Recenze Canon PowerShot G7 X

Dnes se mi pro sepsání recenze dostal do rukou fotoaparát od Canonu, na který jsem byl již od samého počátku opravdu velice zvědavý a vnitřně neskutečně natěšený, neboť jsem měl tu čest psát nedávno recenzi na Sony RX100 Mark III, která mě svými výsledky naprosto ohromila. A není divu - vždyť si vysloužila u široké veřejnosti pověst nejlepšího kompaktu současnosti. A právě model PowerShot G7 X od Canonu na ní má být jakousi první vážnou odpovědí.

Má však na to sesadit RX stovku ze získaného trůnu? Vzhledem k tomu, že se jí Canon ve všem podstatném podobá možná až přes příliš (resp. jí a jejím předchůdkyním), tak nejspíše ne. Nicméně šanci na to stát se stejně oblíbeným společníkem všech fotonadšenců, kteří to s fotografií a především její obrazovou kvalitou myslí opravdu vážně, má v podstatě zaručenou. Vždyť takových přístrojů, co by se mohly pyšnit podobnými parametry v takto maličkatém těle a za podobnou cenu, dosud mnoho není a nebylo. Pojďme si tedy o této novince říci něco víc.

Model Power-Shot G7 X ze stáje firmy Canon byl představen veřejnosti v září roku 2014 na veletrhu PHOTOKINA konajícím se každoročně v Kolíně nad Rýnem. Jedná se o špičkový kompakt, který si zamilují jak pokročilejší uživatelé, kteří hledají něco menšího ke své velké zrcadlovce, tak všichni výletníci, pro které je podstatná jednoduchost a universálnost spolu s výbornou světelností a vysokou obrazovou kvalitou v jediném těle, které je možné nosit kamkoliv s sebou po kapsách. Navíc jsem přesvědčen, že se najde i nemalé množství lidí, kteří si pořídí G7 X  coby náhradu za jejich starší modely z řady G (G12, G15..) či z řady S (S100, S110..)

Se svými rozměry 10,5 x 6,5 x 4,5 cm a váze 304g nikterak tento PowerShot na první pohled nevybočuje z řad běžných kompaktů, přitom ve svém nitru ukrývá spoustu neočekávaných překvapení a technologických vychytávek, které ho činí daleko atraktivnějším, než byste čekali. Pojďme si tedy tuto novinku představit trochu blíže.

 

Snímač

Model G7 X je vybavený čipem typu CMOS s rozlišením 20 Mpx o velikosti 1" ( tedy cca 13 x 9mm ). Jedná se o snímač, který svou velikostí spadá někam mezi modely G16 (menší čip) a G1 X (větší čip). Zasvěcení již vědí, že velikost tohoto snímače je k vidění na trhu od roku 2011, kdy s ním poprvé přišel Nikon se svou řadou CSC fotoaparátů Nikon 1. Zatímco však ještě nedávno vzbuzovala tato velikost snímače u CSC systému Nikon 1 mnoho otázek (všechny ostatní značky totiž používali v CSC fotoaparátech s výměnnou optikou mnohem větší čipy), na poli takto malých kapesních fotoaparátů (navíc podpořených podobně famózní optikou) se karta rychle obrací. Věřím a doufám, že firma Sony s "podporou" nového Canonu G7 X odstartovali společně nový standard u kapesních přístrojů podobného zaměření a jednopalcové snímače se budou na trhu objevovat stále častěji až zcela nahradí ty 1/1,7", které jim doposud početně vévodily (výjimku tvořila jen hrstka kompaktů s 2/3 a APS-C snímači). Jednopalcový snímač má cca 4x větší světlocitlivou plochu, než jakou nabízejí běžné fotoaparáty a téměř trojnásobně větší, než spousta profi kompaktů s 1/1,7"

 

Procesor

Velkému snímači zde asistuje také výkonný obrazový procesor nové generace DIGIC 6, jenž s sebou přináší kromě snížení šumu ve špatných světelných podmínkách, svižného zpracování dat a ostrých snímků včetně vyváženého barevného podání také 5osou stabilizaci.

 

Objektiv

Od snímače a procesoru jsme se dostali k dalšímu esu tohoto malého "kolibříka" - objektivu. Ten je zde zastoupen 11 optickými členy v 9 skupinách. Pracuje v ohniscích 24 - 100mm, což odpovídá 4,2 optickému přiblížení. To není sice na první pohled mnoho, ale věřte, že méně je někdy skutečně více, neboť  kvalita objektivu by pod náporem kompromisů daných vysokým zoomem výrazně utrpěla a navíc by zde nemohla být za podobně příjemnou cenu zajištěna i takto vynikající světelnost v celém jeho rozsahu - f/1,8-2,8 (!) Objektiv je opatřen optickou stabilizací, která pracuje v již zmíněných 5ti osách. Podle výrobce dokáže tato stabilizace nabídnout účinnost až 3EV. Nechybí zde ani irisová clona, vestavěný ND filtr, ovladací okruží objektivu, nebo podpora automatického a manuálního ostření. Nejkratší ostřicí vzdálenost objektivu je 5cm.

 

LCD

Displej s úhlopříčkou 3" (7,5 cm) má velmi slušných 1.040.000 bodů, jeho konstrukce je výklopná o 180°, bohužel však pouze směrem vzhůru. V davu plném lidí toto menší negativum poněkud zamrzí a snad jako jediné zkazí dojem z jinak skvěle odvedeného zpracování tohoto fotoaparátu. Kladem displeje ale je, že je dotykový a lze tak volit zaostřovací bod pouhým jedním dotykem.  V nastavení lze navolit i citlivost dotyku (byť jen ve dvou krocích), což je také fajn. Pro ty, kterým dotykové ovládání z nějakého důvodu vyhovovat nebude je zde možnost jeho vypnutí.

 

Expoziční režimy

Využít tu lze veškeré běžné manuální a poloautomatické expoziční režimy PSAM (u Canonů značených jako P, Tv, Av, M) včetně plné automatiky, nebo scénických režimů. Největším překvapením pro mne bylo zjištění, že G7 umí pracovat s neskutečně dlouhou expozicí čítající neuvěřitelných 250 vteřin. "Bonusovým" režimem je tu pak Hybrid-Auto (natáčení 2-4vteřinových videí, která jsou zakončena fotografií),  následují Kreativní filtry, Noční snímek z ruky, Video a C (uživatelský režim pro často využívané nastavení)

 

Ovladací prvky

Samotné ovladací prvky (včetně rozvržení Menu nabídky) asi není vůbec nutné představovat. Kromě tlačítka Ring-Func. a výše zmíněného expozičního kolečka spolu s okružím objektivu zde není na první pohled nic co by mohlo zaskočit i zcela nepoučeného uživatele, který do této doby fotil i tím nejobyčejnějším PowerShotem či Ixusem od Canonu.
Tlačítko Ring-Func. slouží k přiřazení funkcí otočnému okruží kolem objektivu. Pokud byste však rádi toto tlačítko využili speciálně k jiné volbě, lze mu přiřadit jinou úlohu z cca 20ti možností (změna JPEG/RAW,nastavení citlivosti ISO, zapnutí či vypnutí Eco režimu, k manuální změně ostřícího bodu, či využití celé palety barev včetně černobílého snímku nebo sépie apod. To samé lze provést s červeným tlačítkem pro rychlý videozáznam. Funkční menu fotoaparátu lze upravovat dle libosti. Nechtěné funkce můžete vyřadit, či přesunout jinam. Čtyřsměrný kurzor je ale navíc vybaven ještě otočným rolerem, kterým lze ovládat nastavení času, což maximálně usnadňuje práci s fotoaparátem.

 

Ostření

Co se týče ostření fotoaparátu, přes den bych ho označil za naprosto spolehlivé a svižné, jen při focení v noci se mu občas chtělo pracovat o trošičku méně. Sem tam se mi stalo, že ač jsem fotil na vzdálenost cca 30-50m, fotoaparát vyhodnotil scénu jako macro, nebo mi "kývl" zeleně, aniž by byl obraz opravdu ostrý. Bylo tedy třeba namáčknout spoušť znovu, poté se již zadařilo. Po většinu času se ale choval velmi sebejistě, ostřil spolehlivě a výsledné fotky opravdu stály za to.

 

FullHD + konektivita

Canon PowerShot G7 X se výborně hodí i k natáčení kvalitního videa. Nabízí FullHD rozlišení s frekvencí 60 či 30 fps. K ukládání dat je zde využíván formát MP4 se stereo zvukem. Jak je již patrné z popisků na samotném těle přístroje, fotoaparát je vybaven bezdrátovým Wi-Fi rozhraním  doprovázeným navíc i oblíbenou technologií NFC pro snadnější spárovávání  pouhým dotykem s chytrými zařízeními jako jsou mobilní telefony či tablety (iOS, Android) s nainstalovanou aplikací CameraVindow. Kromě klasických SD a SDHC karet si fotoaparát poradí i s kartami SDXC s UHS-I.

 

Konstrukce

Konstrukce přístroje je vskutku velmi kvalitní. Na kovovém těle nikde nic nevrže, vše je naprosto příkladné, jen ovládací kolečko korekce expozice by nemuselo být tak zapuštěné, nebo mít tak přísný chod. Líbí se mi i povrchová úprava těla s matnými lupínky a opravdu příjemnou opěrou pro palec.

 

Závěrem:

Jak už jsem předeslal na samém úvodu, u tohoto modelu je jasné co stálo za jeho zrodem a od koho Canon čerpal inspiraci, nicméně mnohem důležitější je jak se svého úkolu výrobce zhostil. Osobně si myslím, že se s tím popral se ctí a jeho první kompakt s 1" snímačem se mu povedl. Nad konkurenční RX100 Mark III lehce vítězí  díky většímu zoomu (2,9 vs. 4,2), vystouplejším tlačítkům, počtem ostřicích bodů, delším expozičním časům závěrky a dotykovou plochou LCD displeje, ale i přes tyto klady však také hodně ztrácí a to hlavně v nižším rozlišení displeje a jeho sklopném systému jen v jediném směru, absencí el. hledáčku, pomalejšímu sériovému snímání a také s výdrží akumulátoru je na tom podstatně hůře. I celková nabídka různých bonusových vychytávek je o něco chudší, ale vzhledem k jeho ceně se to dá velmi snadno skousnout.
Co se však týče designu a ovládacích prvků, přiznám se, že je mi Canon přeci jen o nějaký ten chloupek bližší. Dokonce i přechody mezi jednotlivými režimy, které jsou oproštěny od jakýchkoliv animací a o jejichž změnách vás informuje pouze oznamovací pruh v horní liště na LCD displeji mi přijdou velice praktické.

Sony RX100 Mark III se i přes cenu 23.000 Kč vyšplhal mezi nejprodávanější modely a to právě díky své schopnosti pořizovat až pohádkově kvalitní fotografie a také díky mnoha prestižním oceněním a dobrému jménu, které si vysloužili již jeho předchůdci RX100 a RX100 Mark II.
Věřme tedy, že si Canon G7 X povede stejně dobře. Předpoklady na to má. Největším plusem tohoto modelu je jednoznačně jeho pořizovací cena, která se pohybuje kolem 17.000 Kč, což je o plných 5.000 Kč méně, než u ostřílenějšího rivala...

+ velký 1" snímač a nový procesor DIGIC 6
+ kvalitní objektiv s výtečnou světelností  1,8-2,8
+ široké 24mm ohnisko a příjemný zdvih tlačítek
+ dotykový displej
+ cena
+ opěra pro palec a oznamovací lišta změny režimů

- displej je sklopný jen směrem vzhůru
- hlasitý prstenec objektivu
- výdrž baterie

 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:

 


Daniel Kubíček
Produktový specialista internetového prodeje
FOTOLAB.cz
 

 

 


 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz