Recenze INSTAX 8

Už od pohledu je Fujifilm INSTAX Mini 8 o dost jiný, něž dneska snandardně nabízené fotoaparáty. Aby také ne. Tato plastová krabička je schopná vytisknout snímek ihned po zmáčknutí spouště.

Vzhled

Fotoaparát je až na optickou soustavu celý z plastu. Není tedy nijak těžký a to i po nandání kazety s papíry a dvou tužkových AA baterií. Nad objektivem se nachází expozimetr, hned vedle něho blesk s hledáčkem a na gripu těla je lehce zapuštěná spoušť. To mi přijde u tohoto typu fotoaparátu jako praktické řešení, zamezí to tak nechtěnému zmáčknutí spouště a tím pádem i pravděpodobné znehodnocení jednoho snímku.
Hned u objektivu je tlačítko, kterým se fotoaparát zapne. Po zmáčknutí se vysune objektiv a aktivuje se expozimetr, který indikuje správné nastavení expozice na horní straně objektivu.
Hledáček je průhledový a opravdu spíše jen orientační. Protože je posazen mimo osu objektivu, je potřeba si dávat pozor na paralaxu. Není to tedy vhodné na fotografování blízkých předmětů, tam je odchylka logicky největší.
Ze strany je očko k uchycení poutka na zápěstí, které je v balení v barvě fotoaparátu. Na zadní straně jsou pak dvířka na vsunutí kazety s papíry a počítadlo.
Celkově fotoaparát působí jako hračka. Věřím, že v barevných variacích, které tento model nabízí si najde oblibu spíše v dámském publiku.

Objektiv

Fotoaparát je osazen objektivem Fujinon s ohniskovou vzdálenosti 60mm. Díky polohovému voliči kolem objektivu můžeme nastavovat clonu v rozmezí f/12,7-32. Fotoaparát je v tomto směru opravdu jednoduchý. Na vrchní straně objektivu se rozsvítí světýlko u dané ikonky, my jen otočíme voličem a můžeme bez obav fotit. I když světelnost nepatří mezi přednosti tohoto fotoaparátu, tak se nemusíte obávat nějakých tmavých snímků. K tomu dopomáhá automatický blesk, který má dosah cca 3 metry a samotná citlivost záznamového média. Ta činí 800 ISO. Čas závěrky je pevná šedesátina vteřiny.
Objektiv ostří od cca 0,6m do nekonečna. Nalezne tak určitě uplatnění při pořizování selfies s přáteli.

Záznamové médium

Po vložení kazety při prvním zmáčknutí spouště vyjede černý krycí papír. Ten je zde kvůli tomu, aby nedošlo k osvitu papírů. Platí zde stejné pravidlo jako u analogových fotoaparátů, proto silně nedoporučuji zadní víko otevírat, dokud nebude na počítadle nula.
Samotná kvalita snímků a hlavně barev je až zarážející, když srovnáte z čeho to vlastně vylezlo. Fuji opět dokazuje, že v analogovém segmentu je stále na vysoké úrovni. Věřím, že v reálnosti barev, hlavně pleťovky, předčí i levnější kompakty.
Papíry mají rozměr vizitky (86x54mm), tedy ideální, když chcete mít vzpomínku na blízké v peněžence.
Na fotoaparátu je paradoxně nejzajímavější až to co se děje po vyfotografování. Na bílém papírku se začnou objevovat kontury a během 3 až 4 minut máte koukatelnou fotografii. Všiml jsem si, že mi snímky „zrají“ ještě po zbytek dne, než se barvy ustálí. Neděste se, když se vám fotografie chvilku po objevení zdá příliš světlá. Jak jsem psal, ještě tak půl den bude snímek pozvolna tmavnout.

Závěrem


Jedná se opravdu o fotoaparát simple to use. Konstrukčně a designově asi ohromí málo koho, ale jeho největší síla je právě v kouzlu instantní fotografie. Pokaždé, když jsem vzal fotoaparát do společnosti, ať už na svatbu, nebo jen na párty, tak sklidil obrovský úspěch. Nemluvě o tom, že to člověka, v dnešní digitální době, donutí trochu přemýšlet nad záběrem. Jeden snímek se totiž pohybuje kolem 20 korun.

 

Přednosti

+ okamžitá fotografie
+ skladný formát snímku
kresba objektivu
+ reálné barvy
+ jednoduché ovládání

 

Nedostatky

- konstrukce, skladnost
- malý hledáček
- chybí samospoušť
 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Ondřej Výška
Odborný prodejce a nadšený fotograf se kterým se můžete setkat v prodejně FOTOLAB.cz - OC Metropole Zličín, Praha
 

 


 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz