Recenze INSTAX 90

Mít papírovou fotografii hned po zmáčknutí nebylo nikdy tak jednoduché. Nyní se vám díky fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 90 otevírají úplně nové možnosti v instantní fotografii. Od svého předchůdce, Instaxe Mini 8, je 90tka vylepšena v mnoha věcech. Nutno říci, že vše bylo ku prospěchu fotoaparátu.

Vzhled

Na první pohled zaujme netypický tvar a imitace kůže, ta dodává tělu nádech retro designu. I když je aparát plastový, působí celkem bytelným dojmem.
Co mě jako první mile překvapilo, že fotoaparát má dvě spouště, jednu pro horizontální a druhou pro vertikální fotografování. U té pro horizontální je rovnou páčka na samotné zapínání fotoaparátu. Nad ním hnedka sídlí blesk a reverzní hledáček.
Čidlo expozimetru je nyní oproti Mini 8 přímo na tubusu objektivu, takže nemůže dojít k náhodnému zakrytí rukou. Fotoaparát si navíc sám vyhodnotí světelnou scénu a podle toho nastaví intenzitu blesku a čas expozice. A můžu potvrdit, že mě v tomto ohledu fotoaparát nikdy nezradil.
Po stranách jsou očka na popruh, který je součástí balení.
Jako největší změnu a krok kupředu vidím přidání možnosti nastavování režimů. Na zadní straně totiž najdeme dva malé stavové displeje a patero tlačítek. Zde si můžeme nastavit mnoho a mnoho funkcí. Ať už je to Bulb, samospoušt, vypnutí/zapnutí blesku, makro a standardní scénické režimy, to vše lze navíc kombinovat. Člověk musí trochu počítat, že na vyzkoušení a vychytání správných kombinací padne alespoň jedna kazeta papírů.
Další změnou je, že má fotoaparát nyní svůj akumulátor a né tužkové AA baterie jako tomu bylo u Mini 8. V balení je samozřejmě externí nabíječka.

Objektiv


Fotoaparát má objektiv Fujinon 60mm se světelností f/12,7. Ostří od 30cm do nekonečna.
Opět se ukázalo, že Fuji objektivy umí a to i tam, kde by člověk kvalitu ani nehledal. Kresba je vynikající, alespoň co je vidět na „vizitkovém“ formátu fotorafií.
Co ocení lidé v dnešní době je to, že vertikální spoušť je vlastně malinké zrcátko pro správné komponování při selfies.

Záznamové médium


Po vložení kazety při prvním zmáčknutí spouště vyjede černý krycí papír. Ten je zde kvůli tomu, aby nedošlo k osvitu papírů. Platí zde stejné pravidlo jako u analogových fotoaparátů, proto silně nedoporučuji zadní víko otevírat, dokud nebude na počítadle nula.
Samotná kvalita snímků a hlavně barev je až zarážející, když srovnáte z čeho to vlastně vylezlo. Fuji opět dokazuje, že v analogovém segmentu je stále na vysoké úrovni. Věřím, že v reálnosti barev, hlavně pleťovky, předčí i levnější kompakty.
Papíry mají rozměr vizitky (86x54mm), tedy ideální, když chcete mít vzpomínku na blízké v peněžence.
Na fotoaparátu je paradoxně nejzajímavější až to co se děje po vyfotografování. Na bílém papírku se začnou objevovat kontury a během 3 až 4 minut máte koukatelnou fotografii. Všiml jsem si, že mi snímky „zrají“ ještě po zbytek dne, než se barvy ustálí. Neděste se, když se vám fotografie chvilku po objevení zdá příliš světlá. Jak jsem psal, ještě tak půl den bude snímek pozvolna tmavnout.

Závěrem


Fujifilm Instax Mini 90 je vhodný pro lehce pokročilejší uživatele, kteří mají rádi kouzlo instantních fotografií a nebojí se zkoušet nové možnosti fotografování. Hodí se na párty, svatby a jiné společenské příležitosti. Stejně tak, díky stativovému závitu, je vhodný do přírody a expermentování s dlouhou expozicí. Je to opravdu univerzální instantní fotoaparát.


 

Přednosti

+ okamžitá fotografie
+ skladný formát snímku
+ kresba objektivu
+ reálné barvy

+ na výběr plno režimů fotografování
+ na výběr plno režimů fotografování
+ stativový závit

+ retro design
+ dvě spouště

 

Nedostatky

- pro někoho možná složité ovládání

 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Ondřej Výška
Odborný prodejce a nadšený fotograf se kterým se můžete setkat v prodejně FOTOLAB.cz - OC Metropole Zličín, Praha
 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz