Recenze Canon G15

Profi kompakt Canon G15 navazuje na úspěchy svých předchůdců a drží se zavedeného ovládání a ověřeného designu. Je vhodný pro každého, kdo chce mít volné ruce při nastavení fotoaparátu, upřednostňuje vysokou kvalitu, ale zároveň nechce nosit těžší a větší fotoaparát s výměnnými objektivy.
Fotoaparát má 1/1,7“ snímač typu CMOS a rozlišení 12 megapixelů, který i přes zdánlivě nižší rozlišení, poskytuje prvotřídní kvalitu obrazu. Objektiv má 5x optický zoom s inteligentní optickou stabilizací a perfektní světelnost f/1,8 až f/2,8.
Kromě sáněk na externí blesk, nebo možnosti nasadit redukci pro 58 mm filtry a předsádky, je Canon G15 vybaven i průhledovým hledáčkem, který je dnes u kompaktních fotoaparátů často opomíjen. Oceníte ho hlavně, když se vám ve slunných dnech opře světlo do displeje a znepříjemní vám tak komponování. Nevýhodou, v porovnání s elektronickými hledáčky, je vznik tzv. hledáčkové paralaxy – při focení blízkých objektů je výsledný snímek lehce posunutý oproti obrazu, který vidíte v hledáčku. Paralaxa se tak logicky nejvíce projeví u fotografování např. makro fotografií a detailů, které je tedy lepší fotografovat se zapnutým displejem v režimu Live View.

Samotná konstrukce je velice povedená. Tělo je kovové, nastříkané černou matnou barvou, která je i příjemně „protiskluzová“. Držení a ovládání  je pohodlné i díky malému gripu a intuitivnímu rozmístění ovládacích prvků. Lidé s delšími prsty mohou mít za začátku lehce problém pohotově nahmatat otočný volič nad gripem, který slouží například pro nastavování času, nebo clony, ale i na jeho polohu se dá rychle zvyknout.
Jako velké plus bych zmínil, že akumulátor se nabíjí mimo tělo fotoaparátu v samostatné nabíječce.

O rychlé reakce i výbornou obrazovou kvalitu i při vyšších citlivostech ISO, se stará obrazový procesor DIGIC 5. I díky němu je rychlost sériového snímání v plném rozlišení krásných 10 snímků za sekundu.
Fotoaparát Canon PowerShot G15 zaznamenává fotografie do formátu JPG a do surového formátu RAW. Samozřejmě je možnost ukládat do obou formátů naráz.
Fotoaparátem lze také natáčet FullHD video ve formátu MOV o frekvenci 24fps. Zoomování během natáčení je plynulé a působí přirozeně, ostření i zoomování je ovšem v pořízeném záznamu docela slyšet.
Samotnému fotografování není co vytknout – všechny automatické režimy, vyvážení bílé, barevné profily, fungují jak mají a manuální možnosti nastavení jsou opravdu bohaté a práce s nimi je pohotová a ve většině ohledů intuitivní.
Ostření je opravdu rychlé a nemělo problémy ani v horších světelných podmínkách. Příznivci makro fotografie určitě ocení možnost ručního doostření s lupou. Obrazový šum je postřehnutelný až od ISO 800 a výš, což je na kompaktní fotoaparát opravdu vynikající.


Přednosti

+ Velký (3,2“) a navíc výklopný/otočný displej
+ Světelnost a solidní rozsah objektivu
+ Rozumné rozlišení na velkém 1/1,7“ snímači a nižší šum
+ Možnost použití redukcíí pro nasazení filtrů 58mm a předsádkových čoček
+ Rychlost ostření i odezvy fotoaparátu

Nedostatky

- Zapuštěný a tím hůře dostupný otočný volič
- Paralaxa při fotografování detailů přes hledáček
- Škoda chybějícího Wi-Fi, GPS
- Displej není výklopný
 

Tento produkt pro Vás ohodnotil:


Ondřej Výška
Odborný prodejce a nadšený fotograf se kterým se můžete setkat v prodejně FOTOLAB.cz - OC Metropole Zličín, Praha
 

 

Facebook YouTube YouTube Google+ Twitter Blog FOTOLAB.cz