Recenze Nikon D7100

Nástupce modelu Nikon D7000, který je o tři roky mladší a který doznal výrazných změn ve výbavě. Pojďme si tento, zatím nejnovější polo-profi model představit blíže.

Vzhled, ergonomie a ovládání

Designově se od staršího „bratříčka“ moc neliší. Opravdu nepatrně se zvětšil, na konečných 135,5 x 106,5 x 76 mm a hmotnost se zvýšila na 765 gramů, což může být způsobeno větším množstvím kovu na úkor plastu ve skeletu těla, takže je to jeden z kroků k lepšímu.
Jak bývá v této kategorii zrcadlovek Nikon dobrým zvykem, tělo fotoaparátu je utěsněno proti vnikání vlhkosti a prachu.
Držení je velice příjemné i s větším objektivem jako je například „setový“ zoom 18-140 AF-S DX VR, který po maximálním vysunutí měří skoro 16cm. Nově je na levém otočném voliči zámek proti náhodnému přepnutí režimu. Jeho odemknutí může ze začátku působit problémy, než člověk dostane do prstů správný grif. Pak ale zjistíte, že jde o velmi dobrou vychytávku. Nestane se, že si například při vyndávání fotoaparátu z brašny nevědomky přepnete režim.

Displej a hledáček

Hledáček zůstal stejný jako u předchůdce, tedy 100% zobrazení a 0,94x zvětšení. Výrobce si uvědomil, že tyto parametry je zbytečné měnit. Co bych naopak viděl jako nevýhodu oproti staršímu modelu, nebo například legendárnímu Nikonu D90, je nemožnost nasazení krycího plastového sklíčka přes zadní displej. Ochrana proti poškrábání se dá samozřejmě vyřešit nalepovací fólií, ale osobně jsem se několikrát setkal s tím, že se i při běžném používání po čase začne po stranách odlepovat a chytá na sebe špínu. Nemluvě o tom, že dodávaná folie, která je na displeji už z výroby se nedá absolutně považovat za ochranný prvek. Změna u konstrukce LCD displeje má i druhou, lepší stránku - displej se zvětšil na 3,2 palce.

Snímač a obrazová kvalita

U osvědčeného snímače CMOS snímače formátu DX (APS-C) zvětšil Nikon rozlišení na 24Mpx. Takové rozlišení už vyžaduje určité kvalitativní nároky na optiku. Proto by uživatel, který to s fotografováním myslí trochu vážně, měl zauvažovat o koupi lepších objektivů. Tento fotoaparát má mnohem větší potenciál, než který využijete se setovým (nebo jiným „základním“ objektivem) a je škoda ho nevyužít. Co mne mile překvapilo, že u tak velkého rozlišení nebyly známky po zvýšení šumu, jak se občas stává.

Procesor pro zpracování obrazu je o třídu novější než měl předchůdce, tedy EXPEED 3. Díky tomu si videa můžete vychutnávat v rozlišení až 1920 x 1080 (až 60p). Sériové snímání zůstalo u rachlosti  6ti snímků za sekundu. Při zapnutí nové funkce výřezu na 1,3x se sériové snímání zvýší na 7 sn/s. Autofokus 51 ostřícími body (z čehož je celých 15 bodů křížového typu), je až neuvěřitelně rychlý a nedělají mu problém horší světelné podmínky, a to ani s dodávaným objektivem.

Další vlastnosti

Samozřejmostí je fotografování do surového formátu RAW s výběrem ukládání na jednu ze dvou SDHC karet. Máte na výběr více kombinací ukládání - jedna karta může být určena pro RAW a druhá pro JPG, nebo si můžete druhou kartu zvolit na zálohování kopií. Stejně tak to lze nastavit u videí.

Náročnější uživatelé, pro které je tento model hlavně určen, ocení možnost připojení bateriového gripu (např. originální Nikon MB-D15, nebo neoriginální od Aputure BP-D15), který zvýší už tak dobrý komfort držení a ovládání. Po dokoupení druhé baterie, nabídne grip i zvětšení výdrže na dvojnásobek.

Závěrem

Ve zkratce se tedy hodí říci, že Nikon D7100 je určen pro pokročilé fotografy, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí (nebo si nemohou dovolit) full-frame zrcadlovku, ale přesto očekávají vysokou kvalitu a spolehlivost.


Přednosti

+ Zámek na otočném voliči
+ Rychlost a citlivost autofokusu
+ Kvalita obrazu
+ Minimum šumu při vyšších citlivostech

Velmi kvalitní video ve Full HD rozlišení


Nedostatky

- Vyšší nároky na kvalitu objektivů
- Setový objektiv
- Absence ochranného krytu displejTento produkt pro Vás ohodnotil:


Ondřej Výška
Odborný prodejce a nadšený fotograf se kterým se můžete setkat v prodejně FOTOLAB.cz - OC Metropole Zličín, Praha
 

 


 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz