Recenze Panasonic FZ72

Panasonic patří v oblasti ultrazoomů mezi nejvyhledávanější značky na trhu a své zákazníky si svým jednoduchým a srozumitelným ovládáním, příjemnou ergonomií, funkcemi a kvalitou fotek získal natolik, že při výběru nového modelu sáhli jeho dřívější majitelé rádi po této značce znovu.

V poslední době ovšem Panasonic se svými prověřenými 24x zoomy zůstával na trhu poněkud stranou a držel se dlouho osvědčené kvality (což bylo mnohými vítáno a ceněno).
Aby ale konkurence, chrlící fotoaparáty s čím dál vyššími čísly udávající maximální vzdálenost, na kterou je možné fotografovaný objekt přiblížit, nestrhla na svou stranu jeho věrné příznivce, musel se i on "obětovat" a vydat se cestou rekordního zoomu. Po modelech Lumix FZ-48, FZ-62, FZ-150, nebo FZ-200, které disponovaly "pouze" 24x přiblížením se tak na trh dostal model, který se Panasoniku parametrově povedl natolik, že naopak láká i majitele preferující řadu let značku jinou.

A v čem že je tento fotoaparát tolik vyjímečný?
Pomineme-li už opravdu fantastické 60× optické přiblížení jako takové, je tu navíc ještě rekordně široký objektiv DC Vario z vlastní firemní dílny s ohniskem začínajícím na hodnotě 20mm. Je tedy naprosto nejširším objektivem, který lze v současné době mezi kompakty najít. Navíc na tomto ohnisku disponuje skvělou světelností f/2,8. To jsou lákadla pro každého fotografa, fotícího ve stísněných prostorách, nebo v interiéru, jako dělaná. Do jediného záběru tak lze totiž dostat mnohem více, než bylo do této chvíle běžné. Druhé lákadlo je možnost focení do formátu RAW, která v modelech FZ-48 a FZ-62 některým majitelům hodně chyběla. Najdou se zde, ale také uživatelsky programovatelná tlačítka FN1 a FN2, sáňky na blesk, závit pro UV filtry, nebo FullHD video s možností výběru ukládání do AVCHD nebo MP4 formátu. Horní části přístroje výrazně dominuje štít mikrofonů, které jsou opatřeny větrným aerodynamickým filtrem snižujícím hluk o cca 70 % oproti starším modelům. Co se týká výdrže na jedno nabití, výrobce slibuje pořízení až 400 snímků, což je velice příjemná hodnota.

Ač je hledáček poměrně malý a v dnešní době patří se svým rozlišením 202.000 bodů spíše k průměru, v ultrazoomové kategorii jistě neurazí. Samotný 3,0'' LCD displej je na tom poměrně lépe. Nabídne 460.800 bodů (320x480p) s poměrně dobrými pozorovacími úhly a ostrým obrazem. Jeho obrazové schopnosti byly oproti předchozímu modelu FZ-62 dovedeny o kousíček dál. Obraz je v něm o něco plynulejší a méně trhaný, což je dáno volbou frekvence LCD 30ftp, nebo 60ftp.

A co se rozlišení 1/2,3'' snímacího MOS čipu týče, zde zůstalo vše při starém. Lumix FZ-72 nabízí 16 MPx stejně jako jeho předchůdce FZ-62.
K nastavení expozice ještě dodám, že čas, který zde lze nastavit, je v rozmezí od 1/2000 vteřiny do 8 vteřin, ISO od 100-3200 (6400) a pokud jde o poměry stran, do kterých lze fotit, na výběr zde máte možnosti 1:1, 4:3, 3:2 a 16:9. O podpoře RAWu jsem se zmiňoval již dříve.

Pokud tedy přemýšlíte o koupi fotoaparátu, který nabízí plně manuální režimy, nejvyšší možné přiblížení, které je v současnosti na trhu dostupné, velice solidní makro od 1cm, nebo možnost dokoupení různě volitelného příslušenství, rozhodně by tento model neměl chybět na vašem seznamu. V případě, že Vás nejvíce oslovilo ale jeho rekordně široké ohnisko a dodnes jste doslova prahli po tom dostat do záběru naprosté maximum, pak je Panasonic Lumix DMC-FZ-72 mezi kompakty zatím jedinou možností, jak toho snadno dosáhnout.

 

 

Přednosti

+ Objektiv začínající 20mm ohniskem, navíc s 60x zoomem (20-1200mm)
+ Možnost nasazení filtrů o průměru 55mm
+ Sáňky na blesk, účinný filtr mikrofonu, kvalitní stabilizace
+ Rychlost nabíhání přístroje spolu s rychlostí ostření, i doostřováním
+ Možnost měnit velikost vlastního ostřícího bodu (4 stupně)

Nedostatky

- Displej není výklopný, ani otočný
- Zajíždění objektivu při prohlížení snímků (cca po 15 sec)
- Kvalita panoramatických snímků
- Na objektiv nelze nasadit sluneční clonu
- Nejdelší nastavitelný čas expozice pouze 8 sec.


 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Daniel Kubíček
Produktový specialista internetového prodeje
FOTOLAB.cz
 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz