Recenze Fujifilm FinePix S1

Na první pohled by se mohl model Fuji FinePix S1 jevit jako další běžný ultrazoomový fotoaparát. Není tomu ale tak. Jeho hlavní výjimečnost spočívá totiž v něčem jiném, než jen v běžně očekávaném velkém přiblížení. Tuto výjimečnost navíc nelze odhalit pouhým okem, lze ji však snadno vytušit po odklopení spodních dvířek vedoucích k baterii a paměťové kartě. Z vnitřní strany jsou totiž dvířka opatřena gumovým těsněním. Ano, na trhu se konečně objevil první ultrazoomový přístroj, který se jen tak snadno nezalekne rozmarů počasí, či prašného prostředí. Jeho vnitřní konstrukce je opatřena 70ti utěsněnými spoji, které chrání přístroj proti stékající vodě, prachu a písku, takže zatímco všichni kolem vás již budou svůj přístroj nuceni uklízet zpět do brašny aby jej ochránily před deštěm, vy si budete moci nadále vychutnávat potěšení z dalších a dalších snímků.

A co model S1, kromě této výhody, poskytne svému majiteli dále? Především je to pohodlná ergonomie - díky velkému a příjemně úzkému gripu se přístroj drží velice dobře. Dále je to mohutná výklopná konstrukce LCD displeje, která není nikterak zapasována hluboko do těla, takže umožňuje snadnější otevírání i v případě, kdy bude přístroj vlivem počasí posetý kapkami vody či stopami od bahna, či naopak fotografovy prsty v chladnějším období ztuhlé zimou a studeným větrem. Také tlačítko WiFi  hodně napoví o tom, co přístroj umožňuje...
Nyní pojďme letmo nahlédnout do samotného nitra přístroje.

Snímač

Fotoaparát je vybaven BSI CMOC snímačem s úhlopříčkou o velikosti 1/2,3" a rozlišením 16 Mpx. Rozsah jeho citlivosti se pohybuje od 100 do 3200 (12 800) ISO a co se rychlé volby této citlivosti týče, dá se pro její změnu v hlavním menu naprogramovat např. funkční tlačítko Fn (šipka nahoru).

Objektiv

Objektiv se u modelu S1 opravdu povedl. Disponuje 50x optickým zoomem (24-1200 mm), světelností f/2.8-5.6 a tvoří ho 13 optických prvků v 11 skupinách, z nichž dva jsou asférické a čtyři ED. Pro snížení reflexů a závojů zde byla použita vícevrstvá technologie optické úpravy - Super EBC. Makro lze snímat už od 1cm. Nové oddalovací tlačítko Zoom-Out nad postranní páčkou zoomu, sloužící pro rychlé rozšíření zorného pole, může být též jistě dobrým pomocníkem. Oceníte ho např. v situaci, kdy se vám objekt při rychlém přiblížení ztratí z dohledu. Pod samotným objektivem je pak malý výstupek, díky kterému přístroj sedí na podložce zcela rovně. Pro mnohé je to sice možná jen drobnost, ale je to velice praktické a já to vždy oceňuji, neb to nebývá vždy pravidlem, u Fuji obzlášť. 

Stabilizace

Čím Fuji S1 dále vyniká je nová a vysoce výkonná stabilizace obrazu, kterou jistě oceníte i při natáčení FullHD videosekvencí (1080/60fps)

Režimy, časy, výdrž

Fotoaparát je vybaven otočným voličem se všemi důležitými režimy včetně plné automatiky, takže je jen na vás, zda necháte fotoaparát, aby fotil zcela za vás, nebo zda to budete vy, kdo bude ovlivňovat veškeré priority. O hodnotách ISO jsem se již zmínil dříve, takže pro úplnost ještě dodám údaje týkající se časů závěrky spolu s nejvyšší hodnotou clony. Fotoaparát pracuje v časech od 1/2000sec. do 30 vteřin a pro clonu je zde nastaveno maximum f/11. K nastavování těchto priorit je zde vyčleněn jediný roller. Pro přepínání mezi nimi tak logicky musí sloužit nějaké tlačítko. Tím je zde tlačítko +/- na horním dílu kousek od spouště. Vedle něj se nachází ještě jedno tlačítko. Jím se nastavuje sériové snímání včetně dané rychlosti a kvality. Kontinuální snímání u modelu S1 dosahuje rychlosti až 10 sn./s. Fotografie lze pořizovat do volitelných formátů 1:1, 4:3,3:2, 16:9 a jejich ukládání je možné jak do JPEG souborů, tak do bezztrátových souborů RAW. Kompenzace expozice se odehrává v 1/3 krocích a to od -2.0 do +2.0 EV. Výdrž baterie na jedno nabití je cca 350 snímků.

Hledáček

Elektronický hledáček o velikosti 0,2" nabídne rozlišení 920 tisíc bodů a pokrytí 97 %  Obraz z hlavního displeje se do něj přepíná manuálně a to tlačítkem EVF/LCD,  které se nachází mezi hledáčkem a kruhovým voličem režimů
Displej
Displej má 3" úhlopříčku, nabízí též 920 tisíc obrazových bodů a co se konstrukce týče, je výklopný i otočný.

Blesk

Pro vysunutí interního blesku slouží boční tlačítko. Sílu intenzity lze volit v 1/3 krocích od -2 do +2 EV a jeho dosah by měl být něco do 8m. Co se blesku týče, rád bych zde upozornil na jednu věc. Při aktivování Tichého režimu ho nelze využívat. U tohoto profilu je sice vyobrazena drobná ikona, která na to poukazuje, ale občas to někoho může snadno zmást a uvést ho tak v přesvědčení, že něco nefunguje správně. Chcete-li blesk využívat, je nutné nechtěné tóny povypínat zvlášť jeden po druhém v druhém listu Nastavení hlavního menu. Díky patici pro externí blesk se však nemusíte při svém focení spoléhat pouze na výbavu samotného fotoaparátu, ale můžete dokoupit mnohem výkonnější blesk.

Wi-Fi

Jak už jsem zmínil v úvodu, fotoaparát disponuje samostatným Wi-Fi tlačítkem, což znamená, že jej lze pohodlně bezdrátově propojit s jakýmkoliv tabletem či chytrým telefonem pracujícím na systému iOS, či Android. Tato zařízení pak lze využívat coby dálkovou ovládací jednotku zoomu i samotné spouště, či s těmito zařízeními sdílet pořízená videa a fotografie. Pro plné využití této funkce je potřeba do těchto zařízení zdarma stáhnout aplikaci Camera Remote / Photo Receiver. Pro komunikaci a sdílení s PC pak slouží aplikace Fujifilm PC Auto Save

Co mne ještě zaujalo

Časosběrné snímání - opakující se automatické snímání (v rychlých intervalech od 15s - 10 minut, či v delších intervalech od 5min do 6 hodin)

Závěrem

Díky plně manuálním a poloautomatickým režimům, velkému množství filtrů a uměleckých efektů, funkci HDR, podpoře souborů RAW, funkci Peaking pro snadné manuální ostření, kreativní práci s FullHD videi (1920 x 1080, 60p), nebo 360° režimu Motion Panorama (s vodící linkou) dosáhnete vždy s modelem S1 snadno kýženého uměleckého vyjádření a díky odolnému provedení i maximální svobody při focení za jakéhokoliv počasí. Fotoaparát je to navíc příjemně svižný a to jak u náběhu, tak u ostření. Pohodlná ergonomie a extrémně vysoké přiblížení dovršují celkově dobrý pocit z přístroje, který si jistě velmi brzy najde a získá početné příznivce.Přednosti

+ Utěsnění proti prachu a písku i stékající vodě
Sáňky pro ext. blesk
+ HDR, Dva snímky - jeden bez blesku, druhý s bleskem
+ Super macro (od 1cm)
+ výkonná stabilizace obrazu a rychlé sériové snímání 10 sn./sec
+ Podpora formátu RAW


Nedostatky

- Objektivu chybí závit pro filtr


Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Daniel Kubíček
Produktový specialista internetového prodeje
FOTOLAB.cz
 

 


 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz