Recenze Fujifilm FinePix F660EXR

Fotoaparát Fujifilm FinePix s označením F660EXR je kapesní ultrazoom, který je určen především rodinným cestovatelům a všem těm, kteří od malého fotoaparátu (za dnes už opravdu lidovou cenu) očekávají i pár funkcí navíc.

Mezi největší lákadla tohoto modelu patří především jeho snímač, objektiv, displej a plně manuální režimy.

Začněme tedy tím snímačem - ten je se svými 16Mpx schopen zajistit opravdu vysoké rozlišení jak pro velkoformátové tisky, tak i pro případné ořezy pořízených fotografií. Navíc se jedná o CMOS snímač s technologií BSI (Back Side Illumination). Kovové obvody a tranzistory, nacházející se většinou před samotným snímačem, jsou zde tedy umístěné na jeho zadní straně. Tím na světlocitlivou vrstvu snímače dopadá více světla a na fotografiích by se tím pádem už nemělo objevovat tolik šumu, jako u předešlých modelů (údajně se jedná o 30% pokles oproti předchůdcům).
Když už jsme u toho obrazového šumu – F660 disponuje také režimem EXR SN, který spojováním buněk výrazně potlačuje šum při vyšších citlivostech.
Dále je tu režim EXR DR, který rozšiřuje dynamický rozsah a EXR HR režim se stará o ostré a jasné snímky.

Objektiv disponuje širokým ohniskem 24mm a nabídne až 15ti násobné přiblížení, což jsou v této cenové kategorii velmi příjemné hodnoty.
Nejčastěji se u fotoaparátů pod 3.000 Kč totiž setkáte s přiblížením pouze 8x, nebo 10x.
Jedinou výjimku tvoří Nikon L610, který dosahuje 14 násobného zoomu, ale už nenabídne takto široké ohnisko, nebo plně manuální režimy a navíc u něj nemusí někomu vyhovovat použití tužkových baterií.

TFT LCD displej má krásný obraz s možností hodně vysokých jasů.
Je třípalcový, má rozlišení 460.000 bodů (320×480 pixelů) a jeho pozorovací úhly jsou ze všech stran opravdu vynikající. Jako poslední hlavní lákadlo jsem zmínil plně manuální režimy.
Ty se hodí především pokročilejším fotografům, kteří rádi fotoaparátu určují samy jak se má v daných podmínkách „chovat“. Toto všechno naráz je u fotoaparátu v cenové relaci pod 3.000 Kč vidět jen málokdy.

Další funkce fotoaparátu.

Ale tím celkový výčet jeho předností ještě nekončí. Ještě tu jsou totiž jiné užitečné funkce. Např. možnost pořizovat snímky do poměru stran 3:2.
Pro uživatele, kteří si své fotografie rádi archivují do foto-alb (ať už o velikostech 9x13, nebo 10x15cm), nebo mají rádi rozměr A4, je tato možnost nastavení jednou z nejdůležitějších věcí.
U běžných kompaktů totiž tato možnost v nastavení velice často chybí a uživatel je neustále nucen něco z fotografií ořezávat, nebo se musí spokojit s rozměrovou „deformací snímků na kratší délku“ (9x11, 10x13cm).

Dále je tu možnost zapnutí/vypnutí automatického otáčení snímků, možnost měnit podbarvení menu, u panoramatických snímků lze vybrat snímání do 120, 180 a 360 stupňů (skvělým pomocníkem pro dobře nasnímané panorama je žlutá pohyblivá ryska), přítomná je i registrace obličejů (fotoaparát může ostřit pouze na jedinou tvář z mnoha, je-li uložená v paměti), samospoušť – ta je zde krom možnosti 2s a 10s časovače obohacena také o spoušť automatickou, reagující na detekci tváře. V menu ostření můžete vybrat i sledování objektu.

Pro rychlé nalezení snímku můžete využít datum, nebo tvář, vyhledávat lze i podle oblíbenosti, nebo dané scény a co se mi též líbí, je tu možnost zobrazit si v miniaturách na LCD až 100 snímků (10snímků v deseti řadách).
Fotografie lze snadno předoznačit k odeslání na You Tube či Facebook, lze k nim přidat hlasovou poznámku o délce až 30sec.
Fotoaparát též umožňuje zobrazení histogramu, pod položkou Adv. (na kruhovém voliči) lze kromě panoramatických snímků vybrat i možnost „Kontr. Ostr.“, kdy po stisknutí spouště pořídí aparát tři snímky, za pomoci kterých změkčí (oddělí) pozadí od hlavního objektu, čímž docílí efektu známého z jednookých zrcadlovek. Míru změkčení pozadí lze nastavit před samotným focením celkem ve třech úrovních. Troufám si ale tvrdit, že mezi úrovní 1 a 3 zase až tak zásadní rozdíl často není (hodně záleží na dané scéně a vzájemné vzdálenosti objektů).

Natáčení videa.

Co se videosekvencí týče, ty jsou zaznamenávány ve FullHD, ve stereu a s možností přibližovat.
Při zoomování se ale často setkáte s rozostřováním scény. Její opětovné doostření často trvá i několik vteřin, což je poněkud škoda.

Co jsem ještě nezmínil je celková ergonomie přístroje.
Ta je dle mého názoru na slušné úrovni. Fotoaparát není ani malý, ani velký, do ruky sedne příjemně, tlačítka mají dostatečný zdvih i jasnou odezvu, tvary jsou příjemně oblé.
Osobně se mi líbí i usazení otočného voliče režimů. Díky jeho naklopení na něj vidíte i při focení z úrovně očí a nemusíte k sobě natáčet celý fotoaparát.
V přední části přístroje je menší úchop (grip) s logem výrobce, na straně zadní ho příjemně doplňuje opora pro palec, umístěná mezi displejem a vyboulenou horní částí u kruhového voliče režimů.

Mám-li to shrnout, Fuji F660 EXR je přístrojem, který v cenové úrovni do 3.000 Kč svými parametry v mnohém předčí ostatní fotoaparáty a to i přes svůj starší věk.
Na trhu to není opravdu žádný nováček. Na stranu druhou díky tomu je dnes ale jeho cena doslova opravdu "lidová".Přednosti

+ ISO 100-3200 (ve sníženém rozlišení až 12.800)
+ 15x zoom, 24mm ohnisko
+ BSI technologie snímače
Plně manuální režimy

Výborný displej
+ Externí nabíječka

 

Nedostatky

Vždy jsou k dispozici pouze jen tři úrovně nastavení clony
- Makro až od 5cm
Při využívání zoomu u videa trvá často déle, než fotoaparát scénu opět doostříTento produkt pro Vás ohodnotil:


Daniel Kubíček
Produktový specialista internetového prodeje
FOTOLAB.cz
 

 


 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz