celého přístroje. Opatřen je optickou stabilizací, 37mm závitem na UV filtry a jeho ostřící vzdálenost začíná na cca 20cm. Druhý objektiv již nemá výsuvnou konstrukci, ani zoom. Na objektivu je jedinou pohyblivou částí ostřicí kroužek s elektronickou vazbou. Jedná se o pevnou 20mm „palačinku“ druhé generace s výbornou světelností f/1,7. Po přepočtu na 35mm políčko jde ve skutečnosti o pevnou čtyřicítku s 46mm průměrem pro filtry.
Oba objektivy jsou tak malé a lehké, že je hravě schováte v kdejaké kapse a za chvíli o nich ani nevíte. S pevnou dvacítkou už sice fotoaparát nepůsobí tak uceleně a hezky, jako s tím základním, ale důležité jsou výsledky a celková skladnost. Osobně jsem byl s kresbou tohoto objektivu nadmíru spokojen. Jevila se mi ostrá a krásně detailní a to i v rozích. A ač se nejedná o makro objektiv (na to má objektiv malé zvětšení), obrázky mě i v této kategorii přesvědčily o jeho celkem slušné univerzálnosti a optické kvalitě. Pokud tedy uvažujete o něčem, co Vám přinese opravdu vynikající výsledky i za horšího světla, krásně rozmaže pozadí za foceným objektem a zajistí vysoce detailní a ostré snímky, mohu vřele tento dvojset vřele doporučit. Oba objektivy odvádějí opravdu dobrou práci.

Pokud však nechcete zůstat jen u těchto dvou objektivů, můžete si vybrat z doslova nepřeberné řady dalších skel.
Nejen, že můžete používat skla od Panasonicu, Sigmy, Tamronu a jiných výrobců… ale na tělo můžete nasadit i např. jakýkoli objektiv od Olympusu, neboť oba výrobci používají zcela shodné bajonety.

Baterie a výdrž:

Baterie (DMW-BLH7) je kvůli rozměrům celého přístroje poměrně malá a poskytuje proto také jen malou výdrž. Podle údajů CIPA by měla vydržet zhruba kolem 220 - 230 snímků, což není mnoho a tak majitelům asi nezbude nic jiného, než si do budoucna pořídit záložní baterii. Dílky u stavu akumulátoru mizí opravdu rychle a navíc tu jsou vyobrazeny pouze tři. Zde by bylo z mého pohledu dobré dovybavit displej procentuálním ukazatelem, či alespoň více dílky baterie pro lepší odhad zbývající energie.

Shrnutí na závěr:

Osobně mám pro systémové kompakty velikou slabost, protože je u nich - oproti běžným kompaktům - zaručena opravdu vysoká kvalita pořízených fotografií a lze je navíc opatřit libovolnými, pro daný účel či žánr nejvhodnějšími, objektivy a tím ještě více umocnit pocit z pořízené fotografie. Když k tomu navíc přičtete neuvěřitelně malé rozměry a nízkou hmotnost, dostanete maximálně výkonné zařízení pro naprosto každodenní využití.

Spousta lidí, kteří si v minulosti pořídili pro profesionální focení zrcadlovku, přicházejí po čase s prosbou o pomoc při výběru něčeho menšího a lehčího, co s sebou budou moci nosit kamkoliv se vydají, bez nutnosti brát s sebou batoh, nebo velkou a těžkou brašnu. Mají jen jedno přání – aby kvalita snímků byla stále na vysoké úrovni a podobala se té, na kterou jsou už zvyklí. A takovým vhodným adeptem pro ně může být právě i tento Panasonic Lumix GM1, který se stal v době uvedení nejmenším fotoaparátem s výměnnými objektivy na světě.

Přednosti

+ Skelet fotoaparátu vyrobený z magnéziové slitiny a celkový dojem ze zpracování
+ Kvalita a rychlost ostření (a to i za špatných světelných podmínek; Low Light autofocus) spolu s naprosto neslyšnou závěrkou
+ Focus Peaking s lupou pro přesné manuální zaostření a možnost zvětšení ostřícího bodu
+ WiFi podpora (možnost ovládání pomocí chytrého telefonu, párování pomocí QR kódů)

+ Přizpůsobitelné Qmenu a FN tlačítko, inteligentní chování blesku
+ 3“ TFT dotykový displej, Wi-Fi konektivita
+ HDR, časosběrný snímek, expoziční vějíř, funkce Stop Motion aj.

 

Nedostatky

- Někdo by mohl postrádat výklopný displej
- Ze začátku jsem měl problémy při „odepínání“ objektivu (viz. text)

- Slabší výdrž baterie (cca 230 snímků)
 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Daniel Kubíček
Produktový specialista internetového prodeje
FOTOLAB.cz

 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz