CEWE FOTOLAB
magdaléna straková, cpa, cewe photo award

CEWE Photo Award 2021: Rozhovor s výherkyní Magdalénou Strakovou

Právě probíhající největší fotografická soutěž na světě CEWE Photo Award 2021 má dalšího vítěze z Česka! Jedním ze dvou výherců CEWE Photo Award se stala fotografka Magdaléna Straková. A jak vítězná fotografie vznikla se dozvíte v následujícím rozhovoru.

1. Gratulujeme Vám ještě jednou k výhře a rádi bychom jsme se zeptali, jak vlastně vaše vítězná fotografie vznikla?

Děkuji! Výhry si moc vážím a už se těším, jak s ní naložím! 🙂 Snímek vznikl během plavby kolem Špicberských ostrovů. Vždycky jsem se tam chtěla podívat, šlo o splněný sen. To ráno se po několikadenní bouři udělalo krásně, a my vplouvali do neuvěřitelně malebného fjordu, tak jsem se navlékla do hromady vrstev zimního oblečení a vyrazila ven fotit. Bylo to před sedmou hodinou, ostatní buď ještě spali v kajutách, nebo raději snídali v teple.

2. Kolik času vám zabralo vyfotit výsledný snímek? Měla jste ji „vymyšlenou“ nebo se jednalo o momentku?

Je to momentka, fotila jsem z paluby zasněžené scenérie okolního fjordu, a v tom začali přede mnou dva členové posádky spouštět kotvu. Bylo to rychlé, mám jen tuhle jednu fotku. V postprodukci pak snímek potřeboval doladit kvůli rozdílu jasů okolní krajiny a paluby lodi, která byla zastíněná.

3. V kontextu předchozí otázky bych se ráda zeptala, jestli jsou Vaše fotografie důsledkem velkých příprav a promyšlených postupů, nebo fotíte spíše intuitivně?

Nemám ráda příliš velké plánování, nejsem ten typ fotografa. Někdy si říkám, že je to možná škoda… 🙂

magdaléna straková, cpa, cewe photo award
Fotografka Magdaléna Straková

4. Je fotografování váš obor, živíte se jím, nebo ho máte jako koníček? 

Jsem fotografka na volné noze, ale v poslední době práce není, takže hledám nové možnosti. Klidně mi napište, kdybyste o něčem zajímavém věděli! 🙂

5. Podle výherní fotografie bych si tipla, že pravděpodobně fotíte na digitální fotoaparát, ale v současné době je hodně populární i focení pomocí telefonu. Fotíte i Vy na mobil nebo Vaše snímky vznikají výhradně foťákem?

Říká se, že nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna u sebe. A zrcadlovku s sebou prostě nemůžete pořád tahat, takže mobil mi umožňuje pořídit snímky, které by jinak nevznikly.

6. Říká se, že každá fotka by měla projít alespoň minimální úpravou. Upravujete zásadně Vaše fotky nebo jste zastánce minimálních úprav a spíš se na „dokonalou“ fotku soustředíte už při samotném focení?

To se nevylučuje. Jsem zastáncem minimálních úprav a čím méně je potřeba, tím lépe. Ale musíte znát limity své techniky, bez úprav to někdy nejde. Třeba u zmíněné vítězné fotky jsem dopředu počítala s tím, že musí být exponována na světla (nasvícené hory), aby nebyly přepaly na ledovci. Zbytek snímku pak bude poněkud utopen ve tmě, ale že to půjde na počítači vytáhnout.

7. Máte nějaký oblíbený fotografický žánr a držíte se jej nebo fotíte takzvaně „od všeho trochu“?

Mám ráda změnu, takže fotím víceméně všechno, ale samozřejmě mám svá oblíbená témata – třeba koně a zvířata obecně.

8. Jakou fotografickou techniku používáte?

Canon – a už snad 20 let. Vyhovuje mi „kanoňácká“ bytelnost a dlouhověkost, některé objektivy mi slouží už opravdu spousty roků!

9. Přihlásila jste do soutěže pouze tuto fotografii nebo jste jich přihlásila více, abyste měla víc želízek v ohni?

Pokud soutěžní pravidla povolují zaslání více snímků a neplatí se vstupní poplatek, pak by to byl holý nerozum účastnit se jen s jednou fotkou – nikdy nevíte, která z nich porotě zrovna padne do oka.

magdaléna straková, cpa, cewe photo award
Vítězná fotografie Magdalény Strakové ve fotografické soutěži CEWE Photo Award


10. Fotografických soutěží je u nás celá řada. Byla tato fotosoutěž Vaše první, kterou jste vyzkoušela nebo se fotografických soutěží účastníte pravidelně?

Mám za sebou už pěkné úspěchy ve fotosoutěžích na národní i mezinárodní úrovni, u nás jsem třeba v celoroční soutěži časopisu FotoVideo získala titul Fotograf roku 2016.

11. Je umístění ve světové fotografické soutěži pro Vás velký úspěch nebo je to pro Vás „denní chléb“?

Každé umístění ve známé soutěži je velká radost. Když v takovém moři fotografií dokážete porotu zaujmout právě tím vaším snímkem, je to opravdu hřejivý pocit. A pokud se s umístěním pojí i nějaká pěkná cena, pak je radost samozřejmě ještě o to větší!

12. Máte nějaké fotografické tipy pro ostatní fotografy, kteří by se chtěli fotografických soutěží účastnit?

Vždy si pořádně přečtěte pravidla, ať svou fotografii rovnou nediskvalifikujete. Někde se třeba mohou zúčastňovat jen snímky pořízené po určitém datu, nebo musíte splňovat požadavky na dostatečnou velikost pro tisk a podobně.

13. Určitě své fotografie archivujete. Jakým způsobem? Využíváte online úložiště, ukládáte na externí disk nebo je rovnou vyvoláváte?

S mými objemy dat je pro mne online úložiště nepříliš reálný způsob archivace, takže externí disky. Ale už mám řadu nepříjemných zkušeností s tím, že se pokazily, a to i dva najednou od různých výrobců. Takže nejdůležitější věci už se snažím zálohovat třikrát… Ráda se potěším i z vytištěných snímků, fotoprodukty CEWE však nejvíce využívám jako dárky pro rodinu, přátele i obchodní partnery. Třeba bez nástěnných kalendářů by se snad nemohly obejít žádné Vánoce!

Děkujeme mnohokrát za rozhovor a přejeme Vám mnoho úspěchů ve Vaší další práci!

I vy můžete vyhrát

cewe photo award

I vy se můžete zúčastnit největší fotografické soutěže na světě CEWE Photo Award 2021. Fotografie můžete přihlásit do 31.5.2021 a vybrat můžete z 10 kategorií. Více informací najdete tady.

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký objektiv vlastníte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták